"Enter"a basıp içeriğe geçin

Jack Daniels Gezisi

Jack Daniels - Tennessee
Jack Daniels – Tennessee

ABD’de Viskinin Adı: Jack Daniels

Lynchburg kasabası, Tennessee eyaletinde Chattanooga ile Nashville arasında kalan küçücük bir kasaba olmasına rağmen ABD’de en çok ziyaret edilen yerlerin arasında gelmektedir.  Bu küçük kasaba neden mi bu kadar popüler olmuş. Dünyanın sayılı viski markalarından olan Jack Daniels’in doğum yeri olması ve üretim tesislerinin tur ile geziliyor olması da bu küçük kasabanın ziyaretçi akınına uğramasında en büyük etkendir.

Üretim tesislerine ücretli ve ücretsiz turlar düzenleniyor. Ücretli olan turun farkı; sonunda 3 farklı viski çeşidinin tadılması ve ayrıca nasıl içileceği, özelliği gibi detaylı bilgi alınıyor olması. Turun ücreti 10 dolar ve yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika kadar sürüyor. Ücretsiz turlar da yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar sürüyormuş. Turlar sabah saat 9:00 gibi başlayıp 16:30 gibi bitiyor. Bizim gittiğimiz dönemde ücretli olan turun son saati 16:00 idi. Bu bölgenin Doğu zaman diliminden bir saat daha geride olduğunu unutmayın.

Jack Daniels tur kayıt ve tanıtım salon
Jack Daniels tur kayıt ve tanıtım salon

Tur esnasında viskinin nasıl yapıldığı, nasıl saklandığı, neden daha farklı olduğu gibi detaylı bilgiler veriliyor. Viski yapımında kullanılan su, şu anda üretim alanının içinde bulunan bir su kaynağından sağlanıyor. Mağaradan geçen suyun ısısı yaklaşık olarak 7-8 derece civarında ve ilk üretimden bu yana bu su kaynağı kullanılmaya devam ediliyormuş. Mağaranın girişinde suyun gün yüzüne çıktığı yerde Jack Daniel’ın bronz bir heykeli var. Su ise daha geride depolanıp kullanılıyormuş.

Jack Daniels viskisinin su kaynağı...
Jack Daniels viskisinin su kaynağı…

Jack Daniel, bu suyun Jack Daniels viskisinin en önemli elementlerinden biri olduğunu ve eğer su kalitesiz olursa viskinin de tadının iyi olmayacağını söylemiş. Karışımdaki diğer maddeler ise mısır, çavdar ve arpa maltıdır. Bu üç tahıl ezilerek mayalanıyor ve 5-6 günlük bir ısıtma işlemine tabi tutuluyor. Isıtma işlemi sonucunda ortaya çıkan alkol odun kömüründen iki kez filtre ediliyor (mellowing). Bu sırada da ilk rengini ve tadını alıyormuş.

Jack Daniels üretim tesisinde filtreleme odası ve odun kömürleri...
Jack Daniels üretim tesisinde odun kömürleri…

Firma bu işlemin Jack Daniels viskisini  burbondan ayırdığını savunuyor. 40.000 galon karışımdan 8.000 galon viski üretiliyormuş, geri kalanı ise etraftaki çiftliklere yem olarak dağıtılıyormuş. Filtreleme işleminden sonra varillere doldurulup şişeleneceği zamana kadar bekleme bölümüne alınıyorlar. Bekleme bölümünde 3 ayrı kat var ve doğal ısıda tutuluyorlar. İlk kat daha serin orta kat normal ve üst kat daha sıcak oluyormuş. Kullanılan varillerin ısıya vermiş olduğu  tepki ile her kattaki varillerin şişelenme süresi değişebiliyormuş. Belli bir süre sonra tadına bakarak şişelenmesine karar veriliyormuş. Bu süre ise 5 ile 7 yıl arasında değişiyormuş. Varillerin dış ısıya verdiği farklı tepkiler sonucunda viski  tam rengini ve tadını alıyormuş. Varillerin özelliği ise; yapımı sırasında hiç çivi ve metal kullanılmıyor olmasıymış.

Temel maddeleri (mısır, arpa ve çavdar)
Temel maddeleri (mısır, arpa ve çavdar)

Jack Daniels viskisinden belli sayının üzerinde satın alanların isimlerinin olduğu bölümde Kevin Spacey‘in ismi de dikkatimizi çekti. 50. yaş günü kutlamaları için sipariş vermiş ve listede onun adı da yer almış.

Müzeden...
Müzeden…

Turun bitişinde, tabii ki alışveriş yapmak isteyenler için satış mağazası var. Mağazada viski çeşitleri ile birlikte Jack Daniels amblemli tişörtler, hediyelik eşyalar da var. Tur sırasında yanınıza büyük el çantası, sırt çantası gibi eşyalarınızı alamıyorsunuz.  Ama eşyalarınızı koyabilmeniz için ücretsiz kilitli dolaplar mevcut.

Jack Daniels Viski Tadım Salonu
Jack Daniels Viski Tadım Salonu

Lynchburg kasabası, sanki 1850’lerden beri değişmemiş gibi duruyor. Şehir içinde çok fazla seçenek olmasa da birkaç restoran ve  Bed&Breakfast var. Yaklaşık yarım saat mesafede yer alan Tims Ford State Park çadır kampı veya kabinleri ile kalmak için tercih edilebilir. Uzak olmayan Tulahoma, Manchester, Shelbyville kasabaları da otel seçenekleri bakımından düşünülebilir. Kasabanın içinde Jack Daniels tesisleri haricinde müze haline getirilmiş eski hapishane (Moore County Jail) gezilecek yerlerin arasındadır. Birkaç hediyelik eşya mağazası ve antikacı harici fazla birşey yok. Ayrıca fayton turları da oluyormuş.

Lynchburg Kasabası - Tennessee
Lynchburg Kasabası – Tennessee

Lynchburg kasabasının içinde The Bar-B-Que Caboose Cafe‘de öğlen yemeğimizi yedik. Her çeşit barbükü yiyecek bulacağınız restoranın atmosferi çok hoş. Yemekleri fena değildi; Amerikan standartlarına göre porsiyonları küçük ama bizim için yeterliydi.  İki sandviç ve içeceklere 22 dolar hesap ödedik.

Lynchburg Kasabası - Tennessee
Lynchburg Kasabası – Tennessee

Akşam üzeri yağmur yağmaya başladığı için kamp yapmayı düşündüğümüz Tims Ford State Park yerine otelde kalmayı tercih ettik. Manchester bölgesinde kaldığımız Microtel Inn & Suites by Wyndham otelden genel olarak mennun ayrıldık, bu otel zincirinin odalarının biraz küçük olduğunu belirtelim. Oda-kahvaltı vergi dahil gecesi 81 dolardı.

Jack Daniel’s viski üretim tesisinin ve Lynchburg kasabasının fotoğraflarının yer aldığı albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Bu bölgede yapılacak fazla bir şey olmasa da etrafındaki şehirlerden daha fazla keyif alabilirsiniz. Kuzeyinde yer alan ve araba ile yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki müzik şehri Nashville müzik severlerin ilgisini çekebilir. Güneydoğusunda yer alan Amerikan iç savaşında konumu nedeni ile önemli şehirlerden biri olmuş Chattanooga de hem tarihi bir şehir olması hem de doğası ile görülmeye değer diye düşünüyoruz.

4 Yorum

 1. onur onur

  Gerçekden çok güzel detaylı anlatılmış 🙂

  • ayferonur ayferonur

   Çok teşekkürler, beğendiğinize sevindik 🙂

 2. Mustafa Mustafa

  Severek takip ediyorum. Bizlere ilham veriyorsunuz 🙂

  • İlham olabiliyorsak ne güzel 🙂 mutlu ettiniz bizi, teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir