"Enter"a basıp içeriğe geçin

Guanajuato

GuanajuatoRengarenk Guanajuato

Merak ettiğimiz bu rengarenk şehre öğlen saatlerinde varıyoruz. Dünden belirlediğimiz bir oteli çok zorlanmadan buluyoruz ve fiyat aldıktan sonra bir iki yer daha bakalım diye düşünüyoruz. Ancak tüneller ile çevrili şehirde özellikle motosiklet ile gps’e bağlı olarak hareket etmenin zorluğunu fark ediyoruz. Yönünüzü tüneller yüzünden rahatlıkla kaybedebileceğiniz naçizane güzel bir şehir burası.

Tüneller ile beraber tek yönlü yollar bir de inişli çıkışlı özellikle taş yollar eklenince düşük hızda bir de motor yüklüyken otel aramak hiç de kolay değilmiş 🙂 Uzun lafın kısası şehir merkezinde motoru park edebileceğiniz otel veya Hostel bulmak neredeyse imkansız. Biz ilk bulduğumuz otele zor zahmet geri dönüyoruz 🙂 Eşyaları atıp şehri hemen keşfe çıkıyoruz.

Guanajuato
Guanajuato

Yürüyerek geldiğimiz koloniyal şehir merkezi ise inanılmaz güzel sanki tarihi bir film karesinden fırlamış gibi. Şehir merkezindeki ihtişamlı tiyatro binası, restoranlar, kafeler, galeriler, çiçeklerle süslü renkli binaları ve genç nüfusu ile çok dinamik ve inanılmaz keyifli bir şehir.

img_6157

Genç nüfusun Leon gibi burada da fazla olduğunu belirtelim. Şehirde üniversite olması daha da dinamik olmasında etkili olmuş. Bu güzel şehir, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilerek de koruma altına alınmış.

Guanajuato
Guanajuato

Guanajuato bir maden şehri. Zengin gümüş madenleri 16.YY’da İspanyollar tarafından bulunmuş ve 18.YY’da da dünyadaki en çok gümüş çıkarılan bölgesi olmuş. Madenlerden sağlanan gelir özellikle şehrin tarihi kısmında kendini belli ediyor.

img_6149

Kiliseleri, katedralleri ve tiyatrosu ile şehrin farklı bir havası var. Eğer İspanyolca biliyorsanız ve bir oyuna denk gelirseniz izlemenizi tavsiye ederiz.

Guanajuato fotoğrafları için tık tık

(ENG)

We arrived Guanajuato and checked the first hotel that we selected. It was okay but we saw better ones with better prices. We took off but Guanajuato tunnels makes hard to navigate, the cobblestone roads and hilly ride makes turns or stops harder with loaded bike. We thought it is better to return the first hotel that we found. We made it to hotel without any problem. We left to explore city as soon as we put our stuff inside the room. Motorcycle is safe again in the courtyard.

Guanajuato is a charming colonial city and Unesco world heritage site. The city is founded in 1599 and a former silver mining city. The silver is one of the richest and most productive mine in the world. You can clearly see the impact of mine in the city with cathedrals, theater, colonial buildings, galleries in the historic center.

Guanajuato
Guanajuato

Colorful homes make the city for great photographs. We suggest to see a play in theatre if you know Spanish. We missed our chance.

We visited Diego Rivera Museum and Home. His birth place is a museum now. There are paintings from several stages of his life in the museum. It is worth to visit if you are in town.

El Pipila monument is looking city from top and it is a best place to take some good pictures of city.

El Pipila
El Pipila

We stayed at Hotel Hacienda de Cobos. It is close to historic center and safe place for motorcycle. We suggest it for a night or two.

Hacienda de cobos
Hacienda de cobos

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir