"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ciudad del Este Gezisi

Ciudad del Este - Paraguay
Ciudad del Este – Paraguay

Alışveriş için Ciudad Del Este

Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırında kurulmuş olan Ciudad del Este şehrinin en büyük özelliği vergiden muaf olması. Dolayısı ile çılgın bir alışveriş merkezine dönüşmüş. Ancak alışveriş tabirimiz ile beklentileriniz yüksek olmasın…

 

Açıkcası biz de sırf merak ettiğimizden, ön yargılı davranmayıp kendi gözlerimizle görerek değip değmeyeceğine karar verelim diye gittik. Zaten baştan alışveriş düşüncemiz yoktu. Gitmeye değdi mi? Elektronikten kıyafete her şey var. Ama ürünlerin kalitesiz olduğunu unutmayın.

Ciudad Del Este sınır geçişi Free-Shop
Ciudad Del Este sınır geçişi Free-Shop
Pazar ve şehirden genel manzara - Ciudad del Este
Pazar ve şehirden genel manzara – Ciudad del Este

İstanbul Salı pazarı bizce dolaşmak veya alışveriş yapmak için daha güzel ve kaliteli diyebiliriz. Herkesin bakış açısı farklı olabilir ama Paraguıay‘da yolunuza devam etmeyecekseniz ve sadece Ciudad del Este için geçecekseniz, bizce gitmeye değecek bir yer değil… Biz de zaten en fazla bir saat takılıp Brezilya tarafına geri döndük. Iguacu Şelaleri‘ni görmeye gelmişken neden bu küçük şehirde birkaç saat geçirmeyelim diye düşünülüyor ama trafiğin çok kötü olduğunu belirtelim ve zamanınız kısıtlıysa boşa harcamayın deriz.

Tabii ki Çin'de yapılan ürünler her yerde..
Tabii ki Çin’de yapılan ürünler her yerde…
Şehrin genel manzarası - Ciudad del Este
Şehrin genel manzarası
Şehir içinden...
Şehir içinden…

Iguacu-Brezilya ve Ciudad Del Este arası Ulaşım

Ulaşım çok kolay, Brezilya tarafında Iguacu şehrinin otobüs terminalinin hemen karşısındaki otobüs durağından geçen Ciudad del EsteParaguay otobüsüne biniyorsunuz, eğer Brezilya’dan çıkış yapmıyorsanız, gümrükte otobüsten inmeden devam edebiliyorsunuz. Brezilya tarafına girerken sadece çantalarımızı kontrol ettiler. Bildiğimiz kadarı ile belli bir rakama kadar vergisiz alışveriş yapılabiliyor ve Brezilya tarafına getirebiliyorsunuz. Otobüs tek yön 3.30 real.

Brezilya - Paraguay Sınır
Brezilya – Paraguay Sınır
Başkent Asuncion 324 km....
Başkent Asuncion 324 km….

Ayrıca trafikte takılmak istemezseniz mototaksiler de var…

Müşteri bekleyen mototaksiler :)
Müşteri bekleyen mototaksiler 🙂

Biz 2009 yılının Ağustos ayında gittik dolayısı ile bu süre zarfında şehirde herhangi bir gelişme veya değişme oldumu bilemiyoruz. Ancak zamanınız kısıtlı ise şelalelere ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir