"Enter"a basıp içeriğe geçin

Antarktika Turu Final

Ortelius gemisi ile Antarktika gezisi…

Antarktika Turu 10.gün

İyice dinlenemediğimiz bir sabaha ekip liderinin anonsu ile gözlerimizi açıyoruz. Kahvaltıya daha 30 dk. var. Gemi sallanmaya devam ediyor ve odada ayakta durulacak gibi değil. O yüzden yataktan hemen kalkmıyoruz. Yemek salonuna gittiğimizde neredeyse yarısının boş olduğunu görüyoruz. Deniz tutmasına karşı ne kadar önlem alınsa da etkileniliyor. Günlerdir aldığımız temiz havadan sonra içeriye tıkılmış gibiyiz. Güverteye hava alıp biraz yürüyüş yapalım diye çıkıyoruz. Ama rüzgar batıdan öyle vuruyor ki o tarafa doğru yürümek mümkün değil. Daha az esen tarafında durup İngiliz bir çift ile sohbet edip hava alıyoruz. İçeriye bar tarafına geçtiğimizde yine çok az kişi var.

Geminin barının isim babası Metalica…

Yunan Nikolas ile sohbet ediyoruz. Nikolas askeriyeden emekli olmuş ve geziyor. Türkiye’de de çok bulunmuş. Konu baklavaya geliyor, soruyoruz Türk mü Yunan baklavası mı daha güzel diye. Direkt cevabı “Güllüoğlu- Karaköy, tabii ki Türk baklavası” şeklinde oluyor. Sizin baklava daha hafif, az şurup kullanıyorsunuz ve boyutları küçük, daha lezzetli diyor. Açık yüreklilikle verdiği cevabı için teşekkür ediyoruz. O da motosiklet kullanıcısı ve onun üzerine de sohbet ediyoruz. Batı sahillerimizi gezmiş, Karadeniz turu da yapmak istiyormuş. Kimbilir belki birlikte gezeriz.

Geminin boş koridorlarından…

10.30’da iklimlerin değişimi ile ilgili eğitim var ve dinlemek üzere aşağıya iniyoruz. Küresel ısınmanın özellikle 1970’lerden sonra arttığı net bir şekilde gözlemlenmiş. Antarktika’daki Vostok buz kütlesinde yapılan incelemelerde neredeyse 1 milyon yıl öncesine kadar ısı ölçümleri yapılabilmiş. Karbondioksit oranının artması ile ısının yükseldiği ispat edilmiş. Antarktika, küresel ısınmadan Kuzey Kutbu kadar etkilenmiyormuş. Sebebi de Antarktika’nın etrafındaki soğuk su akımının Antarktika’yı etkileyecek sıcak su akımına geçit vermemesiymiş. Küresel ısınma ile ekosistemin değiştiği, biyolojik yapının değiştiği, buzulların incelip daha fazla eridiği, yeni buzulların oluşmadığı, eriyen buzulların denizdeki tuz oranını etkileyerek okyanuslarda dipten giden su akıntılarının yönünü etkilediği ve bunun da rüzgar akımlarını etkilediği tespit edilmiş. Bu faydalı eğitim için biyolog Arjen’e teşekkürler…

Geminin eğitim salonu…

Öğle yemeğine katılım daha fazla, yavaş yavaş sallantılı yaşantıya alışılmaya başlanıyor. Balina ve deniz aslanlarının avlanması ile ilgili eğitime Onur katılıyor. Bütün uyarılara rağmen Japonların avlanmalarının önlenemediğini, Antarktika’ya araştırma gemisi adı altında gemi gönderip avlanmaya devam ettiklerini duyunca üzülüyoruz. Birçok türünün yok olmak üzere olduğunu duymak üzücü. Antarktika’ya yapılan gemi turlarının da kaldırılıp kaldırılmaması tartışılıyormuş.

Eğitimlerden güzel bir kare… Böylesi bir kare çekememiş olsak da bol bol izledik 🙂

Evet, günün son eğitimi Ernest Shackleton’un 1914-1917 arası Antarktika’ya yaptığı keşif gezisi üzerine. Victoria, Ernest’in hayatını ve  keşfinin detaylarını yine hikaye tadında anlattı. Arkasından barda günün özeti ve Drake Boğazının geçişini yarıladığımız haberini alıyoruz. Yarın akşam 8.00 gibi sakin sulara varacağımız tahmin ediliyor. Gerçekten iki geçişte de şanslıyız. Birkaç gün içinde fırtına bekleniyormuş. İlk geçişimizden sonra da hemen arkamızdan fırtına geçmiş. İki fırtınayı da es geçmemiz büyük şans.

Akşam yemeğinde masamızı Alman bir çift ile paylaşıyoruz. Aslında bey İngilizmiş, eşi Alman ve Almanya’da yaşıyorlar. Beyin doğum günüymüş, o yüzden bizim masaya ayrıca ilgi var. “Mutlu Yıllar” dileyip adına özel hazırlanmış doğum günü pastasından biz de nasibimizi alıyoruz.

Doğumgünü sürprizi…

Bugün akşam da “Frozen Planet-Kutuplar Atlası” serisinin 4. bölümünü izleyerek günü sonlandırıyoruz.

Antarktika Turu 11.gün

Kaptanımızın anonsu ile saatin 7.30 olduğunu öğreniyoruz. Gün doğumunu izlemek istiyorsak 5-10 dakika içinde güneşin yüzünü göstereceğini güvertede güzel bir havanın bizi beklediğini söylüyor. Biz de oyalanmadan güverteye çıkıyoruz. Gün doğumu karadan izlediğimiz gibi etkileyici olmasa da tadını çıkarıyoruz. Güneş yüzünü gösteriyor. Gün içerisinde güneş bütün ışıltısı ile parlasa da gün doğumu ve batımlarını gemiden izlemek mümkün olmuyor.

Gün doğumu…

Kahvaltıyı Jan ile birlikte yapıyoruz. Bugün açık denizdeki son günümüz ve sakin geçiyor. Film izleyip, dinlenmekle geçecek. 11 gündür süren tatlı rüyadan uyanma zamanı yaklaşıyor. Kara hayatına adapte olmak zaman alacağa benziyor. Önümüzdeki günlerin motorda daha da soğuk geçeceği gerçeğini hatırlamak istemiyoruz, bu güzel rüyanın içinde biraz daha kalsak olmaz mı  Öğle yemeği sonrası grup fotoğrafı için güvertede toplanıyoruz. Kurulan güzel dostluklar umarız devam eder. Birbirimizle iletişim bilgilerimizi paylaşıyoruz.

Dostlara veda zamanı yaklaşıyor 🙁

Akşam 6.00’da ise gemi ekibi tarafından gezi boyunca çekilen fotoğraflardan derlenmiş video gösterimi oluyor. Kaptanımızın veda konuşması ile kadehler kaldırılıp iyi dilekler iletiliyor. Birbirine tamamen yabancı olan 100 yolcu olarak bindiğimiz gemiden kalabalık bir aile olarak ayrılacağız. 11 gün boyunca her gün farklı gruplar ile yemek yiyip sohbet ettik, etkinliklere katıldık. Neredeyse herkes birbirinin hikayesini biliyor. Bir kısmımız sadece bu gezi için gelmiş, bir kısmımız uzun süreli gezide. Dünyanın farklı bölgelerinden bir araya gelmiş hepimizin ortak dileği bütün canlıların yaşam hakkının olduğu, barışçıl bir dünyada yaşamak.

Son gece veda partisinden…

Bugün hava yönünden de çok şanslıyız. Gün batımını rahatlıkla güverteden izleyebiliyoruz.

Güne veda…

Akşam yemeğini Alaska‘dan gelmiş bir çift ile yiyoruz. Biri arkeolog diğeri ise hem fotoğrafçı hem de seyahat yazarı. Katıldığı yarışmada ödül olarak bu geziyi kazanmış. Müthiş bir şey, adına çok sevindik. Geceye güvertede yıldızların parlaklığını izleyerek sonlandırıyoruz. Sanki gezinin başına dönmüş gibiyiz. İlk gecemizde de bütün parlaklığı ile yıldızları izlemiştik son gecemizi de benzer müthiş görsellikle keyifle bitiriyoruz. İçimizdeki ses yarın çok güzel olacak diyor…

Unutulmaz gecelerden biri…

Antarktika Turu 12.gün

Evet, gezinin sonuna gelmiş ve 12 günlük tatlı rüyadan uyunma zamanı gelmişti. Gezinin son anonsu ile kahvatıda buluşuldu ve dostlara veda zamanı ☹ Son bir kez güverteden gün doğumunu izleyip manzaranın tadını çıkarıyoruz.

Ushuaia’ya bize “Merhaba” diyor…

Ushuaia şehri; günlük güneşlik muhteşem bir hava ile bizi karşılıyor. Gemiden ayrılsak da birbirimizden ayrılmak kolay olmuyor. Limanda sohbete ve hatıra fotoğraflarına devam 😊

Antarktika'dan Ushuaia'ya Dönüş
Son pozlar 🙂

Bir kısmımız ülkelerine veya gezilerine başka bir şehirden devam etmek üzere Ushuaia’dan bugün ayrılacak. Bir kısmımız ise bizim gibi 1 gece daha bu sevimli şehirde kalıp ertesi gün ayrılacak. Libertad’ı bıraktığımız ve kalacağımız hostele gidiyoruz. Hava muhteşem olunca tabii ki hemen kendimizi Ushuaia’nın renkli sokaklarına bırakıyoruz. İlk geldiğimizde yabancı olan şehir tanıdık yüzlerle dolu, sanki evimize dönmüş gibi hissediyoruz…

Ushuaia, Arjantin

Antarktika, hafızamızda muhteşem manzarasının yanında edinilen güzel dostluklar ile de kalacak…

Mutluluk bazen insan elinin değmediği yerdedir ve Antarktika da en güzel örneği olsa gerek 😊

Daha fazla fotoğraf için linki tıklayınız… Polar Circle & Antarctica Tour-10’2017

6 Yorum

 1. Antarktika’da bir Yunan la baklava muhabbetti yapmak 🙂 işte bunlar hep gezlerin sevimli anıları . Yazının geneline zaten gezinizin bu bölünür hayran kaldım . İnsanın aklında yokken bir Antarktika soktunuz vallahi

  • AyferOnur Seyahatnamesi AyferOnur Seyahatnamesi

   Şükran, Antarktika kesinlikle görülmeye değer yerlerin en başında gelir, aklından çıkarma deriz. Sevgiler.

 2. Faika Faika

  Her bir yazınız harikaydı, heyecanla okudum. Teşekkürler.

  • ayferonur ayferonur

   Beğendiğinize sevindik, umarız biraz olsun havasını hissettirebilmişizdir. Teşekkürler…

 3. Érkan Érkan

  Antarktika yazılarınızı bir çırpıda okudum, müthiş bir deneyim. İnşallah bir gün görmek bize de kısmet olur. Fotoğrafların her biri harika, paylaştığınız için teşekkürler.

  • ayferonur ayferonur

   Erkan Bey, çok teşekkürler. Umarız görmek size de nasip olur. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor ve müthiş etkileyici bir deneyim oldu. Selamlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir