"Enter"a basıp içeriğe geçin

New Jersey Gezi ve Yaşam Rehberi

Hoboken-001
Hoboken, New Jersey

Yaklaşık beş yıl kadar kaldığımız New Jersey ile ilgili tecrübelerimizi, gezilecek görülecek yerleri, yapılabilecek aktiviteleri, ulaşım ile ilgili detayları elimizden geldiğince yazmaya çalışacağız. Ayrıca bu yazdıklarımızın bizim gibi ABD’ye gelip de ilk adresi New Jersey olanlara yol göstermesini amaçlıyoruz. Yaklaşık 3,5 yıl Parsipanny ve 1,5 yıl Morristown bölgelerinde kaldık ve iki bölge birbirine çok yakındır. Özellikle Parsippany civarında çok fazla teknoloji firmasının merkezi veya şubeleri var, buralarda çalışan yabancı sayısı fazla ve ağırlığı Hintlidir. Dolayısıyla bu bölgelerde dolaşırken çok fazla Hint marketi, restoranı ve etrafta Hintli görebilirsiniz. Bu bölgedeki apartmanlarda da çoğunlukla Hintliler oturuyor. İyi tarafı güvenilir olmaları ancak yemek kokularına dayanabilmek çok zor. Özellikle nemli ve sıcak yaz aylarında alışkın olmayanlar için bu kokulara dayanabilmek çok kolay değil.

ABD’nin en yeşil eyaletlerinden biri olan New Jersey’de kış ayları genelde sert geçer ve dönem dönem ağır kar yağışı olur. Genelde hava kapalıdır. Bahar dönemleri ise yağmurludur. Ekim ayından itibaren sıcaklık hızla düşer. Mart ayı sonlarına doğru sıcaklık yükselmeye başlar. Kışın buz gibi havada siz bot, palto giyerken parmak arası terlik ve şort ile dolaşanlar görürseniz şaşırmayın. Nasıl üşümüyorlar biz 10 yıldır anlayamadık. Bizce üşüyorlar ama çaktırmıyorlar. Yaz ayları ise yağmur yağmadığı zamanlarda sıcak ve nemli oluyor.

Parsippany-Kis-1
Parsippany Kış
Parsippany-Kis-2
Parsippany Kış

 

New Jersey Ulaşım

New Jersey’in özellikle yaşadığımız bu bölgeleri için en büyük sorun ulaşım. Toplu ulaşım araçları hiç yaygın değil ve arabasız hareket kabiliyetiniz çok sınırlı. Eğer Morristown’ın içinde yaşıyorsanız tren ile, Parsippany’de yaşıyorsanız ya Morristown’a gidip tren ile ya da 46 numaralı otoyola kadar gidip otobüs ile Manhattan’a gidebilirsiniz. 46 numaralı otoyola yakın değilseniz yine arabaya ihtiyacınız var. Birçok yerde neredeyse ekmek almaya bile araba ile gitmeniz gerekiyor. İş yerinize gidebilmek için kesinlikle arabaya ihtiyacınız olacaktır. Dolayısı ile New Jersey’de bu tarz bölgelere geleceklerin en büyük ihtiyacı araba olacaktır. Parsippany tarafından Manhattan’a giden otobüs firmasının ismi “Lakeland” dır. En son kullandığımızda tek yön ücreti yaklaşık 9 dolar olmuştu (2011).

Manhattan’a daha yakın olan birçok bölgeden hem özel hem de eyalete ait otobüsler Manhattan ve New Jersey arasında gün boyu hizmet veriyor. Gideceğiniz bölgeye göre araştırabilirsiniz. New Jersey transit web sayfası njtransit.com‘dan inceleyebilirsiniz.  Ayrıca bu web sayfasından New Jersey içinde yapılan tren ve otobüs seferlerini de bulabilirsiniz. Hoboken bölgesinden gün boyu Manhattan ile New Jersey arasında feribot seferleri var. Manhattan tarafına geçtiğinizde ise ücretsiz servislerini kullanarak birçok merkezi yere gidebilirsiniz. nywaterway.com web sayfasından feribot seferleri ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. 

Toplu taşıma maalesef oldukça pahalı dursa da unutmayın genel olarak Manhattan’da otopark ücretleri çok yüksektir. Ayrıca araba ile seyahat ederseniz özellikle mesai günleri sabah ve akşam trafiğini her zaman göz önüne almayı unutmayın, otoyollar genelde sabah Manhattan yönü akşam NJ yönü çok kalabalık olur. Tabii ki köprü, tünel ücretlerinin de yüksek olduğunu belirtelim.

New Jersey Newark Havaalanı

Newark uluslararası havalanı New Jersey’nin en büyük havaalanıdır. Hem Avrupa hem de ABD içinde birçok noktaya uçuş bulabilirsiniz. United Hava Yolları’nın aktarma noktasıdır, dolayısı ile özellikle bu hava yolunu kullanarak ABD içinde birçok şehre ulaşabilirsiniz. 2012 Haziran ayından itibaran United Hava Yolları İstanbul – Newark uçuşlarına başladı. NJ’de oturan birçok vatandaşımız için bu çok büyük bir kolaylık sağlayacak. Örnek vermek gerekirse Morristown bölgesinden New York JFK havalanına ulaşmak normal trafikte en az bir-birbuçuk saat sürüyor ve köprü geçişleri yaklaşık olarak 15-20 dolar arası tutuyor. Halbuki Morristown ile Newark arası normal trafikte en fazla 20-25 dakika kadar sürüyor ve herhangi bir otoyol veya köprü ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Ayrıca Parsippany-New York JFK havaalanı arası limuzin taksi ile 200 dolar civarı tutar, rakam benzin fiyatlarına göre değişebiliyor. (Uçuşlar ile ilgili bilgiler değişmiş olabilir.) Newark havaalanına ise 70 dolar civarı ödersiniz. Ancak İstanbul’a direkt uçuş alternatifi New York JFK havaalanından daha fazla. THY yaz aylarında günde 3 kez, kış aylarında günde iki kez, Delta Hava Yolları da günde bir kez direkt uçuyor. Havaalanları arasında otobüs servisleri var. Ücretlerini tam olarak hatırlamıyoruz. Bu arada Newark’ın bölge olarak çok güvenli olmadığını hatırlatalım. Eğer Newark havalanına yakın bir otelde kalmak zorundaysanız ya havaalanı içinde bir otel veya çok yakındaki bir alışveriş (outlet) merkezinin etrafındaki otellerden birinde kalmanızı tavsiye ederiz. Bu otellerin çoğunun havaalanından ücretsiz servisleri oluyor. Alışveriş merkezinin adı Jersey Gardens ve jerseygardens.com sayfasundan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

New Jersey’deki Türk nüfusu hakkında:

New Jersey, Türk vatandaşlarımızın en yoğun olarak yaşadığı eyaletlerden bir tanesidir. Yasal ve yasal olmadan yaşayan vatandaşlarımız ağırlıklı olarak Paterson ve North Bergen bölgelerine dağılmışlar. Özellikle Paterson bölgesinde büyük bir yoğunlaşma olmuş. Ayrıca bu bölgede Arap ve Orta Amerika ülkelerinden gelenler de çok fazla. Paterson’da Türk kahvehaneleri, bakkalları, marketleri, restoranları, berberi, dişcisi yani Türkiye’de hayal ettiğiniz veya etmediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Yasal olmayan vatandaşlarımızdan söz etmiştik. Bu mahallede biraz dolaşır ve vatandaşlarımız ile sohbet ederseniz inanılmaz hikayeler dinleyebilirsiniz.

Yasal olmadan kalan birçok vatandaşımız ülkede yasal olarak kalabilmek için ABD’li bayanlar ile anlaşmalı evlilik yapmışlar. Kimileri sorunsuz bir şekilde oturumlarını ve sonra ABD vatandaşlıklarını almışlar. Kimileri ise dolandırılmış, evlendikleri kişiler tarafından bazı yaptırımlara zorlanmışlar. Bazı vatandaşlarımız yıllardır kaçak yaşıyor. Kaçak yaşayıp tekrar ABD’ye dönemeyecekleri için Türkiye’de bulunan ailelerindeki vefatlarda dahi son görevlerini yerine getirmeye gidemiyorlar. Kimileri ailesinden yıllarca ayrı kalmak zorunda kalıyor. Kimileri kaçak şekilde zorla kazandıkarı ile Türkiye’deki ailelerini geçindirmeye çalışırken kimileri kumarhanelerde veya içki sofralarında bu kazandıklarnı harcıyor.

Paterson-1
Paterson

Bazı vatandaşlarımız onca seneler geçmesine rağmen hala buraya ayak uyduramamış ancak Türkiye’ye de temelli dönmek istemiyor. Kime sorsanız yüreğinde memleketimizin özlemi var ama geri dönmeye de birçoğu korkuyor. Buradaki daha rahat ve iyi kazançtan mahrum kalmak, döndükten sonra pişman olurmuyum diye düşündüklerinden dolayı birçoğu cesaret edemiyor. New Jersey’de birçok benzin istasyonunda çalışan Türk vatandaşlarımıza denk gelebilirsiniz. En kolay bulunan iş olması, çok fazla İngilizce gerektirmemesi gibi sebeplerle vatanadaşlarımız tarafından benzinliklerde çalışmak tercih edilmektedir.

Ayrıca üniversitelerde okuyan Türk gençlerimizin de sayısı fena değildir. Herhangi bir kuruluşun reklamı gibi olmasın diye isim vermek istemiyorum ancak aşağıdaki adresi haritaya yazarsanız Paterson bölgesindeki Türk mahallesinin tam ortasına bakmış olursunuz. (1084 Main Street. Paterson, NJ 07503)

Paterson-2
Paterson Türk Marketi

Acil durumlar için dişçimiz Yavuz abinin ve Aile doktorumuz Aydın beyin bilgilerini ilave ediyoruz.

Yavuz Erdoğan (Dişçimiz)
Telefon: (973) 523-8400
Adres: 838 Main St. Paterson,NJ,07503

Doktor Aydın Aytürk
Telefon: (973) 595-0096
Adres: 508 Hamburg Turnpike Suite 102, Wayne, NJ 07470

New Jersey Gezilecek Yerler

Liberty Park

Her ne kadar Özgürlük Heykeli New York eyaleti yetki alanında kalsa da New Jersey’deki Liberty Park’dan da ziyaret edilebilmektedir. Özgürlük Heykeli ve ABD’ye gelen göçmenlerin ilk işlemlerinin yapıldığı Ellis adasını ilk sıraya alabiliriz. Hatta NY tarafında genelde birkaç saat feribot bekleyerek yapabileceğiniz bu geziyi NJ tarafından daha az bekleyerek yapabilirsiniz. Özellikle hafta sonları Liberty Park çok kalabalık olur. Yürüyüş, piknik yapabileceğiniz gibi güzel Manhattan manzara fotoğrafları da çekebilirsiniz.

Liberty State Park-001
Liberty State Park

Newport Bölgesi

Jersey City’deki Newport bölgesi hem alışveriş hem de deniz kıyısında güzel yürüyüş alanları ile özellikle güzel havalarda gözde mekanlardan bir tanesidir.

Hudson Nehri Kıyısı

Hoboken ile Fort Lee arasında Hudson nehri kıyısında kalan bölge özellikle geceleri çok güzel bir Manhattan manzarası sunar. Sahilin biraz gerisinde yükselen kayalıkların üzerinde uzun bir yürüyüş yolu ve birçok park vardır. Çok zevkli birkaç saat geçirebilir ve kesinlikle pişmanlık duymazsınız. Özellikle gün batımında ve akşam gitmenizi tavsiye ederiz.

Hoboken-001
Hoboken
Hobokendan Manhattan Manzarasi-001
Hoboken’dan Manhattan Manzarası

Morristown

NJ’nin Morristown gibi birçok şehrinde yerleşim 1600’lerden sonra başlamış. Dolayısı ile hala bazı şehir merkezleri, kiliseleri, katedralleri ve korunmuş binaları ile hoş bir ortam sunmaktadır. NJ’de yaşayacaksanız ve iş yeriniz bu bölgeye yakınsa kesinlikle kalınacak bölgelerin başında gelir. Yakınındaki birçok bölgeye göre daha hareketli ve merkezidir. Tren ve otobüs ile Manhattan dahil olmak üzere birçok yere ulaşabilirsiniz. Ana caddesi üzerinde birçok restoran, kafeler, alışveriş mağazaları vardır. Özellikle Century 21 mağazası markalı birçok ürünü bulabileceğiniz Boyner tarzı bir mağazadır.

Sahiller

Yaz aylarında sahiller özellikle dolup taşar. Maalesef birçok sahilde istediğiniz rahatlığı bulamayabilirsiniz ayrıca Atlantik’in dalgaları kumu kaldırdığı için yüzmek için güzel bir deniz ortamı sunmaz. Bizim favori lokasyonlarımızdan bir tanesi eyaletin en güneyindeki Cape May olmuştu. Hem sahilini hem şehrin içini çok beğenmiştik. Kalınacak çok güzel butik oteller var, ama sezonda özellikle hafta sonları yer bulmak çok zor oluyor. Ayrıca Seaside’a da yakın olduğundan dolayı giderdik. Plajlar ücretli, şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz. Kalitesi çok yüksek değil, ama kimse kimseyi rahatsız etmez ve güvenlik konusunda hiç sorun yaşamadık. Küçük motel tarzı kalınacak yerler var.

Seaside Beach-001
Seaside Beach
Seaside Beach-003
Seaside Beach

Atlantic City

ABD’nin Las Vegas’dan sonraki ikinci büyük kumarhane şehridir. Eğer vaktiniz varsa bir gününüzü Atlantic City’de geçirebilirsiniz. Yaz aylarında gündüz denizden de faydalanabilirsiniz. Sahildeki barları, otellerin bar ve restoranları, upuzun sahildeki yürüyüş alanı, şehrin içinde 2007-2008 yıllarında yapılan yenileme çalışmaları sonucu kurulan outlet alışveriş merkezi ile günübirlik çekici bir gezi olacaktır.

Atlantic City-001
Atlantic City
Atlantic City-003
Atlantic City

New Jersey, göller bakımından da zengin bir eyalettir. Birçok gölün kendine ait plajı vardır, büyük göllerde su sporlarını denizdeki kadar zevkli olmasa da yapma şansı bulabilirsiniz. Ayrıca piknik ve kamp yapabileceğiniz alanları da var.

High Point State Park-001
High Point State Park

New Jersey, konum olarak birçok eyalate yakınlığından dolayı civarda yapılacak çok fazla alternatif var. Boston ve Washington DC araba ile yaklaşık 4 saat, Philadelphia 2 saat, Niagara Şelaleri ise 6 saat uzaklıktadır.

New York City: Detaylı bilgileri New York yazımızda bulabilirsiniz.

Pocono

Özellikle kışın yakınlığından dolayı kış sporları için en ideal bölgedir. Pennsylvania eyaletine bağlı olan Pocono dağları New Jersey’den bulunduğunuz bölgeye göre araba ile yaklaşık 1,5-2 saat uzaklıktadır. Yazın da çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Delaware Water Gap

Delaware nehri boyunca uzanan park hafta sonları günübirlik gitmekten zevk aldığımız yerlerden biriydi. Özellikle yaz ve bahar aylarında hafta sonları kamp yapıp su sporları , yürüyüş, piknik gibi aktiviteleri gerçekleştirebileceğiniz ulusal parklardandır.

Delaware Water Gap
Delaware Water Gap

Amish Country

Aşırı dindar ve modern yaşamdan uzak yaşayan Amiş halkının yaşam tarzını görebileceğiniz ve çeşitli turlara katılabileceğiniz bu bölge, ilginizi çekerse farklı bir hafta sonu geçirmek için ideal olabilir. Aktiviteler için web sayfasından (padutchcountry.com)  bilgi alabilirsiniz.

Lancaster
Lancaster, PA

New Jersey Yeme-İçme

New Jersey, Türk yemekleri bakımından en sorunsuz eyaletlerden biridir. Mutlaka bulunduğunuz yere yakın Türk restoranları vardır. Özellikle Paterson bölgesinde ülkemizin her bölgesinin lezzetlerinden tadabileceğiniz restoranlar var. Bizim tavsiyemiz Clifton bölgesindeki Toros Restoran olacaktır. North Bergen bölgesinde de Beyti Restoran çok eski bir Türk restoranıdır. Lezzet olarak fena değildi diye hatırlıyoruz. Eğer Parsippany veya Morristown civarında Türk restoranına gitmek isterseniz Lake Hiawatha’daki Bosphorus Restoran’a gidebilirsiniz. Lezzet olarak beklentimizden uzak ama minimum şartlarda denenebilir diyebiliriz.

Özellikle Newark bölgesinde çok fazla Portekiz restoranı var diye biliyoruz ancak bu bölgede ismini hatırlamadığımız bir restorana gittik o da iyiydi.

Her yerde Amerika’daki zincir restoranların şubelerini görebilirsiniz. Bizim favorilerimiz; Chili’s (Meksika mutfağı), California Pizza Kitchen, LongHorn Steakhouse, Ramano’s Macaroni Grill (İtalyan mutfağı), Olive Garden (İtalyan mutfağı), Panera Bread (öğle yemeği ve hafif atıştırmak için ideal).

Edgewater’da ara sıra gittiğimiz bir Yunan restoranı vardı. Detaylı bilgileri web sayfasından  (www.greektavernausa.com) bulabilirsiniz.

Hoboken bölgesinde restoranların ve barların yoğun olduğu yerler vardır. Özellikle Cuma ve Cumartesi akşamları çok kalabalık olur.

Morristown’da da canlı müzik yapan restoran-bar tarzı yerler var. Özellikle Washington street üzerindeki The Famished Frog, hafta sonu rock grupları performans sergiledikleri için favori mekanımızdı. Restoran bölümü ayrıydı. South Street üzerinde jazz-blues dinleyip şaraplarınızı yudumlayabileceğiniz mekan fazla, Irish pub, Thai restoranı, Akdeniz mutfağı, pizzacı seçenekleri ile oldukça geniş dünya mutfağından lezzetleri tadabileceğiniz bir bölge. Brick Oven mekan olarak güzel ama pizzalarını beğenmemiştik. Yo&Papa (eski Calaloo Café) Karayip ve Amerikan mutfağından yemekler yiyebileceğiz ama daha çok birşeyler içip yazın dışarıda oturmanızı tavsiye edeceğimiz mekanlardan birisidir. Cattano Avenue üzerinde de birkaç güzel alternatif restoran var.

Keyifli Geziler,

Ayfer & Onur Öznar

 

Tavsiyeler

 • Eğer ABD’yi kapsayan bir sağlık sigortanız yoksa sağlık hizmetlerinin çok pahalı olduğunu sakın unutmayın. Doktor reçetesi olmadan reçeteli ilaçlar satılmıyor, o yüzden düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa yanınızda getirin. Antibiyotikler de reçeteli satılan ilaçlar grubunda o yüzden yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. İlaçlar bizdeki gibi ayrı eczanelerde değil marketlerin içindeki eczane bölümlerinde satılmaktadır. Reçetesiz ilaçları (ağrı kesici, vitaminler, kremler vs.) marketlerin raflarında bulabilirsiniz.
 • Elektrik voltajı 110 Volttur ve fiş girişleri yuvarlak değil düzdür. Eğer buradayken kullanmak için Türkiye’den elektrikli bir alet getiriyorsanız bunları göz önünde bulundurmanızda fayda var.
 • New Jersey bölgesinde yaşayan Türklerin devlet işlemleri ile New York Konsolosluğumuz ilgileniyor. Adresini ve telefon numaralarını ihtiyacınız olursa diye ekliyoruz. Adres: 825 3rd Ave, New York, NY 10022

Telefon: +1 (646) 430-6560 / +1 (646) 430-6590 (Konsolosluk Çağrı Merkezine 1-888-566-76-56 numaralı telefondan 7 gün 24 saat ulaşılabilmektedir)

6 Yorum

 1. Halil Halil

  Keyifli yazı için Teşekkürler.

  • ayferonur ayferonur

   Faydası olması dileğiyle…

 2. Erkan Erkan

  Bu bölgeye gidecekler için çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

  • ayferonur ayferonur

   New Jersey yazımız birazcık kapsamlı oldu, ekstra soruları olanlara ayrıca yardımcı olmaya çalışırız. Yorumunuz için teşekkürler.

 3. Ayferonur Ayferonur

  Selin çok teşekkürler. Tatile gelip de kimsenin sağlık sorunu yaşamasını istemeyiz ama doktor bilgilerinin olmasında da fayda var. Ayrıca bu bölgeye yerleşmeye düşünenlere daha da faydalı olacağını düşünüyoruz. Sağlıklı, keyifli gezilerin olsun…

 4. 5 yıl boyunca yaşadığınız tecrübeleri,bilgileri yazmanız o kadar harika olmuş ki!Herhangi bir sağlık sorunu yaşarsam ne yapmam gerektiğini,telefon numaralarına kadar yazmanız,seyahat edecek olanların güvende hissetmelerini sağladı diyebilirim.Çok teşekkür ederim,ellerinize sağlık 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir