"Enter"a basıp içeriğe geçin

Georgia State Parks

Georgia State Parks
Georgia State Parks

Doğanın İçindeki Huzur: Georgia State Parks

Georgia eyaleti parklar bakımından oldukça zengin olup doğaseverlere birçok aktiviteyi sunmaktadır. Mümkün olduğunca havanın daha yumuşak olduğu bahar aylarında, hafta sonları Georgia State parkların birinde geçirmeye çalışıyoruz. Gerek kamp gerekse günübirlik yaptığımız gezilerimizden büyük keyif alıp doğanın içinde huzuru buluyoruz.

Eyalet parklarının milli parklardan en önemli farkı  bulundukları eyaletlerin koruması ve bakımı altında olmasıdır. Genel olarak parklar hakkında bilgi verecek olursak; Georgia’daki bütün eyalet parklarında park ücreti 5 dolar olup, aktivite ücretleri dönemsel olarak değişmektedir. Birçoğunda çadır, RV kamp alanları ve kabinler kiralanabiliyor ama bazıları minimum iki gece kalışı şart koşuyor. Küçük market, piknik alanı, bazılarında plaj, rafting, ata biniş, yürüyüşbisiklet parkurları, tenis kortları, voleybol sahası aklınıza gelebilecek birçok olanağı sunuyor. Parkların girişleri saatli olup sabah 8:00’de açılıp akşam üzeri 5:00’de kapanıyor. RV ve çadır alanlarında güvenlik bakımından hiçbir sorun ile karşılaşmadık ve duymadık. Ayrıca çadır ve RV alanlarının olduğu bölgelere şifre ile girilen geçişler yapmışlar ve akşam kapıları kapanıyor. Orman içindeki çadır alanlarında bile güzel bir sistem kurmuşlar. Kalacağınız bölgenin girişine bir pano koymuşlar ve kim kaç numaraları alanda kalıyorsa isimlerinin yazılı olduğu kartları panoya asıyor. Gün boyunca güvenlik ekibi dolaşıyor. Alınması gerekli bir önlem varsa bilgilendiriyorlar. Ayrıca o bölgeye özel zarar verebilecek herhangi bir hayvan varsa uyarıyorlar. Kamp alanında kalacaklar belli olduğu için kontrolü ve güvenliği elden bırakmıyorlar.

Georgia State Parks

Sadece Georgia eyaletinde 48 adet eyalet parkı ve açık rekreasyon alanı bulunmaktadır. Bu kadar çok alternatif olunca tabii ki hepsini teker teker gezmek zaman alacağından önceliği en iyi olanlarına vermeye çalışıyoruz. Tam listeyi ve parklara ait detay bilgileri bulabileceğiniz web sitesi;  gastateparks.org

Cloudland Canyon, Tallulah Gorge ve Providence Canyon en iyileri.. Bizim bugüne kadar gidip de beğendiklerimizden;

Amicalola Falls State Park and Lodge

Dawsonville bölgesinde bulunan parka günübirlik gittik. Amicalola, Güneydoğu bölgesinin en yüksek çağlayanı olup 222 metreden akmaktadır. Kamp, yürüyüş ve fotoğraf çekmek için güzel bir park.

Amicalola Falls State Park fotoğraf albümümüz için linki  tıklayınız.

Amicalola Falls State Park and Lodge - Georgia State Parks
Amicalola Falls State Park and Lodge – Georgia State Parks

Cloudland Canyon State Park

Rising Fawn bölgesinde bulunan parkta orman içinde kamp yaptık, kesinlikle tavsiye ederiz. Yürüyüşçülerin ve kampçıların mekkesi diye de geçen parkın hem doğası çok güzel hem de yürüyüş parkurları çok keyifli.. İki şelale ve altı yürüyüş parkuru sizi bekliyor…

Cloudland Canyon State Park fotoğraf albümümüz için linki  tıklayınız.

Cloudland Canyon State Park - Georgia State Parks
Cloudland Canyon State Park – Georgia State Parks
Cloudland Canyon State Park
Cloudland Canyon State Park

Providence Canyon State Outdoor Recreation Area

Lumpkin bölgesinde bulunan kanyon “Little Grand Canyon” olarak da bilinir. Kanyon; pembe, turuncu, kırmızı ve mor tonlarındaki toprak katmanları ile  doğal bir tablo gibidir. Yürüyüş ve fotoğraf çekmek için ideal bir park… New Orleans motosiklet gezimiz sırasında uğradık ama fazla zaman geçiremedik. Ayrıca Florence Marina State Park‘da çok yakınında olup iki parkı birden görme şansınız olabilir. Kamp yapmak isteyenler Florence Marina’da yapabilirler.

Providence Canyon State Outdoor Recreation Area - Georgia State Parks
Providence Canyon State Outdoor Recreation Area – Georgia State Parks
Providence Canyon State Outdoor Recreation Area
Providence Canyon State Outdoor Recreation Area

Sweet Creek State Park

Litha Springs bölgesinde ve Atlanta‘ya çok yakın olan parka günübirlik gittik, zaten kamp alanı yok. Yürüyüş parkurları güzel ama üzerimizde motosiklet kıyafetlerimiz olduğu için uzun yürüyüş yapamadık. Yürüyüş ve özellikle göl kenarında piknik yapmak için ideal…

Sweet Creek State Park fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız.

Sweet Creek State Park - Georgia State Parks
Sweet Creek State Park – Georgia State Parks
Sweet Creek State Park
Sweet Creek State Park
Sweet Creek State Park
Sweet Creek State Park

Tallulah Gorge State Park

Tallulah Falls bölgesinde bulunan park ABD’deki en iyi eyalet parklarından biridir. Tallulah Gorge, muhteşem manzaraya sahip yürüyüş ve bisiklet parkurları  ile dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken engebeli bir güzelliğe sahiptir. Şelaleler, rafting, 13 ayrı yürüyüş parkuru, plajı, parkta bulunan hayvan ve bitki cinslerinin tanıltıldığı sergi alanı ile gerçekten gidilmeye değer. 305 metre derinliğindeki kanyonun zeminine hava şartlarına göre özel izinle inilebiliyor ve günde 100 kişi ile sınırlı. Günübirlik veya kamp yapmak zevkli olacaktır.

Tallulah Gorge State Park fotoğraf albümümüz için linki  tıklayınız.

Tallulah Gorge State Park - Georgia State Parks
Tallulah Gorge State Park – Georgia State Parks
Tallulah Gorge State Park
Tallulah Gorge State Park
Tallulah Gorge State Park - Georgia State Parks
Tallulah Gorge State Park
Tallulah Gorge State Park
Tallulah Gorge State Park

Unicoi State Park and Lodge

Helen bölgesinde bulunan ve Georgia eyaletinin en popüler parkları arasında yer alan Unicoi State parka günübirlik gittik. Olağanüstü doğal güzelliği, geniş aktivite çeşitliliği ve Helen Alman kasabasına yakınlığı ile oldukça ziyaretçi çekmektedir. Atlanta merkeze araba ile yaklaşık bir buçuk saat, Helen Alman kasabasına ise 10 dakika uzaklıktaki parka günübirlik gidebileceğiniz gibi keyifli bir hafta sonu da geçirebilirsiniz. Parkta kamp yapabilir, kabinlerde veya dağ otelinde de kalabilirsiniz. Otelin içindeki restoran dışarıdan da müşteri kabul ediyor. Parkta ayrıca Smith göl kenarında küçük bir plaj, piknik alanları, yürüyüş parkurları, dağ bisiklet yolları var. Gölde kano, bot kiralayabilirsiniz. Parka giriş ücreti yok, sadece araç park ücreti alınıyor 5 dolar.

Unicoi Lake
Unicoi State Park & Smith Lake – Georgia State Parks
Smith Lake - Georgia State Parks
Smith Lake – Georgia State Parks

Georgia eyaletinin görülmesi gereken şelaleleri arasında yer alan Anna Ruby Falls da bu parkın içindedir. Ama girişi ayrı olup kişi başı 3 dolar ücretle giriş yaparak hem şelaleleri görme hem de hiking yapma fırsatı bulabilirsiniz. Muhteşem Anna Ruby Şelaleleri Chattahoochee Ulusal Ormanının kalbinde yatmaktadır.

Anna Ruby Falls
Anna Ruby Falls

5 mil (8 km) uzunluğundaki yürüyüşü yapmak isterseniz aynı yoldan dönüldüğünü unutmayın. Şelalelerin olduğu park akşam 5:00’e kadar açık.

Anna Ruby Falls & Unicoi State Park fotoğraf albümümüz için linki  tıklayınız.  ARF & USP Fotoğraflarımız

4 Yorum

 1. Kamp yerleri,kamp yapmadan önce edinilmesi gerekli malzemeler ve yaşadığınız tecrübeleri ayrı bir başlık altında paylaşma fikriniz var mı,çünkü yazılarınızı okuduktan sonra tam bir doğa tutkunu bir çift belirdi gözümün önünde 🙂 Teşkkürler,özellikle fotoğraflar için 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Biz teşekkür ederiz. Ayfer’in böcek alerjiisnden dolayı başlarda kamp yapmaya cesaret edemiyorduk ama Kolombiya’da Tayrona Milli Park’ta geçirdiğimiz bir geceden sonra risk alıp ABD içinde de kamp yapmaya başladık. O yüzden bu konuda yeni sayılırız, bilgi birkimimiz oldukça ayrı bir başlık neden olmasın 🙂

 2. Halil Yarmaci Halil Yarmaci

  Kamp yapmak, gece doğayla iç içe uyumak çok güzel bir deneyim. Yazınız için teşekkürler.

  • Ayferonur Ayferonur

   Biz teşekkür ederiz, doğa başlı başına güzel 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir