"Enter"a basıp içeriğe geçin

Highlands Gezi Rehberi

Highlands - North Carolina
Highlands – North Carolina

Şelalelerle Çevrili Şirin Kasaba: Highlands

1255 metre yükseklikte North Carolina eyaletıinde yer alan Highlands kasabası; etrafının doğal güzelliği, görkemli manzarası, yaz aylarında havasının serin olması, golf merkezleri, sezonluk evleri ve sevimli kasaba merkezi ile özellikle yazın ve baharda çok talep görmektedir. Sonbaharda renklerin dönmeye başladığı Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının ilk haftası doğanın bütün ihtişamı gözlerinizi kamaştıracak.

Highlands kasabası North Carolina eyaletinde yer alsa da Georgia eyalet sınırına da çok yakındır. Atlanta şehrine araba ile yaklaşık 2 saat mesafededir. North Carolina eyaletinin görülmeye değer Asheville ve Greenville şehirlerine de 1 saat 45 dakika mesafede bulunmaktadır.

Highlands map
Atlanta – Highlands Yolu

Kasabayı diğer şehirlere bağlayan muhteşem dağ yolları doğaseverlere muhteşem manzaralar sunmaktadır. Ayrıca virajlı ve manzaralı dağ yolları çevredeki motosiklet kullananlar tarafından da çok talep görmektedir. Kasabanın etrafındaki göller, nehirler, şelaleler ve müthiş doğasının içindeki yürüyüş rotaları ziyaretçilere inanılmaz keyif vermektedir. Galerileri, antika mağazaları, birbirinden hoş restoranları ile kasabanın merkezi de  görülmeye değer.

2-001
Main Street (Ana Caddesi) – Highlands, NC

İki kez içinden geçtiğimiz kasabada, ikinci geçişimizde birkaç saat vakit geçirme fırsatımız oldu. Bu süreçte şehrin merkezinde yürüyüş yapıp öğlen yemeğimizi şirin bir Bed&Breakfast otelin bahçesinde canlı müzik eşiliğinde yedik.

2015 yılının kışa veda ettiğimiz güzel bir Mart ayının hafta sonunda gezemediğimiz şelalerini görmek için tekrar gittik. Bu dönemde kasaba biraz daha sessiz ve birçok restoran, mağazalar yeni sezona hazırlanmak için kapalıydı. Ama yine de keyifli bir hafta sonu geçirdik.

Motosikletle yaptığımız bu gezimizde doğada yürüyüş yapıp dört farklı şelaleyi de görme fırsatımız oldu. Highlands’den Franklin’e doğru uzanan US Highway 64 numaralı yol ise; doğa ile içiçe olacağınız, tatlı virajları ile motosiklet veya araba sürmekten keyif alacağınız güzel bir yoldur.

US Highway 64 nolu yoldan...
US Highway 64 nolu yoldan…

Viedoyu HD izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Glen Falls, Nantahala Milli Ormann içinde 1.6 km (1 mil) uzunluğundaki kolay bir parkurda yapacağınız yürüyüşün sonunda şelalelerin en alt noktasına ulaşıyorsunuz. Bu arada birkaç gözlem noktasından şelaleleri farklı açıdan görme şansınız var. Dönüş yolu ile birlikte 3.2 km keyifli bir yürüyüş sizi bekliyor. Kasabanın merkezinden araba ile 10 dakika uzaklıktaki şelale ve park görülmeye değer.

Glen Falls
Glen Falls

Viedoyu HD izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bridal Veil Falls, Highway 64 numaralı yolun kenarında bulunan şelalenin altına araba ile giriliyor olması cazip. Mevsimine ve hava şartlarına göre şelalenin altına kadar gidilen yol bazen kapalı olabiliyor.

IMG_2340
Bridal Veil Falls

Dry Falls, Nantahala Milli Ormanın içinde yaklaşık 23 metreden akan şelaleye erişim kolay olup Highlands merkeze araba ile 10 dakika uzaklıktadır. Arabanızı otoparkına park edip, şelalenin altına kadar gidebilirsiniz.

Dry Falls
Dry Falls

Viedoyu HD izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Cullasaja Falls, Highway 64 numaralı yolun kenarında bulunan şelalenin maalesef çok yakınına gidilemiyor. Aracınızı kısa süreli yol kenarına park edip şelaleyi fotoğraflayabilirsiniz.

Cullasaja Falls
Cullasaja Falls

Viedoyu HD izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Kasaba etrafında farklı uzunluklarda yürüyüş parkurları da var. Bunlardan biri de Sunset Rock Trail (Gün batımı kaya yolu). Kasabayı bir kayanın üstünden tepeden seyredebileceğiniz Sunset Rock’a isminden de anlaşılacağı üzere gün batımında gitmek güzel olacaktır. Özellikle sonbaharda renklerin dönmesi ile birlikte müthiş gün batımı fotoğraflarını görünce, sonbaharda yeniden gitmeliyiz diye planladık.

20150726_175907-001
Sunset Rock Trail (Gün batımı kaya yolu) – Highlands, NC

Hava puslu olunca biz gün batımını beklemedik ama sessizliğin ve manzaranın keyfini çıkaran vardı…

20150726_180850-001
Sunset Rock Trail (Gün batımı kaya yolu) – Highlands, NC

Highlands‘i ziyaret edenlerin yaş aralığı oldukça geniş. Her yaştan sırtçantalı, golf sever orta yaş üstü kesim ve çocuklu aileler ile oldukça renkli bir yelpazeye sahip. Etrafındaki bölgelerde yaşayan evlenecek çiftler tarafından da düğün yeri olarak seçilen popüler bir bölgedir. O yüzden farklı amaçlar için gelmiş insanları bir arada görebiliyorsunuz. Bu da bölgeyi daha da renkli hale getirmiş. Her bir köşesinde huzur ve rahatlığı buluyorsunuz. Birkaç gün şehirden ve iş hayatından uzaklaşmak için gidilebilecek rahatlatıcı ve keyifli bir kasaba olduğunu düşünüyoruz.

Highlands ve etrafında yapılabilecek diğer aktivitileri web sitesinden (highlandsinfo.com)  inceleyebilirsiniz.

Tarihi Hudson Kütüphanesi
Tarihi Hudson Kütüphanesi

Highlands Yeme-İçme ve gittiğimiz restoranlar

Kasabanın merkezi zaten tek bir caddeden ibaret ve ana cadde üzerinde restoran alternatifi çok fazla. Main Street Inn ve Old Edwards Inn otellerin restoranları bahçeleri ile mekan olarak güzel duruyordu. Bu bölgenin şarapları ile de iddialı olduğunu şarap severlere hatırlatalım.

Bistro on Main at Main Street Inn (27/09/14) 270 Main Street Highlands, NC 28741 Bed&Breakfast olan mekanın restoranının özellikle bahçe bölümünün çok keyifli gözükmesi üzerine tercih ettik. Canlı müziğin olması ise daha da cazip hale getirdi. Öğle yemeğimizi yediğimiz restoranda tercihimiz balık oldu. Alaskan Cod sandviç ile kendi yapım şaraplarından moscota ve chardony sipariş verdik. Yemekten ve servisten mennun kaldık, kesinlikle tekrar gideriz. Balık sandviçleri 10 dolar, kadeh şarapları 6 dolar, kahve 2 dolar. Rakamlara %7 vergi ilave ediliyor ve en az %18 bahşiş  bekleniyor.

Bistro on Main at Main Street Inn
Bistro on Main at Main Street Inn

Yemekten sonra otelin içini de gezmemize izin verdiler ve çok hoşumuza gitti. Kalmak için seçilebilir. Detaylı bilgi için web sitesine (mainstreet-inn.com) bakabilirsiniz.

Wild Thyme Gourmet (15/03/15) 343 Main Street Highlands, NC 28741 Bu gidişimizde birçok restoran sezon açılışı yapmadığından kapalıydı. Daha önce geldiğimizde bu restoranı beğenmiş ama uzun bekleme sırası olduğu için deneyememiştik. Kısmet bu sefermiş. Açık mekanının olması da keyifli, yazın özellikle açık alanında yer bulmak zor. Öğle yemeğinde, tavsiyeleri üzerine karides ve kılıç balığı sandviç yedik. Yanında birer kadeh Şili şarabı ve kahveler ile iki kişi vergi dahil, bahşiş hariç 46.97 dolar ödedik. Sandviçlerin özellikle soslarına bayıldık, lezzetli hafif bir yemek oldu.

Ana cadde üzerinde restoran ve alışveriş yerlerinin olduğu alan...
Ana cadde üzerinde restoran ve alışveriş yerlerinin olduğu alan…

Highlands fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Highlands civarı şelaler fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. Mountain Waters Scenic Highway & Falls Fotoğraflarımız

Tavsiyeler

  • Şelalerin altında ıslanmak isterseniz yanınızda yedek kıyafet bulundurmayı unutmayın.
  • Kış sezonunda restoranların çoğunun kapalı olduğunu ve Nisan ayının başında tekrar açıldığını hatırlatalım.
  • Oteller ve bed&breakfast’lar hariç, etrafta çadır-karavan kamp alanları da var.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir