"Enter"a basıp içeriğe geçin

Huaraz Gezi Rehberi

Laguna 69

Karlı tepelerin arasındaki “Huaraz”

Etrafı karlı tepelerle çevrili Huaraz şehri, yaklaşık 3200 metre yükseklikte Peru’nun And dağlarında yer alıyor. “Kutuplara Yolculuk” adını verdiğimiz gezimizde Trujillo şehrinden 14A numaralı yolu kullanarak Huaraz’a vardık. Yol boyunca geçilen bölgeler az çok Huaraz ve çevresi hakkında fikir veriyor. Deniz seviyesinden başlayıp 4200 metreye kadar tırmandığımız yolda yağmur, sis ve soğuk eşliğinde nefes kesici manzaraları izlemek ise tek kelime ile büyüleyiciydi.
Şehre vardığımızda devam eden yağmur bizi yıldırmaya başlasa da iyice ıslanmadan kalacak yer bulmamız gerekiyordu. Önce İşim Gücüm Gezmek bloğunun sahibi gezgin dostumuz Hale’nin bize tavsiye ettiği hostele bakmaya gittik ancak yerini bir türlü bulamadık. Bulamayınca bizden bir gün önce Huaraz‘a gelen Alman arkadaşımız Klaus’un kaldığı hostele gitmeye karar verdik. Şehir merkezinden biraz daha uzak ve daha pahalı olsa da süper keyifli terası ve şömineli genel oturma bölümü ile beğenimizi kazandı. Yerleşip biraz dinlendikten sonra Klaus’un tavsiyesi ile Chili Heaven restorana gittik. Huaraz’a gelenlere ve özellikle acı sevenlere bu restoranı en azından bir kez denemelerini tavsiye ederiz.

Huaraz, Peru

Uzun süredir gezisini takip ettiğimiz Hale de bisikletiyle Huaraz‘daydı ve birkaç ihtiyacını temin etmek üzere Lima’ya gitmişti. Denk gelemeyecek miyiz derken Huaraz’daki ilk sabahımızda o da Lima’dan Huaraz’a geldi. Evet 2,5 yıldır takip ettiğimiz, yazıştığımız, aileden biri gibi olmuş Hale ile sonunda yüz yüze tanışacaktık. Büyük bir heyecan ve sıcaklıkla Hale ile kucaklaşıp tüm günü sohbet ederek ve Huaraz’da dolaşarak geçirdik. Ertesi gün için Laguna 69 turu alıp hep beraber gitmeye karar verdik. Öğle yemeğini şehrin içindeki mercado’nun (pazar) ikinci katında yedik. 5 solese var olan öğle menüleri denenebilir, porsiyonları oldukça büyük.

Sevgili Hale ile Laguna 69 gezimizden… Unutulmayacak bir gün 🙂

Huaraz‘daki ikinci günümüzde ise Laguna 69 turu için sabah 5:00’de kalktık. Bu erken kalkışlar Onur için epey zor olsa da istediğimiz güzel bir yeri görecek olmanın heyecanı ile o da bu sefer cin gibi ayaktaydı. 5:30’da bizi almaya geldiler ve saat 6 gibi daha büyük bir otobüse aldılar. Hale bu otobüsteymiş. Yaklaşık 2 saat kadar yol aldıktan sonra kahvaltıya durduk. Biz yanımızda getirdiklerimiz ile kahvaltımızı yaptık. Laguna 69’a varmadan önce yine müthiş görselliği olan Llanganuco gölünde kısa süreli fotoğraf çekmek üzere durduk. Bu göle tursuz motorla da çok rahatlıkla gelinebilir ama tura dahil olması bizim için rahatlık oldu.

Llanganuco Gölü

Daha sonra yaklaşık yarım saat kadar gidip yürüyüşün başlayacağı noktaya geldik. Yürüyüş 7 km ve takribi 3 saat sürüyor. 7 km kısa gibi gözükse de yükseklik ve hava şartları yürüyüşü zorlaştırabiliyor. 4600 metrede yer alan Laguna 69‘un parkuru çok zorlu olmasa da yükseklik hepimizi zorluyor. Özellikle son tırmanış epey hırpalayıcı diyebiliriz. Son tırmanış öncesi Onur, ben başka dağlara da tırmanmak istiyorum derken o son çıkış sonrası bana bu yetti diyor :)) Tabii göle vardığımızda yemeyi düşünerek yanımızda taşıdığımız yiyecekler, sıcak su  vs. derken ekstra ağırlıklar da yükseklikle birlikte zorluyor.

Laguna 69 yolunda….

Zorlu çıkışın ardından büyüleyici Laguna 69 bize yüzünü gösteriyor. Bu sırada yağan sulu karı, ıslanan ayaklarımızı ve titreyen vücudumuzu hiç önemsemiyor ve gölün büyüleyiciliğine kendimizi kaptırıyoruz. İyice ıslandık derken yavaş yavaş hava açmaya başlıyor hatta bir ara güneş yüzünü gösteriyor.

Laguna 69

Yanımızda getirdiğimiz kahvelerimizi içip yiyeceklerimizi müthiş gölü izleyerek yiyoruz. Bu arada iki kişi de göle çığlık çığlığa giriyor. Umarız zatürre olmamışlardır :)) Buzul gölü gerçekten görülmeye değer hatta bulutlar açıldığında yukarıdaki buzulun da görüntüsü çok etkileyiciydi.

Laguna 69

1 saate yakın kaldıktan sonra inişe hazırlanıyoruz ve bu sırada gölü tekrar sis sarıyor. Çok şanslıyız diye düşünüp inişe geçiyoruz. Otobüse vardığımızda ise ayaklarımız, vücudumuz sırılsıklamdı. Su geçirmez bir çanta ile yanınızda yedek çorap, pantalon ve tişört getirmenizde fayda var. Bilekli su geçirmez ayakkabı olursa ayaklarınız ıslanmayabilir ama her şartta bir şekilde ıslanılıyor 🙂 Ayrıca yükseklikten daha az etkilenmek için yanınızda coca yapraklarından getirecek olursanız iyi olur. 7-8 adet yapraklardan çiğneyip ağzınızın bir kenarında tutuyorsunuz, ara ara çiğneyip iyice ufaldıklarında  yaklaşık 15-20 dakika sonra tamamen atılıyor. İsterseniz çayını yapıp onu da içebilirsiniz.

Turdan akşam saat 7:00 gibi Huaraz‘a vardık. Bütün kıyafetlerimiz ve ayakkabılarımız ıslak vaziyette hosteldeydik. Kaldığımız hostelde şömine olunca en güzel buluşma noktası olarak bizim hosteli seçtik. Hale de 8:30 gibi geldi, şöminenin başında şaraplarımızı yudumlayıp saatlerce tadına doyamadığımız keyifle sohbet ettik.

Huaraz

Ertesi günü diğer görmeyi istediğimiz Pastoruri buzulunu çok ıslandığımız ve Onur’un dizi tuttuğu için görmekten vazgeçtik. Yine Hale ile buluşup bütün günü birlikte geçirdik, sohbet ettik.

Huaraz

Huaraz’ın şehir içinde görülecek özel bir yeri yok ancak çevresinde görülecek ve gezilecek çok yer var. Birçok kişi Huascaran Milli parkını yaklaşık bir haftada dolaşıyormuş. Ayrıca milli parkı dağ bisikleti ile dolaşabileceğiniz bir rota da mevcut. Hatta bu rotanın enduro motorla da yapılabildiğini söylüyorlar. Vaktiniz varsa Huaraz‘da rahat bir haftaya yakın kalabilirsiniz. Eğer deniz seviyesinden geliyorsanız zaten ilk 2 gün yüksekliğe de alışmak gerekiyor. Peru’nun doğa harikası bu bölgesini atlamayın deriz.

İnanılmaz keyif aldığımız 4 geceden sonra motosikletimizin bakımı için Lima‘ya geçtik. Huaraz’da kaldığımız ilk gün sabahı hariç neredeyse her gün yağmur yağdı ve hava soğuktu. Klaus ve Hale’nin sıcak sohbetleri ise bize soğuk havayı unutturdu.

Huaraz’da Nerede Kaldık

Olaza’s Guest House‘da kaldık ve genel olarak mennun kaldık, tavsiye ederiz. Bu bölgelerin genel özelliği ısınma için maalesef sadece battaniye kullanılıyor ve odalarda ısıtıcı yok. Geceleri oldukça serindi. Kahvaltının dahil olması, temizliği, şöminesi ve hava iyiyse terası ile keyifli bir yer. Sahipleri de çok yardımseverler.

Olaza’s Guest House, Huaraz, Peru

Bizim gittiğimiz Ocak 2017‘de bir de bir aylık yavru köpekleri vardı ki bu sevimli ufaklık 4 gün bize neşe kaynağı oldu… Özel odada iki kişi oda-kahvaltı gecesi 85 solesden kaldık. Özel otoparkı yok ama motosikletin çantalarını çıkarınca hostelin ön bahçesine alabildik. Geniş motosikleti içeri almak zor olabilir.

Huaraz fotoğraf albümümüz için tık tık

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir