"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cruise Turu Hakkında

Cruise turuna çıkmadan önce  bilinmesi gerekenler

Yüzen tatil köyü diye tanımladığımız cruise turu, iyi bir firma seçeneği ile gerçekten inanılmaz keyif alınacak bir deneyime dönüşebilir. Şimdiye kadar ABD’nin Florida eyaletinden Karayiplere biri 4 günlük diğeri bir haftalık iki cruise gezisi yaptık. Bu gezilerimizin birinde Carnival diğerinde de Royal Caribbean firmalarının gemilerini denedik. Royal Caribbean firması ile 2008 yılında Batı Karayipler olarak isimlendirdikleri Haiti, Jamaika, Cayman Adaları ve Meksika Cozumel adasını kapsayan bir haftalık gezi ilk cruise deneyimimiz oldu. O dönemdeki en büyük cruise gemisi olan “Freedom Of The Seas” bizi gerçekten çok etkiledi.

Freedom Of The Seas (Batı Karayipler Cruise Turu)
Freedom Of The Seas (Batı Karayipler Cruise Turu)

İkinci gezimiz ise Carnival firması ile 2009’u 2010’a bağlayan yeni yıl tatilini değerlendirdiğimiz 4 günlük Bahama’lar turuydu.

Fascination - Carnival (Bahamalar Cruise Turu)
Fascination – Carnival (Bahamalar Cruise Turu)

Cruise turu araştırma, oda seçimi ve satın alma

İlk cruise gezimizde; hangi cruise firmasını seçmeli, gideceğimiz dönemde nereyi tavsiye ederler gibi genel bilgileri tur acentasından almak daha mantıklı geldi. Cruise firmaları ile acentanın verdiği fiyatlar aynı olunca; turumuzu, ABD’deki Liberty Travel acentası aracılığı ile aldık. Bu tarz bir tur için firmaların hem kendi web sayfalarını hem de turizm firmalarının (Expedia, orbitz gibi) web sayfalarını da inceleyebilirsiniz. Fiyatlar genelde aynı; ama firmalar eski müşterilerine dönem dönem kampanyalar yapıyor ve e-posta ile bilgilendiriyorlar.

Royal Caribbean firmasının web sayfasına girip fırsatlar bölümüne e-posta adresinizi verip üye olursanız fırsatlardan haberdar olursunuz. Bu sayede çok uygun bir rakama süper bir cruise turu şansınız olabilir.

İkinci seyahatimizi ise Carnival firması ile yaptık ve turumuzu kendi web sayfalarından ayarladık.

Yeni Yıl Partisi - Fascination - Carnival Cruise Turu
Yeni Yıl Partisi – Fascination – Carnival Cruise Turu

Firma sayısının fazlalığı ve güzargah seçimi başta kafayı karıştırsa da biraz inceleme ile karar vermek zor olmayacaktır. Bölgeye karar verirken bizim için; vize isteyen bir limanın olup olmaması, gitmeyi planladığımız dönemdeki hava şartları ve uğradığı limanlardaki kalış süreleri öncelikli faktörler oluyor. Karayiplere yapılan turlarda kasırga dönemi olan Haziran-Kasım arası aylarda katılacağınız cruise turu sırasında düşük bir olasılık da olsa denk gelme olasığınız olduğunu unutmayın. Böyle bir durumda etkilenme olasılığı halinde geminin güzargahı değiştirilip farklı bir limana veya açıklarda bekleme yaptıklarını biliyoruz.

Cruise turlarına bakarken odayı ayarlamak en önemli seçimlerden biri; gemi içine bakan (inside) penceresiz, dışarıya bakan (outside) pencereli, balkonlu, suit  seçenekleri var. Odaların kişi kapasitesi büyüklüklerine göre değişiyor. Penceresiz olan odaların fiyatları genelde daha uygun oluyor. Pencereli olanlar biraz daha yüksek, balkonlu olan odaların fiyatları ise genelde daha da yüksek oluyor. Gittiğiniz döneme ve geminin kalktığı limana göre fiyatlar değişebiliyor. Örneğin kış dönemi Kuzey eyaletlerinden birinde cruise turuna katılacaksınız balkonlu odaların fiyatı yaz dönemine göre daha uygun olacaktır. Biz her iki turumuzda da pencerili denize bakan oda tercih ettik ve özellikle Royal Caribbean firmasının gemisindeki (Freedom Of The Seas) odamızda bu seçimden çok memnun kaldık. Eğer uygun fiyattan balkonlu bir oda ayarlarsanız da harika olur. Tabii ki odada geçireceğiniz süreyi düşünerek karar verin. Sabahları özellikle gün doğumunu izlemek keyifli oluyor ama erkenciyim güverteden de izlerim derseniz ayrı, gün batımları da ayrıca güverteden izlemek müthiş oluyor.

Freedom Of The Seas
Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)

Ayrıca odanızı geminin orta bölümünden ve orta katlarından ayarlamanızı tavsiye ederiz. Böylece deniz tutma tehlikesini de en aza indirmiş olursunuz. Geminin arka ve ön kısmına yakın bölgelerde sallantı daha belirgin hissediliyor.Özellikle geminin ön tarafı daha çok sallanıyor. Arka tarafta aşağı katlarda ise motor gürültüsü duyulabiliyor. Carnival firması ile yaptığımız gezimiz ayarlamakta geç kaldığımızdan arka taraftaki odalarında kaldık ve motor sesine biz de şahit olduk.

İlk gezimize çıkmadan önce araştırdığımız bir konu da uğranacak limanların içinde Türkiye’den vize isteyen ülke olmasıydı. Bu konuda yapmış olduğumuz araştırmalarda sorun olmayacağını öğrendik ancak seyahatimiz başlayana kadar da aklımızda soru işareti yok değildi. Her iki turumuz boyunca hiç bir limanda pasaportlara bakılmadı. Gemiye binmeden önce yapılan check-in işleminde size vermiş oldukları bir kart ile limandan giriş çıkış yapıyorsunuz ve limanlarda yanınızda pasaport taşımınıza gerek kalmıyor.

Seyahatinizin başlangıç durağına ulaşmak için vize gerekliliğine bakmayı unutmayın. ABD’den kalkan bir cruise turu için geçerli ABD vizesine ihtiyacınız var. Gemiye binerken de sadece geri döndüğünüzde ABD’ye giriş şartlarını uygun olup olmadığınızı kontrol ediyorlar.

Cruise Turu Check-in işlemi hakkında (Gemiye biniş ve kayıt işlemleri)

Biletinizi aldıktan sonra cruise firması posta veya elektronik ortamda size check-in ile ilgili detaylı bilgi gönderiyor. Check-in esnasında yanınızda getirmeniz gereken belgeler, biniş kartı ve bavula takmanız gereken bagaj kartları bu postanın içinde oluyor. Yanınızda taşayabileceğiniz veya yasaklı maddelerle ilgili bilgi de bulunuyor. Örneğin, alkol yasaklılar listesinde ya da bir şişe ile sınırlı olabiliyor. Limanda geminizin bulunduğu bölüme geldiğinizde bagaj kartlarınızı bavulunuza takmayı unutmayın. Bavullarınız bina girişinde alınıyor ve ilk gün yola çıkma sürecinde odanızın kapısının önüne bırakılıyor.

Uçak yolculuklarına benzeyen güvenlik kontrolleri ve check-in işlemi yapılıyor. Check-in esnasında pasaport, size gönderilen belgeler kontrol ediliyor ve size seyahatiniz boyunca kullanacağınız üzerinde fotoğrafınızın olduğu bir kart veriliyor. Bu kartı gemiye binip inerken, durduğunuz limanlarda giriş çıkış yaparken ayrıca gemideki ödemeleriniz için kullanıyorsunuz. Gemide nakit geçmiyor. Check-in esnasında gemideki harcamalarınız için bir kredi kartı istiyorlar. Kredi kartınızı size verdikleri kart ile eşleştiriyorlar ve yolculuğun son akşamı faturanızdan ekstra masraflarınızı kontrol ederek ödemenizi yapıyorsunuz.

Check-in işlemlerinin, geminin kalkış saatine bir saat kala bitiyor, önceden binip gemiyi keşfetmeye başlayabilirsiniz. Tabii ki gemiye ilk binişiniz fotoğraflanıyor, hatıra fotoğrafı için poz vermeye hazırlıklı olun. Açıkcası biz böyle bir şey beklemiyorduk ve ilk seferinde neye uğradığımızı şaşırdık.

Cruise turu yeme-içme, aktiviteler, giyim ve alışveriş

Gemideki restoranlarda yemek saatleri belirtiliyor ayrıca gün boyu servis sunan restoranlar ve kafeteryalar da var. Bu restoran ve kafeteryalarda yemekler ve bazı içecekler tur ücretine dahil olduğu için herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Ancak gemideki herhangi bir özel restoranda yemek isterseniz ödeme yapmanız gerekiyor. Akşam ana yemek salonlarında genellikle erken 6:00 ve geç 8:00 gibi iki saat seçeneği oluyor ve ikisinden birini baştan seçmeniz gerekiyor. Masalar 8 kişi ve daha kalabalık olabiliyor. Kişi sayınız az ise masalar gruplaştırılıyor, genelde adrese göre düzenleme yapılıyor. Royal Caribbean gemisinde şanslıydık, yiyecek bölümünün müdürü, restoranın şefi ve personelin çoğu Türk olduğundan bize ayrıcalık yapıp 4 kişilik cam tarafından masa ayarladılar. Carnival’da ise Atlanta’dan gelen çiftlerle masamızı paylaştık. Tabii ki bu kural ana yemek salonu için geçerli.

Gemiye bindiğiniz ilk gün alkollü ve alkolsüz içecekler için size paket fiyatlar sunuyorlar. Aldığınız paket fiyata göre sınırsız içecek imkanınız olabiliyor. Cruise firmalarının web sayfalarında da alkollü içeceklerle ilgili paketler bulunuyor. İsterseniz akşam yemeklerinde masanıza getirilmesi için şarap paketlerinden online satın alabilirsiniz. Her akşam yemekte şarap içerim diyorsanız paketlerden seçmek daha uygun olacaktır.

Bazı cruise firmaları giyim konusunda tümüyle serbest iken bazı firmalar akşam yemeklerinin olduğu ana salonda kıyafet zorunluluğu isteyebiliyor. Turun uzunluğuna göre bir veya iki gece erkeklerin takım elbise, bayanların gece elbisesi giyinmesi zorunlu oluyor. Örneğin; Royal Caribbean ile yaptığımız gezide böyle bir koşul vardı. Herkes baloya gider gibi giyinmişti. Ancak bu yemek salonunda yemek zorunda değilsiniz. Dolayısı ile size kalmış bir durum. Ayrıca gemide takım elbise kiralanabiliyor.

Ana Yemek Salonu - Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)
Ana Yemek Salonu – Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)

Tüm gezi boyunca sizi sayısız aktivitelerin beklediğini unutmayın. Biz de bir hafta gemide ne yaparız gibi düşünmüştük ancak inanın aktivitelerin hepsini yapmaya vaktiniz yetmiyor. Konserlerden, çeşitli gösterilere, dans şovlarından film gösterimlerine kadar çeşit çeşit aktiviteler var.

Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)
Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)

Oyun salonları, barlar, kafeler, casinolar, spa, havuz, sörf, spor aktiviteleri de ekstralar. Güzellik salonları, mağazaları ve geminin büyüklüğüne göre sokakları ile kendinizi şehirde gibi hissedeceksiniz.

Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)
Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)

Çocuklar için çeşitli aktiviteler, çocuk havuzu, çocuk bakım odası vs. ile çocuklu aileler de düşünülmüş.

Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)
Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)

Özellikle “Freedom of The Seas” gemisinde kafeteryaları ve alışveriş yapabileceğiniz çeşitli mağazaları olan kocaman bir sokak vardı.Bu bölümde var olan duty-free de yapmış olduğunuz alkol alışverişindeki içkileri gemiden çıkarken size teslim ediyorlar.  Aynı şekilde limanlardan alkollü içecek almanız halinde de geminin emanet bölümünde tutuluyor ve gemiden ayrılmadan önce teslim ediliyor. Ülke gümrük limitleri ile de sınırlı olduğunuzu unutmayın…

Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)
Freedom Of The Seas (Royal Caribbean Cruise Turu)

Cruise Turu Liman Aktiviteleri

Cruise turunu satın aldıktan sonra o turda uğrayacağınız limanlarda yapılabilecek aktivitelerin hepsini inceleyebiliyorsunuz. Zaten gönderdikleri broşürde bütün detaylarıoluyor. İster gemiye binmeden önce web sayfalarından isterseniz gemide alma şansınız var. Biz gemiye binmeden önce inceledik ama tam karar verememiştik. Gemide ayrıca turlar hakkında daha detaylı bilgi ve tavsiye alabiliyorsunuz. Biz de ilk defa katıldığımız için gemide karar vermeyi uygun bulduk ve  bazı limanlarda yapılacak olan aktiviteleri satın aldık. Gemiden aldığınız zaman sizi bazen gemiden çıkmadan bazen de limanda tur için yönlendiriyorlar. Yapılan bazı aktivitileri limana çıktığımızda lokal firmaların da sunduğunu gördük. Gemiden alınan aktivitelerin rakamları bazı lokal firmalara göre daha pahalı ve lokal firmalarla pazarlık yapma şansınız var. Limanda kalacağınız süre çok önemli, süreniz uzunsa lokal firmalar rahatlıkla denenebilir. Ama yapacağınız aktivite ile kalacağınız süre ucu ucuna yetiyorsa risk aldığınızı gözönünde bulundurun. Çünkü lokal turlarla gittiğinizde geç kalmanız halinde sorumluluk tamamen size aittir. Geminin kalkış saatine yetişemezsiniz kesinlikle beklemiyorlar.  Uğradığımız limanlardaki turlar ve düşüncelerimiz için notlarımızı  okuyabilirsiniz.

Labadee - Haiti (Batı Karayipler Cruise Turu)
Labadee – Haiti (Batı Karayipler Cruise Turu)

Cruise Turu Check-Out (Gemiden ayrılmadan önce yapılması gerekenler)

Genellikle ABD’ye geri dönen gemiler sabah erken saatte limana yanaşmaktadır. O yüzden son akşam bavullarınızı hazırlayıp isim etiketleriniz ile belli bir saate kadar kapınızın önüne koymanız istenir. Bahamalar hariç gemiden indikten sonra ABD gümrük kapılarından ülkeye giriş yapılır.  İşlemler havaalanı gümrüklerindeki gibidir, ABD vatandaşı iseniz her şey çok kolay. Ama vizeli iseniz parmak izi, fotoğraf işlemlerini yeniden yaptırmanız gerekecek. Gümrük işlemlerinden sonra bavullar alınıyor, yine havaalanlarındaki gibi bavullar bantlara geliyor. Bahamalar’dan dönüşte ise gümrük görevlileri gemiye geliyor ve oda numaralarınıza göre sıra sistemi var. Size verilen saatte ve söyleninlen odada bulunmanız gerekiyor. (Restoran,kafe vs.) Gümrük görevlisi işlemlerinizi yapıyor ve gemiden indikten sonra varsa terminalden bavullarınızı alıyorsunuz.

Cruise turu esnasında bahşiş nasıl veriliyor?

Carnival firması bahşişi, gün sayısına göre baştan alıyor. Vermeme gibi bir seçeneğiniz yok. 20014’de günlük kişi başı 12 dolar (bu bahşiş gemide çalışan bütün personeli kapsıyor ve aralarında belli oranlarda bölüştürülüyor). Ayrıca son gece odalara zarflar bırakılıyor ve daha fazla bırakmak istediğiniz gruba veya kişiye ekstra bahşiş bırakabiliyorsunuz. (Oda servis elemanı gibi ismi zarfın üzerinde yazıyor)

Royal Caribean firmasında da sistem aynı. Günlük 12 dolar, suit odalarda 14.5 dolar kişi başına otomatik çekiliyor. Eskiden odalara zarf bırakılıyor ve beğenmediğiniz hizmet veya kullanmadığınız alanlara bahşiş bırakma zorunluluğu yoktu. Ama zarf bazında hepsine bırakmanız halinde rakam daha yüksek oluyordu. Bırakılmama ihtimaline karşılık birçok firmanın yaptığı gibi belli bir rakamı zorunlu hale getirmeyi tercih etmişler…

Fascination - Carnival Cruise Turu
Fascination – Carnival Cruise Turu

Bahşiş konusunda bizim deneyimlerimiz böyle olmuştu ama bu yazımızı paylaştıktan sonra Selin Güray hanım bahşiş nasıl vermediğine dair kendi deneyimini yorumlarda paylaştı. Okumanızı tavsiye ederiz.

Cruise turunuzu çok önceden aldınız ve gidemezseniz ne oluyor?

Firmaların sigorta paketleri var, onu almanız halinde ya bütün tutarı para olarak ya da bir kısmını kredi olarak iade almanız mümkün. Kurallar firmasına göre veya zaman içerisinde değişebilir; o yüzden detaylı bilgi istemeyi unutmayın. Örneğin; sağlık ile ilgili sorunlarda genelde %100 geri dönüş olurken nedensiz Royal Caribbean %75 kredi şeklinde geri dönüş yapıyor.

Koşu parkuru, Royal Caribbean Cruise Turu
Koşu parkuru, Royal Caribbean Cruise Turu

Cruise turu tercih edilmeli mi?

En çok sorulan sorulardan biri de gemi ile yapılan tura değer mi değmez mi oluyor. Bizce planladığınız seyahate, beklentilerinize, görmek istediklerinize göre değişkenlik gösterebilir. Biz her iki turumuzdan da büyük zevk aldık ama uzun süreli bir gemi turunu yine de kendi stilimizde bireysel yaptığımız seyahatlere çok fazla tercih etmeyiz. Özellikle kısa süreli görülmeye değer, güvenlik sorunu olan ve önden ilk izlenim sahibi olunması bakımından tercih edilebilir. Hem tatil köyü havasında hem de kısa süreli de olsa birkaç yer görmek  yeter diyorsanız bu tarz bir tatil tam size göre olacak.

Cruise turunun avatajları:

 • Kısa sürede farklı yerler görüp genel bilgi sahibi olunuyor. Daha sonrası için nerenin daha uzun süre kalınıp kalınmayacağına dair fikriniz oluyor. Böylece değmeyecek bir yere boşa zaman ve para harcamamış olursunuz.
 • Farklı yerleri gördüğünüz halde, tur süresince aynı yerde kaldığınız için sık sık bavul-çanta toplamak zorunda kalmıyorsunuz.
 • Yeme-içme ve ulaşım fiyata dahil olunca örneğin; dört ayrı limana uğradığınızı düşünürseniz rakam daha uyguna geliyor.
 • Beğenmediğiniz limanda inmek zorunda değilsiniz.
 • Sehir halindeyken dünya ile iletişiminiz neredeyse sıfıra iniyor. Telefon,iş-güç düşüncesi yok…
 • Çocuklu aileler için rahat bir tatil olabilir. “Bir Çocuğun Gözünden Cruise Anıları”nı okumak isterseniz linki tıklayabilirsiniz…

Cruise turunun dezavantajları:

 • Beğendiğiniz bir yerde birkaç saat veya gün daha kalma ihtimaliniz yok.
 • Ana yemek salonunda kafanıza uygun olmayan birileri ile oturma olasılığınız var.
 • Yemek tercihiniz onların seçtikleri ile sınırlı olacak. Ama alternatif çok fazla…
 • Deniz tutuyorsa bu tatil sizin için uygun olmayacaktır veya gezinizde ilk defa başınıza gelirse bütün tatiliniz zehir olabilir.
 • Gemilerde en önemli unsurlardan biri hijendir ve çok düşük de olsa yiyecek ve içeceklerden rahatsızlanma olasılığınız var. Ama bu olasılık tatil köylerinde de geçerli.
 • Saatle biraz kısıtlanıyorsnuz, her şey gereğinden fazla düzenli gelebilir. Tatil köyü tarzı tatillerden hoşlanmayanlar için zevkli olmayabilir.
 • Ana yemek salonu haricinde diğer alanlarda yiyecek-içecek kuyrukları olabiliyor.
 • Royal Caribbean Cruise Turu
  Royal Caribbean Cruise Turu

Notlar, önemli uyarılar :

 • En önemli uyarı gerekli evraklarınızın yanınızda olması.
 • Uğradığınız limanlarda gemiye geri dönüş saatine çok dikkat ediniz, geç kalmanız halinde bütün sorumluluk size ait ve kesinlikle bekleme yapmıyorlar.
 • Gittiğiniz limana göre etrafınızdaki teklikelere karşı uyanık olun.
 • İnternet servisi hatırladığımız kadarı ile biraz pahalıydı. Biz internete gerek duymadık. Limanların birçoğunda akıllı telefon ile ücretsiz kablosuz bağlantı bulabilirsiniz.
 • Gemide kapalı alanlarda klimalar genelde fazla çalışıyor. Yer yer soğuk olabilir. Yanınıza ne olur ne olmaz diyerek uygun bir şey almanızda fayda var.
 • Gittiğiniz mevsime, indiğiniz limanlardaki hava durumuna göre kıyafetlerinizi seçmeniz iyi olacaktır.
 • Cruise firmalarının, havaalanı ile liman arasında genellikle servisleri oluyor. Örneğin; Miami havaalanında çıkışa yöneldiğinizde cruise firmalarının bölümleri var. Havaalanından direkt limana servis ile gidebiliyorsunuz.
 • Cruise turuna başladığınız yer için gerekli olan vizeyi kontrol etmeyi unutmayın. Uğranılan limanlarda vize sormuyorlar.
 • Uzun süreli cruise turlarının gemileri ile kısa sürelilerin gemi büyüklükleri ve kalitesi aynı olmuyor.
 • Gemi içinde dolaşırken ilk biraz sallantıyı hissediyorsunuz ama sonra alışılıyor. Gezi bittikten sonra karadaki ilk gün de başınızda hafif sallantı hissedeceksiniz. Merak etmeyin sonra geçiyor.
 • Gemide bol bol fotoğraf çekiliyor hatta birçok insan farklı yerlerde fotoğraf çektirmek için sıraya giriyorlar. Fotoğrafları belli bir rakam karşılığı alabiliyorsunuz. Her akşam fotoğraflar sergi gibi bir alanda asılıyor ve seçme şansınız var, alma zorunluluğu yok.
 • Gemiden isterseniz ev adresinize veya istediğiniz kişiye kart postal atabiliyorsunuz. Posta hizmetleri var ve postanıza liman veya ABD damgası vurdurabiliyorsunuz.

26 Yorum

 1. Üzeyir CAKMAK Üzeyir CAKMAK

  Turkiyeden haziran 22/ 2019 eşimle costa rhapsody gemisiyle ilk defa akdeniz 8 gün tour yapacagiz kendimizi deneme mahiyetinde
  Cok memnun kalırsak .
  Bir sonraki tour karayipler.
  Nasıl emin olabiliriz geminin dışın kabinini
  Aldık. ama engine ve burun kısminda olmaması için önceden nasıl emin olurum.
  Tavsiyenizi bekliyorum .
  Çok teşekkür ederiz saygılar,sevgiler
  Üzeyir CAKMAK

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar,
   Katılmak istediğiniz geminin deck planına bakacak olursanız; gemi kaç katlı, odaların açıklamaları hangi oda geminin neresine denk geliyor vs. gibi bilgilerin hepsini görebilirsiniz.Rhapsody gemisinin linkini buradan paylaşıyoruz. rel=”nofollow”>Rhapsody deck planı href=”Rha” rel=”nofollow”>
   Keyifli bir gezi olması dileğiyle, sevgiler…

 2. Funda Funda

  Çok çok güzel bir site Amerikadan kalkan Cruise yazısı hiç yoktu..Tesadüfen buldum bilgiler için çok teşekkür ederiz..
  Birkaç sorum olucak cevaplayabilirseniz çok sevinirim..
  Gemi deki showlar için önceden rezervasyon gerekli mi?Ve Gemi ye binmeden online check in yapsak faydası olur mu?Sevgiler..Bol gezmeler..:))

  • Funda Hanım Merhaba,

   Yazımızı faydalı bulduğunuza sevindik. Online check-in yaparsanız iyi olur, gemiye bindiğinizde de ayrıca işlem yapılıyor. Şovların hiçbirine yer ayırtmamuştık ama uzun zaman oldu,değişmiş olabilir. Sadece limanlardaki aktivitelere geminin organizasyonları ile katılacak olursanız bazıları çabuk doluyor. Keyifli bir gezi olması dileğiyle, sevgiler.

   • Funda Funda

    Cevabınız için çok çok teşekkür ederim..çok naziksiniz..limanlardaki aktiveteler için o kadar çok seçenek var ki biz çocuklu bir aileyiz haiti jamaika meksika da tavsiye edebilceginiz turlar var mı?ve son olarak sizce geminin sag tarafı mı sol tarafı mı Çok soru sordum kusuruma bakmayın lütfen..Bizim ilk Cruıse tecrübemiz olucak o yüzden biraz heycan var

    • Funda Hanım, rica ederiz. Hangi limanlara uğrayacaksınız? Haiti’de uğradığımız liman özel koydu, tur almamıştık. Denizin,plajın tadını çıkarın.Meksika’da Cozumel’e uğradık şnorkel turunu gemiden almıştık ama çocuklarınızın yaşı uygun mu bilmiyoruz. Uygunsa tavsiye ederiz, plajı da güzel. Meksika başlığının altında Cozumel yazımız var. Karayiplerin altında Haiti ve Jamaica yazımızda deneyimlerimizi yazdık. Belki fikir vermesi açısından yardımcı olurlar.
     Geminin kesinlikle orta bölümünden odanızı seçmenizi tavsiye ederiz. Selamlar…

     • Funda Funda

      Gerçekten çok naziksiniz..çok teşekkür ederim.intagram hesabınız var mı gezi tavsiyeleri üzerine takip etmeyi çok isterim..sevgiler..

     • ayferonur ayferonur

      AyferOnur Seyahatnamesi ismi ile instagram,twitter,facebook hesaplarımız var. Teşekkürler, keyifli bir gezi olmasını dileriz.

 3. Funda Funda

  Çok açıklayıcı yazmışsınız.. Gemi deki showlar için önceden rezervasyon gerekiyor diye duydum sizce gerekli mi ve gemi check in işlemini önceden online yapsak faydası var mı?

 4. Yapacağım seyehat için çok yararlı ve kritik tavsiyeler … Çok teşekkür ederim elinize sağlık …

  • ayferonur ayferonur

   Yararlı olmasına çok sevindik. İyi yolculuklar diliyoruz.

 5. Benim için çok yararlı ve kritik tavsiyeler … Çok teşekkür ederim elinize sağlık …

 6. Esra Esra

  Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık yürekten tebrik ederim sizi .

  Floridadan kalkan 3-4 günlük cruıse lar ile ılgılenıyoruz
  çocuklar için fiyatlandırma göremedım 16 yaş altı çocuklar bizde 2 yetişkinle seyahat ederse bildiğim kadarıyla tax bahşiş
  Bilginiz varmı acaba ..ocak sonu şubat başı sömestre Zaman’ı tercih edilebilir bir seyahat Zamanımıdır ..çok teşekkürler

  • ayferonur ayferonur

   Esra hanım geç cevap için kusura bakmayın. Biz de gezideyiz ve internet yakalamak kolay olmuyor. Ocak veya Şubat ayları genelde en iyi dönemdir. Bahşiş ile ilgili bir takipçimizin iyi bir yorumu vardı. Eğer yorumlara göz atarsanız görebilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz.

 7. Selin Güray Selin Güray

  Bahsis zorunlu degil. Öyleymis gibi görünüyor ama degil. 11 kere cruise yolculugu yaptim ve biri Amerikan gemisiydi. Geziden önce Amerikan cruise sistemi nasil diye cok arastirmistim ve bir yerde tesadüfen bahsis ödemek istemedigini yazan birine
  denk gelmistim. Forumun adi cruisecritic.com. Bu kisiye verilen cevaplara
  istinaden gemiye binerken biz de cocuklar icin bahsis vermek istemedigimizi belirttik.
  Tur bitiminden iki veya üc aksam önce resepsiyondan tipp remove formu isteyip dolduruyorsunuz. Yalniz bu formu alip yaninizda götüremiyorsunuz. Digerleri görüp uyanmasin diye heralde.Orada hemen sessiz ve hizlica imzalatip geri aliyorlar.
  Bizim tur süresi 25 gündü. iki cocuk iki biz 4x12x25= 1.200 $ tutuyordu. Önce cocuklar icin form doldurduk daha sonra personelin genel tutumundan memnun kalmadigimiz icin kendimiz icin de form doldurduk ve tip ödemedik.
  Bunun yerine her gün hem de iki kez odamizi temizleyen, kids club de cocuklarin iyi vakit gecirmesini saglayan ve restoranda masa bulmamiza yardim edip güler yüz gösteren hos sohbet eden personele verdik gizlice bahsisleri.

  • Selin Hanım Merhaba,

   Hem yazımızı okuduğunuz hem de bahşiş konusundaki tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler. Vermiş olduğunuz bilgi, özellikle alınan hizmetten mennun kalmayıp bahşiş ödemek istenmemesi halinde hepimize faydası olacaktır. Yorumların hepsine her zaman dikkat edilmediği için izninizle yazımızın içinde de tecrübenizi paylaşacağız. Birçok cruise firması bu uygulamayı yapıyormuş ama yalnızca Norwegian firmasının bahşiş konusunda herhangi bir indirim veya tamamen çıkarma yapmadıklarını okuduk, demek ki verdikleri hizmetten çok eminler 🙂 Yine de sormakta fayda var 🙂 Tekrar teşekkürler, keyifli geziler dileriz…

 8. Mehtap Özcan Mehtap Özcan

  İşte günlerdir internetde aradıgım yazıyı buldum harikasınız cok teşekür ederim , o kadar güzel bir blog olmuşki nereyi okuyacagım nerden başlayacagım şaşaırdım alkışlıyorum sizi bravoo.

  • Ayferonur Ayferonur

   Mehtap Hanım, aradığınız soruların cevaplarını yazımızda bulmanıza çok sevindik. Cruise öncesi aklınıza gelen başka sorularınız da olursa bildiğimiz kadarıyla cevaplamaya çalışırız. Güzel bir tatil geçimenizi dileriz. İçten yorumunuz için de çok teşekkürler…

 9. Halil Yarmaci Halil Yarmaci

  Çok güzel bir yazı olmuş. Benim de 4 yaşında bir kızım var ve önümüzdeki yaz Norveç fiyorlarını cruise ile gezmeyi planlıyorum. Onu da götürüp götürmeme konusundaki endişelerimi kafamdan atmama yetti de arttı bile. Çok teşekkürler.

  • Ayferonur Ayferonur

   Yazımızın size genel bir bilgi vermesine sevindik. Deneyimlerimiz Karayipler’deki cruise gezileri hakkında olsa da gemideki aktiviteler benzer olacaktır. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

  • Ayferonur Ayferonur

   Orhan, yazıları bir çırpıda zevkle okuduk. Öncelikle yeğenin Dide’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz, umarız sağlığı çok daha iyidir.Çocuklu ailelerin sizin yazılarınızı da okumasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca yazımızdaki tavsiyeler bölümüne “Bir Çocuğun Gözünden Cruise Anıları” diye sizin linki de ekleyeceğiz. Sevgiler, selamlar…

   • Orhan Tuna Orhan Tuna

    Link için teşekkürler. Dide okula gidiyor hatta görüldüğü gibi cruise turuna gidiyor, sağlığı çok daha iyi, umarım uzun süre sağlığını bu seviyede tutumayı başarır. Belki ileride biz de onu bir seyahatimizde yanımıza alırız.

    • Ayferonur Ayferonur

     Rica ederiz. Umarız Dide’yi çok daha sağlıklı sizlerle beraber gezerken görürüz….

 10. Rehber niteliğinde harika bir makale. Emeğinize sağlık…

  • Ayferonur Ayferonur

   Fatih yorumun için çok teşekkürler….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir