"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kastoria

Kastoria - Yunanistan

Kunduzlar Şehri, Kastoria 

Yunanistan’ın birçok bölgesini görmüş ama Kastoria hiç aklımıza gelmemişti. Onur, iş yerinde Yunan arkadaşına nerelisin diye sorduğunda ‘Kastoria’ diyor Olga ve devamında çok güzel bir şehir mutlaka görmelisiniz diye tamamlıyor. Hele de sonbahar ve kışın görsel şov yapar diye de ekliyor. Eh, bize de gitmek düşer…

2021 Ekim ayında fırsat bulup yağmurlu bir akşam varıyoruz Kastoria’ya. Uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde kalmış şehrin Osmanlı döneminde kullanılan adı Kesriye.

Kastoria ismi ise kunduzdan geliyor ve burası kunduzların yaşadığı yer olarak tanımlanıyor. Kastoria’da yüzyıllardır devam eden kürk endüstrisi ise şehre adını veren kunduzlara borçlu. Kunduz ve Vizon’dan üretilen kürklerin büyük bir bölümü yurt dışına ihraç ediliyor. Şehre girdiğinizde zaten her yerde reklamlarını ve mağazaları görüyorsunuz. Bizim ilgimizi çekmediğinden herhangi bir kürk atölyesini veya mağazasını ziyaret etme gereği duymadık.

Kastoria gerçekten kartpostal tadında müthiş göl manzarası ile sabah ayrı akşam ayrı fotojenik bir şehir.

İlk günümüzü kaldığımız otelin yakınındaki yaklaşık 7.800 yıllık Neolotik dönemden kalma Dispilio’yu ziyaret ederek başlıyoruz.  Arkeologlara göre; Dispilio, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Balıkçı köyünden geriye pek bir şey kalmamış ancak o güne benzer bir biçimde evler sergileniyor. Giriş ücreti 4 euro (Ekim 2021) İlk bulgular 1938 yılında çıkarılmış. MÖ 5800’li yıllara dair yaşam, yiyecek zinciri, el işi ve avcılık konularında bulgulara ulaşılmış.

Kastoria - Yunanistan Gezisi
Prehistorical Lakeside Settlement of Dispilio

Dispilio ziyaretinden  sonra şehir içine geçerek arabamızla önce şehrin yarımada gibi göle çıkan etrafını dolaşıyoruz. Sonbaharın canlı renkleri göz şöleni sunuyor. Daha sonra aracı park edip yarımada etrafındaki bu keyifli yolu yürüyoruz.

Yarımadanın etrafını gezerken gördüklerimiz…

Yol üzerindeki Panagias Mavriotissis manastır ve kilisesi  (Holy Monastery of the Virgin Mary Mavriotissa) 11. yy’dan kalma göz alıcı duvar resimleri (freskleri) ile yürüyüş rotasının en önemli yeri olarak öne çıkıyor.

Kastoria gezilecek yerler
Holy Monastery of the Virgin Mary Mavriotissa

Kiliseye yakın Dragon’s Cave mağarasını pek merak etmediğimiz için pas geçiyoruz. Giriş ücreti 6 Euro.

Yarımadanın etrafını dolaşırken onlarca kez deklanşöre basıyor ve gölün sakinliğini, ağaçların rengarenk yansımasını fotoğraflıyoruz. Göl, ayna gibi yansıtıyor ışığı, bulutları, üstüne eğilmiş çınar ağaçlarını, kıyıdaki sazları…

Kastoria’da sonbahar
Sonbahar görsel şölen sunuyor.

7,5 kilometre boyunca sıra sıra dizilmiş binlerce çınar ağacının arasında insanlar yürüyüş yapıyor, koşuyor veya bisiklete biniyor. Tek tük araç geçiyor, zaten yol çok dar. Biz çok keyif alıyoruz…

Kastoria - Yunanistan Gezisi
Yarımadanın etrafındaki yürüyüş rotasından…

Gölün etrafını dolaştıktan sonra Olga’nın tavsiye ettiği Profitis İlias kafeye gidiyoruz. Kahvelerimizi sipariş alan mekan sahibi İstanbul’dan göç etmiş hemen bizimle Türkçe sohbete başlıyor ve özlemle anlatıyor İstanbul’u… Manzarası çok güzel olan kafeyi dinlenip kahve içmek için tavsiye ederiz.

Profitis İlias (Προφήτης Ηλίας) kafenin manzarası

Yürüyüşümüze devam ediyoruz Kastoria sokaklarında… Evlerin aralarından müthiş manzaralar çıkıyor. Osmanlı izlerini taşıyan evler, daracık sokaklar, balkonlarından begonviller sarkan evler, konaklar, Bizans kiliseleri, gölün kıyısındaki tavernaları ve kafeleri ile akşam ediyoruz. Gençleri ve yürüyüşe çıkanlarla etraf cıvıl cıvıl…

Kastoria’dan…
Kastoria göl kıyısındaki kafeler…

Şehirde çok fazla Bizans dönemine ait kilise bulunuyor. Kiliseler şehri de deniyormuş.

Agios Stefanos Kilisesi

Kastoria Çevresi ve Köyler 

Şehre yakın Nostimo Köyü’nde volkanın etkisiyle fosilleşmiş orman bölgesi bulunuyor. Müzesi kapalı olduğu için gitmedik.

İki günümüzü de Kastoria etrafını görmek için ayırdık. Prespa Ulusal Parkı, Florina, Nymphaio Köyü’nü, Edessa ve  Pozar Kaplıcaları’nı dolaştık. Edessa yazımız için linke bakabilirsiniz. Edessa Notları

Prespa Ulusal Parkı,  Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Yunanistan sınırında bulunuyor. Birçok yürüyüş rotası olan parkta ayrıca Psarades köyünden kalkan tekneler vasıtasıyla araç ile gidilemeyen bazı kiliselere tur düzenleniyor. Balıkçı köyü çok büyük değil ama atmosferi keyifli. Prespa ile Florina arasındaki E86 karayolu yaklaşık 1540 metreye tırmanıyor ve tepede kar var. Ekim ayının ortasında bize süpriz oluyor 🙂 Yol ve manzaralar motosiklet için dört dörtlük.

Prespa Ulusal Parkı

Florina’da kahve molası veriyoruz. Şehir her nedense çok boş. Seyahat dergilerinde burası için yazılanların ve paylaşılan hoş birkaç karenin abartı olduğunu düşünüyoruz. Fazla oyalanmadan birkaç fotoğraf çekip yola devam ediyoruz.

Florina - Yunanistan Gezisi
Florina, dergilerde gördüğümüz şaşalı karelerden birinin konumu burasıydı.

Sırada başka bir arkadaşımızın çok tavsiye ettiği Nymphaio Köyü var. UNESCO’ya göre; Avrupa’nın en güzel 10 köyünden biriymiş. 1350 metre yükseklikte kurulmuş küçük Ulah köyü en güzellerinden biri midir bilemeyiz ama görülmeye değer. Nefes kesen bir kayın ormanıyla çevrili, taş evlerden oluşan köy gerçekten harika, keyifle dolaşıp etrafı fotoğraflıyor ve yorgunluk kahvemizi içip Kastoria’ya geri dönüyoruz. Nymphaio’da bir de boz ayıların ve kurtların korunması için aktif bir organizasyon olan Arcturus’un çevre bilgi merkezi var. Kapalı olduğu için ziyaret edemedik.

Nymphaio köyü
Nymphaio köyü

Kastoria Konaklama ve Nerede Kaldık

Dispilio bölgesinde Villa del Lago otelinde kaldık. Otel aile işletmesi, sahibinin ailesi mübadele sırasında Samsun’dan buraya gelip yerleştirilmiş. Samsun’a gelip ailesinin yaşadığı yerleri ziyaret etmiş. Bol bol Türkiye sohbeti yaptık. Bizden bir gün sonra gelen arkadaşlarımız ise airbnb’den göl manzaralı bir ev ayarladılar. Kastoria’da konaklama seçeneği çok fazla olsa da yarımadanın olduğu tarafta otellerin bazılarında araç park sıkıntısı var, sokaklar çok dar. Geniş araçlı olduğumuz için risk almak istemedik. Yürümek sıkıntı olmaz derseniz birkaç ücretsiz otopark seçeneği var. Biz de otoparka bırakıp yürüyerek gezmeyi tercih ettik.

Kastoria’da Nerede Yedik

Bir akşam Kymata tavernada uzo eşliğinde balık yedik. Bir akşam ise Old Town tavernada şarap ile et yedik. Her 2 tavernadan da memnun kaldık.

Kaldığımız otelde kahvaltı dahil olduğu için orada yaptık. Gün içerisinde istediğimiz an ücretsiz kahve ikramları oldu ayrıca yola çıkacağımız gün yanımıza yolluk bile verdiler.

Kastoria’dan ayrılıp Konitsa üzerinden Zagori bölgesinin bir bölümünü gezerek Yanya’ya (Ioannina Ιωάννινα) doğru gezimize devam ettik.

Yanya (Ioannina) yazımızı okumak için linke tıklayınız. YANYA yazımız

Kastoria’da bize katılıp  2 haftalık Yunanistan gezimize eşlik eden Tülin ve Cem’e de uyumlu yol arkadaşlıkları için teşekkürler. Kahkahaların eksik olmadığı, gezip gördüklerimizin yanında bol bol yiyip içtiğimiz çok keyifli bir gezi oldu.

Kastoria’ya gelirken yol üzerindeki Edessa’ya da uğrayabilirsiniz. Edessa yazımızı okumak için linke bakabilirsiniz. Edessa yazımız

Ekim 2021’de yaptığımız Yunanistan gezimizin özetini İnstagram sayfamızdaki öne çıkanlara sabitledik. Linke tıklayınız… Yunanistan Gezisi

Keyifli geziler…

Ayfer & Onur Öznar

Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

 

 

 

4 Yorum

 1. Erkan Erkan

  Yine harika yerler gezmişsiniz, bize de not almak düşer. Teşekkürler.

  • ayferonur ayferonur

   Size de keyifli geziler, teşekkürler…

 2. Cem Çakır Cem Çakır

  Gerçekten çok güzeldi Kastoria sayenizde bizde bu şehri ve güzellikleri görme fırsatı bulduk her şey için tekrar teşekkür ederiz

  • ayferonur ayferonur

   O zaman hep birlikte yeni rotalara diyelim Cem, sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir