"Enter"a basıp içeriğe geçin

Houston Gezi Notları

George Bush International Airport - Houston, TX
George Bush International Airport – Houston, TX

Uzay Şehri Houston’da 24 Saat

Houston şehri denince birçoğunuz  gibi bizim de ilk aklımıza Apollo 13 filmindeki: Houston, We have a problem (Houston, bir problemimiz var) ile başlayan replikler geliyor.

Texas eyaletinin Dallas ve Austin şehirlerini görme fırsatımız olmuş; ama en büyük şehri Houston’a gitmek için fırsat yaratamamıştık. Açıkcası Houston’ı gören arkadaşlarımızdan da çok etkileyici bir şehir olduğuna dair yorum almamış ve aman bir an önce gidelim diye bir acelemiz de olmamıştı. Nasıl olsa bir fırsat bulur ve o taraflara gittiğimizde uğrarız diye düşünmüştük. Ve nitekim de böyle bir fırsatı yakaladık. Mayıs ayında Atlanta’dan Türkiye’ye tatil planımızı yaparken; THY‘nin direkt İstanbul’a uçuşu ile gidip bir gün de Houston’da Dallas’tan gelecek arkadaşlarımızla vakit geçiririz diye karar verdik. Hem yıllardır görmediğimiz Türkiye’den yeni taşınmış eski dostlarımızı görme fırsatımız olacak hem de Houston hakkında genel bir fikir sahibi olabilecektik. Arkadaşlarımız daha önce Houston’ı gördükleri için konaklama bölgesi olarak  şehir içi yerine Kemah bölgesini tavsiye ettiler.

Kemah Boardwalk, Teksas
Kemah Boardwalk, Teksas

Havaalanından dışarıya ilk çıktığımızda sıcaktan daha çok inanılmaz yoğun rutubet karşısında şaşkına döndük. ABD’nin çok rutubetli bölgelerinde bulunmuş hatta yaşamış olsak da Houston yok canım bu kadarı olmaz dedirtti. Anlaşılan Mayıs ayı ve yazın Houston’a seyahat etmek için pek iyi zamanlar değil.

Houston Havaalanı Bilgileri

Şehirde iki büyük uluslararası havaalanı bulunmaktadır. George Bush International Airport‘a THY‘nın İstanbul’dan direkt uçuşu var. Bu havaalanı, Downtown bölgesinin 23 mil (37 km) kuzeyinde kalmaktadır. William P.Hobby Airport‘a da Avrupa’dan aktarmalı gelme şansınız var. Bu havaalanı da Downton’ın 7 mil (11 km) güneyinde yer almaktadır. Her iki havaalanından da şehre ücretli servisler vardır. İsterseniz tabii ki toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. Houston şehrinin çok güvenli olmadığını ve Teksas eyaletinin en yüksek suç oranlı şehri olduğunu okumuştuk. Gündüzleri ve bazı bölgelerinde güvenlik sorunu olacağını sanmıyoruz, ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

George Bush International Airportta İstanbul uçumuşumuzu beklerken..
THY – George Bush International Airportta İstanbul uçumuşumuzu beklerken..

Havaalanından arkadaşlarımız karşıladığı için Houston’daki  toplu taşımacılık hakkında bilgimiz yok. Onların arabası ile direkt Kemah bölgesine doğru yöneldik. Kemah, havaalanından ve şehir merkezinden araba ile yaklaşık 1 saat uzaklıkta. LongHorn Steak House restoranda bol sohbet eşliğinde akşam yemeğimizi yedik. Kemah bölgesi, Galveston körfezi ile Clear Gölün kesişiminde kısa süreli kalmak için ideal bölgelerden biri. Sabah otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra zaman kaybetmeyip hemen gezmeye başladık.

Kemah, Teksas
Kemah, Teksas

Yüksek binaların yer aldığı ve iş merkezlerinin ağırlıklı olduğu bölge, birçok büyük şehirdeki gibi Downtown diye geçiyor.

Houston şehrinin lakabı Uzay Şehri diye geçse de sanatsal yönden de gelişmiş bir şehirdir. Tiyatro Bölgesi, (Theater District) 17 blokluk alanla Downtown’un kalbinde yer almakta ve 9 gösteri sanatları kuruluşuna ev sahipliği yapmaktadır. Yılda 2 milyondan fazla sanatsever tarafından ziyaret ediliyormuş. Vaktiniz ve ilginiz varsa performanslardan en azından birini izlemeye değer.

Zamanımız kısıtlı ve trafik de yoğun olunca şehir merkezine ve müzelere zaman ayırmayıp Kemah boardwalk ve Galveston adasını gezme kararı aldık.

Houston şehrinin haritada konumu...
Houston şehrinin haritada konumu…

Müzelerin hepsi birbirine yakın ve Müzeler Bölgesi (Museum District) diye geçen bölgede yer alıyor. Bu bölge yılda 7 milyondan fazla ziyaretçi tarafından geziliyormuş.  Eğer müzeleri gezecekseniz, müzelerin hatta hayvanat bahçesinin bazı günler veya saatlerde ücretsiz gezilebildiği aklınızda bulunsun. Ücretsiz olduğu günler ve müzeler hakkında bilgi için linki tıklayınız.

Ayrıca daha ekonomik olan, gezdiğiniz eyalete ait birden fazla aktivitenin dahil olduğu City Pass de satın alınabilir. Houston City Pass sayesinde hem giriş ücretleri uyguna gelir hem de sıralarda önceliğiniz olur. Uzay Merkezi – Space Center Houston’ın giriş biletinin de dahil olduğu toplu bilet hakkında daha fazla bilgi ve güncel fiyatlar için linki tıklayınız.  Florida’da Kennedy Space Center‘ı gezdiğimiz ve hemen hemen aynı tarz olduğundan zaman ayırmadık.

Müzelerin ağırlıklı olduğu Müzeler Bölgesi’ni (Museum District) gezdikten sonra hemen yakınında bulunan Hermann Park da gezilecek yerlerin başında geliyor. Parkın içinde hayvanat bahçesi, Japon bahçesi, yürüyüş parkuru, göl, piknik alanı, golf sahası ve açık tiyatro bulunmaktadır. Açık hava tiyatrosunda Mart ayından itibaren festivaller ve ücretsiz konserler oluyormuş.

Kemah Boardwalk da restoranlar, eğlence parkı ve çeşitli sergiler, festivaller düzenleniyor. Biz gittiğimizde Camaro arabalarının sergisi vardı.

Camarolar - Kemah Boardwalk
Camarolar – Kemah Boardwalk

Eğlence parkı daha çok çocuklara yönelikti; çocuklu aileler için ideal. Birkaç tane gözümüze kestirdiğimiz aletlerde de sıra uzun olunca vazgeçtik. Eğlence parkı Cuma-Cumartesi günleri akşam 11:00’e kadar diğer günler ise akşam 9:00’a kadar açık.

Eğlence Parkı - Kemah Boardwalk
Eğlence Parkı – Kemah Boardwalk

Gün batımı tekne turları güzel bir havada keyifli olacaktır. Biz ancak kahve içip, yürüyüş yapacak ve araba sergisini gezecek kadar vakit geçirebildik. Restoranlar mekan olarak güzel duruyordu, buradaki restoran ve barlar genelde akşam 10:00-11:00 gibi kapanıyor. Bu bölgedeki polislerin son derece güler yüzlü ve hoş sohbet olmaları da dikkatimizi çekti.

Kemah, Teksas
Kemah, Teksas

Kemah bölgesinden sonra Galveston Adası‘na gitmeye ve yemeğimizi körfeze karşı yemeğe karar verdik. Galveston, Kemah bölgesinin 30-35 dakika kadar güneyinde kalıyor. Havaalanına gidecekseniz, trafik yoğun değilken, 1 saat 20 dakika uzaklıkta olduğunu unutmayın. Up uzun sahilleri olan ada da ancak bir öğleden sonra geçirebildik. Yeniden gidecek olursak da bu bölge ilk tercihimiz olacaktır. The Galveston Historic Pleasure Pier eğlence iskelesi ilk göze çarpan yerlerden biri.

The Galveston Historic Pleasure Pier
The Galveston Historic Pleasure Pier

Eğlence parkı ile birlikte birkaç restoran seçeneği de var. Deniz ürünleri olarak bizim favori mekanlarımızdan biri olan Bubba Gump Shrimp Co. restoran da var. İlk burada yemeği düşündük; ama 45 dakika bekleme süresi olunca sıraya ismimizi yazdırıp alternatif bakalım dedik. Sahil boyunca biraz dolaşıp birkaç restoranın bekleme sırasının yine uzun olması sonucu bildiğimiz yerde yiyelim diyerek geri döndük. Doğru da karar vermişiz, körfez manzaralı, dalga sesleri ve bol gülmeli sohbet eşliğinde yine keyifli bir yemek yedik.

Bubba Gump Shrimp Co. deniz ürünleri üzerine ABD’de zincir restoranlardan olup bir dönemin evsane filmlerinde Forrest Gump‘dan esinlenerek açılmış ve şirketin ana merkezi Houston’dadır. Buraya kadar gelmişken merkezinde yemeden olmaz…

Bubba Gump Shrimp - The Galveston Historic Pleasure Pier
Bubba Gump Shrimp – The Galveston Historic Pleasure Pier

Ahşap iskele üzerine kurulmuş eğlence parkının girişi ise ücretli, her yaşa hitap eden park akşam ışıklandırıldığında ışıl ışıl oluyormuş. Birkaç küçük hediyelik eşya satan mağazalar da vardı.

The Galveston Historic Pleasure Pier, Teksas
The Galveston Historic Pleasure Pier, Teksas

Ada 32 mil (51,5 km) boyunca sahil şeridine sahip, deniz tatili yapmak isteyenler için keyifli olabilir. Bizim gittiğimiz dönemde hava sıcak ve rutubetliydi ama sahil çok da kalabalık değildi. Kumsalı güzel; ama deniz çok dalgalı ve çok da hoş durmuyordu. Plajları ve park bilgileri  için linki tıklayabilirsiniz

8 Eylül 1900 tarihinde maalesef ABD’nin en ölümcül ve 2. en hasar veren kasırgası olan Galveston kasırgası bu bölgeyi vurmuş. 6.000 ile 12.000 arası can kaybının olduğu tahmin ediliyor ama raporlara 8.000 olarak geçmiş. Dünyanın hiç bir yerinde ölümcül afetlerin olmamasını dileriz.

Galveston Adası, Teksas
Galveston Adası, Teksas

Houston’da Alışveriş

The Galleria Mall; Texas’ın en büyük, ABD’nin ise 8. büyük alışveriş merkezidir. Alışveriş severlerin kaçırmak istemeyeceği yerlerden biri olacağını tahmin ediyoruz. Galleria ismi eminim İstanbul’u bilen herkese tanıdık gelmiştir. Tabii ki İstanbul Ataköy’deki alışveriş merkezi ile aynı ismi taşıyor. 1987 yılında dönemin başbakanı Turgut Özal bypass ameliyatını olmaya Houston’a geldiğinde bu alışveriş merkezine hayran kalmış ve biz de niye olmasın demiş. Ve başbakanlığı sırasında 1988 yılında ilk alışveriş merkezinin yapılmasına ön ayak olmuş ve ismi de Houston’daki alışveriş merkezi ile aynı olmuş.  Keşke; AVM yerine Uzay Üssü’ne hayran kalıp bizde niye yok deseydi daha iyi olmaz mıydı? Galleria alışveriş merkezinin bulunduğu bölgenin şehir içinde kalmak için güvenli bölgelerden biri olduğunu da hatırlatalım. Downtown bölgesine araba ile yaklaşık 20 dk. (11 mil-18 km) uzaklıktadır. Alışveriş merkezinde bulunan mağazaların listesine, indirim bilgilerine, ulaşım vs. linkten ulaşabilirsiniz.

Daha ekonomik alışveriş için tabii ki tercihiniz ouletler olsun. Downtown bölgesinin kuzeybatısında kalan Houston Premium Outlets downton’dan araba ile yaklaşık 35 dakika (32 mil-51.5 km) uzaklıktadır. Outletle ilgili  bilgilere linkten ulaşabilirsiniz.

Diğer bir outlets ise downtown’ın güneydoğusunda Galveston’a giden yol üzerinde kalan Tanger Outlets ve downton’a araba ile yaklaşık yine 35 dk. (30 mil-48 km) uzaklıktadır. Outlet hakkındaki bilgilere linkten ulaşabilirsiniz.

Downtown bölgesinin batısında kalan Katy Mills de diğer bir alternatif olacaktır. Alışveriş merkezinin bilgilerine linkten ulaşabilirsiniz.

Galveston Adası videomuzu HD izleyebilirsiniz…

Houston ve çevresine 24 saat tabii ki yetmedi.  Houston, uluslararası ticaret, eğlence, sanat, moda, bilim, spor, teknoloji, eğitim, tıp alanları ile  global bir şehir. Çeşitli etnik ve dinsel kökenlerden oluşmuş renkli bir nüfusa sahip. Böyle bir şehire doğal olarak 24 saat yetmeyecektir. Fırsatımız olursa tekrar Houston’a gelip şehir merkezinde de zaman geçirmek isteriz. Ama bu sefer nemsiz bir döneme denk getirmeye çalışırız…

Evet ABD’de gezilmesi gereken ilk şehirlerin başında gelmeyebilir; ama zamanınız var veya bu bölgeye yakın bir yerlerdeyseniz görülmeli diye düşünüyoruz.

Houston, Kemah, Galveston Adası fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz.  Fotoğraflarımız

Houston Türk Konsolosluğu’nun bilgileri:

Adres: 1990 Post Oak Boulevard Suite 1300, Houston, Texas 77056-3813

Tel: +1 713-622 58 49

Eposta Adresi: consulate.houston@mfa.gov.tr

Mesai Saatleri: 09:00-16:00

Şahsen başvuru: 09:00-14:00 Telefonla müracaat: 14:00-16:00

Tavsiyeler:

 • Özellikle yaz döneminde gitmeyi düşünenlerin gitmelerine yakın hava durumunu kontrol etmelerinde fayda var. Haziran ayından Kasım ayına kadar kasırga dönemidir; ama Ağustos-Eylül aylarında daha aktiftir.
 • Yaz dönemi sıcaklıktan öte nemi dayanılacak gibi değil. Bahar ayları gitmek için daha uygun zamanlar olacaktır.
 • Pazar günleri ölü bir şehir olduğunu okumuştuk. Kalışınızı bugüne denk getirmemenizi tavsiye ederiz.

2 Yorum

 1. Ezgi Koca Ezgi Koca

  Aşırı faydalı olmuş Galvestona gitmeyi düşünüyor idik. Sayfaya rastladım. Diğer gezi notlarından da faydalanacağım Seyehatnamenize sağlık.

  • ayferonur ayferonur

   Ezgi Hanım Merhaba,
   Yorumunuz için teşekkürler, yazılarımızın faydalı olması dileğiyle, selamlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir