"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ahmet Murat Üneş ile Söyleşi

Panama City Beach - Florida
Panama City Beach – Florida

Ahmet Murat Üneş ile Söyleşi

Ahmet ve arkadaşlarını Panama City Beach‘e gittiğimizde ziyaret edip yüz yüze tanışma fırsatı da bulduk. Keyifli, sıcak sohbetleri için her birine teşekkür ederiz…

Merhaba Ahmet, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

Ben WAT programına bir arkadaşım tarafından dahil oldum. Program  şirket seçimiyle başlıyor. Ardından gideceğiniz yer ve çalışabileceğiniz meslekleri seçiyorsunuz. Orada çalışacağınız firma sizinle mulakat yapmak istiyorsa mülakat aşamasından önce speaking çalışması yaptırılıyor ve mülakata giriyorsunuz. Eğer mülakatsız bir işse diğer aşama olan vize ve evraklarını hazırlama aşamasına geçiliyor, tabi bu arada yoksa pasaport alınıyor, çalışma belgesi vize belgeleri hazırlanıyor. Ardında yolcusunuz…

Aracı firmanı seçerken yeterli araştırma yapabildin mi ve istediğin bilgilere kolayca ulaşabildin mi?

Arkadaşım tarafından ulaştım bu şirkete ama araştırmalarımda bilgi kirliliğinden dolayı arada kaldım ve ulaştığım en gerçekçi resmi kaynak olan şirkete güvendim açıkçası.

WAT programına başvurunu yapan aracı firma hangi konularda yardımcı oldu, genel olarak mennun kaldın mı?

Aracı firmanın hizmet skalasında 3 farklı seçenek vardı , self ; her şeyi kendin yapıyorsun , ulaşım size ait seçeneği ve her şey dahil seçeneği. Bu seçeneklerden hangisini seçerseniz seçin firma sizin için pasaport ve j1 belgelerini hazırlıyor ve sizi yönlendiriyor. Diğer seçeneklerde adlarından anlaşıldığı gibi artı olarak uçak ayarlamaları, kalacak yer, iş ve ayarlanması gereken şeyler seçeneğe göre ayarlanıyor.

Aracı firmanın yetersiz olduğu ve yardımcı olmadığını düşündüğün konular neler?

Bazı insanlar aracı firmaları menejer firmalar olarak sanabiliyorlar. Onların görevi sadece seçtiğimiz seçeneğe göre olan belgeleri ve başvuruları ayarlayıp bizi yönlendirmek. Bu bahiste dahi bazı firmalar öğrenciyle kontakta ve takvimi haberdar etmekte sıkıntılılar. Takvim kesin olarak yazılı bir şekilde öğrenciye verilmeli , e-mail telefon ve hatta postayla her adım her an öğrenciye anlatılmalı hatırlatılmalı ve yapılan her belgenin kopyası gönderilmeli.

WAT programı ile ABD’ye gelişinin maliyeti yaklaşık ne kadar oldu? Bu maliyete neler dahil?

Firmadan firmaya değişen firma ücreti, vize, pasaport ve tüm belgelerin alınıp hazırlanması, uçak biletlerinin ayarlanması ve oraya varışta kullanılacak harçlık ilk başta ödenmesi gereken ücretler max toplam 3000$ civarında. Fakat unutulmamalı ki her zaman beklenmedik şeyler ortaya çıkacaktır.

Hangi bölgeye geldin ve işin ne oldu? Geldiğin bölgeyi ve işi nasıl seçtin?

Ben eğlenmek için en çok imkanın olduğunu duyduğumuz Florida‘yı seçtim. Deniz kenarında her türlü eğlence mekanlarının bulunduğu hem doğal hem turistik güzelliklerin olduğu diye düşündüğüm eyalet. İş konusunda da elbette ilk önce para ve sonra güneşin altında olmaması, zor olmaması ve eğlenceli olması gibi bazı arayışlarım olmuyor değil.

Panama City Beach harita
Panama City Beach konumu

ABD’ye geldiğinde ve çalışma esnasında ne gibi zorluklarla karşılaştın?

Bir kere hiçbir şey ayarlandığı gibi gitmedi bizim sürecimizde. Yerleşeceğimiz mekanı sevmedik, ev kurallarından haberimiz yoktu onlara alışamadık, yemek ve mutfakta sıkıntı çektik, işe ulaşımda sıkıntı çektik. Lakin sonunda kendi çabalarımızla başka bir eve yerleştik arkadaşlarımızla. Bu bizim bir ayımızı aldı ve getirdiğimiz tüm fazladan harçlıklarımızı tükettik. Bunun üstesinden gelmek için size gönderilen her evrağı noktasına kadar okuyun. Gideceğiniz yerle işiniz arasındaki mesafe ve ulaşımın nasıl olacağı, otobüs veya diğer toplu taşımaların varlığı ve sıklığı, bu ulaşım şekillerinin size maliyeti, kalacağınız yerin konumu merkeze ve eğlence mekanlara mesafesi , kalacağınız yerin gerçekten size anlatılan yer olup olmadığı gibi birçok noktada araştırmalarınızı yapmalısınız. Geri kalan kısımda hiç sıkıntı yoktu benim için. Dil konusu bir şekilde çözülüyor.

Bulunduğun bölge güvenli miydi, herhangi bir tehlike ile karşılaştın mı? 

Her bölgede belli başlı sorunlar olabilir ama bizim bölgemiz kalburüstü insanların yazlık mekanı olan küçük bir şehir olduğundan (Panama City Beach)  karışanın görüşenin pek olmadı. Hatta bir gün cüzdanımı otobüste unutmuştum arkamdan yanımda oturan Afrika kökenli ABD vatandaşı dostum otobüsü durdurup bana getirdi.

Konaklama şeklin nasıl oldu? Kaldığın yeri aracı firma mı yoksa kendin mi buldun?

Aracı firmanın bana bulması gerekiyordu ve buldu da. Ama bize söylenen ve rahatlığını hayal ederek geldiğimiz evin şartlarına yakın dahi değildi. Saray beklemiyorduk ama en azından arkadaşlarımızla beraber olup kendi yemeklerimizi yapabileceğimiz bir ev hayal etmişken motel odası gördük. Bunun üzerine aynı gün ki ABD’ye ilk geldiğimiz gün arkadaşlarımızla bavulları toplayıp o moteli terk ettik. Bir hafta kadar o otel senin bu motel benim diyerek gezdik. Paramız bitti bitecek olmaya başlayınca düşkünlerin kaldığı kiliseden bozma bir öğrenci tesisine yerleştik. Orası ayrı bir maceraydı. Bu süreçte tanıdığımız Türk olsun veya diğer insanların yardımlarıyla sonradan bulduğumuz bir öğrenci evi tarzına çevrilmiş büyük bir eve parça parça kapak attık. Son iki ayımızı bu evde geçirdik.

11911582_10153247068314775_24298545_n
En son kaldıkları evden… Fırat, Ahmet, Seda, Kübra ve biz…

Çalışma sırasındaki kazancın masraflarını karşılamaya yetti mi?

Bu  handikapta iki önemli unsur var; yaşadığın bölge ve çalıştığın iş. Yaşadığın bölgede çok fazla giderin olacak ve çok fazla pahalı mekanlar olacaksa kusura bakmayın hiçbir iş size yetmez, işiniz minimum askeri ücretse ve çalışma saatleriniz güvencede değil veya çok az ise en düşük giderle bile kıt kanaat yetebilir ve travel hayal olabilir. Benim durumumda saatlik ücretim 10 dolar ve haftada minimum 35 saat alıyor giderleri de minimuma indirilmiş bir şehirde yaşıyordum. Kısacası iyi sayılacak bir kombinasyon oluştu. Harcamaları travel’a bırakmanızı tavsiye ederim.

Gelmeden önce İngilizce seviyen nasıldı? ABD’ye geldikten sonra İngilizce seviyende gelişme oldu mu?

İngilizce seviyem çok kötü değildi hatta iyi bile sayılabilirdi anlama konusunda. Buraya geldiğimde İngilizce konuşacağım insanlarla iletişime geçme endişelerimi kırdım ve daha rahat ve hızlı cümle kurup konuşabiliyorum. Buradayken öğrendiğimiz İngilizceyle sokaktakinin çok farklı olduğunu göreceksiniz. Ben bir grup arkadaşımla geldim ve burda da birçok yer gezerek ev araştırdığımızdan bir o kadar daha Türk arkadaş bulduk. Bunun yüzünden Türkçemi çok daha fazla geliştirdiğimi söyleyebilirim. Eğer amacınız sadece dilse kesinlikle Tek gelin!

ABD’ye gelmenin İngilizce harici sana kattığı neler oldu?

Açıkça söylemek gerekirse milliyetçi olmadığını sanan bir adama ne kadar aşırı milliyetçi olduğunu gösterdi diyebilirim. Kültürümüzün nasıl mükemmel bir kültür olduğunu ve halk olgunluğumuzun başka insanlarla kıyaslanamayacak kadimlikte olduğunu fark ettim.

Ülkem memleketimin güzelliği ve diğer tüm farklılıklar göze çok iyi görünür oldu. Tek başına ayakta durmak insanlarla çok az bildiğin bir dille iletişime geçerken ev, kalacak yer, banka ve kamu işleri bazen polis gibi konularda ayarlamalar yaparken her türlü yeteneğini geliştirmek zorunda kalıyorsun. Kısacası artık sen globalsin ufkun düşünce yapın hiç eskisi gibi olmuyor.

Aslında anlatılacak çok şey var ama özetle bunlar.

Senden sonra gelecekler nelere dikkat etmeli ve  tavsiyelerin nedir?

Diğer sorularda parça parça konu geldikçe söylediğim gibi; asla kimseye güvenerek işinizi, evrağınızı, takviminizi, adresinizi kontrol etmeden yola çıkmayın.  Her evrağın üç beş kopyasını alın, Türkiyede e-mailinizde her çantanızda birer tane saklayın , kesinlikle ABD’de hiç yasa çiğnemeyin , paranızı travela saklayın, her duruma hazırlıklı olun, ama çok da kasmayın.

Eğer fırsatın olursa tekrar WAT programı ile ABD’ye gelmeyi düşünür müsün?

Eğer burada 1 aydan uzun süre kalmak istemiyorsanız , dil geliştirme gibi bir ihtiyacınız artık yoksa, çalışmaya ihityacınız yoktur. Gelin bir aylık tatilinizi yapın ve gidin. Aynı parayı harcamış olursunuz.

Panama City Beach bölgesi hakkında detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz. Panama City Beach Yazımız

2011 Panama City Beach Fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız. Panama City Beach Fotoğraflarımız-2011

2014 Panama City Beach Fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız. Panama City Beach Fotoğraflarımız-2014

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir