"Enter"a basıp içeriğe geçin

Savannah Gezi Notları

F700GS -2
Savannah – Georgia

Savannah’a 2010 yılında Jacksonville’den Atlantaya dönerken uğramış ve öğlen yemeğimizi yemiştik. Havanın çok soğuk olmasından dolayı şehri dolaşamamış ve havalar ısınmaya başladığında tekrar geliriz diyerek ileri bir tarihe bırakmıştık. Daha sonraki yıllarda da birkaç kere gitme fırsatı bulduk. Araba ile Atlanta’dan yaklaşık 4 saat sürüyor.

Savannah 1733 yılında kurulmuş ve Georgia eyaletinin en eski şehridir. Kuruluş amacı İspanyolların egemenliğindeki Florida ile arada koruma sağlaması ve tampon bölge olmasıymış. Şehir, Savannah Nehrinin Atlantik okyanusu ile birleşmesine yakın bir bölgeye kurulmuş. Mimari yapısının çeşitliliği, tarihi binaları, meydanları ve parkları ile görülmeye değer, Georgia eyaletinin en turistik şehirlerinden biridir.

Oak Live ağaçları caddeleri süslüyor…
Oak Live ağaçları caddeleri süslüyor…

Ekim ayında kutlanan Cadılar Bayramı‘nın (Halloween, 31-Ekim) olduğu hafta sonu Savannah‘a gitmenin eğlenceli olacağını düşündük. Atlanta’dan sabah yola çıkıp öğlen saatlerinde Savannah’a varıyoruz. İlk işimiz turizm ofisine uğrayıp bilgi almak oluyor. Daha sonra arabamızı otoparka bırakıp şehri gezdiren otobüslerle dolaşmaya karar veriyoruz. Kişi başı 22 dolar olan turu biraz pazarlık ile 3 kişi toplam 55 dolara anlaşıyoruz. Ayrıca Pazar günü de istersek otobüsleri kullanabileceğimizi söylüyorlar. Şehrin turistik birçok bölgesini yürüyerek de dolaşabilirsiniz ama yine de bu turu tavsiye ederiz. Çünkü tur boyunca; şehrin genel yapısı, tarihi ve detaylarını öğrenme fırsatı yakalayıp daha detaylı görülecek yerleri de belirleyebiliyorsunuz. Bu turu aldığınızda, araba ile gitmişseniz otopark ücreti de ödemiyorsunuz.

2-001
Turistik gezi otobüsü…

Şehir, özellikle pamuk ticaretinde çok önemli bir yer teşkil etmiş  ve çok zenginleşmiş. Pamuk borsa binasını Savannah nehir kıyısında görebilirsiniz.

Pamuk borsa binası...
Pamuk borsa binası…

Şehrin tarihi bölgeleri çok iyi korunmuş ve tarihi 22 adet meydan var. Meydanların bazıları büyük bazıları küçük ve her birinde birbirinden farklı heykeller ve anıtlar var. Şehrin tarihi merkezinin etrafını dolaştıkça birbirinden güzel sokaklara girip çıkıyoruz. Güneye özgü geniş balkonlu büyük evler şehrin bir zamanlarki zenginliğini gösteriyor. Bu bölgelerdeki birçok ev “bed and breakfast” haline dönüştürülmüş.

Meydanlardan biri - Savannah
Meydanlardan biri – Savannah

Farklı bir şeyler yapmak isterseniz akşamları hayalet turları var. Biz katılmadık ancak değişik bir deneyim olabilir. Savannah, birçok filme de ev sahipliği yapmış. Bu filmlerin çekildiği yerler için de ayrıca turlar var. Savannah Nehri üzerinde yapılan yemekli-yemeksiz tekne turlarına da katılınabilir. Nehrin kıyısındaki River caddesi; restoranlar, kafeler ve barları ile oldukça hareketlidir. Yemek veya bir şeyler içmek için bu bölgedeki mekanlardan seçim yapılabilir.

River Caddesi - Savannah
River Caddesi – Savannah

Ellis meydanının bitişiğinde trafiğe kapalı City Market diye geçen bölgede özellikle festival ve etkinliklerin olduğu dönemlerde ücretsiz konserler düzenlenir. Ayrıca bu bölge hediyelik eşya satan mağazaları, ufak butikleri, sanat galerileri ve restoranları ile de renkli şirin bir ortam sunar.

City Market
City Market

Arabasız şehrin tarihi bölgesini (Savannah Historic District) dolaşmak isterseniz ücretsiz turist ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Yürüyerek dolaşmak başlı başına keyifli olsa da yorulduğunuzu hissettiğinizde bu araçlar imdadınıza yetişecektir. Saatleri, yol hattı ve diğer detaylar için web sitesinden (connectonthedot.com) bakabilirsiniz.

River Street
River Street

Ayrıca bu web sitesinde indirimli otopark seçenekleri, bisiklet kiralama sistemi, Hilton Head Island Havaalanından Savannah’a ücretli servis ve bölgedeki kültürel yerlerin bilgilerini de bulacaksınız. Savannah History Museum gezilecek müzelerden biridir, ABD’de bu tarz müze çok gezdiğimizden buradakine zaman ayırmadık. Forrest Gump filmini izleyenler Tom Hanks’in filmdeki hayat hikâyesini anlattığı bankı hatırlarlar işte bu bank da bu müzede sergilenmektedir. Filmin sahnesinin geçtiği Chippewa Square‘de bank olmasa da boş haliyle de en çok fotoğraflanan meydanlardandır.

River Street
River Street

ABD’nin en büyük sanat okullarından biri olan SCAD (Savannah College of Art and Design) sayesinde hem öğrenci hem de renkli sanatsal bir şehir olmuş. SCAD Art Museum ve sanat galerileri ilgi alanınıza giriyorsa ve zamanınız varsa gezilebilir. Savannah Theatre sürekliliği devam eden ABD’nin en eski tiyatrolarından biridir. Dans, şov,müzik vs. gösterilerinden birine denk gelmeniz halinde izlemek keyifli olacaktır.

Cadılar Bayramı kutlamalarından...
Cadılar Bayramı kutlamalarından…
Cadılar Bayramı kutlamalarından...
Cadılar Bayramı kutlamalarından…

Savannah’da eğer deniz tatili de yapmak isterseniz Güneydoğusunda kalan Tybee Adasına gidebilirsiniz. Araba ile yaklaşık 20 dakika kadar uzaklıktadır. Bizim gittiğimizde deniz sezonu olmadığı için canlı değildi, ancak çok fazla otel ve yazlık evler var. Yazın mutlaka çok kalabalık oluyordur. Denizinin ise çok güzel olmadığını duyduk. Adadaki Tybee Island Light Station Güney Atlantik kıyısındaki ilk deniz feneridir. Deniz fenerinin en üst katına çıkıp manzarayı izleyebilir ve müzeyi dolaşabilirsiniz.

Tybee Island Light Station - Savannah
Tybee Island Light Station – Savannah

Savannah Yeme-İçme

2010 yılında uğradığımızda River caddesi üzerindeki restoranların birinde öğle yemeğimizi yemiş ama güneye özgü tatlımtırak sosları çok beğenmemiştik. O yüzden  bu gezimizde yemek konusunda yeni deneyimler yaşamak yerine bilinen ABD’de zincir olan restoran ve kafeleri tercih ettik. Cumartesi akşam yemeğimizi Outback SteakHouse ve pazar öğlen yemeğini Panera Bread’de yedik. Akşam yemeği için 3 ana yemek tabağı ve bir biraya 50 dolar, öğlen yemeğinde ise 3 yarım çorba ile 3 yarım sandviç için 25 dolar hesap ödedik. (30 Ekim 2011)

River Caddesi, Ellis Meydanı civarındaki restoranlar, otellerin restoranları, sokak satıcıları neresi gözünüze hoş gelirse deneyebilirsiniz.

Savannah’a yolu düşüp dondurma tutkunu olanlar için mutlaka Leopold’s Ice Cream’e uğramalarını tavsiye ederiz. 1919 yılında kurulmuş olan dondurmacı aynı aile tarafından işletiliyor ve gerçekten dondurmaları çok lezzetli.

Cadılar Bayramı olduğundan ve son dakika gitmeye karar verince Savannah ve yakın civarında tabii ki kalacak  yer bulamadık.”Priceline” vasıtası ile Hilton Head Island’da (South Caroline) gecesi oda fiyatı 100 dolara “Westin Hilton Head Island Resort & Spa” oteli ayarladık. Otel, Savannah’a 40 dakika kadar uzaklıkta. Bu vesile ile bu bölgeyi de dolaşma fırsatı bulduk. Daha sonra da gittiğimiz bu güzel adayı; deniz tatili,bisiklet ve golf severler için kesinlikle tavsiye ederiz.

Hilton Head Island - South Carolina
Hilton Head Island – South Carolina

Cadılar Bayramını Savannah’ta geçirmiş ve çok da keyif almıştık. Ayrıca Savannah’ın ABD’de St. Patrick’s Day (17 Mart) kutlamalarının en eğlenceli yapıldığı şehirlerinden biri olduğunu da okumuştuk. Eh, bir kere de bu dönemde burada olmalı diyerek St. Patrick gününün olduğu hafta sonu tekrar gittik.

St. Patrick's Day kutlamalarından...
St. Patrick’s Day kutlamalarından…
St. Patrick's Day kutlamalarından...
St. Patrick’s Day kutlamalarından…

İkinci gidişimizde de Savannah’ın içinde kalmadık, amacımız zaten St. Patrick kutlamalarına katılmak ve  araba ile yaklaşık 1,5 saat kadar daha güneyinde yer alan Jekyll ve St. Simons adalarını gezmekti.

Jekyll Island - Georgia
Jekyll Island – Georgia
St. Simons Island - Georgia
St. Simons Island – Georgia

Eğer eğlenceyi ve sınırsız alkolü seviyorsanız bu dönemde gitmenizi tavsiye ederiz. En büyük aktivite içmek, içmek ve yine içmek… Sokaklardaki canlı müzik etkinliklerine katılın, geçit törenini izleyin, dans edin…  Günün simgesi olan yeşil rengi ve üç yapraklı yonca sembolünü kıyafetlerinizde, aksesuarlarınızda kullanmayı unutmayın. Bugün herkes İrlandalı…

St. Patrick's Day kutlamalarından...
St. Patrick’s Day kutlamalarından…

Gerçekten inanılmaz kalabalık oluyor ve bir ara uğultu şeklindeki insan sesinin yormaya başladığı sırada nehrin kenarındaki yürüyüş yolunun sonundaki Marriot Riverfront Otel’in kafesine kendimizi attık. Otelin restaron bölümü güzel, nehir manzaralı ve deniz ürünleri lezzetliydi. Akşam yemeği için tavsiye ederiz, fiyatları da şehrin içindeki restoranlarla aynı sayılır. Otelin nehir kenarındaki bahçesi güzel, içeceklerinizi alıp burada günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Bütün günümüzü ve akşamımızı nehir kenarında, şehrin meydanında geçirdikten sonra kalacağımız Brunswick bölgesindeki otelimize geçtik.

St. Simons Island, Sea Island, Jekyll Island, Little St. Simons Island ve Brunswick’i kapsayan bölge The Golden Isles  diye geçmektedir. 4 bariyer adanın nefes kesen manzarasını bozulmamış bataklıklar tamamlıyor. Eğer vaktiniz varsa bu bölgede de zaman geçirebilirsiniz.

Jekyll Island - Georgia
Jekyll Island – Georgia

Motosikletle yaptığımız Florida gezisinden dönüşte de Savannah’a uğrayıp bir gece kaldık. Ama gece geç saatlerde şehre girdiğimizden sadece ertesi gün şehirde biraz dolaşacak kadar  vaktimiz oldu.

Aşağıdaki video’yu HD izleyebilirsiniz.

Super 8 Savannah Otel’de bir gece vergi dahil oda-kahvaltı 76 dolara kaldık. Duraklama noktası olarak kullandığımızdan fazla yorumda bulanamayacağız. Basit Amerikan kahvaltısı vardı, odası temizdi.

Zamanınız varsa; Savannah’ın merkezine araba ile yaklaşık 20 dk. uzaklıkta olan Moon River District bölgesini de görmenizi tavsiye ederiz. Cumberland Adası gezimiz dönüşümüzde uğradığımız Moon River District bölgesinde; doğa ile tarih iç içe geçmiştir. Tuz bataklıkları, orman içindeki yürüyüş parkurları, kolonist ve Amerikan İç Savaş öncesi tarihi, asırlık nehir kıyısındaki kasabası, liman merkezi, 275 yıllık çiftlik ve okulu ile rahatlıkla gününüzü geçirebileceğiniz bir bölge. Wormsloe Historic Site ve nehir kıyısındaki bölgede (Isle of Hope) zaman geçirebildik. Isle of Hope; daracık sokakları, devasa ağaçları ve muhteşem evleri ile sanki orada yaşayanlara özel bir bölge gibi duruyordu. Nehir üzerindeki iskelelerin çoğu etrafındaki evlere ait olduğundan genele açık değil, manzarası süper, eminiz buradan gün batımını izlemek keyifli olacaktır.

20151019_170338
Isle of Hope – Moon River District

Wormsloe Historic Site‘ın kapanış saatine çok yakınken gittiğimizden sadece devasa ağaçların arasındaki yolda vakit geçirebildik. Müthiş etkileyici bir yer uçsuz bucaksız duran ağaçların arasındaki yolda kaybolasınız geliyor. Kolonist dönemin izlerini bulacağınız bu bölgeyi gezmeye ilk turizm ofisinden bilgi alarak başlamakta fayda var.

Wormsloe Historic Site
Wormsloe Historic Site – Georgia

Bu bölge içinde yer alan Skidaway Island State Park‘ta kamp yapmak da doğaseverler için keyifli olacaktır. Georgia eyaletinin bu güzel parkında kalmadan da huzurlu birkaç saat geçirilebilir. Araba ile giriş ücreti 5 dolar. Kamp yapacak olursanız bu ücret ödenmiyor çadır kamp alanları 25 dolardan başlıyor.

Skidaway Island State Park - Georgia
Skidaway Island State Park – Georgia

Savannah’a Ne Zaman Gidilmeli? 

Eğlencenin sınırsız olduğu Cadılar Bayramı (31 Ekim) ve St. Patrick (17 Mart) kutlamalarının olduğu hafta sonları Savannah’a gitmek için en ideal zamanlardır. Ayrıca ABD’nin bağımsızlık günü kutlamalarının yapıldığı 4-Temmuz günü de Savannah inanılmaz kalabalık oluyormuş. Kalabalıktan rahatsız olmazsanız bu dönemde de  kutlamalara katılmak keyifli olacaktır. Yalnız yazın sıcak ve rutubetli olduğunu da hatırlatalım. Ağustos ayı en fazla yağmurlu olduğu dönemdir. Mart – Temmuz ayları arası en yüksek sezonu olup, konaklama rakamları artmaktadır. Festival ve resmi tatillerin olduğu dönemlerde, kalacak yerinizi çok önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Kışın ise; ısı çok düşmese de nehir kıyısı olduğundan daha serin hissediyorsunuz, ona göre giyinmenizi tavsiye ederiz. Eylül ortasından Kasım ortasına kadar çok sıcağı sevmeyenler için güzel bir zaman olacaktır. Gideceğiniz dönemde hangi festival ve etkinliklerin düzenlendiğine de bakmanızı tavsiye ederiz.

Savannah fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız. Fotoğraflarımız

Savannah için Tavsiyeler ve Uyarılar

 • Savannah’a çok sıcak dönemde gidecek olursanız ve böceklerle aranız iyi değilse; “palmetto bugs” adı verilen bizim bildiğimiz hamam böcekleri konusunda uyaralım. Georgia eyaletinin birçok bölgesinde sorun olan bu böcekler maalesef çok sıcaklarda burada da mevcut.
 • İkinci uyarımız ise umumi tuvaletler hakkında olacak özellikle St. Patrick günü birçok yere portatif tuvaletler kuruluyor ama akşam üzeri artık kullanılmaz hale geliyor. Restoran ve kafeler ise müşterisi olmayanlara tuvaletlerini kullandırmıyorlar, hatta bazıları komple tuvaletlerini o gün kullanıma iptal ediyor.
 • Lokal restoranlarında yemekler daha çok güneye özgü soslarla yapılıyor ve hafif tatlımtırak oluyor. Bizim damak zevkimize çok gitmedi.
 • Araba ile gidecek olursanız ABD’nin resmi tatil günlerinde, Cadılar bayramı ve St. Patrick gününde bu bölge oldukça yoğun olur ve otopark sorunu yaşayabilirsiniz.

14 Yorum

 1. Muhammed k Muhammed k

  Yazınız çok açıklayıcı olmuş teşekkürler İşlerimden dolayı bende buraya taşınma kararı aldım ve 1 haziranda yerleşeceğim taşınmadan önce bir haftalık geziye geldim ve çok beğendim Ağaçlarla kaplı bir cennet sadece
  Akşam hava karardıktan sonra çimenlerde çok fazla büyük böcekler gördüm ve neden bu kadar fazla olduklarını anlamadım bu haşerelerden korkanlar için bir cehennem olabilir

  • ayferonur ayferonur

   Sizin için hayırlı olsun. Savannah yaşamak için keyifli olacaktır. Yazları sıcak ve nemli oluyor. Gördüğünüz böcekler Palmettoidur ve özellikle yazları ortaya çıkarlar.

 2. İlker AKIN İlker AKIN

  Ellerinize sağlık, bilgiler çok aydınlatıcı gerçekten. Kısmetse bende 1 ay sonra iş gereği Savannah GA olucam. Yanlız sektörüm denizcilik ve Savannah limanından giriş yapıcam eyalete. Liman çevresini biliyorsanız ve şehir merkezine ne kadar uzaklıkta olduğunu biliyorsanız benim ile paylaşırsanız sevinirim. Mutlu seyahatler her daim… 🙂

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar,
   Şehir içi limanın olduğu bölgeden yerine göre 6 km kadar uzaklıkta ancak limana gitmediğimiz için sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz. Eğer geminin yanaşacağı yeri biliyorsanız oradan Riverfront plaza veya City Market diye aratarak limanın şehir içine ne kadar uzak olduğuna bakabilirsiniz. Size de iyi geziler diliyoruz. Başka sorunuz olursa da yardımcı olmaya çalışırız. 🙂

  • yeliz bozkurt yeliz bozkurt

   İlker bey hala Savnanahda mısınız

 3. ilknur özer ilknur özer

  harika bilgiler ve çok net tanımlamalar ve ince detaylar var.ilk defa ziyaret edeceğimiz br yer için harika fikir sahibi olduk. elinize beyninize sağlık.

 4. Sabri Sabri

  Bugun calistigim firma beni Savannah taki operasyonlarina tayin etmek için teklifte bulundu ve burdaki yaziniz asagi yukari beni neyin beklediği konusunda bi fikir verdi. Elinize saglik

  • ayferonur ayferonur

   Sabri Bey Merhaba,
   Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Yazımız biraz olsun fikir verdiyse ne mutlu 🙂
   Savannah, konum olarak ABD’nin iyi yerleri arasındadır. Sadece yazın sıcak ve rutubet biraz bunaltıcı oluyor 🙁
   Eğer tayin teklifini kabul edecek olursanız şimdiden hayırlı olsun. Sorularınız olursa ayrıca sorabilirsiniz.
   Selamlar…

   • Sabri Sabri

    Bir aydan fazla oldu tasinali. Minnesota nin zemheri soguklarindan sonra burasi cennet gibi geldi.

    • ayferonur ayferonur

     Sabri Bey, sizin adınıza sevindik. New Jersey’den sonra Atlanta da bize öyle gelmişti 🙂 Yolunuz bu tarafa düşerse bir kahveye bekleriz. Selamlar…

    • yeliz bozkurt yeliz bozkurt

     Sabri bey merhaba hala Svannahda mısınız

 5. Halil Yarmaci Halil Yarmaci

  Bilgiler, resimler fevkalade. Bir an kendimi oralarda gezerken hayal ettim, mutlu oldum. Forrest gump taki bankı müzede sergiliyor olmalarını biraz garipsedim. Cadılar bayramında nasıl eğlenildiğini merak ettim.Tüm bu mutluluğuma sebep olduğunuz için teşekkürler.

  • Ayferonur Ayferonur

   Halil, biz teşekkür ederiz. Ellerinde fazla bir şey olmayınca her şeyi değerlendiriyorlar, gariplikler ülkesi olunca artık neden bank müzede diye sorgulamıyoruz 🙂 Hayallerinin gerçekleşmesi dileğiyle, selamlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir