"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hong Kong Gezi Notları

Hong Kong
Victoria Tepesinden Hong Kong Adası

 

Doğu’nun İçindeki Batı: Hong Kong’a Yolculuk…

Katlı şehir ismini verdiğimiz Hong Kong’a, Şangay’dan China Eastern havayolları ile yaptığımız 2,5 saatlik rahat bir uçak yolculuğu sonrası vardık.

1842-1997 yılları arasında Birleşik Krallık’a bağlı olan şehir, bugün Çin Halk Cumhuriyeti‘ne bağlı özel bir yönetim bölgesidir. Doğu ve Batı kültürlerini bir arada barındıran Hong Kong; tapınakları, renkli parkları, gökdelenleri, hızlı yaşam tarzı, alışveriş ve eğlence alternatifleriyle renkli bir şehir.

Ağustos 2011 Döviz Kuru : $1= 7.60 HK doları

Hong Kong Havaalanı: Giriş işlemleri yoğunluktan dolayı neredeyse bir saat kadar sürdü. Hong Kong, T.C. pasaportlulardan vize istemiyor. Sadece ne kadar kalacağımızı sordular.

Havaalanı şehir içi ulaşım: Havalanından otellere ücretli otobüs servisleri var. Havaalanı – Hong Kong adası otele kadar kişi başı 140 HK doları. Otobüslerin kalktığı yeri gümrük kapısından çıktıktan sonra “Hotel Shuttle” tabelalarını takip ederseniz kolayca bulursunuz.

Hong Kong gezisine hazırız :)
Hong Kong gezisine hazırız 🙂

Havalanından şehire gitmek için diğer kolay bir yol ise “Airport Express” trenini kullanmak. Şehir içine tren ile gelip metro sistemine geçerek kolayca gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Tren bileti kişi başı 100 HK doları. Airport Express kullanımının da dahil olduğu (paket yapmışlar) Octopus kartı satın alabilirsiniz. Ayrıca Airport Express tren sistemini kullanıyorsanız, trenin şehir içi kalktığı istasyon ile birçok otel arasında ücretsiz otobüs servislerinin de olduğunu daha sonra öğrendik. Örneğin bizim kaldığımız BP İnternational otelin hemen yan sokağından K4 numaralı otobüs kalkıyordu.  Tren sabah saat 05:50’den gece yarısı 12:48’e kadar çalışıyor.

IMG_5266
Hong Kong Uluslararası Havalanı

Yine bu havaalanından Air Asia ile Bangkok’a yaptığımız uçuşumuzu gerçekleştirdik. Check-in işlemleri yaklaşık 15 dakika sürdü. Aynı katta (level 5) Starbucks var. Kahvaltımızı Starbucks’da yaptıktan sonra gümrüğe geçtik. Gümrük geçişi çok rahattı. Gümrükten geçtikten sonra duty free, kafeler ve restoranlar var.

Hong Kong’da ilk dikkatimizi çekenler

Şehrin sokaklarında dolaşırken ilk dikkat edilmesi gereken tabii ki ters yönde akan trafik. Birleşik Krallık’a bağlı olduğu dönemden kalmış kurallar değiştirilmemiş. Genelde caddelerde ve sokaklarda yaya kaldırımına inmeden sola veya sağa bakın diye uyarılar var.

Asya‘nın en büyük serbest pazarı ve limanı olmasının etkisi de olsa gerek muazzam büyüklükte alışveriş merkezleri ile şehir neredeyse bir alışveriş cenneti olmuş. Ayrıca 7 milyonun üzerinde nüfusu ile dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinin başında yer alıyor. Nüfus yoğunluğunun etkisiyle de yapılmış yüksek binaların ve gökdelenlerin arasında kendinizi kaybediyorsunuz. Birbirine bağlantılı uzun üst geçitlerle şehre sanki ikinci kat yapılarak yoğunluk hafifletilmeye çalışılmış. Biz katlı şehir dedik sizce de yakışmadı mı 🙂

Hong Kong Adası-Central-001
Katlı şehir Hong Kong’un üst geçitlerinden sadece bir bölüm…

Yüksek binalardan ve insan yoğunluğundan bunaldığınızı hissettiğniz anlarda ise yemyeşil parklar imdada yetişiyor.  Nüfus yoğunluğu parkları yok edememiş, nasıl da düzenliler… Eh, bu kadar nüfus yoğunluğundan  bahsettikten sonra kaldırımlarda  veya alışveriş merkezlerinin önlerindeki  alanlarda piknik yapanları gördüğünüzde yadırgamazsınız 🙂

Pikniğe hazırız, hangi gruba katılsak?
Pikniğe hazırız, hangi gruba katılsak?

Bu kadar kalabalıkta kuyruk düzenini de beklememek lazım, Çin’de olduğu gibi burada da yok. Arkanızdan birileri para uzatır sizden önce bir şeyler almaya çalışırsa hiç yadırgamayın. Biz bu konuda Çin’den tecrübeli geldiğimiz için zorlanmadık 🙂

Şangay’dan geldiğimizden olabilir ama Hong Kong’a çok da aşık olmadık. Trenimizi ayarlayamadığımız için 4 gün kalmamız gerekti ve bu süre fazla geldi. Mutlaka göreceğim diye düşünüyorsanız 3 gün yeterli olacaktır. Elbette hepimizin beklentilerinin farklı olduğunu unutmayalım bu bizim düşüncemiz. Mesela alışverişi seviyorsanız belki bir hafta bile yetersiz kalabilir. ABD’ye göre karşılaştırma yaptığımız için genelde fiyatlar bize yüksek geldi. Ayrıca mağazalar ve alışveriş merkezleri çok kalabalık. Şehir çok temiz değil, havası biraz kirli geldi ve yer yer özellikle yağmurdan sonra etrafa pis bir koku yayılıyor.

Şehir, gece ışıltılı hali ile çok güzel, gün batımları ise müthişti. Güvenlik ile ilgili hiçbir sorun yaşamadık.

Kowloon Liman Bölgesinden...
Kowloon Liman Bölgesinden…

Hong Kong Ulaşım 

Metro ve deniz ulaşımı gayet kolay. Metro, tramvay ve deniz ulaşımında kullanılabilen Octopus kartı almanızı tavsiye ederiz. Kartı alırken 150 HK doları ödüyorsunuz, bunun 100 HK doları kullanım için 50 HK dolarını ise depozit olarak alıyorlar. Kartı 3 aydan önce  geri verirseniz; sadece 7 HK dolarını kesip 43 HK dolarını ve kartınızda kullanmadığınız miktarı iade ediyorlar. Metrolarda bilet için sıraya girmek durumunda kalmıyorsunuz. Octopus kartlarını, metro gişeleri dışında 7/11 veya Wellcome marketlerinden doldurabilirsiniz. Ayrıca bu marketlerde  alışveriş yaparken de kartınızı kullanabiliyorsunuz.

Staer Ferry - Hong Kong
Star Ferry – Hong Kong

Bazı metro istasyonlarında ücretsiz internete ulaşım var.

Tabii ki ulaşım için taksiyi de kullanabilirsiniz ama gündüz trafiğin yoğunluğundan tercih etmedik. Taksiyi otelden (Kowloon yarımadası) havaalanına sabah erken saatte giderken kullandık. Taksiciye 225HK doları ve 45 HK doları köprü için toplam 270 HK doları verdik. Sabah trafik rahattı ve yol 25 dakika sürdü.

Hong Kong Gezilecek Yerler

Şehir, Lantau adası, Kowloon ve Hong Kong adası olmak üzere 3 önemli bölgeden oluşuyor ve Hong Kong’da gezilmesi gereken yerler de bu bölgelerde bulunmaktadır.

Kowloon Bölgesi’nde gezilecek yerler;

Bölgenin en işlek caddelerinden biri olan 3,6 km uzunluğundaki NATHAN caddesi Kowloon’un en eski caddesi olmakla ünlüdür. Mağazaların çeşitliliği ve neon ışıkları ile zamanla zenginleştirilmiş cadde Kowloon bölgesini kuzeyden güneye doğru kesmektedir.

Diğer önemli caddelerinden biri de CANTON caddesidir. Daha gelir düzeyi yüksek kesime hitap eden mağazaları ile alışveriş severler tarafından oldukça talep görmektedir. Kowloon’un güneyinde kalan TSİM SHA TSUİ bölgesi; alışveriş merkezleri, restoranları, kafeleri ve otel çeşitliliği ile önemli bir turizm merkezi olmuş. Birçok turistik aktivasyon bu bölgede toplanmıştır.

Tsim Sha Tsui bölgesinden...
Tsim Sha Tsui bölgesinden…

Temple Night Market: Trafiğe kapatılan Temple caddesi üzerinde her akşam saat 18:00’den sonra kurulmaya başlayan pazar, İstanbul’daki Salı pazarının daha alt seviyede benzeri sayılabilir. Akşam turist akınına uğruyor. Yerel yemeklerinden de deneyebileceğiniz biraz salaş restoranlar ve sokak satıcıları da mevcut. Alışverişlerinizde pazarlık yapmayı unutmayın. (Jordan veya Yau Ma Tei metro istasyonlarından kolayca marketin kurulduğu sokağa ulaşabilirsiniz)

Temple Night Market
Temple Night Market

Star Ferry: Kowloon Yarımadası ile Hong Kong adası arasında İstanbul’daki vapurlara benzeyen feribot hattı. Vapura alışık olduğumuz için bize o kadar da enterasan gelmedi. Ama sıcak havada denizden gelen serin esinti eşliğinde yolculuk etmek keyifli  oluyor. Ayrıca şehrin her iki yakasının da bol bol fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Kowloon Park: Bölgenin kuzeyinde kalan ve daha çok yerel halkı tarafından talep gören parkı, gayet rahatlatıcı ve dinlendirici bulduk. Özellikle sıcak havalarda biraz da olsun serinlemek için ideal yerlerden biri. Park, ayrıca havuz dahil çeşitli aktiviteler de sunuyor.

Kowloon Yarımadası Liman Bölgesi: Star Ferry seferlerinin yapıldığı iskele ve Yıldızlar caddesi (Avenue Of Stars) bu bölgededir. Hava açık ise; Hong Kong Adası’nın panaromik görüntüsü ve gün batımı fotoğrafları en güzel buradan çekiliyor. Yıldızlar caddesinde yürüyüş yolu ve kaldırımlar, Los Angeles Hollywood’daki Walk of Fame’den esinlenerek Hong Kong’lu ünlülerin el izleri ve imzaları ile süslenmiş. En can alıcı noktası ise Bruce Lee’nin heykelinin olduğu kısım, Bruce Lee ile aynı pozu verip fotoğraf çektirenlerin arasına karışmamak elde değil.

Kowloon Liman Bölgesi-Yıldızlar Caddesi-001
Yıldızlar caddesi (Avenue Of Stars) ve Bruce Lee…

Yine bu bölgede yer alan, 1980 yılında açılmış Uzay Müzesi (Hong Kong Space Museum) daha çok çocuklu aileler düşünelerek tasarlanmış astronomi ve uzay temalı bir müzedir. Art Müzesi de (Hong Kong Museum of Art) bu bölgede yer almaktadır.

Gece Işık Gösterisi (A Sypmphony of Lights): Her akşam saat 8’de Victoria Limanı’nın her iki yakasındaki 45 binanın katılımı ile yapılan müzik eşliğinde ışık, ses ve lazer gösterisi; gökdelenlerin ihtişamını gözler önüne seriyor. 14 dakika süren gösteri Guinnes rekorlar kitabında da Dünyanın en büyük, kalıcı, ışık ve ses gösterisi olarak yer almış. Özellikle Kowloon’daki limandan çok güzel izleniyor.

Hong Kong ışık gösterisi videomuzu HD izleyebilirsiniz…

Sky100: Hong Kong’un en uzun binası olan Uluslararası Ticaret Merkezi’nin 100. katında bulunan kapalı gözlem yerine biz çıkmadık.

Her gün 10:00-21:00 saatleri açık. En son giriş saati 20:00.

Hong Kong Adası’nda gezilecek yerler;

The Victoria Peak (Victoria Tepesi): Hong Kong’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Şehrin bütün ihtişamını gözler önüne seren tepeye özellikle gün batımından önce çıkıp hem gündüzünü hem güneşin batışını hem de gecesini görmek çok hoş olacaktır.  Tepeye, 1888 yılında hizmete açılmış tarihi tramway (The Peak Tram), otobüs veya taksi ile çıkılabiliyor.

Hong Kong Adası-Victoria Tepesi-The Peak Tram-001
The Peak Tram – Victoria Tepesi

Biz tepeye tarihi tramway ile çıktık. Tram ücreti tek yön 28 HK doları, çift yön 40 HK doları, tepedeki gözlem bölümüne giriş 30 HK doları. Eğer çift yön tram ve gözlem kulesi giriş biletlerini birlikte alırsanız 65 HK doları. Octopus kartınızı kullanabiliyorsunuz ancak biletsiz geçişte indirimden yararlanamıyorsunuz. Tramway ile çıkmayı düşünürseniz; özellikle hafta sonları ve akşam üzeri çıkışlarında uzun kuyruklara hazırlıklı olun. Hafta içi olmasına rağmen çıkış için yaklaşık 1 saat bekledik. Kuyruklar ise pek eğlenceli; kargaşa ile birlikte omuz atmak, ittirmek gayet doğal sayılan davranışlar 🙂

Hong Kong Adası-Victoria Tepesi'nden gün batımı-001
Victoria Tepesi’nden gün batımı…
IMG_5419-001
Binaların ışıl ışıl olmasına az kaldı…

Tepede bulunan THE PEAK TOWER, deniz seviyesinden 396 metre yükselikte olup Hong Kong’un en şık mimari simgelerinden biridir. Kulede restoranlar, mağazalar ve Madam Tussauds Hong Kong müzesi bulunmaktadır. Kulenin her katında bulunan teraslardan şehir manzarası izlenebiliyor. Ama en tepesinde yer alan ve deniz seviyesinden 428 metre yükseklikteki “THE SKY TERRACE 428” isimli gözlem terasından 360° izlemek daha da etkileyici oluyor. Bu terastan hem deniz tarafı hem Hong Kong adasının limana bakan bölümü hem de Kowloon yarımadası izlenebiliyor.

IMG_5478-001
Binalar ve ışığın gücü…

The Peak Tram:  07:00-24:00 saatleri arası çalışıyor.

Madam Tussauds Müzesi: 09:00-22:00 saatleri arası açık.

Sky Terrace 428: Hafta içi 10:00-23:00 saatleri arası, hafta sonu ve resmi tatillerde ise;  08:00-23:00 saatleri arası açık.

Hong Kong Adası-Victoria Tepesinden-004
Victoria Tepesinden Hong Kong Adası

SOHO Bölgesi: Restoran, kafe ve barları ile oldukça canlı olan bölgede Batı mutfaklarının hemen hemen hepsini bulmak mümkün ve akşam yemeği için ideal yerlerden biridir.

SOHO bölgesinden...
SOHO bölgesinden…

Sheung Wan ve Batı Bölgesi: SOHO bölgesine yakın bölge Western market ile meşhurdur. Antika eşyaların ağırlıklı olduğu bölgede,  Hong Kong’un en eski ve önemli tapınaklarından olan MAN MO TEMPLE‘da ziyaret edilecek yerler arasındadır. Bu kutsal budist  tapınak Sivil ve Asker tanrıçalarına adanmış. Bölgede çok fazla özel bir  şey yoktu, ekstra vaktiniz varsa dolaşılabilir.

MAN MO TEMPLE
MAN MO TEMPLE

Wan Chai Bölgesi: Özellikle İngiliz tarzı pubların ağırlıklı olduğu LOCKHART sokağı; kafe, bar ve restoranların çeşitliliği ile bu bölgenin en hareketli caddesidir. Bu çeşitlilğin arasında bir de Türk restoranı bulunmaktadır. İstanbul Restoranın gittiğimiz şubesi bu cadde üzerindeydi.

Zooloji ve Botanik Park:  Dünyanın en eski hayvanat ve botanik merkezlerinden biridir. Binaların ve insanların arasında boğulduğunuzu hissettiğiniz an bu park süper bir kaçış yeri olacaktır. Bize inanılmaz dinlendrici geldi. Yüksek binaların arasında kalmış parkın girişi ücretsiz.

Lantau Adası’nda gezilecek yerler;

Büyük Buda Heykeli (Big Buddha-Tian Tan Buddha) & Po Lin Manastırı: Nyong Ping köyünde bulunan manastır ve heykele Tung Chung bölgesinden muhteşem manzara eşliğinde teleferikle ulaşılıyor. Metro ile Tung Chung istasyonuna ve oradan da kolayca teleferiğin kalktığı yere gelebilirsiniz. Metronun içinde ve dışarıda teleferiğin olduğu yeri gösteren işaretler var. Teleferikle çıkış kuyruğunun uzun olduğunu belirtelim. Planınızı ya erken gelecek şekilde yapmanızı ya da imkanınız varsa biletinizi internetten almanızı tavsiye ederiz. Biz teleferik için yaklaşık 1,5 saat sıra bekledik.

Bu manzaraya beklemeye değdi...
Bu manzaraya beklemeye değdi…

Teleferik bilet fiyatları; çift yön standart kabin 115 HK doları eğer kabinin altı cam olanı tercih ederseniz 165 HK doları. Biz cam olanına bindik ancak tavsiye etmeyiz. Birinci sebebi bu vagonlar az olduğu için bekleme süreniz uzuyor, ikincisi manzara zaten yan camlardan izleniyor ve alt camlardan sadece ormanı seyrediyorsunuz.

IMG_5273-001
Tian Tan Buddha (Büyük Buda)

20-25 dakikalık gözlerinizin bayram edeceği muhteşem manzara eşliğindeki teleferik yolculuğu ile geliniyor. Turistik bir köy haline getirilmiş alanda dinlenip, sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Kafe, restoran ve hediyelik eşya satan mağazalar da var.

Nyong Ping Köyü
Nyong Ping Köyü

Manastır 1924 yılında üç Budist tarafından küçük bir tapınak olarak kurulmuş. Daha sonra bazı yapılar ve Tian Tan isimli Büyük Buda heykeli  ilave edilmiş. Heykel 34 metre uzunluğu ve 250 ton ağılığı ile  2007 yılı itibari ile dünyadaki bronz, oturan ve bir bina dışında yer alan en büyük Buda olma özelliğine sahiptir 🙂 Heykelin olduğu yere ise biraz yürüyüp 268 tane basamak çıktıktan sonra ulaşılabiliyor. Buda’nın üst tarafına çıkmak ücretsiz ancak içindeki müzeyi gezmek isterseniz 23 HK doları.

Hafta içi saat 10:00 ile 18:00 arası, hafta sonu ve tatil günlerinde 09:00 ile 18:30 arası açık.

Hong Kong’un bunaltıcı kalabalığından günübirlik uzaklaşmak, rahatlayıp, sakinleşmek için kesinlikle bu bölgeye gitmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca balıkçı köylerine düzenlenen turları da gezinize ilave edebilirsiniz.

Tian Tan Buddha - Büyük Buda gerçekten de büyükmüş :)
Tian Tan Buddha – Büyük Buda gerçekten de büyükmüş 🙂

Disneyland Resort: Havaalanına yakın ve metro ile ulaşımın olduğu Disneyland, özellikle çocuklu aileler için ideal olabilir. Biz gitmedik ancak web sitesi için linki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hong Kong adasındaki limandan Hong Kong etrafındaki bazı adalara feribot seferleri var, günlübirlik gezi için düşünülebilir. Önceden böyle bir araştırma yapmadığımız için son dakika Macau’ya gitmeyi düşündük ancak ondan da vazgeçtik. Döndükten sonra bir gezginin bloğunda deniz kıyısında “Stanley” kasabasını tavsiye ettiğini okuduk. Exchange Square’deki otobüs terminalinden gidilebiliyormuş.

Hong Kong’daki en önemli etkinliklerin başında ise Çin Yeni Yıl kutlamaları ve Hong Kong Dragon Bot Festivali gelmektedir. Bu dönemlerde Hong Kong’da bulunmak ayrıca eğlenceli olabilir ama kalabalığı hayal bile edemiyoruz.

HONG KONG fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz FOTOĞRAFLARIMIZ

Hong Kong Yeme-İçme, gittiğimiz restoran, kafe ve marketler

Starbucks: Hemen hemen her yerde Starbucks var. İçeceklerinin  yanında sandviç çeşitleri ile de öğle yemeklerimizin vazgeçilmez mekanlarından oldu. Starbucks’larda 20 dakika ücretsiz kablosuz internete bağlanabiliyorsunuz.

Burger King: Tavuk menüsü 44 HK doları. Aç halimizle tavukları bize inanılmaz lezzetli geldi 🙂

İstanbul Restoran: 2 kola, 1 çay, 2 döner ekmek için 169 HK doları ödedik. Seul’de yediğimiz döner kesinlikle çok daha lezzetliydi. Çok aç olmamıza rağmen dönerini bitiremedik. Yeri LockHart sokağı (MTR island hattında Wan Chai istasyonu). Kowloon Parkı’nın olduğu bölgede de şubeleri varmış ama biz gidip orada yemeğe gerek duymadık.

Cicada Restaurant: Öğlen yemeğimizi yedik. İki kişi vergi ile beraber 194 HK doları ödedik. Mekan çok güzel ancak yemekler beklediğimiz kadar lezzetli değildi. Restoran, Central’da SOHO bölgesinde. Adresi 4 Shelly street SOHO. Dünyanın üstü kapalı en uzun yürüyen merdivenlerinin olduğu sokak.

Harbour City: Kowloon yarım adasında limanda çok büyük kapalı bir alışveriş merkezi. Alışveriş merkezinin yiyecek bölümündeki bir pastaneden iki gece akşam yemeği olarak farklı çeşitlerde hamur işlerinden aldık. Aldıklarımızı alışveriş merkezinin balkonundan gün batımını izleyerek keyifle yedik. 6 parça yaklaşık 110 HK doları tutuyor.

Hong Kong Konaklama ve kaldığımız oteller hakkındaki düşüncelerimiz

Kalınacak bölge olarak tavsiyemiz her yere yakınlığı bakımından Kowloon bölgesi olacaktır. Nathan caddesinin limana yakın yerleri ise en canlı bölgeleridir.

Harbour Plaza North Point Otel: Gecesi vergi dahil iki kişi 107 dolara kaldık. Şangay – Hong Kong trenini ayarlayamadığımız için bir gün erken gelmek zorunda kaldığımızdan bu oteli bir geceliğine ayarladık. Hong Kong adası hattında Quarry Bay istasyonundan çıktığınızda oteli karşınızda göreceksiniz.

DSC01507
Otelden manzara binalar ve yeşil…

Kötü tarafları: Otelin yeri ters. Otel Hong Kong adasında ancak merkeze uzak.

İyi tarafları: Metro istasyonuna çok yakın. Metrodan çıkınca oteli görebiliyorsunuz. Eğer havaalanından metro sistemini kulanarak gelirseniz çok rahat bulursunuz. Bize en üst katta çok geniş bir oda verdiler. Otel odasından çok 1 odalı ev gibiydi. Sanırsak club odası diyorlarmış. Oda gayet rahat ve temizdi.

BP İnternational Otel:Oteli Amerikan Havayollarından kazanmış olduğumuz miller ile ayarladık ve 3 gece kaldık.

Otelin dıştan görünüşü, kaç odası vardı?
Otelin dıştan görünüşü, kaç odası vardı??

Kötü tarafları: Odası çok büyük değil, banyosu özellikle çok küçüktü. Odaların ses yalıtımı iyi olmadığı için biraz gürültülüydü. Kablosuz internet odalarda ücretliydi. Yataklar ise ekstra küçüktü.

İyi tarafları: Otelin yeri Kowloon adasında ve çok merkezi. Metroya çok yakın. Metro istasyonun içinde trenin kalktığı yere kadar biraz yürünüyor. Akşam marketine yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca alışveriş merkezlerine ve Macau’ya giden feribotların kalktığı deniz otobüsü terminaline çok yakın.

Hong Kong Tavsiyeler

 • Zorda kalmadığınız sürece para bozdurmak için otel yerine döviz bürolarını tercih edin. Döviz bürolarındaki oranlar çok daha iyi.
 • Birçok yerde ‘PCCW’ isimli kablosuz internet ağına 24 saat ücretsiz ulaşabiliyorsunuz. *166# yapınca wi-fi şifresi gönderiyorlar.
 • Kalmak için kesinlikle tavsiyemiz Kowloon bölgesi, her yere yakın. Nathan caddesinin limana yakın yerleri ise en canlı bölgeler.
 • Eğer alışverişe gidiyorsanız cennete geldiniz demek. İnanılmaz büyük alışveriş merkezleri var.
 • Kapalı mekanlarda ve metroda klimalar inanılmaz derecede soğuk üflüyor. Dışarıda terleyip, içeride soğuğa maruz kalıp rahatça hasta olunabilir. Yanınızda gidiceğiniz yerin kapalı olup olmamasına göre kıyafet bulundurun.
 • Umumi tuvaletleri maalesef çok pis bulduk.

10 Yorum

 1. berkay berkay

  merhabalar ayfer hanım
  ben hong kong ile seul arasında kaldım.hangi şehre gitmemi tavsiye edersiniz.şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  • Merhabalar,

   Sürenize göre ikisine de gidebilirsiniz. Ama zamanım sadece tekine yeter derseniz bize göre sarayları, gezilecek yerleri ile Seul’u tercih ederiz.

 2. maç tahmini maç tahmini

  Harika bir yazı. Ölmeden mutlaka gitmek istiyorum. Ellerinize sağlık Ayfer hanım 🙂

 3. Büyük Buda heykelini görmeyi ben de çok istiyorum.Verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için teşekkürler 🙂 Gökdelenlerle kaplı olsa da,görülmeye değer 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Rica ederiz. Umarız siz de gider ve bilgilerimizin faydasını görürsünüz 🙂 Büyük Buda ve The Peak kesinlikle Hong Kong’da görülmesi gerekenlerin en başında geliyor 🙂

 4. Osman Osman

  Katlı şehir demeniz çok normal gerçekten. O kadar çok gökdelen var ki 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Gökdelenlerle birlikte birbirine bağlantılı uzun üst geçitler yapılmış ve bu şekilde şehre ikinci kat yapılarak nüfus yoğunluğu hafifletilmeye çalışılmış. Kalabalığı her yerde hissediyorsunuz 🙂

 5. Fatma D. Fatma D.

  Bir solukta okudum, o kadar güzel anlatmışsınız ki gitmiş kadar oldum

  • Ayferonur Ayferonur

   Fatma Hanım, çok teşekkürler… Umarız bir gün kendi gözlerinizle de görme fırsatı bulursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir