"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hilton Head Island

Hilton Head Island - South Carolina
Hilton Head Island – South Carolina

Bisiklet Adası Hilton Head Island

Hilton Head Island (Hilton Head Adası), Atlanta’dan yaklaşık 300 mil (480 km) uzaklıkta ve araba ile dört buçuk saat sürüyor. Hafta sonumuzu değerlendirmeyi düşündüğümüz adaya cuma gününden gidip en azından 2 gün kalarak tadını çıkarmaya çalıştık.

Tahminimizden daha fazlasını bulduğumuz ve çok güzel iki gün geçirdiğimiz Hilton Head Island; doğası, sahili, tüm adayı dolaşabileceğiniz bisiklet yolları, sakinliği ve havası ile bizi kendine hayran bıraktı. Başta yaşlı nüfusun fazla olması dikkatimizi çekip şaşırtsa da adayı dolaştıkça nedenini anladık. Emeklilikte yaşamak için çok ideal bir bölge olduğunu söyleyebiliriz.

Ada, insan ayağı şeklinde ve ayağın bölümlerine göre adanın bölgelerini de belirlemişler. Ayağın tabanı Atlantik Okyanusuna bakan 20 km kadar uzunluğundaki sahilidir.

Hilton Head Island Genel Görünüş
Hilton Head Island Genel Görünüş

Atlantik sahili halka açıktır ve çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sezona göre çekilen deniz sayesinde yürüyüş, koşu yapabilir veya tüm kumsalı bisiklet ile dolaşabilirsiniz. Evcil hayvanlarınızı da rahatlıkla yanınızda getirebileceğiniz sahilde onlar da diledikleri gibi özgürler.

Folly Field Beach Park - Hilton Head Island
Folly Field Beach Park – Hilton Head Island

Plaja giden bazı bölümlerdeki sallanan banklar, kamelye altındaki koltuklar ve su fıskiyeleri gerçekten çok güzel düşünülmüş. Sallanan banklarda özellikle hava güzelse gece veya gündüz yer bulmak tabii ki zor. Gece keyfi de yıldızların altında ayrıca güzel oluyor.

Coligny Beach Park - Hilton Head Island
Coligny Beach Park – Hilton Head Island

Plajların hepsinde var mı bilmiyoruz ama sabah gittiğimiz Folly Field Beach Park ve Coligny Beach Park‘ın girişlerinde ücretsiz duş, tuvalet ve kabinler vardı. Coligny Plajında arabanızı ücretsiz park edebiliyorsunuz, Folly Field plajında ise 15 dakikası 25 cent olan meterlı otopark var. Sahiller ile ilgili daha fazla bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

Folly Field Beach Park
Folly Field Beach Park – Hilton Head Island

Adayı keşfetmenin en güzel yolu bisiklet ile dolaşmak olacaktır. Eğer bisikletiniz yoksa birçok yerden bisiklet kiralanabiliyor. Yaklaşık 100 kilometre uzunluğundaki yeşilliklerin içindeki bisiklet yolları sayesinde tüm adayı keyif alarak dolaşabilirsiniz. Bisikletlilerin her türlü güvenliği düşünülmüş ve 7’den 77’ye neredeyse herkes bisiklet kullanıyor. Çok sık aralıklarla bisiklet park alanları var.

Bisiklet Yolu ve Trafik Levhaları
Bisiklet Yolu ve Trafik Levhaları – Hilton Head Island

Hilton Head Island’da yürüyüş, bisiklet ve plajdan daha fazlasını bulacaksınız. Bazı hayvanları doğal yaşam yerlerinde görebilme imkanınız olduğunu unutmayın. Biz yaklaşık bir buçuk saatimizi Pinckney Island National Wildlife Refuge‘de geçirdik. Park birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Park çok büyük olduğu için tümünü dolaşmak bir günü rahatlıkla alır. Herhangi bir aksi durumla karşılaşmamak için dikkat etmeniz gerekenleri panolarda detaylıca yazmışlar.

Pinckney Island National Wildlife Refuge
Pinckney Island National Wildlife Refuge

Biz daha çok farklı kuş türlerini görebildik. Görme ihtimalimiz olan Amerikan timsahı kendini bize göstermedi. Yürüyüş parkurlarını bisikletliler de kullanabiliyor. O yüzden bisiklet ile gidecek olursanız parkı çok daha detaylı ve çabuk dolaşabilirsiniz.

Pinckney Island National Wildlife Refuge
Pinckney Island National Wildlife Refuge

Park girişi ve otoparkları ücretsiz, isterseniz turlar da düzenleniyor. Parkta yiyecek-içecek ve tuvalet olmadığı aklınızda olsun. Ayrıca kedi, köpek vs. hayvanların hiçbirine izin verilmiyor.

Kano ve zipline turları ilgi çekici ve zevkli olabilir. Biz bu sefer fırsat bulamadık ama bir dahaki gidişimizde mutlaka her iki aktiviteyi de yapmak istiyoruz. Ayrıca yunus izleme turları da meraklısı için ilgi çekici olabilir.

Bizim golf ile çok fazla ilgimiz yok ancak ada golf oynamayı sevenler için tam cennet. Spa, resort oteller, tenis,  alışveriş ne ararsanız adada var. Alışveriş yapmayı seviyorsanız Bluffton bölgesindeki indirim mağazalarının olduğu Tanger Outlets Hilton Head‘deki mağazalara bakabilirsiniz.

Gün batımı için tavsiyemiz Sea Pines bölgesinde bulunan Harbour Town Marina olacaktır. Buradaki deniz fenerine çıkabilirsiniz. Gün batımını izledikten sonra restoranlardan birinde akşam yemeği yemek hoş olacaktır.

Hilton Head Island - South Carolina
Harbour Town Marina – Sea Pines

Biz buradaki “The Crazy Crab’ adlı restoranda akşam yemeğimizi yedik.  Adanın bazı bölümleri özel ve Sea Pines bölgesi de özel olduğu için girişte misafirlerden araba başına 6 dolar ücret alınıyor. Kalmıyorsanız, gece belli bir saatte o bölgeden ayrılmanız gerekiyor. Bisikletle ve bazı bölgelerine girişe ise izin verilmiyor. Sea Pines bölgesinin en ucunda yer alan South Beach Marina Village de özellikle çocuklu aileler için eğlenceli olacaktır. Çocuklar için eğlence alanı yapmışlar, açık alanda canlı müzik dinleyip birşeyler atıştırabilir ve içebilirsiniz.

South Beach Marina Village - Sea Pines
South Beach Marina Village – Sea Pines

Hilton Head Island ile ilgili gezilecek, görülecek yerler ve daha fazla detaylı bilgiyi linkteki web sayfasından  inceleyebilirsiniz.

Hilton Head Island civarında gidilecek yerleden biri yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Georgia eyaletinin en eski şehri Savannah olacaktır. Savannah ile ilgili yazımıza linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu gidişimizde uğradığımız Beaufort kasabası ise gerçekten görülmeye değer. Forrest Gump, The Prince of Tides, G.I.Jane gibi bilinen filmlerin bazı sahnelerinin geçtiği, 300 yıllık tarihi ile ABD’nin sevimli ve tarihi sahil kasabasına da bu kadar yaklaşmışken mutlaka uğrayın deriz. Şehirde yarım günümüzü geçirdik ama etrafındaki adaları zamanımız olmadığından gezme şansımız olmadı. Umarız yolumuz bu taraflara yine düşer.

Beaufort Sokaklarından
Beaufort Sokaklarından
Park ve Eğlence - Beaufort, South Carolina
Park ve Eğlence – Beaufort, South Carolina

Hilton Head Island ve Beaufort Yeme-İçme

Beaufort’ta özellikle Beaufort River tarafındaki restoranlar hoşumuza gitti, şehrin içinde zaten fazla alternatif göremedik. Hilton Head Island’da ise alternatif çok fazla. Özellikle balık ve deniz ürünlerini seviyorsanız denemenizi tavsiye ederiz.

Q On The Bay  (10/25/14): Beaufort, Waterfront Park‘a bakan Bay St. üzerinde bulunan restoranın hem içeride hem de dışarıda oturma bölümleri var. Öğle yemeğimizi yediğimiz restoran dışarıdan fena durmuyordu ve kalabalıktı. Fish Taco, sebzeli quesadilla ve yanında bira sipariş verdik. Lezzetleri fena değildi, mennun kaldık. Fiyatlardan şişe biralar 4 dolar, fish taco 11, quesadilla 7 dolar. Fiyatlara vergi ve bahşiş ekleniyor. Menü ve daha fazla bilgiyi http://www.qonbay.com/#bbq-revisited linkteki web sayfasından bulabilirsiniz.

Beaufort Nehir Kenarındaki Parktan
Beaufort Nehir Kenarındaki Parktan

 The Crazy Crab (10/25/14): İki şubesi bulunan restoranın Harbour Town Marina’da bulunan şubesinde akşam yemeğimizi yedik. Balık ve deniz ürünlerini sevenler için bu restoran ideal bir tercih olacaktır. Özellikle haşlama yengeç  tabakları (crab boil) taze ve lezzetliydi. Broil salmon ve crab boil yedik. Kendi üretimleri olan kırmızı şaraplarını da beğendik. Fiyatlardan, 1/2 lt. şarap 12 dolar, ızgara samon 22 dolar, crab boil 30 dolar. Rakamlara %7 vergi ilave ediliyor ve en az %15 bahşiş  bekleniyor. Menü ve daha fazla bilgiyi http://www.thecrazycrab.com/ linkteki web sayfasından bulabilirsiniz.

Anglers Beach Market Grill (10/26/14): Forest Beach Dr.’da hemen Coligny Beach Park‘ın girişinde açık plazanın içinde bulunan restoranda öğle yemeğimizi yedik. Aynı açık alana bakan birkaç alternatif var. Deniz kenarında balık ve deniz ürünleri daha cazip geldiğinden burayı seçtik. Pazar günleri gündüz birçok restoran kapalı oluyor, ama buradaki restoranlar açıktı. Balık sandviçlerinde ve birkaç çeşitte daha kampanyaları vardı. Taze balıktan yapılmış balık sandviçlerini çok beğendik. Sandviç çok büyük değil ama yetiyor, yanına patates kızartması isterseniz getiriyorlar. Sandviç 5 dolar, fıçı biraları 3 dolar. Rakamlara %7 vergi ilave ediliyor ve en az %15 bahşiş  bekleniyor.

Hilton Head Island’da kalacak yer alternatifi çok fazla ama resmi tatil dönemlerinde, golf turnuvalarının ve çeşitli etkinliklerin olduğu zamanlarda yer bulmakta sorun yaşanabilir veya fiyatlar artabilir. Ada genel olarak güvenli.

Kaldığımız Hampton Inn Hilton Head otel hakkındaki düşüncelerimiz: İki gece, oda-kahvaltı iki kişi için 235 dolar ödedik. Dillon Road üzerinde bulunan otel birçok yere yakın. Folly Field Beach iki mil uzaklıkta. Kahvaltısı fena değildi, odası temizdi. Kliması biraz gürültülü çalışıyordu, başka olumsuz bir şey gözümüze çarpmadı.

Atlanta-HiltonHead Island Yol
Atlanta – Hilton Head Island arası yol rotamız

 

Hilton Head Island fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. FOTOĞRAFLARIMIZ

Pinckney Island National Wildlife Refuge fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. FOTOĞRAFLARIMIZ

Beaufort fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. FOTOĞRAFLARIMIZ

Tavsiyeler:

 • Yanınızda sinek kovucusu olmasında fayda var. Özellikle Harbour Town’da çok fazla ufak sineklerden vardı.
 • Pinckney Island National Wildlife Refuge’e gidecek olursanız yanınızda yeterli miktarda suyunuz olsun. Yürüdüğünüz yollara dikkat edin, yılan veya poison ivy isimli bitkilerden olabilir.
 • Yaz dönemi güneş kreminizin en az 30 faktör olmasına özen gösterin.
 • Yazın özellikle Ağustos ayı en çok yağmur aldığı dönem, hava durumunu gitmeden önce kontrol etmekte fayda var. Kasırga sezonunda ayrıca dikkat etmeli…

5 Yorum

 1. Osman Osman

  Bisiklet adası başlığını görünce hemen dikkatimi çekti. Sormak istiyordum hep bu başlık altından sormak daha mantıklı geldi.

  Gitmek istediğiniz ülkelere bisikletle gittiğiniz bir tur oldu mu? Veya bir ülkenin-şehrin tamamını bisikletle gezdiğiniz oldu mu? Olmadıysa yapmak ister miydiniz?

  • Ayferonur Ayferonur

   Maalesef şimdiye kadar olmadı. Çok isterdik ama Onur’un diz problemi olduğu için uzun süreli bisiklet kullanamıyor. Yapanlara çok imreniyoruz,..

   • Osman Osman

    Öyle olmasına üzüldüm. Bisiklet çok farklı bir deneyim gerçekten. Umarım siz de deneme fırsatı bulabilirsiniz.

 2. Rotanıza bayıldım!Öncelikle bisiklete binmeyi çok sevdiğim için ve bunun yanında sahil kentleri hep daha çok keyif verdiği için bana kesinlikle gitmeliyim dedim!.Beaufort görmek istediğim yerler arasındaydı benim de.Bu güzel yazı için ellerinize sağlık!

  • Ayferonur Ayferonur

   Çok teşekkürler. Hem bisiklete binmeyi hem de sahil kentlerini seviyorsanız Hilton Head Adası tam size göre bir yer. Beaufort’a kadar gelen biri kesinlikle burayı da görmeli diye düşünüyoruz. ABD gezi planınız yakın mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir