• Machu Picchu, Peru
 • Toronto, Kanada
 • Arctic Circle, Alaska
 • Crater Lake, Oregon
 • CA-1 Highway
 • Ushuaia, Argentina
 • Antarktika
 • Antarktika
 • Ekvador

Buenos Aires Gezi Rehberi

Buenos Aires - Arjantin

Buenos Aires – Arjantin

Tangonun Kalbi ve Güzel Havalar Şehri Buenos Aires

Buenos Aires, Arjantin’in başkenti ve São Paulo‘dan sonra Güney Amerika’nın ikinci büyük kentidir. Arjantin, T.C. pasaportuna vize istememektedir.
Iguazu Falls’dan yurtiçi uçtuğumuz için gümrük işlemlerine girmedik. Bavullarımızı alıp, direkt dışarıya çıktık. Havaalanındaki ekranlarda taksi ücretleri hakkında bilgi geçiyor. Kapıdan çıkar çıkmaz bir taksi ayarlarsanız, taksimetreyi çalıştırmayıp sabit fiyat söylüyorlar ve normalden biraz daha pahalıya götürüyorlar. Aeroparque havaalanı-Recoleta arası 40 pezo ve fazla ödedik. Taksi durağı var, ama kuyruk uzundu ve fazla beklemek istemediğimiz için sabit ücretliyi kabul ettik….

İlk dikkatimizi çekenler 

Buenos Aires‘i ilk görüşte daha çok Avrupa şehirlerine benzettik ve şehir merkezinde Güney Amerika’da olduğunuzu hissetmiyorsunuz. Şehirden uzaklaştığınızda tamamen farklı bir çevre ve insan yapısı var. Şehir merkezindekiler ne kadar Avrupa görünümlü ise kasabalardakiler o kadar Güney Amerikalı.

Süpermarketler içinde Carrefour çok yaygın, Dia var.

Buenos Aires gecesi

Buenos Aires gecesi

Köpek bakıcılığı çok yaygın. Köpek bakıcıları parklarda buluşuyorlar, çocuk parkı gibi. Köpekler kendi aralarında oynuyor, bakıcılarda sohbet edip, dinleniyorlar. Sahipleri genelde köpekleri serbest gezdiriyor.

Sokaklar genel olarak kirli, evsizler çok fazla, sokakta yatanı her yerde görebilirsiniz. Akşamları evsizler bütün çöp kutularını karıştırıp, dağıtıyor ve her yer çöp içinde kalıyor. Çocuk nüfusu az, yaşlı nüfus daha fazla duruyor. Genelde insanların yüzleri gülmüyor, büyük şehrin verdiği koşturmacıyı görüyorsunuz. Turistik bölgelerde İngilizce bilen az, garsonlar genelde kaba, güler yüzlü değil. Lokal bölgelerde garsonlar daha güler yüzlü ve yardımcı olmaya çalısıyor. Lokal halkı da İngilizce biliyorsa yardımcı olmaya çalışıyor.

Puerto Madero - Buenos Aires

Puerto Madero – Buenos Aires

Genel olarak güvenli değil, ama turistik bölgelerde akşamları bile dikkatli olduktan sonra problem yaşamazsınız. Direkt bir saldırı görmedik, dilenen fazla ve maalesef çocuklara yan kesicilik yaptırılıyor. Dükkanlar, kepenkler veya parmalıklarla geceleri korunuyor. Burası normal gelebilir, ilginç tarafı kepenklerin orta alt bölümünde küçük bir kapı yapılmış ve ilk önce o kapı açılıp, çalışan personel eğilerek dükkana giriyor, sonra kepenkler açılıyor veya tersi kepenkler kapatılıp, küçük kapıdan çıkılıp, kilitleniyor. Akşamları bakkallar, dükkanlar parmaklıklarını kapatıyor, parmaklıkların arasından alınan şeyleri verip, parayı alıyorlar.

Bazı bölgelerde (San Telmo gibi) dükkanların (mağaza, solaryum , hizmet veren yerler vs.) kapısı hep kilitli, müşteriyseniz zile basıp açtırıyorsunuz. Bütün apartmanların ya güvenliği var ya da kapıları sürekli kilitli. Garajlarda iki kapı birden var, ilki açıldıktan sonra ikincisi açılıyor. Bütün bunları görünce güvenlik konusunda biraz endişe ediyorsunuz. Ama başımıza bir şey gelmeden sekiz gün geçirdik ve gece yürüyerek birçok yere gittik.

Tango...

Tango…

Kahve lezzetleri çok iyi değil, bize hafif geldi ve fincanlar küçük.

Parkların, ıhlamur ağaçlarının çokluğu ve mis gibi kokusu en çok dikkatimizi çeken ve hoşumuza giden şeylerden biri oldu.

Buenos Aires Ulaşım 

Metro’da güvenlik sorunu yaşamadık.
Pazartesi-Cumartesi 05:00-22:15 , Pazar 08:00-22:15 arası çalışıyor.
Metro ve otobüs ücreti : 1.10 pezo, metroda 10 binişlik kart var, fiyatta indirim yok.
Retiro-Tigre arasi tren : 2.70 pezo.
City tour bus : 24 saat 50 pezo, 48 saat 60 pezo.
Delta Turu : 1,5 saat 40 pezo.
Taksilerin önünde sarı “libre” yazısı boş olduklarını gösteriyor. Taksimetresi olmayan taksilere binmeyin, sabit fiyata ve pahalıya götürüyorlar.

Trafik fena değil

Trafik fena değil 🙂

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Dokuz Temmuz Bulvarı, Obelisk ve Teatro Colon: Dokuz Temmuz Bulvarı, 18 şeridi ve 127 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarı sıfatını taşıyor. Bulvarın tam ortasında bizim Dikilitaş’a benzeyen dev bir obelisk bulunuyor. Obelisk (Obelisco de Buenos Aires), şehrin 400. kuruluş yıldönümü anısına 1936 yılında inşa edilmiş bir anıt.

Dokuz Temmuz Bulvarı

Dokuz Temmuz Bulvarı

Obelisk - Buenos Aires

Obelisk – Buenos Aires

Teatro Colon, meşhur opera binası Latin Amerika’daki operaların en iyisi ve en güzel akustiğe sahip olanı kabul ediliyor. Maalesef tadilattaydı…

Teatro Colon - Buenos Aires

Teatro Colon – Buenos Aires

Plaza De Mayo : 25 Mayis 1810 devriminden sonra Cumhuriyet rejimiyle yönetilmeye başlayan Arjantin’de tarihin başladığı meydan. Siyasi yaşamın merkezi olmuş ve bütün önemli binalar çevresinde yer almaktadır. Meydanda “Casa Rosada-Pembe Ev” olarak da bilinen hükümet binası , Metropolitan Katedrali, sömürge döneminde İspanyol valisine ait olan Cabildo binası ve kongre binası bulunuyor. Ortada yer alan Pirámide de Mayo anıtında ise “gracias madres-annelere teşekkür’ yazıyor. Cunta döneminde kaybolan çocukları için her perşembe burada toplanıp ağıt yakan annelere ithafen dikilmiş olduğunu okumuştuk.

Plaza De Mayo

Plaza De Mayo

Florida Caddesi : Sadece yayalara ayrılmış olan cadde, şehrin en hareketli yerlerinden biri olup cadde boyunca her tür mağaza mevcut. En bilinen alışveriş merkezlerinden biri olan Galerias Pacifico’da bu caddede yer alıyor. Caddede tango yapanları seyredebilirsiniz, yerlerde kurulmuş olan tezgahlarda hediyelik eşya seçeneği fazla ve uygun fiyata alabilirsiniz. Karanlıkta ve kalabalık ortamlarda yan kesicilere dikkat etmekte fayda var. Akşam mesai çıkışı çok kalabalık oluyor. Cadde İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne çok benziyor.

Florida Caddesi - Buenos Aires

Florida Caddesi – Buenos Aires

Puerto Madero : Eski bir liman ve şehrin yeni gözde yerleşim yeri. Eski depolar başarılı bir renovasyon sonunda, modern evlere, restoranlara, mağaza ve otellere dönüştürülmüş. Lüks restoranlarında yemek yiyebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Eski başkanlardan Sarmiento’nun adını taşıyan müze-gemiyi gezebilir ve “Puente de la Mujer” köprüsünü görebilirsiniz.

Puerto Madero - Buenos Aires

Puerto Madero – Buenos Aires

San Telmo : Gelir düzeyi orta kesimin oturduğu bir bölge. Defensa Caddesi, pazar günleri trafiğe kapatılıyor ve cadde boyunca kurulan pazarda alışveriş yapabilirsiniz. Tezgahlar oldukça renkli ve uygun fiyata hediyelik eşya seçeneği fazla. Bandoneon ve çeşitli müzik aletleri çalan sokak müzisyenlerini, kukla oynatanları, tango yapanları, canlı heykelleri görmek isterseniz özellikle bu bölgeye pazar günü gitmenizi tavsiye ederiz. Verdiğiniz küçük bahşişlerin karşığını fazlasıyla alıyorsunuz. Dorrego Meydanı’nda binaları ve sokakta tango yapanları izleyebilir, kafelerde oturabilirsiniz. Bazı restoranlarda tango gösterileri oluyor, onlardan birinde yemek yiyip, gösterinin tadını çıkarabilirsiniz. Saat 10:00-17:00 arası Açık Pazar kurulu oluyor.

San Telmo - Buenos Aires

San Telmo – Buenos Aires

Sokaklarda müthiş tango performansları;

La Boca : İşçilerin ve göçmenlerin oturduğu, işsizliğin yüksek olduğu, gündüz gezilecek bir bölge, akşamları pek tekin değil. Hatta gündüz bile kameralarınızı, değerli eşyalarınızı oturduğunuz masanın üstüne koymamanız, çantanıza koymanız tavsiye ediliyor.

DSC06576

La Boca – Buenos Aires

Tangonun doğduğu bu bölgede öğle yemeği yiyip, restoranlardaki tango ve folklor göstelerini izleyebilirsiniz. Yerel sanatçıların eserlerini satın alabilir, tezgahlardan alışveriş yapabilirsiniz. Rengarenk boyalı binaların arasında dolaşıp, canlılığın tadını çıkarabilirsiniz. Zamanında Maradona’nında oynadığı ünlü Boca Juniors takımının stadyumu da burada bulunuyor. Maç izlemeye gitmek ayrı zevkli olacaktır.

Palermo Viejo : Özellikle son yıllarda çok sayıda restoranın açıldığı bir bölge. Gündüzleri fazla hareketli değil, özellikle hafta sonu akşamları çok hareketli oluyor. Meydandaki barlara genelde gençler geliyor.

Palermo Viejo - Buenos Aires

Palermo Viejo – Buenos Aires

Recoleta : Gelir düzeyi yüksek kesimin oturduğu bir bölge. Eva (Duarte) Peron‘un mezarının da bulunduğu Recoleta mezarlığı ve Pilar Kilisesi görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada geliyor. Mezarlığın girişinde hangi mazarın nerede olduğunu gösteren şema var. Ünlülere ve zenginlere ait olan anıt mezarlara biçilen değerler milyon dolarlarla ifade ediliyor.

Recoleta

Recoleta

Meydanda dev kauçuk ağaçları ve manolyaları göreceksiniz. Tezgahlardan alışveriş yapabilir, kafelerde oturup yorgunluk atabilirsiniz. Hafta sonları meydanda tango gösterileri oluyor. Lüks restoranları ve barları daha çok orta yaşa hitap ediyor.

Museo Nacional de Bellas Artes (Güzel Sanatlar Milli Müzesi) görülmesi gereken müzelerden biri. Ev dekorasyonuyla ilgiliyseniz Buenos Aires Design Merkezini ziyaret edebilirsiniz. Patio Bullrich alışveriş merkezi ise Recoleta’ya oldukça yakın. 18 ton paslanmaz çelik kullnılarak yapılmış olan Floralis Generica şehrin sembollerinden bir tanesi olmuş. Gündüz açılıyor ve gece kapanıyor.

DSC06219

Floralis Generica – Buenos Aires

Tigre Deltası : Buenos Aires’in büyük şehir havasından sıkıldıysanız Parana Nehri‘nin (Iguazu Şelalesi de bu nehir üzerinde) oluşturduğu 21.000 km’lik. 5000 su kanalın üzerine kurulmuş bu küçük şehir size iyi gelecektir. Deltada tekne turu yapıp, ulaşımın sadece deniz yoluyla olduğu şık yazlık evleri görebilirsiniz. Delta, Rio de la Plata’da (Buenos Aires körfezinde) son buluyor. Teknelerin kalktığı yerde restoranlar, kafeler, hediyelik eşya ve ev dekorasyon eşyaları satan mağazalar var.

Tigre Deltası fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz.  Fotoğraflarımız

Tigre Deltası

Tigre Deltası

Alışveriş düşünenler için not: 300 mağazası ile Güney Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi olan Unicenter Tigre Deltası’na 30 dk. uzaklıktaymış. Tax free ibaresi olan yerlerde, 70 pezo üzeri harcamalar için vergi iadesi alınıyormuş. Amacımız alışveriş olmadığı için gitmedik….

Buenos Aires Yeme-İçme-Eğlence 

Genel olarak etleri tek kelime ile harika. Vejeteryan değilseniz kesinlikle deneyin. Şarap severler için ise Arjantin cennet hem fiyatlar uygun hem de tatları güzel… Restoranlarda bahşiş genel olarak %10, ama birçok kafede garsonlara maalesef bahşiş bırakılmadığını gördük. Hamur işleri ile aranız iyi ise Empanada deneminizi tavsiye ederiz, bizdeki börek gibi her çeşidi var, özellikle sabahları veya beş çayı ile güzel bir lezzet.

Puerto Madero, Recoleta, San Telmo ve Palermo Viejo bölgelerindeki barlar, eğlence mekanları zevkinize göre tercih edilebilir. Sokak gösterilerine günün her saati denk gelebilirsiniz. Tango şovlarından birine gitmeyi ve meraklıysanız tango derslerine katılmayı unutmayın dememize gerek bile yok…

Gittiğimiz restoran, kafe ve şovlar: 

Café Tortoni (30/11/09) Garsonlar ilgisiz. Fiyatlar normal. Kahveler 10 pezo, Pizza 18 pezo’dan başlıyor.
Şov Fiyatları : İki katlı bir yer ve her katta ayrı şov var.
Alt katta üç çift dans ediyor ve 70 pezo.
Üst katta tek çift dans ediyor ve 60 pezo.
Şova gideceksiniz erken bilet alıp, oturma düzenini ve yerinizi sorun. 3.veya 4. sıradaki masalardan izlemek o kadar iyi değil. Önünüze oturanlar uzun boylu ise izleme şansınız yok. Alt katta 12 masası ve küçük bir sahnesi var, ama danscılar iyi. Yediğiniz ve içtiklerinizi ekstra ödüyorsunuz.

Café Tortoni - Buenos Aires

Café Tortoni – Buenos Aires

La Bolsa Café – Palermo (01/12/09)
Öğlen yemeğimizi yedik, garsonlar güler yüzlü, yardımcı oluyorlar.
Büyük pizza (gerçekten büyüktü) ve ¾ lt bira 41 pezo.

Puerto Cristal – Puerto Madero (02/12/09)
Akşam yemeğimizi yedik. Kalamar, bir büyük şarap, balık tabağı, önden gelen aperatifler ve bahşiş 320 pezo. Önden getirdiklerini istememe hakkınız var, direkt size sormadan getiriyorlar ve bizdeki gibi ikram değil. Balık tabağı büyük, aperatifler ve kalamar ile birlikte fazla geldi. Balık tabağının görüntüsü çok güzel, ama bizdeki lezzeti beklemeyin, bizim damak tadımıza uygun değildi. Sonuçta okyanus balığı, lezzetsiz ve fazla yağlı. Mekan güzel…
Balık tabağı (iki kisilik) 170 pezo, şarap 90 pezo.

Cabana La Lilas – Puerto Madero (03/12/09)
Akşam yemeğimizi yediğimiz restoran mekan olarak güzel; ama garsonlar ilgisiz kabaydı. İspanyolca bilmediğimizi söylediğimiz halde her şeyi ısrarla İspanyolca açıkladılar. İngilizce bilen garsonları olduğu halde yardımcı olmadılar. Ama her şeye rağmen etleri çok lezzetli, ne yiyeceğinize karar verdikten sonra, fazla garsonlarla muhatap olmadan yemeğin tadını çıkarın deriz.
Tendorlin(soslu), papates püreli 95 pezo, salata 40 pezo, bira 13 pezo, Cuvarz 21 pezo.
Bu restoranta tavsiye üzerine gitmiştik ve arkadaş “Bife Chorizo” sunun da çok lezzetli olduğunu söylemişti.

La  Chacra– Av. Cordoba (04/12/09)

Akşam yemeğimizi yedik. Mekan dışarıdan güzel ve farklı duruyor. Fakat içi sıradan, servis kötü, tavukları iyi değil.

Şiş kebap (tavuk ve et karışık), ½ sarap, salata, su 153 pezo.
Yemek için Puerto Madero’daki restoranları tavsiye ederiz.

Tango Porteno – Cerrito 570
Şovlarını beğendik. İsterseniz 80 pezoya sadece şovu izleyebiliyorsunuz, genelde yemekli şovlarda yemeklerin iyi olmadığını okuduğumuz için yemeksiz gitmeyi tercih ettik ve doğru karar verdigimizi gördük. Ekstralarınız varsa ödüyorsunuz, rakamlar yemekli şov biletlerinin tercih edilmesi için biraz yüksek tutulmuş. Linki tıklayarak web sayfalarına ulaşabilirsiniz.

El Desnivel – San Telmo bölgesinde lokal ve oldukça kalabalık bir yer. Etlerinin çok lezzetli olduğunu duyduk, denemek için girdik. Bize çok hiyjenik gelmediği için deneyemeden çıktık.

Havanna Café – Nerdeyse her yerde var. Kahveleri güzel. Kahve, meyve suyu ve tosttan oluşan menüsü 21.50 pezo.

Café&Chocolate Fel Fort – Av.Callao-Recolate
Kahveleri lezzetli ve büyük boy. Empanadaları çok lezzetli, anında sıcak yapıyorlar. Servis iyi ve garsonlar yardımcı oluyor. Birçok kafede olduğu gibi ücretsiz Wi-Fi var.

La Biela – Recoleta (RM Ortiz & av.Quintono)
Konumu güzel, en gözde yerlerden biri. Dışarı ve içeri fiyatları farklı ama pahalı bir yer değil. Mezarlık ve Pilar kilisesi yakın, meydanda tezgah satıcıları var. Hediyelik eşya ve takı alabilirsiniz. Hafta sonları tam önünde danseden sokak sanatçılarının performanslarını  izleyebilirsiniz.

Flippo Café (Santa Fe & Callao)
Sıradan cadde üzerinde bir kafe. Yemeği paylaşmanın İspanyolcasının “para compartir” olduğunu öğrendik.

Starbucks’da bir küçük Amerikan kahve 8.50 pezo.

Mc Donald’s da BigMac Menü 17 pezo. Normalde ABD’de Mc Donald’s larda yemeyiz ama Arjantin’deki etlerin lezzetinden olsa gerek güzeldi.

Arjantin biraları  Quilmes, Isenbeck, Wansteiner

Recolate’de Buller Bar var. Kendi ürettikleri biraları satıyorlar. 6 çeşit biraları var. Ufak bardaklarda numuneleri uygun fiyatla deneyebiliyorsunuz. Saat 6-9 arası biralar yarı fiyat. Pizzaları hafif ve lezzetli. Cuma-Cumartesi akşamı saat 10:00-11:00’den sonra hareketleniyor.

Buenos Aires Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Haziran 2017 Güncelleme: 

Motosikletle yaptığımız Alaska’dan Ushuaia’ya uzanan gezimizin Güney Amerika’daki son durağı Buenos Aires oldu. Aradan 7,5 yıl sonra tekrar bu güzel şehirdeydik. Bir hafta geçirdiğimiz ve yine inanılmaz keyif aldığımız şehiri maalesef eskisi gibi ucuz bulamadık. Ekonomik olarak iyice zayıflamış ülkede her şey dolar bazında neredeyse 2 katı artmış.

2009 yılında geldiğimizde 1 dolar 3.8 Arjantin pezosuymuş.

Haziran 2017 kur; 1 dolar 16 Arjantin pezosu

Mc Donald’s menü fiyatları, 7,5 yıl içinde her şeyin nasıl pahalanmış olduğunu açıklamaya yetiyor.

2009 BigMac fiyatı; 17 pezo (yaklaşık 4.5 USD)

2017 BigMac fiyatı; 135 pezo (yaklaşık 8.5 USD)

Buenos Aires için Tavsiyeler 

 • City tour bus (sarı otobüsler) istediğiniz durakta inip, istediğiniz duraktan binebiliyorsunuz. Şehrin tüm gezilecek yerlerini otobüs dolaşıyor ve önemli noktalarda durakları var. Koltuklarda kulaklıklar var ve birçok dilde bölgeyi tanıtıyor. İstediğiniz dili seçebiliyorsunuz. Bir günlük tur (ilk bileti aldığınız andan itibaren 24 saat geçerli) 50 pezo, iki günlük tur (48 saat geçerli) 60 pezo. Otobüse binerken de biletinizi alabiliyorsunuz, üstüne aldığınız tarih ve saati yazıyorlar. Siz sormazsanız bir günlük bilet veriyorlar.
 • Değeri 22 dolar veya 70 pezo üzeri aldığınız şeylerde fatura alıp, vergi iadesinden yararlanabilirsiniz. Ya tax free yazan mağazalardan alışveriş edilebilir ya da vergi verirseniz Global Refund logosu olan yerlerde işlem yaptırıp, çıkarken gümrükte damga vurdurur ve bankodan para iadesini alabilirsiniz.
 • Havaalanından çıkarken eğer biletinizde dahil değilse 56 pezo değerindeki yurtdışı çıkış vergisini ödemeniz gerekiyor. Montevideo veya Punta del Este’ye gidecekseniz bu vergi 25 pezo.
 • Sivrisinek çok fazla, kesinlikle sivrisinek kovucusu şart. Kötü ısırıyorlar ve ısırılan yer kızarıp, şişiyor. Bazen sivrisinek kovucuları bile işe yaramıyor, hassas bir cildiniz varsa ısırıldıktan sonra sürmek için kortizonlu kremlerden bulundurabilirsiniz.
 • Arjantin hatta genel olarak Güney Amerika için The Motorcycle Diaries (Motosiklet Günlüğü) filmini izlemenizi tavsiye ederiz.

4 Responses to Buenos Aires Gezi Rehberi

 1. Osman dedi ki:

  Tango’nun şehrin bütün sokaklarında havasını hissettirdiği ve bundan yaklaşık yüzyıl kadar önce italyanın o zaman için fakir şehirlerinden iş bulmak ve yeni bir hayata başlamak amacıyla göç eden insanların hikayeleriyle dolup taşan fantastik şehir.

  Teşekkürler 🙂

  • Ayferonur dedi ki:

   Kesinlikle görülmeye değer bir şehir, sokaklarındaki tango gösterileri bile gitmek için yeter 🙂 Yorumunuz ve paylaşımınız için teşekkürler…

 2. Erkan Basaran dedi ki:

  Ne kadar detaylı güzel bir yazı olmuş. İki yıl önce gittik ve keşke gitmeden önce sizin yazınıza denk gelmiş olsaydım 🙁 Ama artık sayfanızı biliyorum ve bundan sonra gideceğimiz yerlerle ilgili araştırma yaparken önce sizin sayfanıza bakacağım. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

  • Ayferonur dedi ki:

   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Umarız bundan sonraki gezilerinizde paylaşımlarımızın faydasını görürsünüz. Nice yollara…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir