"Enter"a basıp içeriğe geçin

San Diego Gezi Rehberi

San Diego
San Diego – Kaliforniya

Los Angeles’da yaşadığımız yıllarda fırsat buldukça gittiğimiz San Diego belki de ABD’de en yaşanası şehirlerden biridir. Bu sadece bizim değil birçok kişinin genel görüşü diyebiliriz. San Diego’nun bu kadar tercih edilmesindeki etkenler; tüm yıl boyunca ılıman havası, yaşam standardı, Los Angeles’a göre daha uygun fiyatları, plajları ve renkli hayatı diyebiliriz.

San Diego ayrıca Meksika – ABD sınır şehirlerinden biridir. Bunun etkisini de şehrin hemen hemen her yerinde yaşayan ve çalışan Meksikalılardan fark ediyorsunuz ve birçok mekanda İspanyolca ana dil gibi konuşuluyor. Ülkenin bu taraflarında yaşamayı düşünüyorsanız İspanyolca öğrenmek de faydalı olacaktır. San Diego şehri, Meksika – ABD savaşı sonunda yapılan anlaşma ile Kaliforniya eyaletinin ABD’ye bağlanmasıyla ABD idaresine geçiyor. Ayrıca yapılan bu anlaşma ile bugünkü 10 eyaletin bazılarının tamamı bazılarının bir bölümü ABD’ye geçiyor. Bu savaş ile ilgili detaylı bilgileri Haluk Gerger’in “Kan Tadı” adlı kitabında okuyabilirsiniz.

La Jolla-13_2006
La Jolla Shores San Diego

 

San Diego Gezilecek Yerler 

San Diego Şehir Merkezi: Şehrin downtown diye adlandırılan 5 numaralı otoyol ile okyanus arasında kalan bölgesi çok büyük değil. Bu bölgede restoranlar, kafeler , iş yerleri ve mağazalar var. Geceleri de epey hareketliydi diye hatırlıyoruz. 5 numaralı otoyol güneyde Meksika’ya kuzeyde Los Angeles’a doğru gider. Otel içinde bu bölgede seçim yapabilirsiniz.

San Diego-13
San Diego – Coronado Bridge

Biz yapmadık ancak şehirde yapılan turistik otobüs turu (Hop-On Hop-Off) genel bir fikir edinmek için cazip olabilir. Daha fazla bilgi için web sayfasına; www.trolleytours.com/san-diego bakabilirsinz.

Seaport Village: Downtown’dan, Okyanus yönüne yürüdüğünüzde Seaport Village denilen sahildeki bölgeye gelirsiniz. Özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor ve ücretsiz canlı müzik dinleme fırsatı bulabilirsiniz. Bir gidişimizde canlı Meksika müziği vardı ve çok hoş vakit geçirmiştik. Burada restoranlar, kafeler, hediyelik eşya satan mağazalar ve deniz kıyısında yürüyüş yapıp dinlenebileceğiniz yerler var. Özellikle günün yorgunluğunu atmak için bire bir diyebiliriz. Eminiz bu sevimli bölgeyi seveceksiniz. Pazar günleri dükkanlar erken kapandığı için hareketliliğini akşamları kaybediyor. Seaport Village’ın biraz kuzeyinde “Midway” isimli ABD donanmasına ait müze haline getirilmiş olan uçak gemisini göreceksiniz, eğer ilginiz varsa ziyaret edebilirsiniz.

San Diego-21
Seaport Village – San Diego

Coronado Adası: Coronado adası bir köprü ile San Diego’ya bağlıdır. Biz de güzel bir yaz günü New York’dan iş için gelen bir arkadaşımızla onun Porto Rikolu mesai arkadaşını alıp Coronado adasına geçtik. Sahilde iğne atsanız kuma düşmez durumu mevcut idi. Hazırlıksız olunca deniz ve kumsaldan faydalanamadık ancak ABD‘deki en lüks otellerden birine ev sahipliği yapan bu adanın farklı havasını hemen hissedebiliyorsunuz. Adada deniz kuvvetlerinin üssü ve eğitim tesisleri var. “Top Gun” filmini izleyen kuşak bu üssü hemen hatırlaycaktır. Eğer bir daha gidebilirsek bu bölgede biraz daha vakit geçirip hakkını veremediğimiz yerleri iyice gezmek isteriz.

Cabrillo National Monument: San Diego şehrinin muhteşem manzarasının izlenebildiği Park, Avrupalı kaşif Juan Rodriguez Cabrillo‘nun Amerika’nın Batı kıyısına 1542 yılında ilk ayak bastığı yer olarak geçmektedir. Parkta yer alan Old Point Loma Lighthouse, Batı yakasındaki 8 orijinal deniz fenerinden biridir. İkinci Dünya Savaşı esnasında savunma amaçlı yapılan askeri tesisler de ziyarete açıktır. Tarihi özelliğinin yanında gel-git neticesinde kayaların arasında oluşan küçük havuzlarda deniz yaşamı gözlemlenebiliyor. Ayrıca Ocak ve Şubat aylarında kuzeyden güneye doğru geçiş yapan Pasifik Gri Balinalarını gözlemlemek için ideal yerlerden biridir. Parkta  hiking de yapılabiliyor.

5
Cabrillo National Monument – San Diego
San Diego Şehir Manzarası ve Deniz Üssü
San Diego Şehir Manzarası ve Deniz Üssü

Balboa Parkı: Balboa parkının içinde birçok müze, restoranlar, çocuklar için aktiviteler, botanik binası, köpek parkları, safari park ile 4.000 hayvanı ve 800’den fazla türüyle dünyadaki en büyük ve gelişmiş hayvanat bahçelerinden biri olan San Diego Zoo bulunmaktadır. San Diego’ya geldiyseniz özellikle çocuklu aileler 1-2 gününüzü bu park içindeki müze ve hayvanat bahçesine ayırabilirsiniz. Büyüklerin de en az çocuklar kadar keyif alacağına inanıyoruz. Biz hayvanat bahçesi bölümünü gezdik. İçeride çift katlı üstü açık otobüs turundan, teleferiğe ve hatta yürüyen merdivenlere kadar rahatça gezebilmek için birçok yol düşünülmüş. Hayvanat bahçesi gerçekten epey büyük. Biz gittiğimizde en büyük talep Panda için ayrılan bölümdeydi. Biz de Panda’nın bol bol fotoğrafını çekip hareketlerini izledik. Fiyatlar, saatler ve aktiviteler için web sayfasından (zoo.sandiegozoo.org) detaylı bilgi edinebilirsiniz. SeaWorld’in girişinin de dahil olduğu çeşitli kombine bilet seçeneklerini de göreceksiniz.

San Diego Zoo-13
San Diego Zoo

San Diego SeaWorld: 2003 yılındaki seyahatimizde gittiğimiz SeaWorld çok hoşumuza gitmişti. Belki de 30’lu yaşlara kadar kaldığımız ülkemizde böyle tema parkların eksikliği neticesinde ABD’de ilk defa ziyaret ettiğimiz tüm tema parklardan çok büyük zevk aldık. Shamu’nun muhteşem şovu, yunusların inanılmaz gösterisi, müthiş akvaryumlar ve parktaki diğer şovların hepsi birbirinden güzeldi. Yürüyen bant ile devasa akvaryumun içinden geçerken ise ortamdan etkilenmemek elde değildi. Eğer farklı bir gün yaşamak istiyorsanız ve böyle bir parka daha önce gitmediyseniz mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Eğer Güney Kaliforniya’nın diğer bölgelerindeki tema parkları da gezecekseniz daha geniş kapsamlı ve fiyatı tek tek almaktan daha uyguna gelen Southern California CityPass biletini almanızı tavsiye ederiz. Web sayfasından inceleyebilirsiniz.

La Jolla: Eğer vaktiniz varsa San Diego’nun en güzel plajının olduğu La Jolla bölgesine mutlaka vakit ayırmanızı tavsiye ederiz.. Los Angeles’da kaldığımız yıllarda özellikle yaz aylarında fırsat buldukça hafta sonları günübirliğine gittiğimiz yerlerden biriydi. La Jolla’nın yaklaşık 1,5 km uzunluğundaki güzel sahilinde harika bir gün geçirebilirsini. Mağaraların olduğu bölgeye denizden kayak kiralayarak gidebilir, akşamınızı birbirinden hoş restoranlarından birinde geçirdikten sonra sahil kıyısında yürüyüş yapabilirsiniz. Koruma altında olan şehrin içindeki La Jolla Cove plajında ise deniz aslanlarını fotoğraflayabilirsiniz. La Jolla Cove plajı Güney Kaliforniya’nın en çok fotoğraflanan plajlarından biridir. Ayrıca snorkel ve tüplü dalış da yapabilirsiniz. Eğer şehir gürültüsünden kaçmak istiyorsanız La Jolla birebir olacaktır. Ayrıca şehir Kaliforniya Üniversitesi’nin (UCSD) su altı bilimleri fakültesine ev sahipliği yapıyor. Bize göre La Jolla,  San Diego’nun şehir içine göre daha keyifli ve gittiğimizde La Jolla’da daha fazla vakit geçirmeyi tercih ederdik.

La Jolla-18_2006
La Jolla – San Diego
La Jolla-1
La Jolla Cove Beach

Ayrıca La Jolla şehrine yakın Pasifik Plajı da çok güzel bir plaj ve bölgedir.

Meksika Tijuana şehri: Eğer San Diego’ya kadar geldiyseniz birkaç saatliğine Tijuana şehrine geçebilirsiniz. Biz fırsat bulup gidemedik. Arabanızı sınıra yakın otoparka bırakıp yürüyerek sınırı geçebiliyormuşsunuz. Meksika, eğer geçerli ABD vizeniz var ise 30 güne kadar vizesiz giriş yapılmasına izin veriyor.

San Diego’da Yeme-İçme ve Gittiğimiz restaronlar  

Aslında çok fazla restoran ve kafeye gittik ama isimlerini yıllar sonra hatırlamak kolay olmuyor. Gidilebilecek alternatif çok fazla.

10
San Diego Downtown

Pier Cafe : Seaport Village’de okyanus üzerinde kurulmuş olan bu restoranda akşam yemeğimizi yemiştik. Deniz ürünleri gayet lezzetliydi. Web sayfasından (www.piercafe.com) yeri, menü ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Edgewater Grill : Seaport Village’de körfez manzaralı, sabah-öğle-aksam yemeği servisi yapan hoş bir restoran. Burada sabah kahvaltımızı yapmıştık. Web sayfasından (www.edgewatergrill.com) yeri, menü ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Barbarella Restoran: La Jolla plajında öğle yemeği için gittiğimiz, panini sandviçleri ve özellikle yeni fırından çıkmış ekmeklerine bayıldığımız bir İtalyan restoranı. Web sayfasından (www.barbarellarestaurant.com) yeri, menü ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Seaport Village’in içinde restoranlar haricinde hem aperatif bir şeyler yiyip hem de masalarında oturup canlı müzik dinleme firsatı yakalayabileceğiniz atıştırmalık yemek bölümleri var.

San Diego fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Tek Yorum

  1. Osman Osman

    Bir şehir merkezinde deniz varsa eğer o şehrin çehresini büyük ölçüde değiştiriyor. San Diego da aynı şekilde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir