"Enter"a basıp içeriğe geçin

Clearwater Beach Gezi Notları

1-001
Clearwater Beach – Florida

İsmi gibi berrak suyu ve kumsalı ile ABD’nin en iyi plajlarından: Clearwater Beach Gezi Notları

Florida’nın batısında Meksika körfezinde bulunan Clearwater Beach 2,5 mil uzunluğundaki pudra şekeri inceliğindeki beyaz kumsalı ve mavi-yeşil denizi ile Florida ve ABD’nin en iyi plajlarındandır. Bariyer ada üzerinde bulunan plaj Clearwater şehrine ve yine bariyer ada olan güneyindeki Sand Key’e bir köprü ile bağlanmaktadır. Tampa Uluslararası Havaalanına 20 mil, Downtown Tampa’ya ise 25 mil uzaklıktadır.

Alışveriş, restoranlar, jet ski kiralama, tekne turları (Körfez sularında yunus görme turları), minyatür golf, balık tutmak, korsan gemisi ile yolculuk, segway turu ve parasailing gibi etkinlikler bulunmaktadır. Restoran ve barların hemen hemen hepsinde sabahtan akşama kadar canlı müzik var. Clearwater Beach, gün batımının en güzel izlendiği plajlardan olup, Pier 60 ve plaj çevresindeki restoran-barlar gün batımı saatinde izlemeye gelenler tarafından dolmaktadır.

3-001
Clearwater Beach – Florida

Özellikle restoranların dış mekanlarında yer bulmak mümkün olmuyor. En güzeli içeceklerinizi, yiyeceğinizi alıp plaja kurulmak ve anın tadını çıkarmak. Bir akşam, orası burası diye sıra beklemek yerine ızgara grouper (o bölgenin en lezzetli balığı) sandviçlerimizi ve şarabımızı kapıp plajda geçirmeyi tercih ettik ve gayet de güzel bir akşam yemeği oldu.

4-001
Clearwater Plajı’nın pudra şekeri inceliğindeki bembeyaz kumsalı…

Yılın rahatlıkla 7-8 ayı denize girilebilecek bu bölgede çok fazla kiralık yazlık evler, oteller, apartman tarzı siteler olmasına rağmen resmi tatil dönemlerinde kalacak yer bulmakta sıkıntı yaşanabiliyor. Ya da çok pahalı oluyor. Biz de Mayıs ayında “Memorial day” tatilinde gittik ve sahile yakın uygun, temiz yer bulmakta sorun yaşadığımız için Clearwater’ın içinde araba ile 10 dakika uzaklıktaki bir oteli tercih ettik. Normal şartlarda 10 dakika olan mesafe resmi tatil günlerinde ve yazın hafta sonları en az 30-40 dakika sürüyor. Özellikle sabahları ve akşamları adaya bağlanan köprü trafiği o kadar kötü oluyor ki mümkün olduğunca yer değitirmemek de fayda var.

Eğer erken saatte plaj tarafında olmazsanız park konusunda da sorun yaşayabilirsiniz. Plaj civarında yol üzerinde bozuk para atılan makinalı parklar olduğu gibi otoparklar da mevcut. Makinalara kalacağınız süre kadar para koymanız ve fişinizi alıp arabanızın içine bırakmanız gerekiyor. Bazı park yerleri 4 saat ile limitli, uzun kalacaksanız tekrar para atmayı unutmayın. İki saati 2,5 dolar olan yer de var, bütün günü 5 dolar olan da, bazı şahıslara ait otoparklar da ise günlüğü yoğunluğa göre belirliyorlar.

7-001
Clearwater Beach – Florida

Atlanta’dan araba ile 7 saatte geldiğimiz Clearwater’da 4 gece geçirdik. Daha çok denizin ve plajın tadını çıkardık. Özellikle deniz sabahları güzel oluyor, kaldığımız süre boyunca öğleden sonra çıkan rüzgarla denizin tadı kalmıyordu. Suyun akşam üzeri çekilmesi ile adacıklar ortaya çıkıyor ve kumsal genişliyor. Kalabalığa karşılık plaj çok gürültülü değildi ama akşam üzeri bütün her yer çöp içinde kalıyor. Akşam saatlerinde plaj yürüyüş yapan, gün batımını izlemeye gelenlerle doluyor.

8-001
Plajda harika bir gün batımı…
1-001
Muhteşem gün batımlarından…

Pier 60’da gün batımını izleyebileceğiniz gibi, uzun balıkçı iskelesinden balık tutabilir, iskele üzerinde kurulan ve yerel esnaf tarafından satılan mum ve diğer hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. Çocuklu ailelere ise oyun alanını tavsiye ederiz. Ayrıca yazın Cuma-Cumartesi akşamları saat 9:00-9:30 gibi ücretsiz açık hava sinemasında gösterilen filmleri de izleyebilirsiniz. Sokak sanatçılarının da şovlarını izleme şansını burada yakalabilirsiniz.

“Jolley Arabası” ile arabasız birçok yere ulaşımı sağlayabilirsiniz. Plajın kuzeyinde Mandalay Avenue ve güneyinde Gulfview Boulevard boyunca işleyen iki hattı var. Tek yön kişi fiyatı 2 dolar, ama günlük kart alacak olursanız 4,50 dolar, bütün gün istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Pazar-Perşembe seferler sabah saat 10:00’da başlıyor, akşam 10:00’da bitiyor Cuma-Cumartesi gece 12’ye kadar çalışıyor ve her yarım saatte bir var.

Clearwater plajını şehre bağlayan Clearwater Memorial Causeway yoluna paralel uzanan ve Mangrov ağaçları ile kaplı asfalt bisiklet yolu var. Şehre gidiş yönünde yolun başında bulunan Clearwater Marine Akvaryum da ilginizi çekerse en büyük aktivitelerden biridir. Segway turu da yapabilirsiniz, fiyatlar ve detay bilgi için web sayfası; thesegwayadventure.com

DSC06863
Clearwater Beach’de gün batımı keyfi…

Shepphard’s ve Palm Pavilion popüler gece eğlence yerlerinden sadece ikisidir. Palm Pavilion’a öğlen yemeği için gittik, canlı müzik vardı.

Civarda gezilecek yerler arasında feribot  ile gidilen Caladesi Island State Park, Honeymoon Island (köprü ile kara bağlantısı var.) gibi birkaç tane ada ve parklar var, Tarpon Springs, St. Petersburg, Tampa, Sarasota, Orlando şehirleri de ziyaret edilebilir.

Tampa’ya dönüş yoluna geçtiğimizde uğradık. Şehrin içinde en çok “YBOR City” bölgesi ilgimizi çekti. Genel olarak gündüz sokaklar boştu ama akşam saati ve hafta sonları eminiz gece hayatının en hareketli olduğu yer burasıdır. Marinasında; Akvaryum ve restoran-barların-butiklerin olduğu ufak açık alışveriş merkezinin olduğu bir bölge var.

2016 Yeni Yıl gecesini birlikte geçirmek için Palm Harbor bölgesinde yaşayan arkadaşlarımıza yaptığımız ziyaretimiz sırasında da farklı bölgeleri görme fırsatımız oldu. Clearwater Plajının araba ile 30 dakika kuzeyinde kalan Palm Harbor, adalara gitmek için de en yakın bölgelerden biri. Hep birlikte kış ortasında Clearwater plajında eğlenceli bir yeni yıl kutlaması geçirdik.

Pam Harbor'daki renkli balı restoranlarından biri...
Pam Harbor’daki renkli balık restoranlarından biri…

Adalara feribot ile gitmek yerine Jet-ski ile dolaştık. Honeymoon Adasından başlayan gezimiz inanılmaz keyifli geçti, karadaki motosiklet deneyimini suya da taşımış olduk 🙂

20160101_162044-001
Jet-ski gezisinden…

İlk gidişimizde gezemediğimiz yerlerden Yunan Mahallesi olarak geçen Tarpon Springs’i biraz da olsa gezme fırsatımız oldu. Sünger çıkarma işini Yunanlar iyi bildiği için 1890’larda bu bölgeye getirilmişler. O yüzden de Yunanların ABD’de en yoğun olduğu bölgeymiş. Tarpon Springs, dünyanın sünger başkenti olarak da geçiyor. Atmosferi, restoranları ile kendinizi Ege sahil kasabalarından birinde gibi hissediyorsunuz.

IMG_15412
Tarpon Springs (En iyi restoran ve kafelerinden biri)
IMG_15212
Tarpon Springs’deki en büyük sünger ve hediyelik eşya mağazasından biri…

Clearwater Beach’in araba ile yaklaşık 1,5 saat kadar güneyinde kalan Sarasota bölgesi de özellikle emekliler tarafından çok talep gören bir bölgedir. Tampa veya St.Petersburg üzerinden gidilebiliyor. Özellikle Siesta Beach çok hoşumuza gitti. Siesta Key üzerinde yer alan plaj, bembeyaz muhteşem kumsalı ile ABD’nin ödüller almış plajlarından biriymiş. Gerçekten de bu ünvanı hakediyor. Şansımıza hava çok sıcak olmasa da Ocak ayında bile deniz suyu ılıktı. Arkadaşların dediklerine göre Clearwater Beach’teki gibi kumu üzerinize yapışıp kalmıyormuş. Siesta Key Village ise restoranları, barları ile çok hareketli renkli bir bölgeydi. Yeme-içme, gece eğlencesi için kesinlikle burayı tavsiye ederiz.

20160102_151436
Siesta Beach – Siesta Key, Florida

Clearwater Beach Yeme-İçme (Gittiğimiz restoran ve kafeler)

Union Burger& Coffee Culture : Tek bir mekanda hem burger çeşitlerinden yiyip hem de kafe tarafında kahve-tatlı-sandviç-kahvaltı alternatifinin olması hoşumuza gitti. İki taraf da birbirinden bağımsız, ayrı kasaları var. Union Burger’ın özellikle grouper (beyaz etli balık) melt burgerini tavsiye ederiz. Yanında bira ile süper ikili oldu. Burgerler 7 dolardan başlıyor, balıklısı 9 dolar, şişe bira 3 dolar. Fiyatlara ayrıca vergi ekleniyor.

Rocaway Grill : Gün batımının en iyi izlendiği mekanlardan birisi olduğundan akşam saatlerinde kalabalık oluyor, ayrıca gece eğlencesi bakımından da en canlı mekanlardan biri. Bir akşam yemeğimizi burada yedik ama dışarıda yer olmadığından içeride yemek zorunda kaldık. Yemeklerini çok beğenmedik, özellikle “shrimp hat” isimli tabağı çok yağlı ve kötüydü. Grouper sandviçleri de diğer yediklerimize göre daha lezzetsizdi. Aslında “frenchys” adı altında farklı restoranları var genelde olumlu yazılmış, belki bizim şansımıza o gece kötüydü.

Palm Pavilion Beachside Grill&Bar : Öğle yemeğimizi yediğimiz plaj tarafında bulunan restoran-bar, manzara ve ortam olarak güzel. Her daim canlı müzik var, akşamları bayağı kalabalık oluyor, özellikle gün batımı saatlerinde bekleme süresi uzun olabiliyor. Fiyatlardan, şişe bira 5 dolar, fıçı bira 2.75 dolar, balıklı sandviçler 11 dolar civarı. Yiyecekler fena değildi. Ayrıca motel bölümü de var.

Clear Sky Beachside Café : Özellikle kahvaltı saatlerinde çok yoğun oluyor ve geç saate kadar kahvaltı servisleri devam ediyor. Her daim canlı müzik var. Bir akşam yemeğimizi yedik ve dışarıdaki bölümünde oturduk. Bar kısmı da müzik dinlemek isteyenler tarafından bayağı talep görüyor. Yemeklerini beğendik, servis iyiydi. Fiyatlardan, kadeh şarap 8 dolar civarı, kalamari 11 dolar, fish taco 9 dolar, peynirli ekmekleri 7 dolardı.

Kaldığımız Otel hakkında düşüncelerimiz:

Residence Inn by Marriott Clearwater Downtown: Otelimizi, 4 gecesi oda-kahvaltı ve vergi dahil 418 dolara “expedia.com” web sitesinden ayarladık. Otel temiz ve rahattı, kahvaltı tipik Amerikan tarzı idare ederdi. Ücretsiz otopark ve kablosuz internet servisleri var. Tek olumsuz yanı trafik yoğun olduğu zaman plajlara ulaşım zahmetli oluyor.

Clearwater Beach fotoğraf albümümüz için linke tıklayınız… FOTOĞRAFLARIMIZ

4 Yorum

  1. sabri sabri

    Bende haftaya ailem ile beraber gidicem sahildeki otellerden birini tuttuk plaja kolay ulasim icin. Cok heyecanliyiz bakalim..

  2. Clearwater Beach’e kesinlikle bir gün gideceğim.Fotoğraflara bakıp,keşke şimdi orada olsaymışım dedim.İnsanın rahatça dinlenebileceği bir tatil gibi geldi bana,teşekkürler yazı için 🙂

    • Ayferonur Ayferonur

      Clearwater Beach kesinlikle Florida’nın en güzel plajlarından biri. Aslında iyi döneminde gidilirse Florida sahillerinin hepsi birbirinden güzel. Umarız sen de bir gün keyfini çıkarırsın. Teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir