"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cinque Terre

Riomaggiore

Cinque Terre’nin Renkli Beş Köyü

Cinque Terre, İtalyan Rivierası’nda beş güzel yamaç köyünden oluşan engebeli bir sahil şerididir. Yakın zamana kadar yalnızca katır yolları ile birbirine bağlanan beş eski balıkçı köyüne (Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore) günümüzde demiryolu veya denizden de ulaşım var.

Ayrıca Riomaggiore’den başlayıp Monterosso’da biten 12 km uzunluğundaki Sentiero Azzurro yamaç yürüyüş parkuru köyleri birbirine bağlıyor. Sıcak yaz günlerinde yorucu olsa da tüm yıl boyunca açık olan yürüyüş parkurlarının enfes manzaraları eşliğinde köylere ulaşmak ve gezmek yürüyüş severler için daha da keyifli olacaktır. Monterosso – Vernazza ve Vernazza – Corniglia arası parkurlar sezonda ücretli ve kart (Cinque Terre Trekking Card) almak gerekiyor. Diğer tüm parkurlar ücretsiz! Sezon dışında (6 Kasım’dan 17 Mart’a kadar, yıla göre tarih değişebilir) Cinque Terre’yi ziyaret ederseniz, tüm parkurlar ücretsiz.

Cinque Terre Yürüyüş Yolları

Cinque Terre Köyler Arası Ulaşım

Cinque Terre Ekspres trenleri; sezonda beş köy arasında her 20 dakikada bir hareket etmektedir. Sezon dışında saatte 1 veya 2 kere sefer oluyormuş. Tren La Spezia şehrinden kalkıyor. Eğer bu bölgede konaklayacak olursanız tren ile günübirlik gidip gelmek rahat olacaktır.

Cinque Terre Trekking Card  bir günlük yetişkin ücreti; 7,50 Euro, iki günlük 14,50 Euro. (18 Mart-5 Kasım 2023)

Cinque Terre Treno Card (tren + yürüyüş parkurları) bir günlük yetişkin ücreti; 18,20 Euro, iki günlük 33 Euro. Tren tek biniş ücreti sezonda 5 Euro, sezon dışı 2,5 Euro.

Cinque Terre Köyleri

Cinque Terre sahil şeridinde; toplam 120 km’den uzun 48 yürüyüş parkuru mevcuttur. Yürüyüş parkurlarının açık olup olmadığını ve detaylı güncel bilgilere linklerden ulaşabilirsiniz.

Parkur bilgileri için; https://www.cinqueterre.eu.com/en/footpaths-cinqueterre

Kartların güncel fiyatı ve bilgiler için; https://www.cinqueterre.eu.com/en/cinque-terre-card

Riomaggiore Köyü ve ilerisi

Kendi aracınız ile gezmek isterseniz özellikle sezonda araç parkının zor olduğunu belirtelim. Köylerin içine sadece orada oturanların veya izinli araçların girmesine izin veriliyor. Bazılarının girişlerinde otopark olsa da kısıtlı ve aracınız yüksekse kapalı otoparklarda sorun yaşayabilirsiniz. O yüzden daha uzak mesafelerde aracınızı bırakıp yürümeye hazırlıklı olun.

Otopark bilgisi

Cinque Terre’nin Cezbedici Köyleri

Cinque Terrenin beş köyü; rengarenk evleri ve dik teraslara tutunmuş üzüm bağları, balıkçı tekneleriyle dolu limanları, Orta Çağ kaleleri ile cezbedici duruyor. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne giren Cinque Terre, Akdeniz’in en güzel manzaralarını sunuyor. Bölge mutfağı ile de deniz ürünleri severler için cennet. Liguria bölgesinin ünlü sosu pesto ile birlikte deniz ürünleri sunan trattoria’larda gözünüz kadar mideniz de bayram edecek 🙂

Bizim rotamız;  Riomaggiore – Manarola – Corniglia – Vernazza – Monterosso şeklindeydi. Ama kış aylarında hava erken karardığından son köy Monterosso’ya vaktimiz kalmadı.

İlk durağımız olan Riomaggiore Köyü; google’da Cinque Terre diye arattığınızda fotoğrafları ilk çıkan köy ve bölgenin en güneyinde yer alıyor. Merkezi araç trafiğine kapalı olan köyün içine doğru yaklaştığınızda kapalı otopark var ama yüksek aracınız var ise maalesef otoparka girme şansınız yok. Biz de köyden yaklaşık 2 km kadar uzaklıkta ana yola doğru bir yer bulup aracımızı park edebildik. Ama sezonda bulmak çok zor olacaktır. Köye yürüyerek inip çıktık ve daha keyifli oldu. Sezon dışında köy çok hareketli olmasa da sakinliği ve pastel renkli evleri ile bizim hoşumuza gitti.

Cinque Terre, İtalyan Rivierası
Riomaggiore – Cinque Terre

1340 yılında gotik tarzda inşa edilmiş San Giovanni Battista Kilisesi ziyaret edilebilir. 1260 yılında inşa edilmiş Riomaggiore Kalesi ise enfes deniz manzarasının keyfini çıkaracağınız yerler arasında. Limanında da çakıl taşlı küçük bir plajı var. Yamaç boyunca sıralanmış denize bakan  rengarenk evlerini fotoğraflayıp atıştırmalık deniz mahsülleri ile enerjimizi aldıktan sonra geri dönüşe geçtik. Yazın buranın kalabalığını hayal bile etmek istemedik.

Not: Riomaggiore’yi Manarola’ya bağlayan ünlü patika yol “Via dell’Amore” heyelan nedeniyle 2024 yazına kadar kapalı.

İkinci durağımız; Manarola Köyü kayanın içine oyulmuş renkli evleri ve şirin restoranları ile sanki denizi seyrediyor. Hemen girişinde ücretli açık otopark olduğundan park sorunu yaşamadık. Yazın tabii ki dolu olacaktır. Manarola seyir noktasına doğru yürüdüğünüzde köye doğru fotojenik pozlar yakalamanız mümkün. Nessun Dorma restorandan ise manzara doruk noktasına çıkıyor. Yerel şaraplar sunan mekanda bir şeyler atıştırıp nefes kesen manzarının tadını çıkarabilirsiniz. Yazın küçük limanında güneşlenip falezlerden denize atlayanların heyecanını paylaşabilirsiniz.

Cinque Terre, İtalyan Rivierası
Manarola – Cinque Terre

Fresklerle süslü, 14.yüzyıldan kalma gotik ve barok taş kilise San Lorenzo görülecek yerler arasında. Eğer Noel zamanı bu bölgedeyseniz; Manarola (Presepe di Manarola), dünyadaki en büyük Noel Doğuş sahnesine ev sahipliği yapıyor. Manarola tepeleri, doğum sahnesi için 300 figür ve 15.000 lamba ile aydınlatılıyor. Bu gösteri  8 Aralık gibi başlayıp Ocak ayı sonuna kadar her gün 17:30-22:00 saatleri arasında izlenebiliyormuş. Bir gün önce geçince ışıklı halini göremedik ama hazırlanmış haline denk geldik.

Üçüncü durağımız; Corniglia Köyü Cinque Terre Milli Parkı’nın kalbinde, denizden 100 metre yükseklikte konuşlanmıştır. Beş köyün en küçüğü ve aynı zamanda en az erişilenebileni diye geçiyor. Tepe üzerine kurulu köye tren ile gelecek olursanız; 382 basamaklı Lardarina merdivenini çıkmak gerekiyor ya da tren istasyonundan servis otobüsüne binebilirsiniz. Otopark imkanı ise diğer köylere göre daha rahat ama sezonda aynı şekilde sıkıntı yaşanabilir.

Cinque Terre, İtalyan Rivierası
Corniglia – Cinque Terre

Üç tarafı üzüm bağları ve taş teraslarla çevrili Corniglia, zengin bir tarım geleneğine sahip eski bir Roma köyüymüş. Daha az turistik olan bu köy yürüyüşçüler ve doğaseverler için çok cazip duruyor.

Cinque Terre köylerinin en çok hoşumuza gideni…

Dördüncü durağımız; Vernezza Köyü İtalya’nın en güzel köyleri arasındadır. MS 1000 civarında kurulan köy, 1276’dan başlayarak Cenova Cumhuriyeti tarafından yönetildi. Köye ulaşmanın en ideal yollarından biri deniz. Renkli, tipik Ligurya evleriyle çevrili küçük limanı bütün sıcaklığıyla sizi karşılamaya hazır bekliyor.

Cinque Terre, İtalyan Rivierası
Vernezza – Cinque Terre

Araç ile gelecekler için; köye gelmeden 1,5 km önce özel bir otopark alanı var. Büyük araçlar da rahatlıkla park edebiliyor. Köye doğru, yeşilliklerin ve akan su seslerinin arasında yürüyüş yapmak çok keyifli. Ayrıca gün batımına burada denk geldiğimizden de olabilir bu köy gözümüze ayrı güzel geldi.

Cinque Terra - İtalya
Vernezza Gün Batımı

Denizi seyreden kayalıklara inşa edilmiş Santa Margherita di Antiochia Kilisesi ve köyü korsanlardan korumak için 15. yüzyılda inşa edilen Doria Kalesi görülecek yerler arasındadır. Kilisenin doğal limanında küçük bir kumsalı var. Sezon dışında gezildiğinde bu tarz yerlerin keyfine daha çok varılıyor.

Daha önce de yazdığımız gibi hava erken kararınca 5. köy; Monterosso’ya girmeden kuzeye doğru devam ettik. Monterosso otopark sorunu en az yaşanan beş sahil köyünün en büyüğüdür. Muhteşem plajları, güzel resifleri ve denizin berrak suları bu küçük köyü İtalyan Rivierası’nın en popüler yerlerinden biri yapmaktadır. Özellikle konaklamak için bu köy tercih edilebilir. Ayrıca yıl boyunca çeşitli festivallere de ev sahipliği yapıyor, gitmeden önce kontrol etmekte fayda var. Kim bilir belki bir gün biz de birine denk getirip yeniden bu bölgeye gelme fırsatı yaratırız.

2022 Avrupa gezimizin özetini İnstagram sayfamızdaki öne çıkanlara sabitledik. Cinque Terre paylaşımlarımızın da yer aldığı İtalya bölümü için linke tıklayınız..İTALYA-1

Keyifli geziler…

Ayfer & Onur Öznar

Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

4 Yorum

 1. Şefika Şefika

  Her bir köy birbirinden güzel duruyor, bol keyifli geziler ve paylaşımlar dilerim.

  • ayferonur ayferonur

   Çok teşekkürler ☺️

 2. Konular mükemmel olduğu gibi site teması da içeriğe müthiş uyum sağlamış. Tebrikler

  • ayferonur ayferonur

   Çok teşekkürler ☺️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir