"Enter"a basıp içeriğe geçin

Work And Travel USA

New York - Özgürlük Anıtı
New York – Özgürlük Anıtı

Work and Travel (WAT) programı ile ABD’ye gelmeyi düşünen gençlere tavsiyeler

Yaz yaklaşırken Work and Travel (WAT) programı ile ABD’ye gelmeyi planlayan Türkiye’deki öğrenci kardeşlerimizden burası hakkında sorular gelmeye başladı. Bütün soruları tek tek cevaplamaya çalışsak da geçtiğimiz yıllardan itibaren aldığımız soruları ve verdiğimiz cevapları özetleyerek bu konuyla ilgili bize ulaşanlara genel bir yazı yazarak bilgilendirmek istedik. Ayrıca Work and Travel programı ile ABD’nin çeşitli eyaletlerine gelmiş ve rastlantı sonucu tanışıp konuştuğumuz genç arkadaşlarımızın tecrübelerinden aklımızda kalanları da paylaşacağız.

Bu yazımızın Work and Travel programı ile gelmeyi düşünenler kadar ABD’ye turistik, okuma, iş vs. farklı nedenlerle geleceklere de faydalı olacağını düşünüyoruz.

Work and Travel (WAT) Programı

Work and Travel programı kısaca; 18-30 yaş arası üniversite öğrencilerine 3 ayrı dönemde ABD’de çalışma olanağı sağlamaktadır. Türkiye’den katılmak isteyen öğrenciler yaz dönemini tercih ediyor. Çalışma karşılığında, birçok firma tarafından kalacak yer sağlanmakta ve aylık belli bir ücret ödenmektedir. Work and Travel programı sayesinde farklı bir ülkeyi görebilme, farklı bir kültürü tanıyabilme şansı yakalarken İngilizcenizi de geliştirebilirsiniz.

Biz böyle bir deneyim yaşamadığımız için prosedürler hakkında fazla bilgi sahibi değiliz. Türkiye’de Work and Travel (WAT) programı ile öğrenci gönderme işini yapan birçok firma olduğunu duyduk hatta bu firmaların üniversitelere gidip seminerler düzenlediğini öğrendik. Bu firmalardan özellikle CIEE (Council on International Education Exchange) ile çalışanlarının konuya daha ciddi eğilenler ve sorumluluk sahibi firmalar olduğunu duyduk. İngilizce seviyeniz için bir mülakat yapılarak ABD’de nasıl bir işte çalışacağınızı belirliyorlar. İş alanları; otel, resort, restoran, mağaza satış, tema parklar ve eyalet milli parklarında vs. olabiliyor. Firma ve iş alanı belirlendikten sonra sizi işe alacak firma tarafından da ayrıca mülakat yapılabiliyor.

Central Park 2008-4
Work and Travel (WAT) – New York City

Şimdiye kadar şans eseri karşılaşıp konuştuğumuz gençlerden en çok kalacak yer, yiyecek, gönderen şirketin verdiği bir takım sözleri tutmadığı ve ABD’ye geldikten sonra mağdur durumda kaldıkları hakkında olumsuz bilgiler edindik. Ama diğer taraftan farklı bir tecrübe kazandıkları için de gelmekten pişman değildiler. Tanıştığımız gençler; Manhattan’da Central Park’da bisiklet ile parkı gezdirme, Atlantic City şehrinde bisiklet veya beden gücü ile çekilen araçlarla sahil yolunda gezdirme, yine aynı bölgede fastfood yerlerinde, Panama City Beach şehrinde Mc Donalds, New Jersey’de Six Flags eğlence parkında, Washington DC’de Hard Rock Cafe’nin mağazasında, restoran bölümünde  ve iki arkadaş Virginia Beach civarında Subway adlı sandviçcide çalışıyordu.  Özellikle bisiklet ile gezdirme işinde olan gençler şartların ağırlığından hiç memnun değildi. Ama yine de keyifle aralarında şakalaşıp çalışma kısmı bittikten sonra yapacakları gezi bölümünü planlıyorlardı.

DSC0826
Work and Travel (WAT) Washington D.C.

Geçen sene bize bloğumuz aracılığı ile ulaşan bir arkadaş ise; buraya geldiklerinde İstanbul’da anlaştıkları şartları ve görevleri bulamadıklarından dolayı çalışmayıp biraz gezdikten sonra Türkiye’ye geri döndüklerini yazdı. Çalışmayı planladıkları yerde yetkili kişiler değişmiş ve arkadaşların çalışma şartlarında da olumsuz yönde değişiklik yapılmış. Çalışma yerleri, Shanendoah Crossing Hotel-Virginia

Yine başka bir kardeşimiz çok kalabalık odalarda kalındığını şikayet etmiş ve özel oda istendiğinde çok pahalı olduğunu söylemişti.

En kötüsü ise birkaç sene önce New York ve civarına gelen bir grup öğrenci kalacak yerde sorun yaşayıp açıkta kalmış ve T.C. konsolosluğu aracılığıyla bölgede yaşayan Türkler tarafından evlerine misafir edilmişlerdi. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız ve aracı firmanızdan yardım alamamanız halinde ilk yardım isteyeceğiniz yerin bulunduğunuz bölgeye en yakın T.C. konsolosluğu olduğunu unutmayın. Bölgedeki Türk-Amerikan dernekleri de yardımcı olmaya çalışacaktır.

Şimdi bize gelen sorulara göre; konu başlıkları yaparak gelecek gençlere daha önce verdiğimiz cevapları özetleyelim.

Ehliyet ve Ulaşım Konusu: Eğer geleceğiniz firma ulaşımı size sağlıyorsa süper. ABD’nin birçok yerinde toplu taşımacılık sisteminin çok zayıf olduğunu mutlaka göz önününde bulundurun. New York City gibi şehirlerde sorun olmayabilir ama şehir dışında bir yerde çalışma durumunuzda; kalacağınız ve çalışacağınız yer arasında gidip gelmek sorun olabilir. Özellikle kendiniz kalacak yeri ayarlayacaksanız seçim yaparken bu konuda özen göstermenizi tavsiye ederiz. Türk ehliyeti ile araba kiralayabilir ve kullanabilirsiniz. Ama araç satın almak isterseniz; birçok eyalet Türk ehliyeti ile araç almanıza ve şart olan trafik sigortasını yaptırmanıza izin vermeyecektir. Work and Travel programı ile geldiğiniz için SSN numarası (ABD sigorta numarası) alabileceğiniz için geldiğiniz eyaletin ehliyeti için başvurabilirsiniz ama işlemleri uzun süreceği için büyük olasılıkla yetişmez. Her eyaletin kendi trafik kuralları vardır, aralarında ufak farklılıklar gösterir ve ehliyeti ayrıdır.  Kesinlikle levhalara ve uyarılara dikkat ediniz.

Banka İşlemleri, Kredi Kartı ve ATM Kartı: ABD’ye geldikten sonra bankada hesap açtırabilirsiniz. Hesabınıza Türkiye’den para çıkarılabilir veya siz Türkiye’deki bir bankaya EFT yapabilirsiniz. Buradaki bankadan alacağınız bankamatik kartı ile birçok yerden para çekebilirsiniz. Ayrıca bu kartı alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz. (ABD’de debit card deniyor.) Böylece üzerinizde fazla para taşımanıza gerek kalmaz. Kısa bir süre kalacağınız için kredi kartı çıkarmanız zor olacaktır. Ayrıca Türkiye’den getirdiğiniz kredi kartınızı da ABD’de kullanabilirsiniz. Türkiye’den gelmeden önce hangi bankanın kartını kullanmanın daha avantajlı olduğunu araştırmanızı tavsiye ederiz.

Turist vizesi ile gelenlerin bankada hesap açma şansları yoktur.

ABD’de Vergi Sistemi: ABD’de eyalet ve Federal olmak üzere iki tür vergi vardır. Yapacağınız alışveriş, konaklama, restoran vs. her şeyin fiyatına o eyaletin vergi oranı ve kurallarına göre ayrıca ilave edilir. Her eyalette oran farklıdır ve yaptığınız alışverişin içeriğine göre değişebiliyor veya alınmayabilir. Örneğin New Jersey’de marketten ekmek alırsanız vergi almazlar ama kola alırsanız vergi ilave ederler. Georgia’da ikisinden de vergi alınır ama oranları farklıdır.

Bireysel gelirden eyalet vergisi almayan birkaç eyalet vardır. Bunlardan birinde çalışmak avantajlı olacaktır. (Alaska, Florida, Nevada, Tennessee, Texas, Washington, Wyoming, South Dakota ve New Hampshire.) 5 eyalette de satış vergisi yoktur. Eğer bu eyaletlere yakınsanız buralardaki mağazalardan alışveriş yapmak daha avantajlı olacaktır. Bu eyaletler; Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire ve Oregon’dur.

Amerika’da Alışveriş: Online alışveriş yaparsanız posta adresinizle aynı eyalette kayıtlı satış yapan yerlerden almamanız halinde vergi ödemezsiniz. Ebay, Amazon, Rakuten online alışveriş için güvenli sitelerdir. Bazı outlet’lerde vergi ödemeden giyim alışverişi yapılabilmektedir, ama hepsinde geçerli değildir. Eyaletten eyalete outletlerin isimleri değişebilir. Tanger Outlets ve Premium Outlets yaygındır, outlets diye aratırsanız kaldığınız yere yakın olan outlet mağazalara bakabilirsiniz. Outletlerde kıyafet harici, vitaminden kozmetiğe her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca bizdeki AVM tarzı alışveriş merkezlerine de gidilebilir. ABD’de AVM’lere Mall denmektedir. Birçok mağazada yılın her dönemi indirim olur, özellikle her tür bayram, kutlama öncesinde kesin denk gelirsiniz. T&J Maxx, Ross, Marshalls, Century 21, Loehmann’s gibi mağazalarda ünlü markalı ürünlerin eski sezon veya bazen yeni ürünlerini bulabilirsiniz.

Elektronik mağazası olarak Best Buy yaygındır, ayrıca Fry’s electronics‘e de bakılabilir. Costco’nun elektronik bölümünün fiyatları uygun olur ama yıllık kart çıkarmak gerekir. Costco, yiyecekten elektroniğe her şeyi bulabileceğiniz bir alışveriş yeridir. En çok tabii ki iphone ve ipad soruluyor. Türkiye’den istek olması halinde Apple mağazasından alıyoruz. Neredeyse her AVM’de Apple mağazası vardır. Ama ürünlerin garantisi Türkiye’deki gibi 2 yıl değil 1 yıldır. Ekstra ücret karşılığı iki yıla çıkarıyorlar ama 2. yıldaki sigorta sadece ABD’de geçerlidir. İlk yıl bütün Dünya’da geçerli olan garantide de Türkiye’de sorun yaşandığını duyduk, alırken detayları sormayı unutmayın.

Kozmetik ve parfüm için ABD’den çıkarken free shop mağazaları ve outletler en uygun olan yerlerdir. Mall içindeki mağazalarda biraz daha rakamlar yüksek olur. Ama kampanya dönemlerinde hediyelerle avantajlı olabilir.

Hediyelik eşya nereden bulabiliriz sorusu da aldık. Dolaştığınız turistik alanlarda hediyelik eşya satan mağazalara kesin denk gelirsiniz. Ayrıca turistik bölgelerdeki Walmart, Walgreens gibi marketlerin hediyelik eşya bölümleri olabiliyor, fiyatları daha uygundur.

Amerika’da Telefon Hattı ve İnternet: AT&T ve Verizon kapsama olarak en yaygın firmalardır. T-Mobile ve Sprint de çok yaygındır ancak şehir dışına çıkıldığında Verizon ve AT&T kadar iyi servis sunmamaktadır. Rakam olarak genelde T-Mobile çok daha uygun fiyat sunmaktadır. Ayrıca ABD’nin birçok yerinde lokal olarak hizmet veren küçük operatörler de vardır. Bu firmalarda uygun fiyat vermektedir ancak kapsamalarına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Aldığınız hat sinyal olmadığı için hiçbir işinize yaramayabilir. Her operatörün farklı paketleri ve fiyatları vardır. Sayfalarına girip inceleyerek, bu paketler içinden sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz. Seçim yaparken kontratsız veya prepaid (hazır kart) olup olmadıklarını kontrol etmeyi unutmayın.

Biz Türkiye’yi aramak için www.eviara.com,  www.telecom.mezun.com adlı siteleri veya wi-fi üzerinden Tango, Viber, Skype gibi uygulamaları kullanıyoruz.

Ücretsiz Wi-fi birçok yerde vardır. Starbucks, kafeler, kitap mağazaları, alışveriş merkezleri, restoanlar vs. mağazalarda varsa genellikle kapılarında ücretsiz Wi-fi vardır ibaresi oluyor.

Çalışma kısmında olmasa da gezi bölümüne başladığınızda, acil durumlarda iletişimi sağlamak için kesinilikle yanınızda telefon bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Amerika’da Ev Kiralama: Bir kardeşimiz de geldiğinde firmanın sunduğu konaklama yerine kendisi ev kiralamak istediğini belirtmiş ve bu konuda uzun uzun yazışmıştık. Kira bedeli; eyalete, şehire ve bölgeye göre aynı tarzdaki evler için değişiklik gösterebilir. Bir odalı ev; 700-800 dolardan başlayıp 2000 dolar seviyesine kadar çıkabilir. Bu evlerin birçoğu apartman firmaları tarafından kiralanmaktadır. ABD’de daha önce kalmadığınız için başvurunuz kabul edilmeyebilir. Ayrıca yerine göre 1 aylık kira ve ekstra 1.5 aylık depozit istenebilir. Bu tarz apartman firmaları genelde uzun dönem kiralamaya yanaşmaktadırlar. Kısa dönem kiraya vermiyebilirler veya aylık kira rakamını yüksek tutarak size kısa dönemde ev verebilirler. Gideceğiniz bölgede ev kiraları hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Özellikle craigslist gibi sayfalardan yanına ev arkadaşı arayanlar çok olmaktadır. Hem ev kiralama gibi işlemden kurtulursunuz hem de yarı fiyata birkaç ay kalabilirsiniz. Birçok kişi de evini oda oda kiraya vermektedir. Bu da iyi bir seçenek olabilir.

Ev arama sitesi;  www.apartments.com (Bütün eyalet ve semtlerdeki, hangi özellikte ev isterseniz seçerek aratabileceğiniz bir web sitesidir.)

Gelirken Yanımızda Nasıl Kıyafetler Getirelim? Geleceğiniz bölgedeki hava şartlarını araştırıp ona göre seçiminizi yapımanızı tavsiye ederiz. Batısı ve güneyi her zaman ılıktır ama kuzeyinde kış uzun sürer. Ayrıca toplu taşıma araçlarında, mağazalarda,  restoranlarda vs. genel olarak kapalı alanların hepsinde özellikle yazın klimalar inanılmaz çalışır. Alışkın değilseniz ve klimaların çarpmasını istemiyorsanız yanınızda kapşonlu bir tişört taşımanızı tavsiye ederiz. Genel olarak ilk gelenlerin en büyük şikayetidir ve senelerdir biz de alışamadık.

Amerika Sağlık: Geleceğiniz firma aracılığıyla büyük olasılıkla sağlık sigortanız yapılacaktır. ABD’de geçireceğiniz sürenin tamamını kapsayıp kapsamadığına dikkat ediniz. ABD’de sağlık sektörü çok pahalıdır, sorun yaşamak istemiyorsanız sigorta konusuna özen gösteriniz. Doktor reçetesi olmadan reçeteli ilaçlar satılmıyor, o yüzden düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa yanınızda getirebilirsiniz. Antibiyotikler de reçeteli satılan ilaçlar grubunda o yüzden yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. İlaçlar bizdeki gibi ayrı eczanelerde değil marketlerin içindeki eczane bölümlerinde satılmaktadır. Reçetesiz ilaçları (ağrı kesici, vitaminler, kremler vs.) marketlerin raflarında bulabilirsiniz.

ABD Gezi: Çalışma süremiz bittikten sonra biraz ülke içinde gezmek istiyoruz. Nasıl gezebiliriz, nerelerde kalabiliriz, uçak harici ulaşımı nasıl sağlarız vs. tarzı çok fazla soru geldi.

Amerika İçi Ulaşım Seçenekleri: Uçak harici, tabii ki tren, otobüs ile de yolculuk etme şansınız var. Eyaletler arası ulaşımı sağlayabileceğiniz gibi eyaletlerin içinde de toplu taşımacılık sistemi vardır ama birçok eyalette bu imkan çok kısıtlıdır. O yüzden araba kiralamayı planlamıyorsanız araba harici ulaşımın kısıtlı olduğu bölgelerde kalacak yerinizi merkezi toplu taşıma yakın bir yerden seçmenizi tavsiye ederiz. Eğer ehliyetiniz var ve rahatlıkla kullanabileceğinize inanıyorsanız araba kiralamak da alternatif olabilir. Özellikle birkaç arkadaş bir arada gezecekseniz düşünebilirsiniz. Araba kiralarken dikkat etmeniz ve özellikle sormanız gereken soru sigortası olmalıdır, yaşınızdan dolayı (25 yaş altı için geçerlidir) ekstra bir ücret isteyip istemediklerini, neleri kapsadığını öğreniniz.

Bilinen büyük havayolları haricinde Spirit, Airtrain, Jetblue, Southwest gibi farklı firmalardan uçak bileti bakmanızı tavsiye ederiz, gideceğiniz yere göre bazen tren ve otobüsten daha ucuza uçak bileti bulabiliyorsunuz. Biletinizi alırken bagaj ücretlerini de kontrol etmeyi unutmayın. Havaalanlarından gideceğiniz yere ulaşımda; az kişiyseniz Shuttle kullanmak, sayıca fazla iseniz taksi daha uyguna gelebilir.

Uzun yolculuklarımızda otobüs ve tren yolculuğunu hiç kullanmadık ama web sitelerinden bütün detayları bulabilirsiniz.

Tren hattı ve fiyatlar için linki tıklayınız; www.amtrak.com (Tren ile özellikle sonbaharda doğu hattını gezmek keyifli olacaktır. Batı hattında ise; ağırlıklı sahil manzaraları eşliğinde seyahat etmek her zaman keyifli olacaktır. Tren hattı Kanada‘ya doğru da uzanmaktadır. Öğrenci indirimi veya paket indirim seçenekleri vardır. Sayfalarından detaylı araştırmanızı tavsiye ederiz.)

Amtrak‘ın güzergah ve istasyon bilgilerinin olduğu haritayı linke tıklayarak görebilirsiniz.

Amtrak

Detaylı tren hattının ve durakların olduğu harita, haritanın sol tarafında güzergah sağ tarafında ise istasyon bilgileri vardır. Link için tık tık

Otobüs hattı ve fiyatlar için; www.greyhound.com (ABD genelinde ve Kanada’ya seferleri vardır.)

Greyhound

www.megabus.com (Özellikle Doğu ABD ve Kanada ağırlıklı seferleri olan bir firmadır. Batı ABD’de çalışan hatları kısıtlıdır, Doğu-Batı arası şimdilik hattı yoktur.)

megabus

Amerika Konaklama Seçenekleri: Belli otel zincirleri ülke genelinde yaygındır, bunlardan Extended Stay, Days Inn, La Quanta Inn, Best Western, Comfort Inn&Suites, Courtyard by Marriot, Holiday Inn vs. tarzı olan oteller orta ölçeklidir ve kaliteleri yaklaşık aynıdır. Oda fiyatları iki kişi içindir bazen 3. veya üstü kişiye ekstra ücret talep ederler. Odayı ekstra büyük tek yataklı veya iki ayrı iki kişilik yataklı seçme şansınız vardır. Bazılarında suit geniş odalar da bulunur. Genellikle bu tarz otellerin ücretsiz kahvaltısı, otoparkı da olur, odalarda kahve makinası ve bazılarında mutfak bölümü de bulunur. Küçük buzdolabı, mikrodalga fırın vs. vardır. Tabii ki bütçenize göre çok daha iyi otellerde de kalabilirsiniz.

Daha uygun konaklamak isteyenler için hosteller (www.hostelworld.com, ABD’deki hostellerin yer aldığı web sitesi; www.hiusa.org), olduğunuz bölgeye göre kamp alanları alternatif olabilir. Eyalet parkları kamp yapmak için en güvenli ve ideal yerlerdir. Hem ekonomik hem de genel olarak temizdir. Çadır, RV kampın yanında dağ evleri veya bazılarında motel de bulunur. Kişi sayısı arttıkça rakamları daha da uyguna gelecektir. www.airbnb.com web sitesinden oda, ev kiralama seçeneklerine bakabilirsiniz. Yine www.craigslist.com dan gideceğiniz eyaleti seçerek oda kiralayabilirsiniz.   www.couchsurfing.com web sitesinden ücretsiz kalabileceğiniz seçeneklere bakabilirsiniz. Kalacağınız yeri seçerken yazılan yorumları okumayı ve güvenirliğine dikkat etmeyi unutmamanız gerektiği konusunu bir de biz hatırlatalım.

ABD Güvenlik: ABD genel olarak güvenli midir, nelere dikkat etmeliyiz, ne gibi önlemler almalıyız?

Genel olarak ülke güvenlidir ama güvenliğin bölgelere göre değiştiğini de unutmamak gerekiyor. Yaşadığımız yerlerden örnek verirsek: New Jersey’de Parsippany bölgesi had safhada güvenliyken 20 dakika uzaklıktaki Newark bölgesi bir o kadar tehlikelidir. Atlanta’nın kuzeyi daha güvenliyken güneyi  tehlikelidir. Los Angeles’da İrvine bölgesi gayet güvenliyken LAX havaalanı yakınındaki Inglewood bölgesi tehlikelidir. Özellikle bu bölgelere hava karardıktan sonra girilmemesini tavsiye ederiz. Eğer bir bölgede müstakil evlerin kapı ve pencerelerinde demir parmaklıklar varsa bilinki bu bölge pek tekin değildir. Çevredeki benzin istasyonlarında da ekstra bir koruma olduğunu görürsünüz.

Güvenlik sorunu olan bölgelerde hatta emin olmadığınız yerlerde almanızı tavsiye edebileceğimiz önlemler:

 • Sabah çok erken saatlerde ve akşam hava karardıktan sonra daha dikkatli olunuz. Tek başınıza yürümeyin.
 • Çok güvenli gözükmeyen ortamlarda gereksiz kameralarınızı, pahalı telefonlarınızı ortaya çıkarıp dikkat çekmeyin.
 • Şehir haritasını olmadık yerlerde açıp yabancı olduğunuzu bariz belli etmeyiniz, şaşkın veya heyecanlı bir şekilde etrafı incelemeyin.
 • Eğer gece eğlenceye gidecek ve alkol kullanacaksanız, kontrolsüzce tüketmeyin ki hırsızlık veya benzeri bir durum için kolay hedef olmayın.
 • Üzerinizde çok fazla nakit ile dolaşmayın ve paranızı bölün.
 • Döviz bozdururken veya bankamatikten para çekerken, etrafınızı gözlemleyip tedbiri elden bırakmayın.
 • Kredi kartlarınızı güvenli bulmadığınız yerlerde kullanmayınız.
 • Toplu taşıma araçlarında, mağaza içlerinde; mutlaka cüzdan, çanta, telefon veya kameranızı korumaya alınız.
 • Toplu taşıma araçlarında kendinizi güvende hissedeceğiniz kişilerin yakınında oturun. Özellikle tren kullandığınızda bindiğiniz vagonda az kişi var ve kendinizi güvende hissetmezseniz vagonunuzu değiştirin veya bir sonraki treni bekleyin.
 • Eğer birisi tarafından takip edildiğinizi hisseder ve kendinizi güvende hissetmezseniz 911 polis yardımı aramaya çekinmeyin. Etrafta gördüğünüz açık mağaza, restoran, benzin istasyonu varsa girerek kendinizi güvene alın.
 • Kaybolduğunuzda etrafta polis veya güvenlik görevlisi görmeniz halinde yardım isteyin.
 • Arabanız varsa; görünür şekilde içinde eşyalarınızı bırakmayın.
 • Kısacası; İstanbul gibi büyük şehirlerde alınması gereken güvenlik önlemleri neyse aynı önlemleri almaya çalışınız.

ABD’ye gelmeden önce kalacağınız ve çalışacağız bölge hakkında, güvenliği, ulaşımı ve suç oranları, suçların içeriği gibi konularda bilgi edinebilirsiniz. ​Böylece nelere daha çok dikkat etmeniz gerektiği konusunda hazırlıklı olursunuz.

Aklınıza takılan ekstra sorularınız olması halinde istediğiniz zaman bize yazabilirsiniz.

Work and Travel Söyleşiler

Bu yazımızdan sonra şimdi de Work and Travel ile ABD’ye gelmiş kardeşlerimizle söyleşiler yapıyoruz. 2015 yazında gezdiğimiz bölgelere gelmiş kardeşlerimizle tanışıp sohbet etme fırsatımız oldu. Bazıları ile de sadece mesajla haberleştik. Gezi planlarına elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık ve hâlâ iletişimimiz devam ediyor. Bizi kırmayıp sorularımızı cevaplayarak arkadaşlarına da yardımcı olmaya çalıştıkları için her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz. İlk defa Work and Travel programına katılmayı düşünen gençlere bu söyleşilerin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Destin, Florida bölgesine gelmiş ERDİ BABATAŞ ile yaptığımız söyleşi için linki tıklayınız… ERDİ BABATAŞ ile SÖYLEŞİ

Panama City Beach, Florida bölgesine gelmiş AHMET MURAT ÜNEŞ ile yaptığımız söyleşi için linki tıklayınız…  AHMET MURAT ÜNEŞ ile SÖYLEŞİ

Daphne, Alabama bölgesine gelmiş ALİ OĞUR ile yaptığımız söyleşi için linki tıklayınız…    ALİ OĞUR ile SÖYLEŞİ

Panama City Beach, Florida bölgesine gelmiş FIRAT CANBAY ile yaptığımız söyleşi için linki tıklayınız… FIRAT CANBAY ile SÖYLEŞİ

Panama City Beach, Florida bölgesine gelmiş KÜBRA ÜSTÜN ile yaptığımız söyleşi için linki tıklayınız… KÜBRA ÜSTÜN ile SÖYLEŞİ

Bigfork, Montana bölgesine gelmiş ÖZGE ASLAN ile yaptığımız söyleşi için linki tıklayınız… ÖZGE ASLAN ile SÖYLEŞİ

Huntsville, Alabama bölgesine gelmiş HALİL OĞUZ ile yaptığımız söyleşi için linki tıklayınız… HALİL OĞUZ ile SÖYLEŞİ

6 Yorum

 1. Oğuzhan Oğuzhan

  Amerika icin turkiyeyle bagdasmayan onceden bilmemiz gereken neler var?

  • Oğuzhan, seninle emailleştik ama ayrıca yazının içine de ekleme yapacağız.

 2. Deniz Dex Eren Deniz Dex Eren

  Merhaba
  3/8/2015 itibariyle Destin’deki big kahunas aqua parkındaki lifeguard işimden çıkmış bulunmaktayım.
  Çantamı ,çadırımı,uykutulumumu alarak otostop çekerek Newyork’a kadar gitmeyi düşünüyorum ancak güzargahım üzerinde nerelere uğramam gerektiğini bilmiyorum.
  Aklımdaki düşünce ilk olarak Orlando’ya universal stüdyolarını gezmeyi düşünüyorum sonra Miami’ye gidip ordan Newyork’a devam edicem.
  Görmek istediğim genelde tarihi yerler ,doğal parklar,müzeler.
  Newyork’a vardığımda Craiglistten yada Workandtravel yapan diğer insanlarla irtibata geçip iş ve kalacak yer bulmayı planlıyorum.İş bulursam eğer (ki çok mesai saati arayan biri değilim) 3 hafta kadar çalışıp kendimi idare etmeyi işler yolunda olursada bir tura katıp Büyük kanyon ve Vegas gibi yerleri görmek istiyorum.İş bulamazsam eğer 28 eylüldeki Atlanta kalkışlı uçağımı erkene alıp Türkiye’ye geri dönücem.
  Plan yapmakta becerikli biri değilim bu yüzden umarım değerli bilgilerinizle bana fikir verebilirsiniz.Okuduğunuzu için teşekkür ederim.

  • Merhaba Deniz, iş
   konusunda şansızlık yaşamış olduğuna üzüldük. Umarız gezi bölümü keyifli geçer.
   Miami’ye kadar gitmişken Key West’e de gitmeni tavsiye ederiz. Yol üzerinde tavsiye edilen Bahia Honda State Park’ta kamp yapabilirsin,ücreti yüksek değildir. Key West’in içi için araştırma yapman gerekebilir. Couchsurfing yapabilirsin. Miami’de Everglades National Park ziyaret edilmeli. Fort Lauderdale, Miami’ye 45 dakika uzaklıkta güzel bir bölgedir. New York’a doğru sahili takipederek çıktığını düşünürsek: St. Augustine, Savannah, Charleston, Washington D.C., Philadelphia uğranabilecek öncelikli yerler arasındadır. Philadelphia hariç diğer bölgeler hakkında yazılarımıza bakabilirsin.
   Ayrıca soruların olması halinde bildiğimiz kadarıyla cevaplamaya çalışırız.
   Yolun açık olsun.

 3. cem demir cem demir

  Merhaba,
  Amerika’da şehir içi veya dışı güvenlik konusunda da bilgi verebilir misiniz? NYC gibi kalabalık ve turistik bir kaç şehrin dışında hem toplu taşımanın zayıf olması ve çoğu insanın arabasının olması hem de şehirlerin geniş yapıları dolayısıyla sokaklarda yürüyen eden insanları azlığı gibi faktörleri de göz önüne alırsak ABD genel olarak güvenli midir, nelere dikkat etmeliyiz, ne gibi önlemler almalıyız?

  • Ayferonur Ayferonur

   Cem yorumun için çok
   teşekkürler. Önemli bir konuya değinmişsin. Genel olarak ülke güvenlidir ama güvenliğin
   bölgelere göre değiştiğini de unutmamak gerek. Şehir dışındaki bölgeler aslında
   şehir içlerine göre daha güvenli yerler diyebiliriz. Bahsettigin gibi çok az
   yürüyen olduğu için güvenli mi değil mi diye düşünebilirsin. En yakın mesafeye
   bile araba ile gidildiğinden, bu tarz bölgelerde genelde yaya kaldırımları da
   olmaz. Yine de tedbiri elden bırakmamak lazım ve güvenlikle ilgili tavsiyelerimizi sorularının
   cevapları ile birlikte yazımızın altına ekledik. Yolun açık olsun….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir