"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yabancı Dil Bilmenin Önemi

Seyahat Ederken Yabancı Dil Bilmenin Önemi

Aldığımız soruların başında “bu kadar uzun süredir yoldasınız ve gittiğiniz ülkelerde dil sorunu yaşadınız mı?” yer alıyor. Kuzey Amerika’yı gezerken İngilizce bildiğimizden dil konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Ama Meksika’dan sonra dil İspanyolca’ya dönünce İspanyolcamızı geliştirmediğimize inanın pişman olduk. İngilizce’ye benzer kelimelerin fazlalığı avantaj olsa da keşke daha iyi konuşuyor olsaydık dediğimiz anlar çok oldu. Geçtiğimiz ülkelerin yerel halkı ile daha derinden iletişim kurup hayatlarına daha fazla dahil olmak isterdik.

• Seyahat ederken farklı bir veya birkaç dili bilmek ne kadar gerekli?

Dil en önemli iletişim kaynağımız. Kısa süreli bir gezide belki yabancı dil bilmemek çok büyük eksiklik olmayabilir ama uzun süreli bir gezide günlük hayatın içinde olmak, kültürünü daha yakından tanımak, diğer ülkelerden gelmiş gezginler ile bilgi alışverişinde bulunmak ve iletişim kurmak için kesinlikle gerekli olduğuna inanıyoruz. Dil çeviri programlarını kullansanız da sadece basit kısa süreli iletişim kurma şansınız olacaktır. Uzun uzun kimse çeviri programı eşliğinde sizinle sohbet etmeyecektir. Kendinizi bir an onun yerine koyun; Türkçe bilmeyen ve sizin de onun dilini bilmediğiniz bir turistle siz ne kadar iletişim kurmaya çalışırsınız? İki tarafın da ortak konuştuğu bir dil her şeyi kolaylaştıracaktır. Yabancı dil bilmeden gezmek, o ülkeyi tam olarak hissetmeden dolaşmanıza neden olacaktır.

Toronto, Kanada

• Seyahat ederken dil bilmenin faydaları neler?

Açıkcası yabancı dil bilmenin, en azından İngilizce‘ye günlük anlaşabilecek kadar hakim olmanın faydasını yolda çok göreceksiniz. Her şeyden önce kendinize güveniniz artacak ve turlara ihtiyaç duymadan daha özgürce dolaşabileceksiniz. Turla gezmekten zevk almayıp sırf dil bilmediği için yalnız başına seyahata çıkmaya cesaret edemeyen dostlarımız var.

San Francisco, ABD

Gittiğiniz ülkelerde daha fazla arkadaş edinme şansınız olacak. Sosyal aktivitelere rahatlıkla katılabileceksiniz. Filmleri orijinal dillerinde izleyebileceksiniz. Müziklerini anlayıp hissederek dinleme şansınız olacak. Dünyadaki kültürel farklılığı daha iyi anlamanızı sağlayacak. Geçici işlerde çalışma fırsatınız olacak. Uzun süreli yolda olup hostel, restoran, öğretmenlik vs. işlerde çalışan gezginlere çok denk geldik. Yemek siparişi verirken önünüze ne geleceğini bileceksiniz, bir sürpriz ile karşılaşma sansınız olmayacak. Sağlık sorunu ile karşılaşmanız halinde anlaşma sorununuz olmayacak. Kaybolma şansınız azalacak, yol tarifi sorduğunuzda söyleneni anlayabileceksiniz.

Bir dili çok iyi konuşuyorsanız ikinci hatta üçüncü bir dili öğrenmek hem daha kolay hem de daha eğlenceli olacak.

• Hangi yabancı dil öncelikle bilinmeli?

En çok yaygın dil birçoğunuzun tahmin ettiği gibi “İngilizce”. Neredeyse gezginlerin arasındaki ortak dil olmuş vaziyette. Gittiğiniz ülkenin dilini bilmeseniz de İngilizce ile diğer dili bilen birine denk gelme olasılığınız çok yüksek. Bu gezimizde Avrupa’dan gelmiş hem İngilizce hem de İspanyolca bilen gezginlerin faydasını çok gördük. Ayrıca dil çeviri programların İngilizce’den diğer dillere çevirisi Türkçe’den çok daha doğru oluyor.

Motosiklet ile yaptığımız gezimizin yol haritası…

Arasıra bizim ülkemizde niye dil eğitimi yetersiz diye düşünmeden edemedik. Devlet okulunda okuyup birkaç dili rahatlıkla konuşabilen Avrupalı gezginlere hayran kalmamak elde değil.

İngilizce öğrenmek istiyorsunuz ve nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız bütün dünyada geçerli şubesini kolay bulabileceğiniz bir dil okuluna yazılarak ilk adımı atabilirsiniz. Özellikle gezerken bu tarz bir dil okuluna kaydolup uzun süreli kalmasanız bile gittiğiniz ülkede şubesini bularak devam etme şansınız olacaktır. Tabii ki bir taraftan pratik yapma şansınız olduğundan daha hızlı pekişecektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir