"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ali Oğur ile Söyleşi

20150711_133434
Guntersville Gölü – Alabama

Ali Oğur ile Söyleşi

İçten cevapları için Ali’ye çok teşekkür ederiz.

Merhaba Ali, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

İlk olarak  firma bulduk, yani bize buradaki işi konaklamayı ve gerekli evrakları hazırlamasi gereken aracı firmayı.

Aracı firmanı seçerken yeterli araştırma yapabildin mi ve istediğin bilgilere kolayca ulaşabildin mi?

Hayır. Kuzenim 3 arkadaşı ile  bu firmayı bulmuşlar ben de kuzenime güvenerek ailemin ısrarla iyi araştır demesine rağmen çok yüzeysel bir araştırma yaptım. Keşke iyi araştırıp düzgün bir firma bulsaydım.

WAT programına başvurunu yapan aracı firma hangi konularda yardımcı oldu, genel olarak mennun kaldın mı?

Hiç memnun değilim. Yetkiliye dediği  lafı hatırlatıyorum, mesela diyor ben kesin öyle olur demedim, belgede en fazla kaç saat çalışacağın yazıyor. Diyorum bana vergi kesildiğini söylemediniz dalga geçer gibi kesildiğini söylemedim ama  kesilmediğini de söylemedim. Söylediği çalışma saatlerine de hiç bir Türk ulaşamadı daha, buradaki tüm arkadaşlar şikayetçi 14 kişiyiz an itibariyle.

Aracı firmanın yetersiz olduğu ve yardımcı olmadığını düşündüğün konular neler?

Konaklama, eksik bilgi, ağızdan çıkan söze itibarsızlık, özellikle sözleşmeye dökmediğim her lafı bana ben kesin olur demedim tarzı saçma sapan cevaplar ile savuşturdular. Buraya geleli iki hafta geçtikten sonra mesaj atıp ne durumdasın diye sordular, şikayetlerimi söylüyorum, diyor sanırım daha merkezi bir yere geçtin daha nerede çalıştığımı bilmiyorlar bile.

Ve benim buraya geleceğim iki ay önceden belli olmasına rağmen konaklayacağım yer net değil job offer da yazıyor; ama buradaki sorumlu mailde başka yer olacak dedi; o yüzden gideceğim yer yok. Bir de benim buraya geliş tarihim önceden belli; ama o gün hafta sonuna denk geliyor diye, firmadaki zat bir motelde kalırsın vs. dedi. Etrafta hiç birşey yok havalimanının. Taksi ile job offerdaki yere gittim sadece 60 dolar oraya gitti. Kalacağım yerde Türk bir arkadaş buldum,  yerde yattım buradaki yetkili benimle ilgilenene kadar  5 GÜN YERDE sadece ince bir yorgan var altımda. Diyebilirsiniz odaya çıksaydın, diğer Türk ögrenciler gelene kadar 350 dolar minimum veremezdim, zaten yanımda  800 dolar ile gelmişim daha ne zaman para alacağım belli değil (sanki çalışacağım belli).

WAT programı ile ABD’ye gelişinin maliyeti yaklaşık ne kadar oldu? Bu maliyete neler dahil?

1750 dolar firmaya(inşallah..) 160 dolar vize 100 dolar SERVIS, 630 EURO uçak biletleri ve 800 dolar cep harçlığı.

Hangi bölgeye geldin ve işin ne oldu? Geldiğin bölgeyi ve işi nasıl seçtin?

Alabama,  McDonald’s.  Aslında seçmekten çok bu kaldı  tek, ilk görüşme yaptığımız zamanlar bir sürü iş söylüyorlardı. En son ofise gittiğimde bunları söyledi;  can kurtaranlık varmış bir de onun mülakatını geçemedim. Başka bayan var dedi, bu bölgede olmak istemiyordum. Neyse firmanın verdiği kişiyle görüşmek için 6-7 kere Skype den yazdım bekledim, bayan cevap bile vermedi firmaya söyledim diyor, çok yoğunmuş boş boş  bahaneler bir kez görüşmeyi kaçırmışım sanırım bir kere görüşmeyi kaçırdım hep onu bahane ettiler tabi.

Alabama harita
Alabama Eyaleti’nin konumu

ABD’ye geldiğinde ve çalışma esnasında ne gibi zorluklarla karşılaştın?

Henüz herhangi bir problem ile karşılaşmadım, gerçi kuş uçmaz kervan geçmez bir yer.

Bulunduğun bölge güvenli miydi, herhangi bir tehlike ile karşılatın mı?

Henüz herhangi bir problem ile karşılaşmadım, gerçi kuş uçmaz kervan geçmez bir yer.

Konaklama şeklin nasıl oldu? Kaldığın yeri aracı firma mı yoksa kendin mi buldun?

Firma ayarladı sözde ama otel!  WAT için ne kadar uygun, odalar iki kişilik olmasının yanı sıra kişi başı aylık olunca 300 dolar, aylık yapmayıp haftalık haftalık giderseniz 350 dolar, aylık dediğim 4 hafta.

Çalışma sırasındaki kazancın masraflarını karşılamaya yetti mi?

Tabii ki Hayır. İkinci iş bulabilseydim çıkarırdım ki iki arkadaşım dışında hiç birimiz bulamadık. Burda çalışma saatleri çok az zaten mesai de vermek istemiyorlar. Mc Donalds’da yemek bile ücretsiz değil, istediğim traveli yapmam mümkün görünmüyor bile takviye alarak belki.

Gelmeden önce İngilizce seviyen nasıldı? ABD’ye geldikten sonra İngilizce seviyende gelişme oldu mu?

İngilizcem iyiydi; ama burda pratik yapma fırsatım oldu. O da kendim insanlara yapışarak boş boş muhabbetler yaparak; çünkü iş yerinde genelde bizimle konuşmuyor bazıları zaten, sanki çocuğunu öldürmüşüm gibi bakıyor,  çok iyi insanlar var; ama birkaç tanesi ile umarım bir daha hiç karşılaşmayız. İşte genelde tek cümle  kullanılıyor, şunu yap bunu yap tarzında.

ABD’ye gelmenin İngilizce harici sana kattığı neler oldu?

Ülkede refahı, insanlara karşı saygıyı gördüm, insanların tanımadığı insanlara bile güler yüzlü olmasını gördüm. Ve ülkemde şikayetçi olduğum birçok şeyi ne kadar çok sevdiğimi ve ülkemin kıymetini anladım. Herkes Amerika’yı görmeli; ama bu WAT ile mi olmalı  emin değilim.

Sizden sonra gelecekler nelere dikkat etmeli ve  tavsiyelerin nedir?

Wat yapsınlar, mutlaka çok zor zamanları olacaktır; ama hayatın zorluğu. ABD gibi bir ülkenin düzenini, yaşayışını, kültürü öğrenme, ülkeniz ile kıyaslama, eksik taraftarımızı fazla taraftarımızı görmemizi, her milletten arkadaş edinmeyi ve güzel bir Travel yaparsanız filmlerde gördüğünüz mükemmel yerlerde olmaya gerçekten değer.

Geziye çıktıktan sonra Ali’nin düşüncesi olumlu yönde değişti, daha önceki düşüncesi: şirketi çok iyi araştırsınlar kalacakları yeri, kaç kişi kalacaklar, hatta aynı yatakta kaç kişi kalacaklar çok iyi öğrensinler ve o kadar para vermektense ABD turu ya da interrail daha mantıklı geliyor. WAT gerçekten sadece ucuz işçi politikası gibi bence.

Eğer fırsatın olursa tekrar WAT programına katılmayı düşünür müsün?

Evet bir daha gelmeyi düşünüyorum ama self olarak yani işimi burdaki işverenler ile ayarlayıp gelmeyi düşünüyorum. Amerika’ya yine gelirim ama bir şirkete hele ki böyle bir şirkete bu kadar  vereceğimi hiç sanmıyorum.

Alabama eyaleti de ABD’deki birçok eyalet gibi birbirinden muhteşem parklara ev sahipliği yapmaktadır. Alabama Eyalet Parkları ve Şehirleri hakkındaki bilgilere linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Alabama Arşivimiz

Birmingham şehir fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Birmingham Fotoğraflarımız

Selma şehir fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Selma Fotoğraflarımız

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir