• Şangay, Çin
 • Machu Picchu, Peru
 • Atlanta,Georgia, ABD
 • Toronto, Kanada
 • Arctic Circle, Alaska
 • Crater Lake, Oregon
 • CA-1 Highway

BMW F700 GS Hakkında

F700GS -1

Key West – Florida

BMW F700 GS Hakkındaki Düşüncelerim

Uzun yıllar spor motosiklet kullandıktan sonra eşimle beraber uzun yol yapma isteği düşüncesi ile farklı bir motosiklet almaya karar verdim. Aklımda Suzuki V-Storm, Yamaha’nın Tenere modeli ve BMW’nin GS serisi vardı. Suzuki V-Storm’un ADV tarzı motosikleti hem fiyat hem de aksesuar bakımından çok cezbedici olmasına rağmen fazla talep görmemesi, Yamaha Tenere’nin ABD’de sadece 1300 cc olan motosikletini satması sebebi ile BMW’ ye yöneldim. BMW’nin seçenekleri; 700, 800 ve 1200 GS arasında test sürüşü yaparak 700 GS almaya karar verdim. Boyum 1.73cm ve eğer biraz daha uzun olsaydım 800 GS alırdım, hatta motosikletimi aldıktan sonra çıkan  800 GS ADV modeli daha çok hoşuma gitti. 1200 GS gözüme ağır ve büyük kaldı. Galiba spor motordan sonra ben öyle hissettim.

Vermiş olduğum kararımdan da şu ana kadar çok memnunum. Uç yılda eşim ile beraber 22000 mil (35.500 km) yaptık. Motosikleti genellikle asfaltta kullandık. Uzun yolda 2 kişi ve yüklü rahat bir şekilde 120 km civarı hızla gidebiliyoruz. Seyahatlerimizde günde 600 km civarı yol yaptığımız zamanlar oldu ve  çok fazla yorgunluk hissettiğimizi söyleyemem ya da heyecandan yorgunluğu anlamadık. Yolculuklarımız hep keyif verdi.

Motosiketin lastikleri fabrika çıkışındaki Bridgestone BattleWing , arka lastiği yine aynı marka ile değiştirdim (13500 mil). Arka lastiğin fotoğrafını yazının sonunda gorebilirsiniz. Asfaltta, yağışta şimdiye kadar hiç rahatsızlık vermediler. Virajlarda da yol tutuşları gayet iyi diyebilirim. Ancak hafif kum, çimen veya küçük taşlıklı yola girdiğimde motosikletin hakimiyeti zor oluyor. Özellikle hafif kumda arka taraf hemen kaçıyor. Dikkatli olmakta fayda var. 18500 milde ön lastiği Metzeler Tourance ile değiştirdim.

F700GS -2

Savannah, Georgia

Motosikletin şu ana kadar beni en rahatsız eden taraflarından bir tanesi ise farlarının yetersiz olması. Özellikle ışık olmayan otoyollarda görüş mesafesi çok düşüyor, kesinlikle ilave sis farlarına ihtiyaç var. Bence sis farları tehlikeyi zamanında görüp gerekli önlemi alarak hem sizi hem yolcunuzu hem de motosikletinizi olabilecek bir kazadan koruyacak en önemli ilavelerden bir tanesi olacaktır.  Özellikle ABD’de otoyollara hızla çıkan geyik gibi hayvanları fark etmek sürüş güvenliği için çok önemli. Ben de bu eksikliği gidermek için Denali marka sis farlarından aldım. (Modeli DM Micro LED) Farları alt koruma barlarının yan tarafına monte edildi. Şimdi gece sürüşlerim biraz daha konforlu ve güvenli oldu. Çok az akım çekmesi, montajının kolaylığı da diğer avantajları diyebilirim. Eğer arazi sürüşünü düşünerek veya daha iyi bir aydınlatma amacı ile sis farı almak istiyorsanız benim aldığım modelin daha gelişmişlerini incelemenizi tavsiye ederim.

F700GS -3

Blue Ridge Parkway, NC

Motosiklete ekstra olarak koruma demirleri, BMW çantaları, el koruma, far koruma, uzun cam ve yağ filtresi koruması aldım. BMW Vario çantalardan genel olarak çok memnunuz. Florida gezisinde iki kez tropik yağmura yakalandık ve su geçirmediler. Motosiklet anahtarı ile çantaların da kilitlenmesi bir avantaj, çanta için ekstra anahtar taşımamış oluyorum. Çantaların üzerine de gerekirse çadır, uyku tulumlarını rahatlıkla duffel içinde tutturulabiliyor. Uzun ön cam rüzgarı kesiyor ancak yazın ihtiyaç duyduğum rüzgarı da engellemiyor. Motosikleti alırken “comfort seat” seçeneği vardı ve onu tercih ettik. Yaptığmız seçimden çok memnun kaldık bazen 2 saati aşkın durmadan gittiğimiz oldu ve çok rahatsızlık hissetmedik. Ayrıca arka çantaya takılan sırtlık sayesinde arkada seyahat eden kişi de daha konforlu yolculuk edebiliyor. Şimdiye kadar eşimden hiç rahatsız olduğunu duymadım.

Motosikletin süspansiyonları da son dönemde sorulan soruların arasında. Arazi sürüşü yapmadığım için çok fazla yorum yapamayacağım ama ön süspansiyon sanki yumuşak kalıyor. Özellikle iki kişiyken sert frenleme, bayır aşağı veya yukarı duruşlarda yükün dağılımına göre motosikletin öne-arkaya yaylanması çok fazla oluyor. Daha sert yaylar ile değiştirmek sürüş rahatlığını ve güvenliğini artırabilir diye düşünüyorum. Arka süspansiyon ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım ancak arazi sürüşü yapmadığım için yorum yapmak yanlış olabilir dye düşünüyorum. Ön ve arka süspansiyon konusu ile ilgili her türlü fikre ve öneriye açığım.

F700GS - 4

Fort Morgan’dan, Dauphin Island’a gemi gecisi

ABS’nin standard olarak motosiklet ile gelmesi avantaj. Ön frenler ise gerçekten çok güçlüler hatta motosikletin en artı yanlarından bir tanesi diyebilirim. İki kişi ve yüklü iken frenleme de şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

Vites aralarının kısa olması ise motora çeviklik veriyor. Düşük devirde alışkın olmayanlar için biraz can sıkıcı bir görüntü sergilese de yüksek devirlerde gerçekten çok keyifli bir motosiklet F 700 GS. Uzun süre otoban benzeri yolda gidip viralı yollara gelince  müthiş bir keyif veriyor. Otoyollar yerine otoyola paralel giden tali yollar hem kamyon trafiğinin az olması hemde sürüş konforu açısından her zaman tercihimiz oluyor. Ayrıca daha güzel manzaralar sunan yollardan gitmiş oluyoruz.

Yakıt sarfiyatı ile ilgili çok soru alıyorum. İki kişi, yüklü ve ortalama 120 km hızla otobanda giderken yaklaşık olarak benzin ışığı yanana kadar 240 km civarı gidiyoruz. Biraz daha hızlı gittiğimiz durumlarda 210 km sonra benzin ışığı yanıyor. Bu kadar yolu yaklaşık olarak 3 galon (11 litre) civarı benzin ile yapıyoruz.

1 galonda (3.7 litre) yaklaşık 50 mil (80 km) yapıyoruz diyebilirim.

Uzun seyahatlerimizde bazen keşke benzin deposu daha büyük olsaydı dediğimiz oluyor. Camel Tank bu konuda iyi bir secenek gibi duruyor.

F700GS -5

Key West, Florida

Özetleyecek olursam;  motosikletin kullanımı çok kolay, dengeli, güvenli (ABS’nin standard olması artı bir özellik), hem şehir içinde hem de şehir dışında ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabiliyor. Şu ana kadar mekanik veya elektronik bir arızamız olmadı. 1000 km ve 12000 km ve 22000 km civarında yağ değişimi yapıldı. Arızalanan ön kısa farı 22000 km civarında değiştirdim. 18500 milde (30000 km)  zincir ve dişlileri değiştirdim. Aşağıda zincir ve dişlinin önce ve sonrasını görebilisiniz.

Eski ve Yeni Zincir ile dişli

Bildiğim ve dilimin döndüğü kadar  BMW F700 GS’yi anlatmaya çalıştım. Eger sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Bu arada motosikletimizin ismini İspanyolca Özgürlük anlamına gelen ‘ Libertad ‘koyduk.

Yol videolarımızı youtube hesabımızdan HD izleyebilirsiniz. Youtube Videolarımız

Favori videolarımızdan biri  Blue Ridge Parkway ‘den … ( HD izleyebilirsiniz)

13500 Milde (21500 km) değiştirdiğimiz arka lastik ile yeni lastiğin fotoğrafını ekliyorum.

moto lastik

Bridgestone BattleWing Eski ve Yeni lastik

 

 

16 Responses to BMW F700 GS Hakkında

 1. Emre ATAY dedi ki:

  Selam Ayferonur. R1200R kullanıyorum. F700’ün frenleme ve süspansiyon performansı hakkında daha detaylı bilgi veririmisin?
  Saatte 140-150 km hızlardan sonra motosiklette herhangi bir titreme vs. gözlemledin mi?
  F700’ün F800’e göre asvalt performansı daha iyi diyorlar. Sence doğru mu?
  Tesekkürler

  • ayferonur dedi ki:

   Merhaba Emre,

   Saatte 140-150 km civarı hızlarda motor titreme yapıyor. 120 km gayet konforlu sürüş sunuyor, 120 üstü rahatsız etmeye başlıyor. Ancak yine de titreme göz korkutacak kadar değil.

   F700 de ön fren iki disk ile sağlanıyor. Frenleri gayet güçlü diyebilirim ancak kıyaslayacak bir motosiklette tecrübem yok. Daha önce spor motosiklete biniyordum.

   Ön yayları mutlaka değiştirmek gerekiyor. Orjinal yayları çok yumuşak ve motor ani frenlerde öne doğru yığılıyor. Arka süspansiyonu ben yüklü ve iki kişi neredeyse iki tur sona gelmeden ayarlı tutuyorum. Şimdilik sıkıntı yaşamadık ama süspansiyonu değiştirenler çok memnun olduklarını söylüyorlar. Birkaç haftaya Alaska’da asfalt olmayan yollarda kullanacağız. Daha detaylı bilgi verebilirim.

   Asfaltta 700 ile 800’ün performansının farklı olacağını sanmıyorum. Hatta 800 beygir olarak daha fazla güç sunuyor. Asfaltta benzer bir performans olacağını tahmin ediyorum.

   Ben F700’ü 3.5 yıldır kullanıyorum. İki gün önce 2 kişi Kuzey, Orta ve Güney Amerika’yı kapsayan uzun bir geziye çıktık. Bu süre zarfında motosikletten gayet memnun olduğumuzu söylemeliyim.

   Umarım verdiğim bilgiler yardımcı olmuştur..

 2. cepel dedi ki:

  Çok güzel bir inceleme yazısı olmuş, bu motora geçmeyi düşünüyorum fakat tek sakıncam ön camla ilgili xmax400abs modelini kullanıyorum şu anda mevcut cam kaskın çene hizasına geliyor, hal böyle olunca tüm rüzgar kaska geliyor ve buda 100+ km hızlarda kaskta sallama yapıyor haliyle çok yorucu oluyor, bu motordada aynı durum yaşanır mı yaşanırsa siz nasıl çözdünüz? Tşkler..

  • ayferonur dedi ki:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Motoru aldıktan sonra boyuma göre touring camı aldım. (boy:1.73) Rüzgar kaskımın üst tarafından geçiyor ama rahatsız etmiyor. Şimdi boyu ayarlanablir touring camları da mevcut ve bence daha mantıklı. Yol ve hava şartlarına göre camı yukarıya yükseltebilir veya alçaltabilirsiniz. Umarım cevabım yardımcı olur. Aklınıza takılan başka husular olursa da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 3. yaşar gençay dedi ki:

  amerikada bir macerada bana yardımcı olu rmusunuz?

  • ayferonur dedi ki:

   Merhaba Yasar bey , nasil bir yardim istiyorsunuz?

   • yasar gençay dedi ki:

    geç gördüm! şu an çünkü İnternet le aram hiç yok..

    Amerika turunu ve (BMW 700) kiralayıp düşünüyorum.
    ve de bir sıkıntım olursa yabancı dil, motor v s yardımcı olur musunuz?

    • ayferonur dedi ki:

     Yaşar Bey 2 ay önce uzun süreli bir geziye çıktık. Motosiklet ile Alaska ve şimdi Güney Amerika’ya doğru gidiyoruz. Eğer ABD’ye dönmüş olursak elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

     • yaşar gençay dedi ki:

      sizi yürekten kutlarım hayalimi yaşıyorsunuz. sakın vazgeçmeyin. bende 23 ülke gezdim 18 i motorla.
      cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

      gezimin
      şimdilik sadece hayalini yaşıyorum. gerçekleşmesi bir kaç yılımı alabilir. inşallah görüşürüz.

     • ayferonur dedi ki:

      Çok teşekkürler…Bizim de hayalimizdi ve gerçekleştirebilme fırsatı yakaladığımız için şanslıyız. Umarız siz de hayalinizi gerçekleştirebilirsniz.

 4. Osman dedi ki:

  Bir çok gezinizde size yardımcı bir eleman F700 GS Acaba Galatasaray Spor Kulübüyle bir ilgisi var mı 🙂

 5. Mustafa Özdemir dedi ki:

  Kazasız belasız bol seyahatler dilerim …

 6. kaan dedi ki:

  hocam merhaba motosiklet sürmeye yeni başlayacağım acaba yeni başlayan için f700 gs uygun mudur yoksa daha küçük hacimli bir motor lamı başlamalıyım.

  • Ayferonur dedi ki:

   Merhaba Kaan, güzel bir soru sormuşsun. Bu konuda farklı yorumlar ve düşünceler olabilir. Benim tavsiyem, eğer bu işe yeni başlıyorsan daha küçük bir motosiklet ile başlaman olacaktır. Sürüş tekniğini geliştirdikten sonra F700 tarzı bir motora geçersen çok daha rahat edersin. Başka soruların olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir