"Enter"a basıp içeriğe geçin

Meksika Hakkında Genel Bilgi

Teotihuacan – Meksika

Meksika Hakkındaki Gözlemlerimiz

Motosikletle “Kutuplara Yolculuk” adını verdiğimiz gezimizin 6,5 haftasını Meksika’da geçirdik. Bu süre boyunca edindiğimiz izlenimlerimizin de Meksika’ya geleceklere faydalı olacağını düşünüyoruz. Tarihi, müzeleri, doğası, plajları, mutfağı, mimarisi, festivalleri ve sıcak insanları ile cezbeden Meksika belki de Amerika kıtasında görülecek ülkelerin başında geliyor.

Türkiye’den maalesef Meksika’ya henüz direkt uçuş yok ama 21 Ağustos 2019’da THY’nin İstanbul’dan Mexico City ve Cancun uçuşları başlayacak. Gezinize çıkmadan en az 2-3 ay önceden uçak bileti arama sitelerini takip ederseniz Avrupa veya ABD’den tek aktarmalı ucuz uçak bileti bulmak mümkün. ABD vizeniz varsa Meksika T.C. pasaportlulardan 30 güne kadar kalışlarda ekstra vize istemiyor. Meksika vizesine ihtiyacınız varsa; online web sitelerinden (e-visa) başvurabiliyor ve ücretsiz olduğunu belirtelim. E-visa tek girişli olup Meksika’da 30 gün konaklama olanağı tanıyor. Ve alınan tarihten itibaren 30 gün içerisinde Meksika’ya giriş yapmak gerekmektedir, aksi takdirde söz konusu vizeler geçerliliğini yitiriyor. Aktarmalı uçak bileti alırken aktarma yapacağınız ülkenin transit vize isteyip istemediğine de dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Turistik vize başvurusu ve detaylı bilgi için linke tık tık…

Uçak biletinizi aldınız ve Meksika’ya geldiniz ülke içinde otobüs ile ulaşımı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Ama araba kiralayarak veya bizim gibi motosikletle gezmek de farklı  bir deneyim olacaktır.

Yağmur sezonunda evet birazcık yol şartları kötü olabiliyor ama gözünüz korkmasın 🙂

Öncelikle Meksika’yı araç ile gezeceklere trafikle ilgili bilgi verelim:

Araçla Kuzey-Orta-Güney Amerika gümrük geçişleri bilgilerine linkten ulaşabilirsiniz… Araçla Gümrük Geçişleri

Trafik, Türkiye’den gelenler için çok da kötü değil ama ABD, Kanada gibi daha düzenli bir yerden geliyorsanız alışmak birkaç günü alabilir.

 • Dur işaretinde genelde yavaşlayıp devam ediyorlar. Arkanızdaki araba da aynısını yapacağınızı düşündüğü için dikkatli olmak lazım. Köşelerde ise genelde bize motosikletli olunca yol verdiler. Artık nezaketten midir bilemiyoruz 🙂
 • Şehirler arası yollarda kapalı virajlarda dışarıda kalmaya özen gösterin çünkü hatalı sollama çok yaygın ve yasaklı yerlerde de solluyorlar 🙂
 • Kamyonlar sağa yanaşıyor ve yol veriyor hatta karşı yol müsait ise geçmezniz için sola sinyali veriyorlar. Yine de dikkati elden bırakmamak lazım.
 • İki şeritli gidişlerde ise çok yakın geçiyorlar ve erkenden önünüze kırıyorlar. Sağda bir şerit var ve boş iken niye böyle bir saçmalık yaptıklarını anlayamadık. Motora çok tehlikeli yaklaşıyorlar.
 • Çok sık hız kesen yükseltilerden var. Bazıları maalesef belli olmuyor. Ön teker zıpladığında fark ediliyor. Bazıları ise beton değil, demirden yapılmış. En kötüsü onlar çünkü motorun tüm dengesini bozuyor. Ayrıca demir hız kesicilerin bazılarının vidaları çıkık olabiliyor. Dikkat diyoruz.
Şekil şekil hız kesicileri mevcut 🙂
 • Yollarda çok fazla çukur var hatta bazı çukurlar kesinlikle motoru yolda bırakabilecek cinsten büyük ve derin. Özellikle yağmurlu havada ve gece sürüş yapmak gerekirse çok ama çok dikkatli olmak gerekiyor. Paralı yollarda bile derin çukurlar gördük. Şakası yok 🙂
Biri çukur mu dedi 🙂
 • Chiapas eyaleti trafik kurallarına uyulma konusundaki en kötüsü diyebiliriz. Hem saygısızlar hem dikkatsizler hem de aşırı kabalar. Bazı bölgelerinde araçlar kırmızı ışıkta bile durmuyor ve siz duracak olursanız yanlış bir şey yapmışsınız gibi arkanızdan korna çalıyorlar.
 • Hem güvenlik hem de yol kalitesi bakımından paralı otoyolların kullanılması tavsiye ediliyor. Otoyol geçiş ücretleri ise oldukça yüksek, motosikletle neredeyse yarı yarıya ödedeğimiz halde gün içerisinde toplam 25 dolara kadar ödediğimiz oldu.
Otoyol tarifesi, geçiş ücretleri değişiyor…

Yemek konusu ise ayrı bir konu diyebiliriz.

Mutfaklarında her öğün fasulye var ve püre şeklinde, sevmeyenin işi zor. Genellikle mısır unu yaygın, alışkın olmayınca hoşlanmayabilirsiniz. Taco çok yaygın ve lezzeti, yapış şekli restorandan restorana değişiyor. Biz tortillası yumuşak olarak yapılan tacoları daha çok sevdik. Tacoların fiyatları 10 pesodan 50 pesoya kadar değişiklik gösteriyor. Cheviche özellikle deniz ürünleri sevenler için güzel bir lezzet olabilir. Fiyatları 50-70 peso arası. Biralar ise genelde 25-30 peso civarı ama markette çok ucuz. Turistik yerlerin dışına çıkınca da fiyatlar hemen düşüyor. Meksika’da aç kalınmayacağı kesin. Lokallerin gittiği Mercado denilen pazarlarda uygun menüler var ayrıca alışveriş yapmak için çok daha hesaplı.

Çeşit çeşit tacolar…

Meksika Konaklama 

Hostel ve otel alternatifi, turistik bölgelerinde çok fazla. Firmalar genellikle booking.com ile çalışıyor. Önceden fiyatı kontrol ederseniz pazarlık için şansınız yüksek olur. Bazen daha yüksek söyleseler de booking.com fiyatına düşürüyorlar. Hatta doluluk durumlarına göre çok daha fazla indirim alınabiliyor. Pazarlık yaparak birçok yerde çok daha uyguna kaldık.

Ensenada – Baja California Yarımadası’nda kaldığımız otel odasından…

İnsanlarına gelirsek, genel olarak çok iyi insanlar ile tanıştık. İspanyolcamız olsa daha fazla lokalle tanışıp daha fazla sohbet edebilirdik. Dil bilmemek çok büyük eksiklik oluyor. Başta Amerikalı zannedip soğuk duruyorlar ama Türk olduğumuzu öğrendiklerinde daha sıcak ve ilgili davrandılar. Geçtiğiniz ülkenin dilini bilmek gerçekten çok önemli. Yarım yamalak bildiğimiz İspanyolca ile bir bağ bulup ilişki kurmaya çalışıyoruz ve faydasını görüyoruz. Motosiklet ile seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de gün boyu çok fazla kişiyle ikili muhabbet etme ortamı bulunabiliyor.

Meksika Güvenli mi? 

Meksika’dan motosiklet ile geçeceğiz dediğimiz andan itibaren birçok Meksikalı arkadaşlarımız da dahil olmak üzere çevremiz tarafından çok tehlikeli olduğu konusunda uyarıldık. Baja yarımadasından geçişimiz sırasında herhangi bir yerde bir sıkıntıya şahit olmadık. Birçok yerde askeri ve polis kontrolleri var. Şehir içlerinde ise bol bol polis hatta hummer veya kamyonlar ile gezen askeri araçları görüyorsunuz. Bizim ise en çok çekindiğimiz anlardan biri: San Blas‘a giderken gps yüzünden erken otoyoldan çıkıp karanlıkta askerler tarafından sarılmış kasabalardan geçtiğimiz zaman oldu. Ne olduğunu bilemediğiniz için de çok şüpheci olunuyor ve çekiniyorsunuz. Kesin olan bir şey özellikle hava karardıktan sonra araç kullanmamak lazım. Queretaro‘da ise sabaha karşı silah sesleriyle uyandık. Otelin çok yakınında yaklaşık yarım saat kadar silahlı çatışma oldu. Yine ne olduğunu anlayamadık ama biraz tedirgin olduk. Sabah resepsiyondaki teyze ile de bir türlü anlaşıp merakımızı gideremedik.

6,5 hafta boyunca bizim başımıza önemli bir olay gelmedi ama kiralık araba ile 1 haftalık gezileri sırasında iki olay birden başına gelen bir çift ile tanıştık. İlkinde Chiapas eyaletinde bulunan Agua Azul şelalelerini ziyaret edip geri dönüşe geçtiklerinde bir grup tarafından arabaları durdurulup silah zoru ile soyulmuşlar. İkincisini yine Chiapas eyaletinde yaşamışlar. Polis kontrollerinin birinden geçerken polis durdurmuş. Evrakları tam olunca hız limitini aştınız deyip ceza kesmek istemiş. Aslında istedikleri rüşvetmiş ve almadan bırakmamışlar. 1000 peso rüşvet vermek zorunda kalmışlar.

Meksika’da maalesef bazı ören yerlerin girişlerinde resmi giriş ücreti harici önden iple yolun kesildiği ve yerel halk tarafından resmi olmayan giriş bileti verilerek para alınmaya çalışılıyor. Böyle bir durum ile karşılaşmamız halinde ne kadar doğru olmadığını bilsek de vermemiz konusunda uyarılmıştık. Chiapas eyaletinde bulunan Agua Azul şelalelerine giderken biz de çevrildik. Sahte olanı ödemeden geçme şansınız yok gerçek giriş ücretini de ödemezseniz ikinci bir kapı var ve orada çevriliyorsunuz. Durumu herkes kabullenmiş .

Agua Azul’un sahte giriş kapısı 🙂

Bunun dışında Meksiko City’de minibüslerin, otobüslerin durdurulup özellikle şöförün bazen de yolcuların soyulduğunu duyduk. O yüzden olsa gerek otobüslere tam bozuk para ile biniliyor ve kilitli sökülemeyecek tarzdaki kumbaralara para atılıyor. Bozuk paranız yoksa şöför para üstü vermiyor. Toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız fazla para taşımamakta fayda var.

Meksika Genelinde İnternet; 

Ülke genelinde, otel veya hostellerde internet zayıf kalıyor. Özellikle fazla fotoğraf veya video yüklemek neredeyse imkansız. Bazı şehirlerinin ana meydanlarında belediyenin ücretsiz internet hizmeti var. Premex benzin istasyonlarının market-kafe bölümlerinde genelde ücretsiz internet oluyor.

Benzin istasyonları devlete ait ve Pemex adı altında tek marka bütün ülkede yaygın. Baja California Yarımadasının bazı kısımlarında benzin istasyonu yok ve bidonlarda normal fiyatının üstünde satılıyor.

Hemen hemen bütün benzin istasyonlarının yanlarında ve ülkenin her yerinde denk geleceğiniz Oxxo market zinciri çok yaygın. Atıştırmalık ve basit sandviç tarzı yiyecek bulacağınız market birçok yerde kurtarıcımız oldu. Kahveleri de Meksika standartına göre iyi, çünkü Meksika’daki kahveleri genel olarak beğenmedik.

Yolda bizi aç kalmaktan kurtaran market OXXO, şehir içlerinde de çok yaygın…

En çok dikkatimizi ATM kuyrukları çekti…

Bankamatiklerde sürekli kuyruk var. Sebebini bir türlü anlayamadık ancak ne zaman para çekmek istesek; sıra oluyordu. Hatta bazen sıra epey uzun olabiliyor. Maaşlar ayda iki kez yatıyormuş. Az para taşıdıkları için de sık sık para çekmemiz gerekiyor diye anlattılar. Ayrıca bazı bölgelerinde para çekerken sıkıntı yaşadığımız anlar oldu. Yurtdışı banka kartlarını bankamatikler kabul etmedi. Küçük kasabalarından birinde ve bankaların mesai saatine denk gelmediyseniz para bozdurmak da sıkıntılı. Buralarda döviz bürosu da pek olmuyor. Bu durumda otel sahipleri imdadımıza yetişti. Genelde yardımcı oluyorlar ya da biz yardım edenlerine denk geldik. Amerikan doları olarak ödemelerimizi yaptık ve kurdan dolayı kazıklamaya kalkmadılar…

Meksika Para Birimi: Meksika pesosu (1 USD yaklaşık olarak 19 peso – Eylül 2016)

Meksika’da yaklaşık olarak 304 litre benzin almışız, ortalama litresine ise 78 cent ödemişiz. Toplam 6600 km yol yapmışız.

Otel, hostel ve airbnb ile Meksika’da kaldığımız 44 gece için ortalama gecesine iki kişi için 33 USD harcamışız.

Meksika’da kaldığımız 44 gün boyunca inanılmaz keyif aldık ve hava şartlarından dolayı gidemediğimiz aklımızda kalan birkaç bölge için bu güzel ülkeye tekrar gelmeyi planlıyoruz…

2 Yorum

 1. Ayşe Seçkin Ayşe Seçkin

  Merhabalar, çok faydalı bir yazı olmuş. Meksika hakkında okuduğum olumsuz yazılardan sonra sizin yazınız çekincelerimi biraz olsun azalttı. Eylül-Ekim ayında gitmemizi tavsiye eder misiniz?

  • ayferonur ayferonur

   Ayşe Hanım Merhaba, Meksika hakkında maalesef güvenlik yüzünden olumsuz düşünceler olsa da genel olarak sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. Eylül ayı daha yağışlı geçtiğinden Ekim ayında gitmenizi tavsiye ederiz. Hatta Kasım sonunda ‘Ölüler Günü’ kutlamaları dolayısıyla çok renkli oluyor. Şimdiden iyi tatiller dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir