"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ayutthaya Gezi Notları

Ayutthaya - Tayland
Ayutthaya – Tayland

Eski Başkent, Ayutthaya

1350 yıllarında kurulan ve 18. yüzyılda Burmalılar tarafından yıkılan Ayutthaya şehri, Tayland’ın Bangkok’dan önceki başkentidir. Tapınakların, müze ve fil parkının yer aldığı Ayutthaya Tarihi ParkıUNESCO’nun Dünya Miras listesinde yer almaktadır. Prang (kutsal emanet kuleleri) ve devasa manastırların öne çıktığı kalıntılar ihtişamlı geçmişi hakkında fikir vermektedir.

Tayland’a gidip de eski başkenti görmeden olmaz diyerek bir günümüzü Ayutthaya’ya ayırmaya karar verdik. Bangkok’tan tren ve minibüsler ile ulaşım var. İsterseniz günübirlik turlara da katılabilirsiniz. Bize minibüs tavsiye edildiği için gidişte minibüsü seçtik, dönüşte de treni kullandık. Minibüslerin Ayutthaya’daki son durağı, otobüs terminalinin yan tarafında kalmaktadır. Minibüsten indiğimiz anda etrafımızı tuk-tuk mafyası sardı. 4 saatlik şehir turunun saatine ilk başta 400 Baht istediler. Biraz pazarlık yapınca indiler ancak biz tuk-tuk yerine şehir içine doğru yürümeyi tercih ettik. Yaklaşık 15 dakika sonra Ayutthaya Tarihi Park‘ın olduğu alana gelmiştik bile. Bu esnada yol üzerinde sürekli tuk-tukcular yanaşıp, gezdirecekleri yerlerin fotoğraflarını göstererek şehir turu teklifleri yaptılar.

Ayutthaya tapınakların olduğu bölgenin haritası
Ayutthaya tarihi bölgenin haritası

Parkı, Wat Mahathat’tan gezmeye başladık. Ağaç dallarının arasındaki buda heykel yüzü herhalde en çok fotoğraflanan karelerden biridir.

Ayutthaya-001
Wat Mahathat

Wat Mahathat’dan çıktığımızda ısrarcı tuk-tukçular peşimizi bırakmamış ve şehir turu için saatlerini 100 Bahta kadar düşürmüşlerdi.

Wat Mahathat
Wat Mahathat

Genelde birçok tapınak birbirine yakın ancak şehrin etrafına doğru da görülecek tapınaklar var. Maalesef bütün saray ve tapınaklar 1767 yılında Ayutthaya’nın savaşı kaybetmesinden sonra yakılıp yıkılmış. Bu haliyle bile bize gayet etkileyici geldi.

IMG_6112-001
Ayutthaya Tarihi Parkı
IMG_6153-001
The Royal Palace and Wat Phra Si Sanphet
IMG_6155-001
Wat Phra Si Sanphet

Kraliyet sarayının güneyine doğru gittiğinizde çok güzel bir parkın içinden geçip file binilen alana geliyorsunuz.

Huzur...
Huzur…

Açıkcası yavru fillerin ayaklarından zincirlenmiş halleri, turistler tarafından beslenmeyi beklemeleri ve turistik amaç için kullanılmaları bize pek de keyifli gelmedi… Kişi başı file binmek 40 Baht. Filleri 20 Bahta yiyecek alıp besleyebilirsiniz.

Özgürlük mü?
Bu yavruya kıyabilir misiniz? 🙁
Fille gezinti :(
Fille gezinti…

Wihan Phramongkhon Bophit tapınağı ibadete açık olup Tayland’daki en büyük bronz buda heykellerden biri (Phra Mongkhon Bophit) buradadır.

IMG_6178-001
Wihan Phramongkhon Bophi
IMG_6183-001
Phra Mongkhon Bophit buda heykeli

Bangkok’un kalabalığından sonra burada geçirdiğimiz bir gün bize çok rahatlatıcı geldi ve Bangkok’a gelen herkese Ayutthaya’yı görmelerini tavsiye ederiz. Ayutthaya’da gezilecek diğer tapınaklar ve yerler için bir gece kalmak daha da iyi olacaktır.

Giriş Ücretleri

Wat Mahathat 50 Baht. Eğer diğer gezilecek yerlerin de dahil olduğu toplu bileti alırsanız 220 Baht.

Tek tek bilet fiyatları; 20 ile 60 Baht arasında değişiyor.

Tarihi Park 8:00-18:00 arası açık.

Bangkok’tan Ayutthaya’ya Ulaşım 

Minibüs ile tek yön 30 Baht. (Bangkok’dan)
Minibüsler için, hava treni (Sukhumvit hattı) ile Victory Monument durağında indikten sonra anıta doğru yüremeniz gerekiyor. Anıta doğru zaten sağ tarafta farklı yerlere giden birçok minibüs göreceksiniz. Ayutthaya minibüsleri ana caddeden kalkmıyor. Eğer minibus duraklarındaki şöförlere Ayutthaya minibüslerini sorarsanız size doğru durağı göstereceklerdir. Minibüsler gayet konforlu ve klimalı. Yol yaklaşık 1-1.5 saat kadar sürüyor.

Tren ile tek yön 20 Baht.
Treni hem temizlik hem rahatlık açısından pek tavsiye etmeyiz. Bangkok’a dönüşte trafik yoğun olur diye düşünerek tren ile dönmeye karar verdik ancak yolda tren arıza yapınca dönüş yolumuz biraz çileli oldu. Arıza yaptığımız tren istasyonu Bag Sue istasyonuymuş. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra yolculardan bir bey gideceğimiz yeri sordu ve tren istasyonunun Bang Sue MRT (metro) istasyonuna çok yakın olduğunu anlatmaya çalıştı. 5 dakikalık yürüyüş ile metro istasyonu girişine geldik. Buradan Sukhumvit istasyonu için 37 Baht ödedik ve 10 dakika sonra otelimize varmıştık.

Ayutthaya tren istasyonundan...
Ayutthaya tren istasyonundan…

UYARI : Ayutthaya tren istasyonunda yaşadıklarımızı da uyarı niteliğinde yazmak istiyoruz. Tren istasyonuna geldiğimizde bilet gişesi kapalıydı. Hemen yanımızda bir tip bitiverdi ve Bangkok treninin 2 saat gecikmeli geldiğini bizi taksi ile Bangkok’a veya otobüs terminaline götürebileceğini söyledi. Bu arkadaş resmen sülük gibi yaklaşık bir 5 dakika kadar etrafımızdan ayrılmadı. Trenlerin geliş ve kalkış saatlerinin elle yazıldığı bir tablo var biz de gidip tabloya baktık ancak kendi dillerinde olunca bir şey anlamadık. Bu sırada baktık istasyonda bekleyen turistler de var. Bazıları ile konuştuğumuzda anladık ki bunlar istasyona giren her turiste bu şekilde yapışıyorlar. Biz de istasyonda beklemeye karar verdik ve tren normal saatinde geldi. Bilet gişesi de tren gelmeden 20 dakika önce açıldı. Bu şekilde size de yaklaşan olursa ne yapın edin görevliye ulaşmaya çalışın. Maalesef Tayland’da bu tarz olaylarla çok karşılaştık. Görevli gibi gözüküp ama olmayan yanlış bilgi veren, bir şekilde sizi kandırmaya çalışanlar çok olacak hazırlıklı olun.

Ayutthaya fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz.  Fotoğraflarımız

Ayutthaya Tavsiyeler

 • Şehirde günlük bisiklet veya motosiklet kiralayıp dolaşabilirsiniz.
 • Nehirde tekne turu var, vaktiniz varsa keyifli olabilir.
 • Tuk-tuk ile dolaşmayı düşünürseniz mutlaka iyi pazarlık yapın ve saat fiyati yerine gezinin tamamı için fiyat alın. Alışveriş yerlerine götürmeyeceklerine dair anlaşın. Sizi gezdirecekleri süreyi sorup mutabık kalın. Onların söyledikleri yerleri gezmeniz yaklaşık 3-4 saatinizi alır.
 • Her ne olursa olsun önemli konuları görevlilere sorun. Eğer yukarıda okumadıysanız ulaşım bölümündeki Ayutthaya tren istasyonu uyarımızı okuyun 🙂
 • Restoranların erken saatte kapandığını okumuştuk, gece kalmayı düşünüyorsanız kapanış saatlerini kontrol etmekte fayda var.

7 Yorum

 1. Hiç aklımda bile yokken,her yazıyı okuduktan sonra görmek istediğim yerler giderek çoğalıyor.Günü birlik Ayutthaya’da bir çok yeri görmek için yeterli olur mu?

  • Ayferonur Ayferonur

   Ne güzel listeniz uzuyor 🙂 Bangkok’tan sabah erken saatte gidecek olursanız günübirlik çok rahatlıkla gezebilirsiniz. Minibüs ve tren ile ulaşılabiliyor….

 2. Osman Osman

  Siteniz sayesinde adını dahi duymadığım ama sizin görmüş gezmiş olduğunuz yerler hakkında ben de bilgi sahibi oluyorum. Çok teşekkürler.

  • Ayferonur Ayferonur

   Bizde birçok gezi yazılarından göremediğimiz yerler hakkında çok güzel bilgiler ediniyoruz. Ne güzelki bizim de yazılarımızın size faydası olmuş.

 3. merhaba. Baska Türlü Bir Şey sayesinde blogunuzla tanıstım ve zevkle okuyorum. Genel olarak Tayland geziniz hakkında bir kaç sorum olacaktı. Öncelikle toplama kaç gün öneriyorunuz? Pattaya’yı da gezmemizi önerenler var. Yazın, bir arkadaşımla gitmeyi planlıyorum ve daha önce hiç Tayland’a gitmedim.
  Teşekkürler, iyi yolculuklar

  • Ayferonur Ayferonur

   İlginiz için çok teşekkürler…Tayland’ın tamamını görmek için maalesef zamanımız olmadı. Yapmak ve görmek istediklerinize göre süre değişebilir. Bize Bangkok ve Ayutthaya için yaklaşık 4 gün yetmişti. Chang Mai ve adalar aklımızda kaldı. Size http://www.taylandgezi.com/ sayfasını tavsiye edebiliriz. Tayland’ın bütün bölgeleri hakkında buradan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Şimdiden size keyifli tatiller ve yolculuklar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir