"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mindo Gezi Rehberi

Mindo – Ekvador

Enfes Doğasıyla MİNDO

Mindo kasabası Quito’ya yaklaşık 1,5 saat kadar mesafede ufacık bir yer. Yemyeşil dağlarla çevrili Mindo özellikle kuş gözlemcilerinin durak noktalarından bir tanesi. Kasabanın içinde maalesef çok yapılacak bir şey yok. Hatta Kolombiya’daki ufak kasaba ve köylerden sonra Mindo’nun görüntüsü bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Ama kasabanın etrafını keşfetmeye başlayınca içimiz ısınmaya başladı.

Dağ bisikleti, zipline, rafting, tubing, şelale tırmanışı, kuş gözlem ve sayısız yüruyüş parkurları ile kasabanın etrafı müthiş. Doğası tek kelimeyle büyüleyici. Biraz daha yeme-içme ve hostel kalitelerini yükseltseler eminiz Mindo’ya daha çok talep olacaktır. Kasaba ve çevresinde daha iyi duran hostellerin ise fiyatları standartların çok üzerinde.

Mindo ve çevresinde yapılabilecek aktiviteler…

Biz Quito’dan motosikletimiz ile gittik, otobüs ile de ulaşılabiliyor. Yolumuzun üzerinde olan dünyanın ortası sayılan Ekvator çizgisinin geçtiği Mitad Del Mundo’ya uğradık. Fazlaca turistik bulduğumuz mekanı gezip fotoğrafladıktan sonra yola devam ettik. Virajlı enfes bir yol ile keyiflenerek Mindo’ya vardık.

Mitad del Mundo – Ekvator çizgisi

Kasabanın yerleşim alanı küçük olunca 10-15 dakikada dolaşıveriyorsunuz. Kasabaya ilk adımımızı atmamız ile sokak köpeklerinin fazlalığı dikkatimizi çekti. Türkiye’den sokak köpeklerine alışık olsak da hayatımız boyunca gördüğümüz köpek sayısı kadar burada gördük dersek abartmamış oluruz. Kolombiya’daki sokak köpeklerinin sakinliğine ve bakımlılığına karşılık buradakiler daha bakımsız. Bir de küçücük kasabadaki çocuk sayısı inanılmaz. Aile başına kaç çocuk düşüyor hesap edemedik 🙂

Mindo kasabasının sakin hali…

Kasabanın tek ana caddesi var. Bir iki yürüdükten sonra neredeyse bütün kasabalı ile tanıdık oluyorsunuz. Uğradığımız bir markette 4 aydır Mindo’da yaşayan İranlı bir arkadaşla tanıştık. Bir buçuk yıldır dünyayı geziyormuş. Hikayesini dinlemek keyifliydi 🙂 Mindo kasabasında neredeyse binaların hepsi market, kafeterya, restoran veya hostel. En çok da pizzacı var 🙂 Damak tadınıza göre yiyecek bulabilirsiniz. Fiyatlar ise kasabanın görüntüsüne göre bize biraz yüksek geldi.

Ana caddesi…

İlk gün etrafı gezmek için pek zamanımız kalmadığından kasabada geçirdik. Ertesi gün neredeyse bütün gün yürüyüş parkurlarından birinden devam ederek hem kuşları gözlemledik  hem de şelaleleri gördük. Şelalelere giderken yolun bir bölümünde teleferik ile geçiliyor ve yürüyüş parkurundan devam ediyorsunuz. İki yol var ve birinde irili ufaklı şelaleler sıralı diğerinde ise daha büyükçe bir şelale var ve ip bağlı şelalenin sularına atlama yapabiliyorsunuz.

Serin sulara atlamaya ne dersiniz 🙂

Şelalenin diğer tarafına geçmek isterseniz özel mülkiyet ve giriş ücreti 3 dolar. Teleferik için çift yön kişi başı 5 dolar ödedik.

Teleferikle yeşilliklerin içinde yolculuk, kısa da olsa keyifliydi…

Yürüyüş esnasında kasabadan yaklaşık 1 saat kadar uzakta bir dağ evine misafir olduk. Kapısında ücretsiz kuş izleyebilirsiniz gelin yazıyordu. Biz de bahçeye girdik. Evin balkonunda belki bir saat oturup arı kuşlarını ve başka tür kuşları seyredip huzuru iliklerimize kadar hissettik.

Huzurun içinde kahve keyfi…

Taze kahvemizi yudumlarken evin sahibi ile İspanyolca az buçuk anlaşmaya çalıştık. O bizim gezimizi takdir ederken biz de onun yaratmış olduğu ortamı takdir ettik. Eğer yolunuz düşerse mutlaka uğrayın, kahvesini içip kuşları izleyin. Huzuru bulacağınız bir yer olacak. Bu arada kahveden de ücret almadığını belirtelim. Sadece kuşları beslemesi için bağış yapmak isterseniz kutusu var.

Renkliyiz, hızlıyız…

Mindo’da ayrıca iki tane kelebek bahçesi var. Biri şehrin içinde diğeri ise dışındaymış. Daha önce bu tarz kelebek bahçesi gördüğümüz için gitmedik. Şehrin içindeki kaldığımız hostelin hemen yanındaydı ve giriş ücreti 3 dolar.

Huzura giden yol… Yol boyunca kuş çeşitlerinin yanında bir sürü kelebek de gördük…

El Quetzal kafede çikolata turları yapılıyor ve sonunda çikolata tadımı var. Tura katılmadık ama çikolatalarının tadına baktık. Açıkcası bize çok özel gelmedi hele biri acılı gibiydi, sütlü olanları nispeten daha lezzetli. Kafe bölümleri güzel, yemeğimizi burada yedik ve kahvelerini denedik. Bir gün önce yediğimiz pizzadan sonra buradaki yiyecekler çok daha lezzetli geldi, tavsiye ederiz…

Biri çikolata mı dedi 🙂

Mindo Konaklama

Birkaç hostele baktıktan sonra Bio Hostal’de kalmaya karar verdik. Banyolu özel odaları; kişi başı 16 dolar. Benzer odaya Klaus 16 dolar, biz 32 dolar ödedik 🙁 Maalesef Ekvador’da odada kalan kişi sayısını baz alıyorlar… Klaus’un ve bizim motoru resepsiyonun yanındaki boşluğa aldırdılar. Motorlarımız iki gün boyunca kapalı ve güvende kaldı. Hostele gelince çok da fazla beklentiniz olmasın. Buradaki en iyi ve fiyatı uygun olan hostellerden biri ama doğallık adına her yer pislik içinde diyebiliriz. Yatağımızda böcek ve odada hamamböceği öldürmek zorunda kaldık. Klaus’un odasında ise hiçbir şey çıkmamış. Şanslıyız 🙂

Sahiplerinin ise çok iyi insanlar olduğunu belirtelim. Rahat etmemiz için ellerinden geleni fazlasıyla yapmaya çalıştılar.

Hostelin dışarıdan görünüşü fena değil. Aslında konumu, ortamı süper…

Mindo fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız… FOTOĞRAFLARIMIZ 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir