"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kübra Üstün ile Söyleşi

DCIM100GOPRO
Panama City Beach – Kübra Üstün ile Söyleşi

 Kübra Üstün ile Söyleşi

Kübra ve arkadaşlarını Panama City Beach‘e gittiğimizde ziyaret edip yüz yüze tanışma fırsatı da bulduk. Keyifli, sıcak sohbetleri için her birine teşekkür ederiz…

Merhaba Kübra, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

Öncelikle aracı bir firmaya başvuru yapmanız gerekiyor.Bunun için de bence çok iyi araştırma yapılması gerekiyor. Ben üniversiteye başladığımdan beri WAT programına katılmak istiyordum. 3.sınıfın yazında fırsat bulabildim ve geçen sene giden bir arkadaşımın firmasıyla görüştüm. Daha sonra firmamı değiştirmek durumunda kaldım. Hem yakın arkadaşlarımın olduğu hem de iş imkanları daha iyi olan bir firmaya geçiş yaptım. Benim çalıştığım iş için öncelikle mülakatı geçmek gerekiyordu. Amerika’dan işveren geldi ve mülakata girdim. Bunun öncesinde mülakat için firmamızda speaking (konuşma) çalışmaları yaptık. Mülakatı da geçtikten sonra evraklar hazırlandı, vize ve uçak biletleri alındı.

Aracı firmanı seçerken yeterli araştırma yapabildin mi ve istediğin bilgilere kolayca ulaşabildin mi?

Ben yeterli araştırma yaptığımı düşünmüyorum. İlk olarak bir arkadaşımın tavsiye ettiği firmayla görüştüm. Daha sonra samimi olduğum arkadaşlarımın gideceği firmaya geçtim ki zaten yeni firmanın iş imkanı diğerinden çok daha iyiydi.

WAT programına başvurunu yapan aracı firma hangi konularda yardımcı oldu, genel olarak mennun kaldın mı?

Öncelikle çalışacağınız iş çok önemli ve firmamızın bize en güzel işi bulduğunu söyleyebilirim. İş dışında da Amerika’da kalacak yer ayarladılar.

Aracı firmanın yetersiz olduğu ve yardımcı olmadığını düşündüğün konular neler?

Kalacak yer hakkında yetersiz bilgilendirme yaptıklarını düşünüyorum. Bize söylediklerinden çok daha farklı bir durumla karşı karşıya kaldık. Daha sonra da kendi imkanlarımızla kalacak yer ayarlamak zorunda kaldık.

WAT programı ile ABD’ye gelişinin maliyeti yaklaşık ne kadar oldu? Bu maliyete neler dahil?

Firmaya 1650 Dolar verdim. Uçak bileti gidiş-dönüş 1700 TL ye mal oldu. Amerika’ya giderken de harçlık olarak 700 Dolar aldım.

Hangi bölgeye geldin ve işin ne oldu? Geldiğin bölgeyi ve işi nasıl seçtin?

Florida’nın Panama City Beach şehrine geldim. Markette front service clerk olarak çalıştım. Yani müşterilerin aldıkları ürünleri poşetliyordum. Bunun dışında markette nerde eksik varsa orada çalıştırdılar her ne kadar başka bir görevde çalıştıramayacakları söylense de. Seçebileceğim dört şehir vardı. İçlerinden en beğendiğim Panama City Beach olduğu için mülakatta işverene buraya gitmek istediğimi söyledim.

Panama City Beach harita
Panama City Beach konumu

ABD’ye geldiğinde ve çalışma esnasında ne gibi zorluklarla karşılaştın?

Firmamızın bizi yetersiz bilgilendirmesi yüzünden geldiğimde konaklama sorunu ile karşılaştım. Çalışma esnasında ise her işte olduğu gibi benim işimin de yorucu yanları vardı. Hafta sonu çok kalabalık olması, ağır taşımak, sıcağın altında alışveriş arabalarını toplamak gibi ama her şeye rağmen iş kısmı da çok güzeldi. Çok iyi insanlar hayatıma girdi ve müşterilerle konuşarak İngilizcemi geliştirme fırsatı buldum.

Bulunduğun bölge güvenli miydi, herhangi bir tehlike ile karşılaştın mı?

Bulunduğum bölge 7/24 güvenliydi. Hiç bir tehlike ile karşılaşmadım.

Konaklama şeklin nasıl oldu? Kaldığın yeri aracı firma mı yoksa kendin mi buldun?

Aslında firmanın ayarlaması gerekirken ben ve arkadaşlarım bu sorunu kendimiz çözdük. Önce dört beş gün otellerde kaldık. Sonra iki hafta yurtta kaldık. En sonunda iş arkadaşlarımızın da kaldığı eve yerleştik.

Gelmeden önce İngilizce seviyen nasıldı? ABD’ye geldikten sonra İngilizce seviyende gelişme oldu mu?

Amerika’ya gitmeden önce belirli bir seviyem vardı. Çünkü ilk senemde hazırlık okudum ve bölümüm de %100 İngilizce. Amerika’dan döndüğümde İngilizcem tabi ki gelişmişti. Artık daha rahat ve çekinmeden konuşabiliyorum.

ABD’ye gelmenin İngilizce harici sana kattığı neler oldu?

İngilizce dışında benim için çok büyük bir deneyim oldu. Zorluklarla baş etmeyi öğrendim. En ufak sorunları bile kafama taktığımı gördüm daha büyük sorunlarla karşılaştığımda. Kalabalık bir yaşama ayak uydurmayı öğrendim yalnız yaşamayı çok sevmeme rağmen. Uyumlu ve paylaşımcı olmayı da çok güzel bir şekilde başardığımı düşünüyorum. Kattığı en güzel şey de unutulması imkansız olan kurduğum güzel dostluklar.

Çalışma sırasındaki kazancın masraflarını karşılamaya yetti mi?

İlk gittiğimde çok masrafım olduğu için karşılayamadım.

Senden sonra gelecekler nelere dikkat etmeli ve  tavsiyelerin nedir?

Öncelikle aracı firma ve bu firmanın size sağladığı iş çok önemli. Ayrıca kalacak yer konusunda da mutlaka düzgün bir yer olduğundan emin olun. Paranızı boşa harcamayın. Bütün huysuz taraflarınızı bir kenara bırakın ve bu güzelliğin bu maceranın tadını çıkarın; o yoğun çalışmanın altında bile. Travel kısmında da gezebildiğiniz kadar çok yer gezin ve sakın para biriktirme çabasına girmeyin.

Eğer fırsatın olursa tekrar WAT programına katılmayı düşünür müsün?

Bir daha aynı ortamı bulabilceğimi düşünmediğim için katılmayı düşünmüyorum. Bu yazdan aldığım zevk bambaşkaydı. Asla unutamayacağım çok güzel anılar biriktirdim ve tadında bırakmaya karar verdim.

Panama City Beach bölgesi hakkında detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz. Panama City Beach Yazımız

2011 Panama City Beach Fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız. Panama City Beach Fotoğraflarımız-2011

2014 Panama City Beach Fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız. Panama City Beach Fotoğraflarımız-2014

 

5 Yorum

 1. eren güngör eren güngör

  Work and Travel için gerçekten çok iyi bir şirket bulmak gerekiyor. Bir çok arkadaşım çok mağdur oldu bu konuda. Hatta 2 arakadaşım şirketin kalacak yeri ayarlamaları gerekirken ayarlamadıklarını ülkeye gidince öğrenmişlerdi.İyi bir şirket bulursanız gerçekten çok iyi bir uygulama. Ama iş o iyi şirketi bulmakta sanırım 🙂

  • ayferonur ayferonur

   Eren çok haklısın, biz de mağdur duruma düşmüş gençlere hem denk geldik hem de hikayelerini duyduk. Karar vermeden önce şirketi çok iyi araştırmak lazım, katılmayı düşünen bütün gençlere bol şans…

 2. Fatih Kibar Fatih Kibar

  Work and Travel üzerine yapmış olduğunuz söyleşiler harika bilgiler içeriyor. WaT düşünen kişiler adına kafalardaki tüm soru işaretlerini giderir zenginlikte.

  • ayferonur ayferonur

   Çok teşekkürler Fatih…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir