"Enter"a basıp içeriğe geçin

İguazu Şelaleleri Gezisi

İguazu Şelaleleri
İguazu Şelaleleri – Arjantin

Çoşkulu İguazu Şelaleleri’nin sularında ıslanmak…

Brezilya-Arjantin-Paraguay sınırlarının arasında kalan İguazu Şelaleleri‘nin Brezilya tarafını gördükten sonra otobüs ile Arjantin tarafına geçtik. Otobüs ile geçiş detaylarını Foz de Iguacu (Brezilya Tarafı) yazımızdan okuyabilirsiniz. Şelalelerin olduğu National parkın içinde kalınabilecek sadece Sheraton Otel var. Genelde Puerto Iguazu bölgesinde kalınıyor. Otel yerine hostel tercih edilebilir. Gitmeden önce hostel seçeneklerini incelememiştik ama gezerken dışarıdan hoş duran hosteller gözümüze çarptı.

İguazu Şelaleleri Ulaşım  

Otobüs 5 pezo. (Ağustos 2009)
Şelalere giderken otobüsü kullandık. Terminal Gate-11’den kalkıyor.
Park-Puerto Iguazu arasında “El Practico” isimli otobüsler servis veriyor ve 7:15-19:15 saatleri arasında 30 dakikada bir var.

Parkın giriş ücreti : 60 pezo (İkinci gün de gitmeyi düşünüyorsanız ikinci günün biletini yarı fiyata alıyorsunuz.) Park ücretine dahil olan servisler; parkın içindeki tren, San Martin adasına giden bot seferleri ve ihtiyaç halinde ilk yardım merkezlerinden yararlanmak. Park girişinde isterseniz tur rehberi kiralayabiliyorsunuz, ücreti hakkında bilgimiz yok.

İguazu Şelaleleri Haritası
İguazu Şelaleleri Haritası
İguazu Şelaleleri
İguazu Şelaleleri

Sürat botu ile gezi: 

100 pezo (kesinlikle denenmeli) 10 dakika kadar sürüyor. Gezi boyunca DVD’ye çekim yapıyorlar, 30 dolar veya 100 pezo karşılığında satın alabilirsiniz. Sürat botunun en son kaçta olduğunu baştan sormayı unutmayın biz sonuncusuna yetişebilmiştik … Botların kalktığı bölgeyi son bottan sonra kapatıyorlar.

Japon arkadaşımızın çektiği videolardan bir tanesini ekledik.

 

İguazu Şelaleleri sürat botu...
İguazu Şelaleleri sürat botu…

 

Parkın saatleri : Nisan-Eylül arası 8:00-18:00, Ekim-Mart arası 7:30-18:30.

San Martin Adasına bot saatleri; Botlar Paseo Inferior’den kalkıyor. Adayı ziyaret yaklaşık 2 saat sürüyor. Uzun basamaklarından dolayı çok küçük çocuklara tavsiye edilmiyor. Nisan-Eylül arası 9:30-15:45 arası, adadan en son dönüş 17:15. Ekim-Mart arası 9:00-16:15, adadan en son dönüş 17:15.
Tren saatleri; park açıldıktan yarım saat sonra servise başlıyor ve her 30 dakikada bir var. Garganta durağına en son servisleri; Nisan-Eylül arası16:00, Ekim-Mart arası 16:30.

Şelaleri görmek için üç ayrı yolu izleyebilirsiniz ve zamanınızı iyi ayarlayabilirseniz her birinden de görme şansını yakalabilirsiniz. Paseo Superior 650 metre ve yürüyüş yaklaşık 1 saat sürüyor. Paseo Inferior 1400 metre ve yürüyüş yaklaşık 2 saat sürüyor. Sürat botları ve San Martin Adası’na botlar buradan kalkıyor. Panaromik manzara fotoğrafları çekebilirsiniz, yol boyunca basamaklara hazırlıklı olun. Bu parkurların başlangıcına gelebilmek için de ayrıca girişten itibaren 15 dakikalık ekstra bir yürüyüşünüz daha olacak. Paseo Garganta del Diablo ise 1100 metre uzunluğunda ve Garganta tren istasyonundan başlıyor. Central veya Cataratas istasyonlarından trene binerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca orman içinde yürüyüş yapmak, doğanın tadını çıkarmak isterseniz; 3600 metre uzunluğundaki Sendero Macuco parkurundan yürüyüş yapabilirsiniz. Dönüş içinde aynı yolu izlemeniz gerektiği aklınızda bulunsun.

İguazu Şelaleleri
İguazu Şelaleleri
İguazu Şelaleleri
İguazu Şelaleleri
İguazu Şelaleleri
İguazu Şelaleleri
İguazu Şelaleleri sürat botu...
İguazu’da tanıştığımız Japon arkadaşımız…

Kaldığımız Saint George Otel hakkındaki düşüncelerimiz 

Gecesi iki kişi oda-kahvaltı fiyatı 114 dolardı. (Vergi dahil)

Kötü tarafları: Odalar eski, yatak rahat değildi. Sokağa bakan odaları gürültülü, sivrisinek ve karınca var. Sabah kahvaltısında kekin tabağında karıncalar geziyordu. Her odada Wi-Fi çekmiyor, lobideki kafede iyi çekiyordu.
4 yıldızlı otel gözüküyor, ama kesinlikle değil, ancak 2 yıldız eder. Otelin dıştan görünüşü ve lobisi güzel duruyor. Restoranı güzel ama etleri kötü, Arjantin’de yediğimiz en kötü etti ki Arjantin ette iddialı…

İyi tarafları: Civardaki iyi otellerden biri, fazla alternatif yok. Otobüs terminali otelin karşısında. Lobide kambiyo işlemi yapıyorlar, eğer ellerinde para varsa 🙂 (Maalesef bu bölgede bozuk para sıkıntısı var.) Otel-havaalanı arası transferi ayarlıyorlar. Shuttle kişi başı 15 pezo, taksi ise 70 pezo.

Otel yakınında yemek yenilecek alternatif fazla değil. Otelin karşısındaki Color isimli restoran dışarıdan güzel ama yerlerde, masalarda hamam böcekleri geziyordu. 🙂

Kambiyo, otelin önündeki caddeden sola dönerek benzinliğin olduğu caddeye kadar yürünüyor (2 blok) ve sola dönüp 3 sokak sonra sağda kalıyor.

En ilginç olay, kambiyoya gittiğimizde duvarda asılı çerçeve içindeki yabancı paraların arasında eski bol sıfırlı Türk paralarından da olmasıydı.

İguazu Şelaleleri fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız 

İguazu Şelaleleri Tavsiyeler 

 • Park için tam bir gün dolu dolu yeterli, ama zamanım var derseniz iki günde aynı zevkle gezersiniz. Üç ayrı parkur var; 1400 m, 1100 m, 650 m. Parkurlar başta kısa gibi gözükse de her birinde ayrı ayrı oyalanacağınızı ve sürenin tahmininizden daha uzun süreceği aklınızda olsun.
 • Yürüyüş, ıslanmaya karşı uygun kıyafet ve ayakkabı giyinin.
 • Islanacağınızı düşünerek yedek kıyafet yanınızda bulundurunuz. Elektronik eşyalarınızı da korumaya almayı unutmayın. Sürat botuna binerken su geçirmez torbalar veriyorlar.
 • Sivrisinek çok fazla, sadece parkta değil, her yerde var. Kesinlikle sivrisinek kovucusu yanınızda olsun. Eczanelerde, marketlerde de var.
 • Yanınızda havanın sıcaklığına göre yeterli miktarda suyunuz olsun.
 • Gördüğünüz hayvanlara kesinlikle yiyecek bir şey vermeyin. Bu konuda çok hassaslar ve hayvanların beslenmemesini özellikle rica ediyorlar.
 • Puerto Iguazu bölgesinde kalıyorsanız ve otobüsü kullanacaksanız parktan en son kalkan otobüsün saat 19:15’de olduğunu unutmayın.
 • Eğer Brezilya tarafını görmediyseniz otobüs ile geçebilirsiniz. Güzel fotoğraflar çekmek için kesinlikle geçmeye değer, her iki taraftan da ayrı güzel. Brezilya tarafından geldiğimiz için otobüs ile geçiş detaylarını bilmiyoruz ama sistemin farklı olacağını sanmıyoruz.
 • Pasaportunuz olmadan kambiyolarda para bozmuyorlar.

3 Yorum

 1. Osman Osman

  Şelalelere karşı bir zaafım var. Çok etkiliyor beni 🙂 Özellikle yakınına gidip de hafif hafif ıslanmanın ayrı bir şey olduğunu düşünüyorum.

 2. Yolculuğunuzun en çok sürat botu ile gezi kısmı hoşuma gitti.Oraya gidip de o kadar yaklaşmak,büyüleyici olsa gerek.Özcan Bostancı ve İsmail Özger’in yolculuklarını Angel Şelalerinde sonlandırmalarından da sonra,belli başlı şelalelerin görülmesi gerektiğinin farkına vardım 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Görsel güzelliğinin yanında, kesinlikle sürat botu en keyifli kısmı oldu 🙂 Iguazu, Niagara, Angel ve Victoria Şelaleleri gibi gerçekten görülmeye değer şelaleleri görüp hissetmeli diye düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir