"Enter"a basıp içeriğe geçin

Motosiklet Kargo İşlemleri

Buenos Aires’den İstanbul’a Uzun Bir Yol Hikayesi

Her rüyanın bir sonu var ama bazı rüyalar hiç bitmesin isteriz. İşte bizim de senelerce hayalini kurduğumuz Alaska’dan Ushuaia’ya uzanan “Kutuplara Yolculuk” adını verdiğimiz 11 aylık motosiklet maceramız Buenos Aires‘de sona ermişti. Zamanın su gibi akıp gittiği inanılmaz keyif aldığımız bu geziyi bitirmeyi her ikimiz de istemiyorduk. Buenos Aires’ten sonra geziye nereden nasıl devam etsek diye düşünmeye başladık.

Avustralya ve Yeni Zelanda için mevsimi kaçırmıştık, artık başka bir zamana diyerek eledik. Afrika, tek motor, iki kişi ve yüklü birazcık zor olacaktı. Sonunda Avrupa’da karar kıldık. Ama onda da tam bir rota çizmemiştik. Motoru nereye, nasıl gönderecektik?

Böyle bir rotadan sonra gezi bitirilmez değil mi? Motosiklet kargo işlemleri başlar…

Gezinin sonuna yaklaşırken hem Brezilya hem de Arjantin’den motorumuzu nereye gönderebilir ve fiyat nedir gibi araştırmalara başladık. Brezilya gümrüğü ile işi olmuş kiminle konuşsak aman Brezilya’dan göndermeyin tavsiyesinde bulundu. Okuduğumuz birkaç olumsuz yorum da üstüne tuz biber oldu… Bizim gibi Güney Amerika’da gezisini bitiren birçok motorcu arkadaşımız motorlarını Buenos Aires’den göndermişlerdi. Hem onlardan aldığımız olumlu bilgiler hem de fiyat  karşılaştırması yaparak biz de Buenos Aires’e karar kıldık.

Bu sefer Avrupa’da motoru alacağımız havaalanı ve uçuşlarını incelemeye başladık.  Gezimiz sırasında tanıştığımız Alman arkadaşımız Klaus evinin müsait olduğunu motoru rahatlıkla kendisinde bırakabileceğimizi söylemesi üzerine motoru Münih’e göndermeye karar verdik.İlk önce Almanya’ya gidip motoru çıkarıp İstanbul’a ailelerimizi ziyaret ettikten sonra Avrupa gezisini şekillendirecektik.

Motoru gönderecek aracı firmanın, önce uçak biletini almamızı ve ona göre motorun taşınmasını ayarlayacaklarını söylemeleri üzerine uçak bileti bakmaya başladık. 12 saat beklemeli Atlanta üzerinden Münih’e uygun uçak bileti bulduk. Münih biletlerini alınca da motoru taşıyacak aracı firmaya bilgilerimizi gönderdik.

Sırada Münih-İstanbul arası uçak biletini almak vardı. İnternetimiz iyi olmadığı için online siteler arasında karşılaştırma yapmak zor oluyordu. Instagram’da turna.com’un reklamını görünce niye buradan bakmıyoruz diyerek sitelerine girdik. Buenos Aires-Münih arası uçak biletinin daha ucuz olduğunu görünce biraz üzülsek de İstanbul bileti için geç kalmamıştık. Meblağ diğer sitelerden çok az düşüktü ama hediye ettikleri puanlarla daha da ucuza geldi. Evet, bütün uçak biletlerimizi almış ve Avrupa için hazırdık…

Taşıma firmasındaki görevliler, ödemeyi yaptıktan sonra 4 iş gününe ihtiyaçları olduğunu özellikle belirtmişti. Brezilya’da bulunduğumuz Florianopolis şehrinden Buenos Aires’e doğru 1500 km’lik bir yolculuğumuz geriye kalmıştı. Brezilya’dan Uruguay’a doğru dönüş yolunda çok ıslanmıştık ve tam kuruyamadan Buenos Aires’e  ulaştık.

Yağmursuz yol düşünemiyoruz 🙂

Güney Amerika’daki son şehrimizde biraz daha uzun vakit geçirip tadını çıkarmak istiyorduk. Gezgin dostlarımız Sevgili Özlem ve Hidayet de bize göre kendilerini ayarlamış ve bizden önce Buenos Aires’e gelmişlerdi. Hep beraber bir hafta kalmaya karar vermiş ve airbnb’den ev kiralamıştık. Onlar bizden önce kalacağımız eve yerleşmişlerdi. Hidayet’in yardımıyla eşyaları eve atıp motosikleti de evin karşısında kapalı otoparka günlüğü 50 pezoya bıraktık.

Özlem ve Hidayet ile 1 hafta inanılmaz keyifli vakit geçirdik…

Ertesi gün motosikleti taşıyacak Dakarmotos firmasının ofisine giderek detayları görüştük.  Motosikletin kargo işlemleri sırasında istenilen evraklar:

  • Motorun ülkeye giriş belgesinin kopyası (Özellikle giriş yaparken bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmemizi istemişlerdi. Giriş yaparken gümrük görevlisi motorun VIN numarasını yanlış yazdı ve elle düzeltip parafladı. Eğer giriş yaptığınız sınır kapısı motorunuzu göndereceğiniz şehirden uzak ise belgenin yenisini çıkarmalarında ısrarcı olmanızı tavsiye ederiz.)
  • Motorun ruhsatının kopyası
  • Motor sahibinin pasaportunun kopyası
  • Toplam meblağın 100 USD kısmını elden istiyorlar…

Bir gün sonra da motosikleti havaalanına götürdük. Havalanının kargo terminal girişinde firma görevlisi ile buluştuktan sonra kolayca işlemleri tamamladık.  Yanınızda pasaportunuz ve belgelerin asılları da bulunsun, girişte kimlik kontrolü yapılıyor. Motosikleti tartıyorlar daha sonra sıkıca ahşap bir paletin üzerinde bağlıyorlar. X-ray ve diğer incelemeler bittikten sonra işimiz bitiyor. Motosikletin eğer taşıma ücreti ödenmiş ise ilk uçakla gönderiliyor. Aracı firma airway bill denilen taşıma detaylarını gönderiyor. Bu detay ile hem taşıma bilgilerini hem de motorun durumunu takip edebiliyorsunuz.

Libertad yolculuğa hazır…

11 ay 60.000 km sonra motosikletimiz Libertad‘dan bir süreliğine ayrılıyoruz. Kargo terminalinde motosiklet hazırlanırken tüm yolculuk gözümüzün önünden geçiyor. Yaşadıklarımız ve biten bir gezinin geride bıraktıkları bizi duygulandırıyor.

Motosiklet Kargo İşlemlerimizi Yapan Aracı Firma Hakkındaki Düşüncelerimiz

Dakarmotos‘dan genel olarak mennun kaldık. Sadece biraz kendilerini garantiye alarak hareket etmelerinden rahatsızlık duyduk. Gerek ödemede gerekse motorun bırakılması konusunda aceleci davrandılar. Başta ödeme yapılmamışsa 4 iş günü, yapılmışsa 2 iş günü yeterli derken, ödemeyi önden yapmış olduğumuz halde erken teslim ettirdiler. Bahaneleri aksi bir durum olursa halledip yetiştirmekti. Biz de herhangi bir sorun olmadığı için motor bizden önce Almanya’da oldu ve ekstra gümrük park ücreti ödememiz gerekti. Toplam rakamın yanında büyük bir meblağ olmasa da baştan ne ödeyeceğimizi bilmediğimizden biraz tedirgin olduk, bu konuda onların da bilgisi yoktu. Almanya gümrüğü ekstra 25 Euro alıyor ve park ücreti ile birlikte 47 Euro ödedik.

Lufthansa kargo ve Libertad’a kavuştuk…

Motosiklet Kargo Ücretleri

Buenos Aires’ten Münih’e motoru gönderme ücreti; 2285 USD. Sorduğumuz Avrupa şehirleri arasında en pahalı olan şehir Münih’di ama uçak bileti en ucuz olanıydı ve toplamda fark etmedi. Barcelona’ya göndermek en uygunuydu; 1750 USD, İstanbul 2150 USD.

Gemi ile Valparaiso, Şili’den veya Uruguay’dan Almanya’ya gönderme ücreti de 2000 USD civarıydı. Rakam hem çok yüksekti hem de gelişi 4 hafta sürecekti. Mart ayında arkadaşımız Valparaiso’dan Almanya’ya 900 USD’ye göndermişti. Haziran ayında fazla talep olmadığından fiyatı yüksek olabilir…

 

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir