"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alabama State Parks

Cheaha State Park - Alabama State Parks
Cheaha State Park – Alabama State Parks

Alabama State Parks: Doğası birbirinden güzel eyalet parklarındaki huzur 

Alabama eyaleti de A.B.D.’deki birçok eyalet gibi birbirinden muhteşem parklara ev sahipliği yapmaktadır. Doğaseverler için inanılmaz görsellik sunan bu eyalet parklarının birkaçında çadır kampı yapma fırsatı bulduk. Eyalette “scenic drive” diye geçen, doğanın içinde muhteşem manzaraları izleme alanlarının da olduğu, yollarda yaptığımız motosiklet gezilerimizle doğa ile içiçe olmanın tadını çıkarmaya çalıştık ve hâlâ gidemediğimiz bölgeleri fırsat buldukça gezmeye devam ediyoruz. 

Genel olarak parklar hakkında bilgi verecek olursak; Alabama’daki bütün eyalet parklarının giriş ücreti 12-62 yaş arası için 4 dolar olup, aktivite ücretleri dönemsel olarak değişmektedir. Birçoğunda çadırRV kamp alanları ve kabinler kiralanabiliyor, ayrıca bazılarında otel de var. Gece kalanlardan ayrıca park  giriş ücreti alınmıyor. Yüksek sezonda kamp alanlarında minimum 2 gece kalış şartı olabiliyor . Küçük bir market, piknik alanı, bazılarında plaj, yüzme havuzu, rafting, ata biniş, yürüyüşbisiklet parkurları, tenis kortları, voleybol sahası, golf, balık tutma aklınıza gelebilecek birçok aktiviteyi yapabileceğiniz olanaklar  sunuluyor.

Cheaha State Park

Alabama eyaletinin en yüksek noktasında Talladega Milli Ormanının ortasında yer alan park nefes kesen bir manzaraya sahiptir. Hafta sonumuzu geçirdiğimiz parkta tepede ve göl tarafında olmak üzere iki ayrı kamp alanı bulunmaktadır. Aralarındaki farkı bilmediğimizden göl tarafını seçtik, ama  tepe her şeye yakınlık açısından sanki daha iyi duruyor. Göl tarafındaki kamp alanı boştu, açıkcası sessizlik de iyi geldi. Gece ateşimizi yakıp hafif serinlikte yıldızların altında doğanın içinde huzurlu bir gece geçirdik. Çadır kamp alanının gecesi vergi dahil 33.25 dolar. Göl kenarında piknik alanı ile birlikte küçük bir de plaj var. Su aktiviteleri mevcut.

2-001
Cheaha Gölü – Alabama State Parks

Tepedeki alanda ise yüzme havuzu, restoran, otel, şirket toplantıları veya düğün gibi organizasyonlar için gruplara özel ayrı bir otelleri (Bald Rock Lodge) daha var. Düğün organizayonları yapıldığı için tabii ki küçük bir kilise de var. Çeşitli büyüklüklerdeki bahçeli dağ evleri de kalmak için keyifli duruyordu. Restoranın ve havuzun bulunduğu alandan Talladega Milli Ormanına doğru gün batımı manzarası hava açıksa muhteşem oluyor.

Talladega Milli Ormanına doğru gün batımı...
Talladega Milli Ormanına doğru gün batımı…

Restoranında akşam yemeğimizi yedik ama fazla beklentiniz yüksek olmasın. Açık büfeleri çok cazip gelmediğinden menüden birşeyler sipariş verdik. İki hamburger iki kadeh şaraba bahşiş hariç 24 dolar ödedik.

Cheaha Gölü, Talladega Milli Ormanı ve kaldığımız kamp alanı...
Cheaha Gölü, Talladega Milli Ormanı ve kaldığımız kamp alanı…

Deniz seviyesinden 734 metre yükseklikte, Cheaha dağının en yüksek tepesinde yer alan Bunker Observation Tower (Bunker Gözlem Kulesi)  dan manzarayı izlemek keyifli olacaktır. Parkın içinde çeşitli zorluk ve mesafelerde yürüyüş ve bisiklet parkurları da var. Ama bunlardan biri var ki gerçekten takdir etmemek mümkün değil. The Doug Ghee Accessible Trail isimli ahşap yürüyüş yolu,  özellikle tekerlekli sandalyeliler, çocuklar ve yaşlılar düşünelerek yapılmış.

The Doug Ghee Accessible Trail isimli ahşap yürüyüş yolu,
The Doug Ghee Accessible Trail isimli ahşap yürüyüş yolu,

Yolun sonunda ise; herkes nefes kesen manzarayı görme şansına sahip oluyor. Bald Rock (kel kaya) isimli kaya parçasına kadar gidilebiliyor. Buradan da gün batımı izlenebilir.

Bald Rock - Cheaha State Park, Alabama
Bald Rock – Cheaha State Park, Alabama

Bu bölge etrafındaki şelalelerle daha da cazip hale geliyor. Talladega Milli Ormanının doğal güzelliği içindeki Cheaha Falls, High Falls ve Devil’s Den gitmişken görülmeli.  Parka kayıt sırasında bölge ile ilgili broşür ve haritasını temin edebilirsiniz.

High Falls - Cheaha State Park
High Falls – Cheaha State Park

Lake Chinnabee Recratian Area, Chinnabee Gölünün vadi içine girmiş doğal güzelliğinin yanında hiking, piknik, balık tutma gibi aktiviteler de sunmaktadır. Bütün gün huzur dolu doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Lake Chinnabee Recratian Area - Alabama State Parks
Lake Chinnabee Recratian Area – Alabama State Parks

Harika iki gün geçirdik. İlkbahar veya sonbaharda kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biri. Atlanta’dan Cheaha State Park’a gidiş yolunu aşağıda bulabilirsiniz.

Cheaha State Park ve Talladega Scenic Highway ile ilgili fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Atlanta-Cheaha State Park- yol
Atlanta-Cheaha State Park Yol Bilgisi

Talledaga Milli Ormanı içinden müthiş manzaralar sunarak kıvrılan yaklaşık 40 km’lik Talladega Scenic Highway özellikle motosiklet sürücülerinin neredeyse her virajda nefeslerini kesecek görüntüler sunuyor. Aşağıdaki videomuz az da olsa size fikir verecektir. HD izlemenizi tavsiye ederiz.

Desoto State Park

Alabama eyaletinin kuzeydoğusunda, Lookout dağının tepesinde yer alan park; şelaleleri, mevsimsel kır çiçekleri, ve yeşilliğin içindeki  muhteşem manzarası ile huzur dolu bir ortam sunmaktadır.  Motel, dağ evleri, kabin, kamp, piknik alanı, yürüyüş ve bisiklet yolları, yüzme havuzu, oyun alanı ve bir restoran bulunmaktadır.

DeSoto State Park motel bölümü - Alabama State Parks
DeSoto State Park motel bölümü – Alabama State Parks

Motosikletle yaptığımız gezimiz sırasında park hoşumuza gitti ve motelinde kalmaya karar verdik. Parka en yakın kalınacak yerleşim yeri Fort Payne. Bu bölgede bir otelde kalan baba-kız motosikletli gezginler ile parkın restoranında tanışıp sohbet ettiğimizde,  parkın içinde kalınacak bir yer olduğunu bilmediklerini doğru tercih yaptığımızı söylediler. Motelin fiyatına kahvaltı dahil gecesi vergi dahil oda fiyatı 83.50 dolar, ama öğle-akşam yemekleri ekstra. Restoranı çok iyi olmasa da konumu süper. Açıkcası yemeklerini pek beğenmedik ya da biz doğru tercihte bulunamadık. Kahvatısı da tipik Amerikan tarzı, beklentiniz yüksek olmasın. Restoranın dış mekanı çok keyifli, ayrıca burada düğün organizasyonları da yapılıyormuş. Doğa ile başbaşa keyifli olacaktır.

Parkla aynı ismi taşıyan DeSoto Falls,  Alabama eyaletinin en yüksek ve en çok ziyaret edilen şelalelerinden biridir. İsmi İspanyol asker kâşif Hernando Desoto‘dan gelmekteymiş. Gölün etrafında piknik alanları  da var.

DeSoto Falls - Alabama State Parks
DeSoto Falls – Alabama State Parks

Fotoğraf çekmek için ideal yerlerden biri. Bu bölgede başka şelaleler olsa da mevsimine göre aynı güzelliği sunmayabilirler. İlkbahar en güzel zamanı olacaktır.

DeSoto Falls - Alabama State Parks
DeSoto Falls – Alabama State Parks

Parkın 16 km kadar güneyinden başlayan  Little River Canyon,  27 km (17 mil) uzunluğunda olup en derin noktası 7000 feettir. Kanyonun batısından 35 km (22 mil) boyunca uzanan Little River Canyon Rim Parkway (176 numaralı yol) yolu kesinlikle gidilmeli. Alabama eyaletinde motosiklet sürücüleri tarafından en çok talep gçren yerlerden biridir. Aşağıdaki videomuz bölgenin güzelliği hakkında az da olsa size fikir verecektir. HD izlemenizi tavsiye ederiz.

Manzara izleme alanlarından, şelalelerin ve kanyonun ortasından geçen Little Nehrinin sunduğu güzelliğin tadını çıkarmadan olmaz.

Little River Canyon - Alabama State Parks
Little River Canyon – Alabama State Parks
Little River Canyon - Alabama State Parks
Little River Canyon – Alabama State Parks
Little River canyon
DeSoto State Park – Little River Canyon – Kanyon manzarali 176 nolu yol

Little River Şelalesi de çok büyük olmasa dahi fotoğrafçılara değişik açılardan güzel kareler  sunuyor.

Little River Şelalesi - Alabama State Parks
Little River Şelalesi – Alabama State Parks

Şelalenin ve kanyonun olduğu bölge yaklaşık 10.000 yıl yerliler için avlanma ve tarım için kullanılmış. 1540 yılında buradan geçen Hernando DeSoto tarafından bu bölge yerleşim için kayıtlandırılmış. Bu bölgede 10.000 yıldır yaşayan yerliller ise; 1838 yılında çıkarılan Kızıldereli techir yasası ile buradan Oklahama eyaletine zorla sürülmüşler. Bu zorunlu sürgün gözyaşı yolu  “Trail of the Tears” diye adlandırılıyor. Cherokee yazımızda da bu konuya değindiğimiz bir paragraf yer almaktadır. Cherokee yazısını okumak için tık tık.

1800’lü yılların sonunda ise bu bölgeye turistik geziler başlamıştır.

DeSoto State Park ve Little River Kanyon ile ilgili fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Atlanta-DeSoto State Park- yol
Atlanta-DeSoto State Park Yol Bilgisi

Oak Mountain State Park

Alabama eyaletinin en büyük eyalet parkı, Oak Mountain State Park, geniş aktivite çeşitliliği ve doğal güzelliği ile kendine hayran bıraktırıyor.  Standart park aktivitilerinin yanında ata binicilikten golf sahalarına kadar neredeyse ne ararsanız bu parkta var. Birmingham gezisine karar verdiğimizde bu parkı da gezinin içine dahil ettik ve çadır kampı yaptık. Park gerçekten çok büyük, kamp alanlarına yakın Oak Mountain gölü ve sahili yer almaktadır.

15-001
Oak Mountain State Park kamp alanından…

Ayrıca parkın giriş tarafına yakın daha büyük Double Oak  gölü, sahili, sahilde plaj voleybolu, çeşitli su aktiviteleri, balık tutma, piknik alanları ve restoran bulunmaktadır.

Double Oak gölü ve plajı - Alabama State Parks
Double Oak gölü ve plajı – Alabama State Parks

Binicilik ve golf eğitimi alabilir, çocuklar için de çiftlikte hayvanlarla vakit  geçirmek eğlenceli farklı bir deneyim olabilir.

Double Oak Lake - Alabama State Parks
Double Oak Lake – Alabama State Parks

Dağ bisikleti ve hiking en önemli aktivitelerinden olup 80 km’den uzun yolun tadını çıkarmak  günlük veya gece kalışlı keyifli olacaktır. The Red Trail, Uluslararası Dağ Bisikleti Derneğinin (IMBA) Epic Rides listesinde yer almaktadır. Ayrıca BMX (Bicycle MotoCross ) kursları ve yarışları da düzenlenmektedir.

Peavine Falls,  şelaleyi görmek isterseniz 1,5 km’lik engebeli, kayalık, dik yolu aşmanız gerekiyor. Ayağınızda rahat bir ayakkabı olmasını tavsiye ederiz.

Peavine Falls - Alabama State Parks
Peavine Falls – Alabama State Parks

Gezimiz sırasında denk geldiğimiz biri sırtında taşıdığı bebeği ile birlikte 4 çocuğu ve bir köpeği ile şelaleyi görmeye gelen anneyi ve yanındaki canları takdir etmeden olmaz.

Doğasever bir aile ne güzel :) - Alabama State Parks
Doğasever bir aile ne güzel 🙂 – Alabama State Parks

Kamp alanı, elektriksiz bölümünde gecesi 21 dolar. Kamp alanında sorun olmasa da diğer alanlarda yılanlar konusunda uyarıldık. Kamp alanının duş bölümünü kullanmadık ama şimdiye kadar A.B.D. ‘de kaldıklarımızın arasında en ufak ve düzensizlerinden biriydi. Kabin alternatifi de var.

Oak Mountain State Park  ile ilgili fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Atlanta- Oak mountain State Park- yol
Atlanta – Birmingham – Oak Mountain State Park Yol Bilgisi

Bucks Pocket State Park

Bucks Pocket State Park‘ın doğasının çok güzel olduğunu okumuş ve buraya da gitmeliyiz diye karar vermiştik. Parka vardığımızda açıkcası kamp alanı gözümüze çok hoş gelmedi. Hem daha önceki kaldığımız eyalet parklarına göre daha küçük hem de çekiciliği yoktu. Hava çok sıcaktı, belki kalmak için doğru zamanı seçmemiştik. Yürüyüş parkurları ve balık tutma harici aktivite yok. Parkın doğası evet çok güzel, uçsuz bucaksız yeşil ve etrafındaki piknik alanları keyifliydi.

Bucks Pocket State Park - Alabama State Parks
Bucks Pocket State Park – Alabama State Parks

Parka gelene kadar yol boyunca o gün akşam evlenecek bir çiftin düğün ilanlarının pankartını görmüştük. Parka vardığımızda bu çiftte de denk geldik ve balonlarla birlikte ilanlarını asıyorlardı. Damat oldukça romantik davranmış yanında küçük bir müzik seti de getirmişti. Mutluluklar dileyip danslarını bölmeden doğanın huzuru ile başbaşa bırakarak yanlarından ayrıldık.

20150711_123919
Kim & Joe çiftine mutluluklar diliyoruz…

Cathedral Caverns State Park

Parkta bir mağaranın olduğuna dair not almış ve Bucks Pocket State Park’ı dolaştıktan sonra buraya da uğramaya karar vermiştik. Ama her zamanki gibi yolda başka güzel yerler görünce şuraya da bakalım burada da fotoğraf çekelim takipçilerimizle hemen paylaşım yapalım derken son mağara turunu kaçırmışız.

Cathedral Caverns State Park - Alabama State Parks
Cathedral Caverns State Park – Alabama State Parks

 

Buradaki kamp alanını beğenmeyince kalmayı da düşünmedik. Mağaraya yapılan turların saatleri mevsime göre değişiyor. Ücreti yetişkinler için 17 dolar ve 1,5 saat sürüyor. Mağara içinde yaklaşık gidiş dönüş 2,5 km yürümek gerekiyor. Mağarada ısı ise bütün yıl boyunca 15 derece civarı oluyormuş. Mağaranın devasa girişi ihtişamlı duruyordu, yeniden bu taraflara gelirsek belki mağarayı gezme fırsatı yakalarız.

Cathedral Caverns State Park - Alabama State Parks
Cathedral Caverns State Park – Alabama State Parks

 

Monte Sano State Park

Alabama eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan park Hunstville şehrinin merkezine çok yakındır. Huntsville yazımız için linki tıklayabilirsiniz. İspanyolca, Monte Sano Sağlıklı dağ anlamına gelmektedir ve gerçekten inanılmaz temiz havası vardı.  RV ve çadır kamp alanları dışında dağ evleri ve otel bölümü de var. Otel bölümü şirketlerin toplantıları, düğün, aile toplantıları vs. çeşitli aktiviteler için de kullanılabiliyor. Özellikle sonbaharda renklerin döndüğü ve ilkbaharda yerli açelyalerin açtığı zaman manzarası muhteşem oluyormuş. 32 km’lik hiking ve 22.5 km’lik bisiklet parkurları bu dönemlerde ayrıca keyifli olacaktır. Parkta kalmayıp isterseniz günübirlik de ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için 3 dolar, beş yaş altı çocuklar için ücretsiz ve diğer gruplara 1 dolar. Parkta kalanlardan ise ekstra park ücreti alınmıyor.

20150712_140833
Kamp alanının giriş ve çıkışı… Alabama State Parks

Çadır kamp alanları elektrikli ve elektriksiz diye ayrılmış.  Biz elektrikli kamp bölümünde kaldık. Tüm günü 30 dereceyi aşkın bir havada motosiklet üzerinde geçirince eyalet parkının 20 derece civarı havası inanılmaz rahatlatıcı geldi. Kamp yeri gayet düzenli, kalabalık ama sessizdi. Her kamp alanının kendine ait mangal ve ateş yakma alanı var. Kamp alanının girişinde kayıt işlemlerinizi yaptırdığınız yerde küçük bir market var ama fazla bir şey yok ve erken kapanıyor. Gecesi yaklaşık vergi dahil 29 dolar ödedik.

Monte Sano State Park kamp alanından... Alabama State Parks
Monte Sano State Park kamp alanından… Alabama State Parks

 

Alabama eyaletinde bulunan 22 eyalet parkı hakkında daha fazla bilgiye web sayfasından (alapark.com) ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu linkteki parklardan istediğiniz parkı seçip kalmayı düşünüyorsanız rezervasyon da yaptırabilirsiniz.

Kaldığımız parkların güvenli olup olmadığı sorusu sık sık soruluyor, emin olun birçok şehir merkezinden, tehlikeli bölgelerin otellerinden bile daha güvenli. Ya da şimdiye kadar bir olay duymadığımız ve yaşamadığımız için biz öyle hissediyoruz.  Doğal ortamlarında yaşayan hayvanlara karşı ise zaten baştan uyarılıyorsunuz.

Özellikle Ekim ayının 3. haftası ile Kasım ayının ilk haftası civarında sonbaharın gelmesi ile birlikte renklerin o muhteşem dönüşümünü izlemek için parkları gezmeye devam edeceğiz. Sırada Lake Guntersville State Park ve Rickwood Caverns State Park var. Gezdikçe bilgileri güncellemeye devam edeceğiz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir