"Enter"a basıp içeriğe geçin

Saint Augustine Gezi Notları

1-001
Saint Augustine – Florida

ABD’nin En Eski Tarihi Şehri: Saint Augustine

Saint Augustine (St. Augustine) şehri, 2010 yılında Daytona Beach gezimizden Atlanta’ya dönerken öğle yemeği için uğradığımızda çok hoşumuza gitmiş ve yeniden gelme kararı almıştık. Cuma gününü hafta sonu ile birleştirip 3 günlüğüne hem deniz hem de bu hoş şehre biraz vakit ayırıp gezebilmek için 2012 Nisan ayının son haftası ve daha sonra da 2014 yazında yeniden gittik. Atlanta’dan yaklaşık altı saat kadar araba yolculuğu sonrası St.Augustine’e vardık. Saint Augustine şehri Florida eyaletinin doğusunda yer alıyor. En yakın büyük şehir Jacksonville ve arabayla yaklaşık yarım saat uzaklıktadır. Miaminin ise araba ile yaklaşık 5 saat kuzeyinde kalmaktadır. 

1-001
San Marcos kalesinden Saint Augustine şehir manzarası – Florida
2-001
Flagler Collage – Saint Augustine

Saint Augustine, 8 Eylül 2015 günü kuruluşunun 450. yılı kutlama hazırlıklarına seneler öncesinden başlamış. Şehir 1565 yılında İspanyollar tarafından Güney Amerika ve Meksika’dan İspanya’ya hazine taşıyan İspanyol gemilerini korumak amacı ile kurulmuş, 200 yıl kadar İspanyol egemenliğinde kalmış sonra İngiliz’lerin egemenliğine geçmiş(1763-1784). İspanyollar şehri tekrar 1784 yılında ele geçirmişler ve son olarak 1821 yılında Amerika Birleşik Devletleri şehri İspanyollardan almış. İngilizler, 1702 yılında şehrin kalesini kuşatma altına almışlar ancak kaleyi ele geçiremeyince tüm şehri yakarak ayrılmışlar. Bu yüzden şehirdeki hiçbir bina 1702 yılından eski değildir.

3-001
Şehre genel bakış – Saint Augustine

Saint Augustine şehrini ön plana çıkaran bazı özelliklerini sıralarsak: Amerika kıtasında Avrupalıların kurduğu, hâlâ yerleşimin devam ettiği en eski  şehir, Amerika’daki ilk Hıristiyan topluluğun yaşadığı şehir ve Atlantik üzerinde gelişen ilk ticari limana sahip olması.

4-001
Şehre genel bakış…

Şehrin merkezi koloniyel yapılaşmanın izlerini taşıyor. St. George sokağı trafiğe kapalı ve şehrin merkezi konumundadır. Alışveriş, restoranlar, kafeler, turizm ofisleri bu caddenin üzerinde ve birçok bina İspanyol döneminden kalma ve tarihi özelliklerini koruyorlar.

5-001
St. George sokağı – Saint Augustine
6-001
St. George sokağı – Saint Augustine

Bu caddenin kuzey doğusunda ise San Marcos kalesi (Castillo de San Marcos) yer alıyor. Yıldız şeklindeki kalenin yapımına 1672 yılında başlanmış ve 23 yıl sürmüş. Kalenin giriş ücreti 7 dolar ancak bizim gittiğimiz pazar günü ücretsizdi.

IMG_8598
San Marcos Kalesi (Castillo de San Marcos)

Kale, bu bölgede çok olan coquina taşından yapılmış. Bu taşın özelliği sayesinde kale duvarları top ateşine dayanmış. Şehirdeki birçok binanın yapımında da kullanılmış. Kalede İspanyollardan kalan toplar hâlâ korunuyor.

7-001
San Marcos Kalesi (Castillo de San Marcos)

Şehirdeki Flagler Collage ise ihtişamlı mimarisi ile ilk dikkati çeken yerlerden biridir. Tarihi binaya sahip ve harika konumu ile bu üniversitede yeniden öğrenci olasımız geldi.

8-001
Flagler Collage – Saint Augustine, Florida

The Cathedral Basilica of Saint Augustine: Tarihi katedral Charlotte ve St. George caddesi arasındadır. iki kez İngilizler tarafından yakılan katedral yeniden inşa edilmiş ve ziyarete açıktır.

Plaza de la Constitucion (Anayasa Meydanı) şehrin merkezindeki meydan zamanında köle pazarı ve diğer ticari faaliyetler için kullanılmış. Şimdi ise park olarak kullanılan eski meydan çeşitli aktivitelere ve lokal sanatçıların konserlerine ev sahipliği yapıyor.

9-001
Plaza de la Constitucion (Anayasa Meydanı)

Akşamları düzenlenen hayalet turu, yürüyüş turları, fayton turu, trolley turu (açık turistik otobüslerle şehir turu) vs. ilginizi çekerse farklı turlara da katılabilirsiniz. Turizm ofisinden bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tarihi hoş bir şehir olan St. Augustine, biribirinden farklı özelliklere sahip güzel plajlarıyla da talep görmektedir. Sahilleri hakkında biraz bilgi verelim. St. Augustine sahili (St. Augustine Beach) epey uzun ve geniş sayılabilir. Sahil ve deniz kum, hele güzel bir havada gittiyseniz keyifinize diyecek yok. Sahilin hemen önündeki ana cadde üzerinde otopark, tuvalet ve duş imkanı var. Ayrıca Vilano sahilini (Vilano Beach) de merak edip gittik. Şehirden çok daha yakın olan bu sahilin özelliği; araba ile girelebiliyor olması ve evcil hayvanlara izin verilmesi. Sahilinde çok fazla deniz kabuğu var. O yüzden sahil boyunca yürüyüş yapmak, kum üzerinde güneşlenmek çok rahat değildi. Balık yönünden zengin olsa gerek, akşam üzeri balık tutmaya gelenler dikkatimizi çekti.

10-001
Vilano Beach – Saint Augustine

St. Augustine şehrine yılın her dönemi gidebilir, ama ABD’nin bağımsızlık günü (4-Temmuz) kutlamalarının ülkede en coşkulu yapılan şehirlerinden biri olduğu aklınızda bulunsun. Bu dönemde kalacak yer bulmak biraz sıkıntılı olsa da önceden planlamanız halinde gidilmeye değer. 2014 yılında Türkiye’den gelen misafirlerimizle birlikte gitme fırsatımız oldu. Gerek Mantazas Nehri üzerinde yapılan havai fişek gösterisini gerekse insanların coşkusunu izlemek çok keyifliydi. Yaz döneminde gidecek olursanız tropik yağmurlara hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

11-001
Saint Augustine, 4-Temmuz Bağımsızılık günü kutlamalarından…
12-001
Saint Augustine, 4-Temmuz Bağımsızılık günü kutlamalarından…

 

Saint Augustine Yeme-İçme, gittiğimiz restoran ve kafeler

St. George caddesi boyunca, ara sokaklarında ve Menendaz caddesi üzerinde her damağa hitap eden restoran alternatifi var. İspanyol tapas restoranlarını daha önce denemediyseniz tavsiye ederiz. Bu restoranlarda küçük porsiyonlarda farklı lezzetleri deneyebilirsiniz.

Cafe Del Hidalgo: Akşam kahvemizi içtik. İtalyan ve Fransız kafesi. Özellikle espresso içeceklerinde iddialılar. Kahvaltı ve hafif atıştırmak için tercih edilebilir. St. George ile Hypolita sokağı kesişiminde yer alıyor.

Sangrias (28 Nisan 2012): İspanyol restoranı. St. George ile Hypolita sokağı kesişiminde yer alıyor. Balkonu çok etkileyici olduğu için tercih sebebimiz oldu. İki kadeh şarap, iki adet tapas (Spanish Beef ve Chicken Pesto) yaklaşık 32 dolar hesap ödedik. Akşam canlı müzik var.

Meehan’s: 2010 yılında St. Augustine’e uğradığımızda öğlen yemeğimizi yedik. Menedez caddesi üzerinde ve kaleye yakın sayılır. Manzarası çok güzel, özellikle dışarıda oturursanız çok keyifli bir mekan.

LongHorn Steakhouse (27 Nisan 2012): ABD’de hemen hemen her eyalette bulabileceğiniz restoran zincirlerinden birisidir. Özellikle ızgara et, tavuk ve balık olmak üzere çeşitli alternatifleri olan ama vejerteryanlara çok uygun olduğunu düşünmediğimiz bir restoran. Menüsü ve lokasyonları hakkında web sayfalarından bilgi alabilirsiniz.

O.C. White’s Seafood: Deniz ürünleri  yiyebileceğiniz bir restoran. 2012 yılında öğle yemeğimizi, 2014 yılında da akşam yemeğizi yedik  ve her iki seferinde de mennun kaldık. Akşam bahçelerinde canlı müzik var. Yemeklerin hepsi birbirinden lezzetli ve servis iyiydi. Sadece mekan kalabalık oluyor, bekleme süresi uzun olabilir. Özellikle güzel havalarda bahçede akşam yemeği tercih edilebilir.  Restoran aslanlı köprüye yakın ve Menendez caddesi üzerinde. Öğle yemeğinde; iki bira ve bir deniz tabağına yaklaşık bahşiş hariç 30 dolar ödedik. Akşam yemeğinde; 2 fish&chips 31.90, 1 günün balığı 19.95, 1 deniz ürünleri karışık 20.95, 1 sürahi bira 13 ve 1 buzlu çaya 2.59 vergi dahil bahşiş hariç 93.70 dolar ödedik.

Saint Augustine Konaklama kaldığımız oteller hakkındaki düşüncelerimiz 

Şehir içinde çok güzel ‘Bed and Breakfast’ tarzı evler var, fiyatların uygun olduğu zaman otel yerine kesinlikle tercih edilebilir. Ama yoğun dönemde yer bulmak neredeyse imkansız. Oteller bile çok önceden dolmuş oluyor veya rakamları normalin çok üstüne çıkıyor. Araba ile gitmişseniz genel olarak şehir merkezinin trafiğinin yoğun olduğunu unutmayın.

13-001
Hoşumuza giden Bed and Breakfastlardan biri… Saint Augustine

La Quanta Inn & Suites Otelimizi, “www.expedia.com” web sitesinden gecesi oda-kahvaltı  ve vergi dahil 110 dolar civarına ayarladık. Otelin yeri şehrin dışında 95 nolu otoyola çok yakındı. Odaları temizdi, yatak gayet rahattı. Şehir içinde ve sahildeki otellerde hafta sonu olması veya başka bir sebepten dolayı fiyatlar çok daha yüksekti.  Alışveriş severler için otelin hemen yan tarafında outlet mağazalarının olduğunu hatırlatalım.

Best Western St. Augustine I-95 Otelimizi, “www.orbitz.com” web sitesinden gecesi oda-kahvaltı  ve vergi dahil 77 dolar civarına ayarladık. Otelin yeri şehrin dışında 95 nolu otoyola çok yakındı. Odaları temiz, kahvaltısı standart Amerikan tarzıydı. 4-Temmuz kutlamalarından dolayı yer bulmak kolay olmadı, 4 ay önceden rezervasyonumuzu yaptırmıştık.

Saint Augustine fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız… St.Augustine Fotoğraflarımız

Tavsiyeler:

  • Yazın muhakkak yanınızda güneş kremi bulundurun. Hava rüzgarlı ve bulutlu bile olsa özellikle plajlarda nasıl yandığınızı anlamıyorsunuz. Nisan, Mayıs ayında bile güneş etkili oluyor.
  • ABD’nin resmi tatillerinin veya okullarının tatil olduğu dönemlerde gidecekseniz otel rezervasyonunuzu önceden yaptırın.
  • Şehir içi trafiği oldukça yoğun ve park sorunu yaşanabiliyor.
  • Yazın tropik yağmurlara hazırlıklı olun.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir