"Enter"a basıp içeriğe geçin

Key West Gezi Rehberi

KOA Kamp Alanından - Sugarloaf, Key West Yolunda...
KOA Kamp Alanından – Sugarloaf, Key West Yolunda…

Key West, Kuzey Amerika kıtasının en güney ucuna yolculuk…

Atlanta’dan motosiklet ile yola çıktığımızda hedef olarak seçtiğimiz, Kuzey Amerika kıtasının en güney noktası olan Key West ‘e ikinci gelişimiz. Daha önce 2007 yılının Mayıs ayında gelmiş ve 2 gün kalmıştık. Miami‘den araba ile yaklaşık üç saat sürüyor.

Florida Key’lerine indikten sonra eşsiz manzaralar sunan yol eşliğinde Key West‘e ulaşıyorsunuz. Zaman zaman köprülerle bağlanmış denizin üstünde yolculuk ediyorsunuz. Köprülerin arasında en ünlüsü “Seven Mile Bridge“‘dir. Yol boyunca farklı adalarda şnorkel, dalış gibi deniz aktivitileri,  oteller, resortler, sadece RV tarzı araçlar için veya genel kamp alanları var.

2-001
Key West’e doğru Florida Keylerinde gün batımı…
3-001
Key West’e doğru Florida Keylerinde gün batımı…
4-001
Key West’e doğru Florida Keylerinde gün batımı…

İlk gidişimizde ‘Smathers Beach‘ üzerinde bulunan Sheraton Suites otelde kalmıştık. Bu sefer KOA‘nın Sugarloaf‘daki kamp alanında kalmaya karar verdik. Kamp alanına hava karardıktan sonra ulaştığımızdan çadırımızı kurarken sivrisineklerin saldırısına engel olamadık. Sivrisinek kovucusunu sürene kadar yeterince nasibimizi almıştık zaten. Çadırımızı kurup eşyalarımızı bıraktıktan sonra kendimizi Key West’in hem gece hem de gündüz en hareketli sokağı olan Duval Street’de bulduk. Cadde boyunca restoranları, barları ile oldukça hareketli ve gece hayatının kalbi burası diyebiliriz.

5-001
Duval Street – Key West

Duval sokağın en sonunda yer alan limandan (Mallory Square Dock) gün batımını izlemek muhteşem oluyor, hatta dünyanın en güzel gün batımının izlendiği yerlerden birinin Key West olduğunu okumuştuk. Her gün iskelede yapılan “Gün Batımı Festivali” eşliğinde güneşin batışı alkışlar eşliğinde izleniyor. Ayrıca çeşitli gösterileri izleyebilir ve kurulan sergilerden alışveriş de yapabilirsiniz. 2007 yılında gittiğimizde buradan gün batımını izleme şansımız olmuştu. Bu sefer de yol boyunca muhteşem manzara eşliğinde gün batımında yolculuk yapma şansını yakaladık. Bu sırada motosikletle yolculuk etmenin avantajını da yaşadık. Gün batımı eşliğinde yaptığımız yolculuğun videosunu HD izleyebilirisniz…

Mallory Square Dock, Gün Batımı Festivalinden...
Mallory Square Dock, Gün Batımı Festivalinden…
Mallory Square Dock'tan Gün Batımı...
Mallory Square Dock’tan Gün Batımı…

Duval sokağın diğer ucuna gidildiğinde South sokağına geliniyor ve Kuzey Amerika kıtasının en güney ucunun burası olduğunu gösteren bir taş var. Genelde önü kalabalık olur ve isterseniz sıraya girip Küba’ya sadece 90 mil yazısı eşliğinde hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

Kuzey Amerika kıtasının en güney ucu, Key West
Kuzey Amerika kıtasının en güney ucu, Key West

Neredeyse bütün yıl boyunca denize girilebiliyor, su spor aktivitilerinin yanında golf severler de düşünülmüş. Otel alternatiflerinin yanında şehrin içinde her yere yakın çok güzel bed&breakfast’lar var, gittiğiniz döneme  göre bed&breakfast’larda yer bulamayabilirsiniz. Bütün ABD için geçerli kural; eğer resmi tatil döneminde bir yere gitmeyi düşünüyorsanız  çok önceden rezervasyonunuzu yaptırın yoksa ya çok pahalıya kalırsınız ya da yer bulamazsınız. En yağışlı dönemi Haziran-Ekim arası oluyor ve Eylül ayı yağış oranının en yüksek olduğu ay. Zaten bu dönemler kasırga zamanı ama önceden hava durumunu takip etmeniz halinde iyi zamanına denk gelebilirsiniz. Biz her iki seferde de yağmuru kaçırmadık, zaten yaklaşan fırtına yüzünden de bu sefer erken ayrılmak zorunda kaldık.

En iyi plajlarından biri Fort Zachary Taylor State Park’ın içinde bulunuyor.

Park ile ilgili bütün güncel  bilgileri web sitesinden bulabilirsiniz. Plajda şezlong, şemsiye ve şnorkel kiralanabiliyor. Diğer alternatif plaj seçeneklerini ve özelliklerini ekteki web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Ernest Hemingway‘ın evini ziyaret etmek ise deniz harici Key West’te yapılabilecek turistik aktiviteler arasında sayılabilir.

Key West Yollarında ve şehir merkezinde çektiğimiz videomuzu HD izleyebilirsiniz… Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Key West‘in 70 mil (113km) batısında kalan ve yedi küçük adadan oluşan Dry Tortugas National Park‘da görülmesi gereken yerlerden biri. Ulaşım sadece tekne veya deniz uçağı ile sağlanıyor. Fırtına bütün planımızı bozunca bu parka da gitme şansımız olmadı. Günübirlik turlar olduğu gibi kamp da yapılabildiğini okumuştuk. Bütün bilgileri web sitesinden bulabilirsiniz.

Şehir içinde gezmek için isterseniz 13 farklı durakta duran ve bütün gün boyunca ulaşım aracı olarak da kullanabileceğiniz Trolley turlarına da katılabilirsiniz. Detaylı bilgi ve fiyatlar için linki tılayabilirsiniz.

DSC07740
Key West sokaklarından…

Key West Yeme-İçme, Eğlence 

Restoran ve bar alternatifi oldukça fazla. Birçok barda canlı müzik var ve grupların performansları genelde iyiydi. Duval sokağı üzerindeki restoran ve barlar öncelikle tercih edilebilir, Mallory Square üzerindeki mekanlarda gün batımı saatinde yer bulmak biraz zor olabilir. İlk gittiğimizde barların birinin dış mekanında oturmuş ve mojitolarımızın eşliğinde gün batımını izlemiştik. Yemeğimizi ise Duval sokağı üzerindeki restoranların birinde yemeği tercih etmiştik. İkinci gidişimizde geç olduğundan restoranların arasından tercih etmekle uğraşmamak için pizza yemek kolayımıza gitti. Angelino Pizzeria’da yediğimiz pizzayı beğendik, belki aç olduğumuzdan bize ekstra lezzetli gelmiş olabilir.  Dekorasyon olarak dolarların kullanıldığı Willie T’s Restaurant & Bar’daki müzik grubu iyiydi. Yemekleri hakkında bilgimiz yok ama bir şeyler içmek için ideal.

9-001
Duval Street

Key West’in neyi mi meşhur tatlı ile aranız iyiyse kesinlikle key lime pie denemeyi unutmayın. Key Lime Güney Florida’ya özgü küçük sarı-yeşil limonlara verilen isimdir ve birçok içecek, tatlıda kullanılır. Dondurmasını, tartlarını veya mojito denenebilir.

Fort Lauderdale‘e gitmek üzere yola çıktığımızda deniz kenarında bulunan Bahai Honda State Park‘ı gördük. Kamp da yapılabilen parkta kalıp kalmama konusunda kararsız kaldık ama gelen fırtına gözümüzü korkuttuğu ve bir gece önce iyi ıslandığımız için yola devam kararı aldık.  Ama aklımızda da kaldı, kamp yapDmayı artık bir daha ki sefere bıraktık. Park ile ilgili bütün güncel bilgileri ekteki web sitesinde ve http://bahiahondapark.com/  sitesinde bulabilirsiniz.

10-001
Key West’e doğru…

Dönüş yolunda İslamorada bölgesinde Whale Harbor Restoran’da yemeğimizi yedik. Yine yağmurdan nasibimizi alarak yolumuza devam ettik ve ancak akşam Fort Lauderdale’e varabildik.

Whale Harbor Restaurant and Marina Restoran mekan olarak çok güzel, deniz kenarında açık mekanında keyifle yemek yenilebilecek bir yer. Yemekleri çok süper değildi ama kötü de değil. Fiyatlardan wahoo splash 18 dolar, shrimp sandviç 15 dolar, kadeh şarap 5 dolar, kahve 2.5 (kötüydü). Adresi, 83413 Overseas Highway İslamorada, FL

KOA Campground: ABD’de oldukça yaygın özel kamp alanlarından birisidir. Genel olarak iyi olduklarını bildiğimiz için fazla araştırmadan Sugarloaf’ta  olduğunu görünce direkt burada kalmaya karar verdik. Fakat bir gece geçirdikten sonra sabah uyandığımızda vucüdumuzdaki ısırıkları görünce kararımızın ne kadar yanlış olduğunu anladık. Yeri kesinlikle çok güzel, harika bir manzara, doğa ve deniz ile iç içesiniz ama ilaçlama ve bakım yeterli değil.  Gecesi KOA üyesi olmayanlar için 58 dolar ve ekstra %7 vergi alınıyor.

KOA kamp alanında güzel bir sabah....
KOA kamp alanında güzel bir sabah….

Kamp alanından memnun kalmayınca Key West‘in içinde alternatif kalabileceğimiz bed&breakfast bulduk ama fırtına beklendiği için kalmama kararı alıp  geri dönüş yoluna geçtik. Key West’te kalacak yer araştırırken bazı otellerin sadece yetişkinler için olduğunu belirtelim. Özellikle çocuklu ailelerin bu konuda dikkat etmesini tavsiye ederiz.

Sheraton Suites Key West; 2007 yılında iki gece kaldık. Gecesi iki kişi oda fiyatı vergi dahil 150 dolara kalmıştık. Otelin konumu güzel, Smarthers Beach ile arasında sadece bir cadde var. Şehir merkezine araba ile 10 dakika kadar uzaklıkta ama ücretsiz servisleri var. Yoğunluğa göre şehir merkezinde araba park etmek  sorun olabiliyor ve trafik oldukça yoğundu.  

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Key West Fotoğraflarımız

Smarthers Beach
Smarthers Beach

2014 yazında Türkiye’den gelen misafirlerimizle Miami’den günübirlik tekrar Key West’e gittik. Hava çok güzeldi, Florida Key’leri boyunca birkaç yerde durduk ve hatta buradaki sahillerde biraz takılsak mı diye düşündük.

12-001
Florida Keylerinden…

Ama Key West’teki plajlar bizi bekliyor diye Smathers Beach’e doğru yola devam ettik. Maalesef plaja vardığımızda tam bir hayal kırıklığı oldu. Birkaç gündür devam eden aralıklı yağmurlar sayesinde bütün deniz yosunları kıyıya vurmuş ve neredeyse su görülmez hale gelmişti. Plaj harika, bembeyaz incecik kumların üstünde güneşlenme molası verdikten sonra şehrin içine gitmeye karar verdik.

Smathers Beach - Florida
Smathers Beach – Florida

Daha önce de yaptığımız aktiviteleri yine misafirlerimizle birlikte bir kez daha yapıp şehrin havasını soluyup tadını çıkardık. Her zamanki gibi Duval caddesi cıvıl cıvıldı ve her yerden ayrı bir müzik sesi yayılıyordu.  Yine gidermeyiz tabii ki neden olmasın, Key West bizi bekler…

Ayfer & Onur Öznar

Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

9 Yorum

 1. Nihan Aktaş Nihan Aktaş

  Merhaba, Key Westte oteller epey maliyetli. Günübirlik gitsek çok sey kaçırmış olur muyuz? Günübirlikte tavsiyeniz araç kiralamak mı yoksa miamiden kalkan turlar mı? Tesekkürler

  • Merhaba,
   Mesajınızı geç gördük, kusura bakmayın. Henüz gitmemişseniz günübirlikte araç kiralayarak gitmenizi tavsiye ederiz. Zamanınızı kendinize göre ayarlarsanız. Selamlar, sevgiler…

 2. meltem durmaz meltem durmaz

  Merhaba Ayfer Hanım. Biz 14 ocakta Miami, Orlando, Puerto Rico gezisi planlıyoruz. Tüm geziyi planladım. Tek sıkıntım Key Westten Orlandoya arabayla giderken sizin önereceğiniz görmemiz gereken güzel yerler var mı? Teşekkürler

  • ayferonur ayferonur

   Meltem Hanım Merhaba,

   Daha önce Miami tarafına gitmediyseniz Florida’nın doğu sahillerini gezerek Fort Lauderdale, Lauderdale-by-the-Sea, Palm Beach, Port Canaveral-NASA’ya uğrayıp Orlando’ya geçebilirsiniz. Doğusunu gördüyseniz batı sahillerinden gitmenizi tavsiye ederiz. Everglades City’de airboat turuna katılabilirsiniz, Naples, Fort Myers, Siesta Key, Tampa üzerinden Orlando’ya geçebilirsiniz.
   Keyifli bir tatil olmasını dileriz. Selamlar, sevgilerimizle…

   • meltem durmaz meltem durmaz

    Çok teşekkürler…

 3. Osman Osman

  Kuzey Amerika’nın en güney ucu 🙂 Tüm yıl denize girilebilmesi oraya ayrıcalık katan özelliktir. Bu güzel bir şey.

  • Ayferonur Ayferonur

   Florida’nın eyaletinin genel özelliği neredeyse bütün yıl havanın ılık olması ve yılın uzun bir dönemi denize girilebilmesi. Soğuyu sevmeyenler için ideal yer 🙂

 4. Halil Yarmaci Halil Yarmaci

  Güzel bir yazı olmuş, tüm yıl denize girilebiliyor olması gerçekten harika. Kuzey Amerika kıtasının en güneyinde bulunmakta ilginç olsa gerek.

  • Ayferonur Ayferonur

   Çok teşekkürler, hepsi güzeldi 🙂 Bize göre Key West, Florida’nın en güzel ve şirin beldelerinden biri, kesinlikle Miami’ye kadar gelindiyse gidilmesini tavsiye ederiz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir