"Enter"a basıp içeriğe geçin

Montreal Gezi Rehberi

DSC00683
Montreal

Kanada’nın Paris’i Montreal

Montreal, Quebec eyaletine bağlı Kanada’nın en büyük ikinci şehridir. Kuzey Amerika’da en dolu dolu yaşanabilecek şehirler arasında ilk sıralarda yer alır ve Kanada’nın Paris’i diye de bilinir. Şehrin isminde ise; Fransız denizci Jacques Cartier’in 1535 yılında yaptığı bir ziyareti sırasında çıktığı bir tepeye Mont-Royal ismini vermesi ve bu bölgenin Montreal olarak anılmasının etken olduğu söyleniyor. Montreal’in isim babası Cartier’in adına meydan ve köprü bulunmaktadır.  Montreal, Unesco tarafından Şehir Tasarım Ödülü verilmiş sayılı şehirler arasındadır.

Toronto‘dan araba ile geçtiğimiz Montreal şehri yaklaşık 5,5 saat sürüyor. Kalacağımız otele doğru yaklaşırken yolların kalabalıklığı, etrafın cıvıl cıvıl olması hoşumuza gidiyor. Otelimize yerleştikten sonra canlı Montreal sokaklarını arşınlamaya hazırız. Çok uzak bir bölgeye gitmeyeceksek şehirleri sokak sokak yürüyerek gezmesini seviyoruz. Ve yine uzun yürüyüşler bizi bekliyordu. Toplu taşımacılık Montreal‘de çok gelişmiş, uzun yürüyüşlere zaman ayıramayacaklar için iyi bir alternatif olacaktır.  Metro ve otobüs sistemleri için www.stm.info/en sayfasına bakabilirsiniz.

Toronto2Montreal
Toronto – Montreal arası yolumuz…

Montreal’de ilk dikkatimizi çeken; genç nüfusunun yoğunluğu, şehrin canlılığı oluyor. Toronto’da  eksikliğini hissettiğimiz sıcaklık Montreal’da bizi kucaklıyor. Dünyanın en iyi ve saygın üniversitelerinden biri kabul edilen McGill Üniversitesi ile birçok iyi üniversitenin Montreal’de bulunması genç nüfusun yoğunluğunda etkili olmuş.

IMG_1527
Bisiklet kullanımı çok yaygın

Sokaklarda yaşayan evsiz sayısının fazlalığı bizi rahatsız etmese de dikkatimizi çekiyor. Biraz da düşündürüyor; hem yaşam standartının yüksek hem de sosyal hakların iyi olduğu bir ülkede evsiz sayısının fazla olmasını anlamaya çalışıyoruz. Toronto’daki gibi buradaki evsizlerin de kimseye zararları yok. Verirseniz yiyecek ve para alıyorlar ama ısrarcı değiller.

IMG_1481
Sokaklarda bisiklet için ayrılan yollar…Ne güzel değil mi?

İnanılmaz geniş bisiklet yolları, bisiklet parkları ve tabii ki bisiklet kullanıcısı var. Saatlik, günlük, aylık ve hatta senelik üyelik sistemi ile bisiklet kiralamak mümkün. Oldukça sık olan bisiklet kiralama noktalarından bisikletinizi alabilir ve istediğinize bırakabilirsiniz. İstanbul sahil yolundaki bisiklet kiralama sisteminin çok daha gelişmiş ve şehrin her yerine yayılmış hali diyebiliriz.

Toronto‘da ağırlıklı İngilizce konuşulduğu ve ABD’deki birçok şehre benzediği için çok da farklı bir ülkede olduğumuzu hissetmemiştik. Ama Montreal‘e ilk ayak basmamız ile kulağımıza gelen Fransızca konuşmalarla farklı bir ülkede olduğumuzu hissettik. Montreal, Paris’ten sonra dünyanın Fransızca konuşulan ikinci büyük şehriymiş. Resmi dil de zaten Fransızca. Genelde ilk önce Fransızca konuşsalar da çoğu iki dile de hakim.

Montreal, güzel bir öğrenci şehri olduğu kadar uluslararası festivalleri (Montreal International Jazz Festivali, Montreal World Film Festivali) ve çeşitli kültürel etkinlikleri ile de dünyanın sayılı kültür şehirlerinden biridir. Sokaklarında dolaşırken inanılmaz keyif aldık ve bir festival döneminde bulunmanın ise ayrıca keyifli olacağını düşünmeden edemedik. Kimbilir yeniden bu taraflara yolumuz düşer….

IMG_1637
Caz Festivali…

Eski Montreal (Viuex Montréal – Old Montreal) bölgesinde; nostaljik binaların, dar sokakların, kafe ve restoranların arasında dolaşırken kendimizi daha çok Avrupa şehirlerinden birinde gibi hissettik.   Şehrin modern yüzü ise rahatsız edici değil, gökdelenlerin varlığı Toronto’daki gibi gözümüze batmadı. Bozulmamış parkları ve  nehir ise huzur verici. Montreal, eski bir şehir olmasına rağmen genç nüfusu ile dinamikleşmiş ve ruhunu da kaybetmemiş bir şehir…

Montreal Gezilecek Yerler

Şehrin en hareketli caddeleri; Rue Sainte Catherine, Rue Sherbrooke, St.Laurent Boulevard, Rue St.Denis. ve gezilecek birçok yer de bu caddelerin etrafında toplanmış.

Saint Catherine caddesi, şehrin doğusu ile batısı boyunca 15 km uzunluğunda mağazaları, restoranlarıyla özellikle gündüzleri en hareketli caddelerinden biridir. The Main diye de geçen St. Laurent Bulvarı ise şehir merkezininin yakınından kuzeyden güneye doğru 11 km uzanır. Kafeleri, barları, restoranları, küçük şık butikleri ile her daim kalabalıktır. Dünya mutfağından çeşitler bulabileceğiniz bu bölge oldukça kozmopolittir. Bu iki caddenin kesiştiği bölgenin uyuşturucu satıcılarının merkezi olmasından dolayı gece ortamının çok hoş olmadığı, dikkatli olunması tavsiye ediliyor.

DSC00661
Sokaklardan…

Centre-Ville (Downtown) diye geçen şehir merkezi; işyerleri, gökdelenleri, McGill Üniversitesinin kampüsü, mağazaları, restoranları, kiliseleri ve müzeleri ile her daim hareketlidir. Birçok sokak, soğuk kış günleri için yeraltından alışveriş mekanlarıyla birleştirilmiş ve Ville Souterraine (The Underground City- Yer Altı Şehri) diye geçiyor. 32 km uzunluğundaki yer altı şehrinin belli noktalarından sokaklara, iş merkezlerine, metro istasyonlarına ve hatta bazı otellere geçişler yapılmış.

Parc du Mont-Royal: Şehrin içinde bu kadar güzel bir parkın olabileceğini tahmin etmek mümkün değil. Dağlık alana yapılmış olan park, özellikle spor yapmak için gelen yerli halkı kadar turistler tarafından da talep görüyor. Mevsime göre; buz pateni, kızak, kürek, bisiklet gibi aktiviteler sunan parkın tepesinden ise muhteşem Montreal manzarasını izliyorsunuz. Zorluk derecesine göre istediğiniz yürüyüş yolunu veya basamakları seçerek en üst noktasına ulaşabilirsiniz. Keyifli birkaç saat geçirip güzel manzara eşliğinde sakinliğin tadını çıkarıyorsunuz. Teras bölümünde ortada duran piyano ise herkese açık, bizim şansımıza bir de müzik ziyafeti vardı. Yaz dönemi pazar günleri ayrıca Tam Tam Festivali oluyormuş. Parkın birkaç noktasında kafe ve dinlenme alanları var.

IMG_1522
Mont Royal Parkı
IMG_1497
Mont Royal Parkından şehir manzarası…

Oratoire St-Joseph (St Joseph’s Oratory): Mont Royal Park’ın kuzeybatısında yer alan bazalikanın kubbesi  97m (318ft) yüksekliği ile dünyanın en büyüklerinden biridir. Girişi ücretsiz.

Musée des Beaux-Arts de Montréal (Museum of Fine Arts – Güzel Sanatlar Müzesi): Sherbrooke caddesinin (Rue Sherbrooke) batısında yer almaktadır. Montrealli koleksiyoncular tarafından 1860 yılından itibaren çeşitli eserlerin toplanmaya başlandığı bu müze, Kuzey Amerika’da en görkemli ve kapsamlı güzel sanatlar müzesi olarak kabul edilir.

IMG_1646
Montreal

Place des Arts: Montreal’in en önemli sahne sanatları merkezidir. Ayrıca Montreal Senfoni Orkestrası ve Montreal Operasının evidir. Farklı ebatlarda 6 salonu içerir. Yazın açık alanda olan ücretsiz şovları izleyebilirsiniz.  

IMG_1644
Eski Montreal bölgesi

Le Viuex Montréal (Old Montreal): Çoğu 17. ve 18. yy.’dan kalma taş yapılara ve müzelere ev sahipliği yapıyor. Dar sokaklarında dolaşıp birbirinden güzel restoranlarında yemek yiyip, barlarında birşeyler içebileceğiniz şehrin en turistik bölgelerinden biridir. İsterseniz sokaklarında fayton ile bir gezi de yapabilirsiniz…

IMG_2366
Tarihi bölge ve fayton turları…

Place Jacques-Cartier: Özellikle yaz aylarında çok canlı olan bölge,  Eski Montréal’de bir buluşma noktasıdır. Ayrıca tarihi binalar, güzel bahçeler ve restoranlarla çevrili popüler bir turistik mekandır. Yolun başında etkileyici Hôtel de Ville de Montréal (Belediye Binası) vardır. Buradaki restoranlardan birinde veya meydandaki banklarda oturup sokak sanatçılarının performanslarını izleme fırsatı bulabilirsiniz.

Basilique Notre-Dame: İrlandalı mimar James O’Donnell tarafından tasarlanan neo-gotik tarzındaki Katolik Kilise 1824-1829 yılları arasında yapılmış. Ceviz ahşap oymaları, 24-karat altın yıldızlar ile dekore edilmiş kemerli mavi tavanı ve zarif vitray pencereleri ile görülmeye değer bir bazilika. Celine Dion‘un da evlendiği kilisenin Notre-Dame du Sacré-Cœur Chapel salonunda evlenmek isteyen çiftlerin ise şimdiden bekleme süresi iki yıl olan sıraya girmesi gerekiyormuş. Yılın dönemine göre kilisenin içinde çeşitli turlar var. Gündüz saatlerinde İngilizce veya Fransızca 20 dakika süren genel tanıtım turları oluyor. Bazilikayı turlu veya tursuz dolaşmak isterseniz giriş ücreti 5 Kanada doları.

IMG_1638
Notre Dame Bazilikası
IMG_3468
Notre Dame Bazilikası

Musée Pointe-a-Callière (Museum of Archaeology and History – Arkeoloji ve Tarih Müzesi): Eski Montreal’in batı ucunda kalan ilginç yapılı müzede Montreal’in ilk gününden itibaren 600 yıllık hikayesini bulacaksınız… Bilet fiyatları, müze saatleri ve daha fazlası için www.pacmusee.qc.ca sayfasına bakabilirsiniz.

Ayrıca Place de la Dauversière, Marche Bonsecours, Musée Marguerite-Bourgeoys, Chapelle Notre-Dame-de-Bon-Secours, Musée Château Ramezay, Sir George-Étienne-Cartier National Historic Site gibi turistik noktalar da Eski Montreal’de yer almaktadır.

IMG_1543
Bisiklet yolları…

Le Vieux Port (Old Port – Eski Liman): St.Laurence Nehri üzerinde kurulmuş olan marinadan tekne turları yapılıyor. Nehir boyunca uzanan parklar ise oldukça dinlendirici. Kendinizi deniz kıyısında gibi hissediyorsunuz. Nehir kenarındaki kordon boyu yürüyüş yapanlar, bisiklete binenler, paten yapanlarla her zaman kalabalık oluyor. The Montreal Science Center’da  bu bölgede King Edward Quay iskelesinde bulunmaktadır. Özellikle çocuklu aileler için bilim ve eğlence merkezi keyifli olacaktır.

IMG_1538
Nehir gezisi…

Nehir gezisi: (Bateau Mouche Vieux Port)  60  ve 90 dakika süreli olmak üzere iki seçenek var. Sabah kahvaltılı veya akşam yemekli seçenekleri de bulunmaktadır.. Biz öğleden sonra gezinti teknesine bindik. Rehber eşliğinde şehir ve önemli yapılar hakkında bilgi alarak güzel bir gezinti oluyor.

IMG_1602
Habitat 67

Şansımıza rehberimiz bilgili ve ilgiliydi. Sorduğumuz soruların hepsini ilgi ile cevapladı. Olimpiyat Parkından, önemli köprülerine ve Kanada’da oldukça ünlü olan Habitat 67 isimli farklı mimarideki evleri görme şansınız var. Evlerin en önemli özelliği yüzlerinin birbirine bakmıyor olması. Başlangıçta proje McGill Üniversitesi’nde mimarlık master tezi olarak düşünülmüş ve ardından Expo 67 (1967 Dünya Fuarı) için inşa edilmiş.

Teknenin restoran ve bar bölümü var, ekstra ücret karşılığı yemek içmek mümkün. 60 dakikalık tekne turu kişi başı 24 Kanada doları + %13 vergi. Sanki bu gezinti için biraz yüksek kalmış. Kahvaltılı, yemekli seçenekler daha uygundu.

Quartier Chinois (Çin Mahallesi-Chinatown): Eski Montreal’e çok yakın olan bölgede Uzak Doğu mutfağından seçenekler bulabilirsiniz. Ufak tefek mağazalar, marketler var ama fazla büyük beklentiniz olmasın. Zaten bir şekilde dolaşırken mahallenin bir köşesinden geçiyorsunuz.

IMG_2291
Çin mahallesi

Quartier Latin (Latin Mahallesi): Rue Saint Denis ile Saint-Laurent kesişiminden başlayan bölge, kafeleri, restoranları ile oldukça hareketlidir. Gece eğlencesi için bu bölge seçilebilir.

IMG_1632
Latin bölgesi

Le Plateau Mont-Royal: Yerel mağazaları, kafeleri, ağaçlı dar sokakları ve 1900’lerin başlarından kalma binaları ile Montreal’in en sevimli mahallelerinden biridir. Bölge downtown’ın kuzeydoğusunda kalmaktadır.

IMG_1485
Ara sokaklar…

Le Village (The Village): Gay Village diye de bilinen bölge, Kuzey Amerika’daki en büyük gay ve lezbiyen yerleşim yerlerinden biridir. Kafeleri, butikleri, antikacıları, dans kulüpleri ile kompakt ama bir o kadar da canlı bir bölgedir. Bölge Rue Sainte Catherine’nin doğusunda Rue St.Hubertr’dan başlamaktadır.

Parc Jean-Drapeau: Ile Sainte-Hélène ve Ile Notre-Dame adalarını içeren Saint-Laurent (St.Lawrence) nehrinin ortasında Montreal’in en büyük parkıdır. Ile Sainte-Hélène adasında; La Ronde (Membre de la Familie Six Flags) eğlence parkı , aileler ve heyecanı sevenler için zevkli olabilir. Biosphére çevre müzesi, Montreal’in tek kalesi Musee Stewart, Complexe Aquatique (3 ısıtmalı açık yüzme havuzu bulunan su kompleksi) bu adadadır. Ayrıca adada yıl boyunca çeşitli konserler düzenlenmektedir. Ile Notre-Dame adasında ise, F1 araba yarışlarının yapıldığı Formula One Grand Prix du Canada pisti, kumarhane (Casino de Montreal) ve plaj bulunmaktadır. Yarışların olmadığı zaman G1Tour düzenleniyor, önceden rezervasyon yaptırmanız halinde yarış pistinde Lamborghini veya Ferrari kullanabilirsiniz. 25 km uzunluğundaki bisiklet yolu ise bisiklet sürücülerini bekliyor.

IMG_1542
Nehir gezimizden…

Parc Olympique: 1976 Yaz Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan Montreal şehri, Olimpiyat Parkını ancak 1980 yılında tamamlayabilmiş ve 1.4 milyar dolara mal olmuştur. Stadyumun üzerine yapılan açılabilir çatısı ise hiçbir zaman tam olarak çalışmamış. Bugün ise; stadyum çeşitli sergiler ve aktivitilerle ziyartçilere açılmış. Hochelaga-Maisonneuve bölgesinde kalıyor, metro ile de ulaşım var. Ayrıca Botanik Bahçesi (Jardin Botanique-Botanic Garden) ve Biodome de Montreal de ziyaret edilebilir.

DSC00690
Olimpiyat Stadı

Montreal’de Yeme-İçme ve Eğlence

Montreal’de dünya mutfaklarının hepsini bulma şansınız var. Yemeklerin çoğunun yanında ise patates kızartması getirilmesi Quebec eyaletinde çok yaygın. Barlar, eğlence bakımında da oldukça renkli bir şehir. Eski Montreal, Latin Mahallesi, şehir merkezindeki alternatifler denenebilir. Öğrenciler daha çok Saint-Laurent bulvarındaki mekanlara, turistler ise daha pahalı mekanların olduğu Rue Crescent ve  Rue Sherbrooke civarındaki mekanları tercih etmektedir.  Bizim gittiğimiz restoran ve barlar;

La Papillon (02/Eylül/2014): Rue St.Paul Est. üzerinde bulunan İtalyan restroranında akşam yemeğimizi yedik. Tercihimiz samon balık ve midye oldu.  Midye ve yanında patates kızartması Montreal’de oldukça popüler ikili. Her iki yemekten ve genel olarak hizmetlerinden mennun kaldık. Lokal biraları lezzetliydi. Servislerinin ağır olduğunu okuduk ama biz sorun yaşamadık belki çok yoğun olduklarında olabilir. Fiyatlardan, midye-patates tabağı 20.95, samon tabağı 22.95, sürahi bira 12, kahve 3 Kanada doları. Fiyatlara %15 vergi ekleniyor ve vergisiz rakamdan en az  %15 bahşiş bırakılması bekleniyor.

Restaurant Des Gouverneurs: (03/Eylül/2014) Öğle yemeğimizi yediğimiz mekan dışarıdan güzel duruyordu. Jacques-Cartier meydanında sokak sanatçılarının performans gösterdikleri yerin hemen yanında olduğu ve girişteki hostesin ilgisi karşısında tercih ettik. Ama masaya oturduktan sonra ilgi bitti, gayet suratsız sanki zorla işini yapan bir garson tarafından hizmet aldık. Yemekleri ise idare eder, süperdi diyemeyeceğiz, pizzası rakamına karşılık çok küçüktü. Biralarla birlikte midye-patates ve vejeteryen pizza söyledik. Bir önceki akşam yediğimiz yerdeki midye çok daha iyiydi. Fiyatlardan, midye 14, bira 5.95, pizza 13 Kanada doları ve vergi ekleniyor.

3 Brewers: Ontario ve Quebec eyaletlerinde bulunan bar-restoranın Eski Montreal bölgesindeki şubesine gittik. Servisleri biraz ağır ve ilgisizlerdi. Biraları güzeldi, ortam olarak hoş, yemekten daha çok biraları için gidebilir.

IMG_1643
Eski Şehir (Old City)

Montreal’de kaldığımız Comfort Suites Downtown otel hakkındaki düşüncelerimiz,

Oda-kahvaltı vergiler dahil iki gece için 283 Kanada doları ödedik. Otelin konumu iyi ama hemen yanında yeni bir otelin inşaatı ve arka sokakta da inşaatlar vardı. Sabah çok erken saatte inşaat başlıyor ve otel çevresinde inşaat malzemeleri yüzünden yollar kapanmıştı. Otelin kendine ait otoparkı yok, arabanız varsa yola da park etme şansınız yok. Hemen yan tarafında bir otopark var ve günlüğü ekstra 20 Kanada doları, arabamızı iki gün oraya bıraktık. Otelin personeli çok güler yüzlü değildi ama yardımcı oluyor. Odaları temiz, kliması eski tipti ve gürültülü çalışıyordu. Otelin birçok bölümünü yenilemişler ama  bazı ayrıntıları bırakmışlar. Sabah kahvaltısı fena değildi. Odalarda wi-fi iyi çalışmıyordu.

Otelin adresi 1214 Rue Crescent. Montreal, Quebec, H3G 2A9

IMG_3434
Otelimizin odasından…

Montreal fotoğraf albümleri için linkleri tıklayabilirsiniz.

Fotoğraflarımız-1      Fotoğraflarımız-2

Tavsiyeler ve Bilgiler

 • Müzelerin çoğunu gezmeyi planlıyorsanız 38 müze ve yeri kapsayan Museums Pass alabilirsiniz. Hatta toplu taşımacılık ile birleştirebilirsiniz. Nereleri kapsar, nasıl alabilirsiniz, güncel fiyat bilgileri için museesmontreal.org sayfasına bakabilirsiniz.
 • Araba ile geldiyseniz Montreal çıkışı trafik inanılmaz kötü aklınızda bulunsun.
 • Aracınızı otoparklar hariç cadde üzerinde ücretini makinalara ödeyerek park edebiliyorsunuz. Yarım saati 1 Kanada doları.
 • Mesai saatlerinde bazı yolların en sağ şeridi otobüs ve taksilere ayrılıyor, diğer araçlar aksi belirtilmemişse giremiyor. Trafik tabelaları dahil bütün levhaların Fransızca olduğunu unutmayın.
 • Montreal’e gitmek için en ideal zaman yaz aylarıdır. Temmuz ve Ağustos ayları ise turist bakımından en yüksek sezonu ve otel fiyatları pahalı oluyormuş. Ama önemli festivalleri de bu aylarda yapılıyor.
 • Formula 1 araba yarışlarına ilgisi olanlar için Haziran ayında Montreal’de olmak keyifli olacaktır.
 • Sonbahar ve ilkbaharda gün içersinde ısı değişikliği oluyor, kıyafet seçiminizi ona göre yapın.
 • Kışı sert geçiyor, bu dönemde gidecek olursanız soğuğa hazırlıklı olun.
 • Marketler hariç, büfe tarzı yerlerde su pahalı, yarım litre su 2-2,5 Kanada doları.
 • Türk Hava Yolları’nın (THY) haftada 3 gün Montreal’e direk uçuşu var.

18 Yorum

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar,

   Yazımızı beğendiğinize sevindik, teşvik edici yorumunuz için de teşekkür ederiz. Amacımız yazılarımızın daha çok kişiye faydalı olması ve grubunuza katılıp paylaşımlarda bulunacağız. Temmuz ayında da motosikletle Atlanta’dan başlayan Alaska’yı da kapsayan uzun süreli bir geziye çıkıyorız. Kanada yazılarımıza daha ilaveler olacaktır.. Selamlar.

 1. Deniz Aştı Deniz Aştı

  Merhabalar öncelikle harika yazınızdan dolayı teşekkür etmek istedim.Montreal’e gidecek benim için de çok yardımcı oldu.Merak ettiğim kalacak yer konusunda biraz daha bilgi vermeniz mümkün mü ? Ben öğrenciyim ve tek geziyorum dolayısıyla yemek,lüks gibi şeyleri çok umursamıyorum. Güvenli ve uyuyabilecek bir yer olsa yeterli olur. Kalacak yer konusunda tavsiyeleriniz varsa mutlu olurum. Teşekkürler.

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba Deniz,

   Yazımızı beğendiğine sevindik, çok teşekkürler. Umarız gittiğinde de faydasını görürsün. Montreal genel olarak güvenli bir şehir. Kalacak yer için; http://www.hostelworld.com web sayfasından hostel bakabilirsiniz. İyi yorum yazılmış ve toplu ulaşım araçlarına yakın bir yeri seçmeni tavsiye ederiz. Eğer bisikletle gezmeyi seviyorsan kiralamak çok yaygın. Toplu ulaşım için; http://www.stm.info/en/info web sayfasından bütün güncel bilgilere ulaşabilirsin.

   Keyifli bir gezi olmasını dileriz. Selamlar…

 2. Merhaba,

  Çok faydalı bir yazı olmuş, öncelikle teşekkür ederim.

  Toronto’dan Montreal’e 2 günlük gezi için trenle gidip dönmeyi planlıyoruz. Tren veya otobüs için önerebileceğiniz bir site var mıdır?

  Arabayla gittiğinizden bahsetmişsiniz, biz araba kullanmak yorucu olacağı için tren veya otobüs alternatiflerine yönelmiştik. Bu konuda da maddi açıdan ve zaman açısından hangi ulaşım yolunu önerirsiniz? 🙂 Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Ecem,

   Yazımızı faydalı bulduğuna sevindik, teşekürler.

   Öncelikle araba ile yolculuğun rahat olduğunu ve sadece 5,5 saat sürdüğünü belirtelim. Kişi sayısına göre araba daha ekonomik olabilir. Otobüs veya treni erken saate hatta gece gidiş şeklinde bulacak olursanız zaman açısından daha kazançlı olabilir.

   Kanada’daki otobüs firmaları hakkında bilgimiz yok 🙁 Tren şiketlerinin web sayfası http://www.viarail.ca/en

   Ayrıca bazı ABD otobüs firmaları da Kanada tarafına gidiyor. Kanada içinde yolcu alıyor mu bilmiyoruz, web sayfalarından bakabilirsiniz. http://www.greyhound.com/ http://us.megabus.com/
   ABD’deki tren firması da Kanada tarafına devam ediyor, onların da sayfası https://www.amtrak.com/home

   Keyifli bir gezi olmasını dileriz. Selamlar…

 3. melih melih

  Şubat ayında Montreal ‘ e gideceğim. Yıllar önce Toronto ‘ yu görmüş ve beğenmiştim. Umarım Montreal için düşüncelerimiz benzer olur.

  • ayferonur ayferonur

   Umarız soğuya rağmen şehrin tadını çıkarabilir ve yine güzel düşüncelerle dönersiniz. Şimdiden iyi yolculuklar…

 4. Ayla Canova Ayla Canova

  Merhaba biz Kanada ziyaret etmeyi düşünüyoruz Toronto’ya uçakla sonra araba kiralayıp montreal ve Quebec
  Temmuz mu Ağustos mu ? Tavsiyeniz nedir ? Teşekkürler

 5. Toronto yazınızdan sonra biraz hayal kırıklığına uğramıştım Kanada hakkında fakat Montreal yazınız sayesinde Kanada için tekrar ümitlendim 🙂 Gerçekten yazılar ve resimler harika görünüyor, insanın ilk uçağa atlayıp gidesi geliyor 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Bu yazımızdan sonra bir de Quebec yazımızı okumanızı tavsiye edeceğiz. Kanada hakkında fikriniz olumlu yönde daha da değişecektir. Sosyal imkanları yüksek bir ülkedir, doğası muhteşem. Bizim için tek negatif yanı soğuk olması, bir iki kıştan sonra bezdirir mi bilemiyoruz 🙂

 6. Erkan Basaran Erkan Basaran

  Yazın ailemle birlikte sizin yaptığınız gibi Kanada gezisi planlıyoruz. O yüzden ilk Kanada yazılarınızı okumaya başladım, hepsi çok işimize yarayacak. Detaylı bilgiler için teşekkürler. Yolunuz açık olsun.

  • Ayferonur Ayferonur

   Biz teşekkür ederiz. Umarız yazılarımızın faydasını görürsünüz. Yolumuz açık olsun 🙂

 7. Merhaba,ABD’yi gezerken ortalama harcadığınız miktar ile gün sayısını merak ettim.Tek başına gezilmesini önerir misiniz?

  • Ayferonur Ayferonur

   ABD’de yaşadığımız için gün konusunda kısıtlama sorunumuz yok. Her an her dakika gezmeye hazırız 🙂 O yüzden gün konusunda net bir şey söylememiz çok zor. Tek başınıza çok rahatlıkla gezebilirsiniz. Günlük harcamanız da kaldığınız yer ve şehre göre değişir. Eğer ABD gezi planınız olursa, gelmeyi düşündüğünüz bölgeye göre daha net cevap verebiliriz. E-posta ile istediğiniz zaman bize ulaşabilr ve sorularınızı sorabilirsiniz. Her zaman yardıma hazırız…

   • Çok teşekkür ederim,gitmeden önce mutlaka sizinle iletişime geçeceğim 🙂

    • Ayferonur Ayferonur

     Rica ederiz. Ne zaman isterseniz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir