"Enter"a basıp içeriğe geçin

BMW F700 GS Hakkında

F700GS -1
Key West – Florida

BMW F700 GS Hakkındaki Düşüncelerim

Uzun yıllar spor motosiklet kullandıktan sonra eşimle beraber uzun yol yapma isteği düşüncesi ile farklı bir motosiklet almaya karar verdim. Aklımda Suzuki V-Storm, Yamaha’nın Tenere modeli ve BMW’nin GS serisi vardı. Suzuki V-Storm’un ADV tarzı motosikleti hem fiyat hem de aksesuar bakımından çok cezbedici olmasına rağmen fazla talep görmemesi, Yamaha Tenere’nin ABD’de sadece 1300 cc olan motosikletini satması sebebi ile BMW’ ye yöneldim. BMW’nin seçenekleri; 700, 800 ve 1200 GS arasında test sürüşü yaparak BMW 700 GS almaya karar verdim. Boyum 1.73cm ve eğer biraz daha uzun olsaydım 800 GS alırdım, hatta motosikletimi aldıktan sonra çıkan  800 GS ADV modeli daha çok hoşuma gitti. BMW 1200 GS gözüme ağır ve büyük kaldı. Galiba spor motordan sonra ben öyle hissettim.

Vermiş olduğum kararımdan da şu ana kadar çok memnunum. Altı yılda eşim ile beraber 132.000 km yaptık. Motosikleti genellikle asfaltta kullandık. Uzun yolda 2 kişi ve yüklü rahat bir şekilde 120 km civarı hızla gidebiliyoruz. Seyahatlerimizde günde 600 km civarı yol yaptığımız zamanlar oldu ve  çok fazla yorgunluk hissettiğimizi söyleyemem ya da heyecandan yorgunluğu anlamadık. Yolculuklarımız hep keyif verdi.

Bu yazımızın üzerine yapmış olduğumuz Kutuplara Yolculuk gezimizde 80.000 km ekstra yol yaptık. Detaylı BMW F700GS inceleme yazısını da okuyabilirsiniz. Yazı için TIK TIK

Motosiketin lastikleri fabrika çıkışındaki Bridgestone BattleWing , arka lastiği yine aynı marka ile değiştirdim (21000 km). Asfaltta, yağışta şimdiye kadar hiç rahatsızlık vermediler. Virajlarda da yol tutuşları gayet iyi diyebilirim. Ancak hafif kum, çimen veya küçük taşlıklı yola girdiğimde motosikletin hakimiyeti zor oluyor. Özellikle hafif kumda arka taraf hemen kaçıyor. Dikkatli olmakta fayda var.

30000 kmde ön lastiği Metzeler Tourance ile değiştirdim. Gezi esnasında Continenetal TKC 70, Heidenau K60, Metzeler Enduro Sahara 3 lastiklerini de denedim. Kutuplara Yolcuıluk bölümünün altındaki yazımızda daha detaylı anlattım.

F700GS -2
Savannah, Georgia

Motosikletin şu ana kadar beni en rahatsız eden taraflarından bir tanesi ise farlarının yetersiz olması. Özellikle ışık olmayan otoyollarda görüş mesafesi çok düşüyor, kesinlikle ilave sis farlarına ihtiyaç var. Bence sis farları tehlikeyi zamanında görüp gerekli önlemi alarak hem sizi hem yolcunuzu hem de motosikletinizi olabilecek bir kazadan koruyacak en önemli ilavelerden bir tanesi olacaktır.  Özellikle ABD‘de otoyollara hızla çıkan geyik gibi hayvanları fark etmek sürüş güvenliği için çok önemli.

Ben de bu eksikliği gidermek için Denali marka sis farlarından aldım. (Modeli DM Micro LED) Farları alt koruma barlarının yan tarafına monte edildi. Şimdi gece sürüşlerim biraz daha konforlu ve güvenli oldu. Çok az akım çekmesi, montajının kolaylığı da diğer avantajları diyebilirim. Eğer arazi sürüşünü düşünerek veya daha iyi bir aydınlatma amacı ile sis farı almak istiyorsanız benim aldığım modelin daha gelişmişlerini incelemenizi tavsiye ederim.

F700GS -3
Blue Ridge Parkway, NC

Motosiklete ekstra olarak koruma demirleri, BMW çantaları, el koruma, far koruma, uzun cam ve yağ filtresi koruması aldım. BMW Vario çantalardan genel olarak çok memnunuz. Florida gezisinde iki kez tropik yağmura yakalandık ve su geçirmediler. Motosiklet anahtarı ile çantaların da kilitlenmesi bir avantaj, çanta için ekstra anahtar taşımamış oluyorum. Çantaların üzerine de gerekirse çadır, uyku tulumlarını rahatlıkla duffel içinde tutturulabiliyor. Kutuplara Yolculuk gezimize çıkmadan önce yan çantaları Touratech Zega Pro2 ile değiştirdim.

F700 GS Rahat mı?

Uzun ön cam rüzgarı kesiyor ancak yazın ihtiyaç duyduğum rüzgarı da engellemiyor. Motosikleti alırken “comfort seat” seçeneği vardı ve onu tercih ettik. Yaptığmız seçimden çok memnun kaldık bazen 2 saati aşkın durmadan gittiğimiz oldu ve çok rahatsızlık hissetmedik. Uzun yolda yine de airhawk‘a ihtiyaç duyduk.  Ayrıca arka çantaya takılan sırtlık sayesinde arkada seyahat eden kişi de daha konforlu yolculuk edebiliyor. Şimdiye kadar eşimden hiç rahatsız olduğunu duymadım.

Motosikletin süspansiyonları da son dönemde sorulan soruların arasında. Arazi sürüşü yapmadığım için çok fazla yorum yapamayacağım ama ön süspansiyon sanki yumuşak kalıyor. Özellikle iki kişiyken sert frenleme, bayır aşağı veya yukarı duruşlarda yükün dağılımına göre motosikletin öne-arkaya yaylanması çok fazla oluyor. Daha sert yaylar ile değiştirmek sürüş rahatlığını ve güvenliğini artırabilir diye düşünüyorum. Arka süspansiyon ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım ancak arazi sürüşü yapmadığım için yorum yapmak yanlış olabilir dye düşünüyorum. Ön ve arka süspansiyon konusu ile ilgili her türlü fikre ve öneriye açığım.

Ön yayları gezi öncesi progresif yaylar ile değiştirdim. Neden daha önce bu deşiğikliği yapmadım diye çok hayıflandım. Motosikletin performansına çok büyük etkisi oldu. Ön dalışlar tümüyle geçti diyebilirim. Bu motosikleti alan herkese ilk tavsiyem orijinal yayları değiştirmek olacaktır.

F700GS - 4
Fort Morgan’dan, Dauphin Island’a gemi gecisi

ABS‘nin standard olarak motosiklet ile gelmesi avantaj. Ön frenler ise gerçekten çok güçlüler hatta motosikletin en artı yanlarından bir tanesi diyebilirim. İki kişi ve yüklü iken frenleme de şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

Vites aralarının kısa olması ise motora çeviklik veriyor. Düşük devirde alışkın olmayanlar için biraz can sıkıcı bir görüntü sergilese de yüksek devirlerde gerçekten çok keyifli bir motosiklet F 700 GS. Uzun süre otoban benzeri yolda gidip viralı yollara gelince  müthiş bir keyif veriyor. Otoyollar yerine otoyola paralel giden tali yollar hem kamyon trafiğinin az olması hemde sürüş konforu açısından her zaman tercihimiz oluyor. Ayrıca daha güzel manzaralar sunan yollardan gitmiş oluyoruz.

F700 GS Yakıt sarfiyatı

İki kişi, yüklü ve ortalama 120 km hızla otobanda giderken yaklaşık olarak benzin ışığı yanana kadar 240 km civarı gidiyoruz. Biraz daha hızlı gittiğimiz durumlarda 210 km sonra benzin ışığı yanıyor. Bu kadar yolu yaklaşık olarak 3 galon (11 litre) civarı benzin ile yapıyoruz.

1 galonda (3.7 litre) yaklaşık 50 mil (80 km) yapıyoruz diyebilirim. 100 km’de yaklaşık 5 litre yakıyor.

Uzun seyahatlerimizde bazen keşke benzin deposu daha büyük olsaydı dediğimiz oluyor. Camel Tank bu konuda iyi bir secenek gibi duruyor.

F700GS -5
Key West, Florida

Özetleyecek olursam;  motosikletin kullanımı çok kolay, dengeli, güvenli (ABS’nin standard olması artı bir özellik), hem şehir içinde hem de şehir dışında ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabiliyor. Şu ana kadar mekanik veya elektronik bir arızamız olmadı. Parça değişiklik detaylarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Arka disk 55000 km’de değişti.

Debriyaj 75000 km civarında  değişti.

Ön fren balatalarını 100000 km civarında  değiştirdim.

Zincir ve dişliler yaklaşık 30000 km kadar gidiyor. Son seti 40000 km kullandık.

Arka fren balataları yaklaşık 12000 – 16000 km aralığında değiştiriyorum.

Kısa lambam hemen hemen her 15000 km’de yanıyor 🙁

Bujıler yaklaşık 50000 km civarında değişti.

Ön rulman ise hemen hemen 100000 km civarında değişti.

Arka rulman 110000 km değişti. Ses yapmaya başlamıştı.

Su pompası 125000 kmde değişti. Su pompaları 50000 kmde bir arızalanıyor, sizin motorda iyi gitmiş dediler 🙂

 

18.000 km kullandığımız TKC70‘in son hali (Piura-Peru)

TKC 70

 

Bildiğim ve dilimin döndüğü kadar  BMW F700 GS’yi anlatmaya çalıştım. Kullanım kolaylığından dolayı başlangıç motoru olarak belli bir tecrübe ve eğitim alarak değerlendirilebilcek bir motosiklet diyebiliriz.

Yeni başlayan arkadaşlar için ilk önerim her zaman eğitim. Kullanrak tecrübe ederim diye sakın düşünmeyin. Eğitim alarak doğru bir şekilde motosikletinizi kullanarak da tecrübenizi artırın. Ayrıca kaskınız, motor montunuz ve pantalonunuz, eldivenleriniz en kısa mesafeye giderken bile üzerinizde olsun. Ekipmanların gerekliliğini acı ile tecrübe etmeyin.

Eger sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Daha detaylı anlatımım ise Kutuplara Yolculuk bölümünün içinde yer alıyor.

Bu arada motosikletimizin ismini İspanyolca Özgürlük anlamına gelen ‘Libertad‘ koyduk.

Yol videolarımızı youtube hesabımızdan HD izleyebilirsiniz. Youtube Videolarımız

Detaylı F700 GS yazım için tık tık

Onur Öznar

Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

28 Yorum

 1. nadir nadir

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bende 2013 model 700gs kullanıyorum,benzin ışığı yandıktan 10/15 km sonra kesiklik oluşuyor siz de böyle bir şey oldu mu? keyifli geziler dilerim

  • ayferonur ayferonur

   Merhabalar, şimdiye kadar hiç böyle bir durumla karşılaşmadım. 2 kez benzin bitene kadar gitmek durumunda kaldık. Kesikten sonra nasıl bir durum oluyor?

 2. Emre Emre

  Merhaba, yazinizi cok buyuk bir keyif ile okudum. F700’e bir kac gundur goz koymus durumdayim ancak bir sure test edebilecek musaitlik bulamayacagim. Bu surede acana boyu bana kucuk gelir mi diye kafayi yememek icin size sorayim, 188cm oldugumu dusunursek, F700 kucuk gelir mi acaba? Tracer 700’e olan sevgimi boyunun kucuk olmasi sebebiyle uzuntuye birakmisken F700’de de ayni sikintiyi yasamak istemiyorum 🙂

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba Emre, uzun yolculuk sonrası F700 ile ilgili yazdığım yazıyı da okumanı tavsiye ederim. İlk inceleme yazısında gözümden kaçan nokataları ikinci yazıda tamamladım. Motosikletin üzerinde büyük kalmaktan çok gidon ve peg ayarı yapman gerekecek. Mesela kesinlikle gidon yükselticiye ihtiyacın olacak. Belli bir mesafenin üstüne yanlış hatırlamıyorsam debriyaj teli yetmiyor. Tavsiyem motorun üzerine oturarak test etmen. Kendini nasıl hissedeceğin önemli. F800 veya Africa Twin’de boyuna göre daha rahat olabilir.

 3. Mehmet Adıgül Mehmet Adıgül

  Merhaba Ayfer ve Onur 🙂
  Öncelikle söylemeliyim ki sadece F700GS topiği değil, bloğunuzun her köşesi hem çok keyifli hem de çok öğretici yazı ve fotoğraflarınızla bezenmiş. İzmir’e geldiğinizde tanışma fırsatı bulabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum, elbette ki yazılarınız kadar sohbetiniz de çok çok keyifli 🙂
  Hazır far konusunda şikayetini okumuşken aklıma geldi :
  Sevgili Onur, İzmir’de buluştuğumuzda benim motorun orijinal led sis farlarından memnun olup olmadığımı sormuştun,onlara bayıldığımı söylemiştim ama ben de sana başka bir şey soracağım şimdi 🙂 BMW led aux lights ne kadar muhteşem ise, orijinal R1200GS farları da bir o kadar vasat 🙂 Uzun zamandır Cyclop Led ampulleri inceliyorum fakat hem ABD’den gelecek olması, pahalı olması ve de deneme şansım olmaması gibi nedenlerden dolayı cesaret edemiyorum. Videolardaki görüntüler ve teknik veriler muhteşem. Altta sizin mootosiklet için olan modelin linkini gönderiyorum. Bu ürün hakkında bilginiz var mı? Sizce denemeye değer mi?

  Sevgiler 🙂

  https://www.cyclopsadventuresports.com/-LED-headlight-bulb-kit-for-BMW-GS-F-bikes-2014-and-newer_p_150.html

  • ayferonur ayferonur

   Sevgili Mehmet,

   Öncelikle güzel yorumun için teşekkürler. Elimizden geldiğince tecrübelerimizi doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyoruz. Biz de İzmir’de senin gibi değerli bir arkadaşımızı tanımaktan çok memnun olduk. Eminiz ki daha çok sohbetler edeceğimiz günler olacak.

   Mehmet, maalesef benim 700 GS lambaları da çok güçsüz. Açıkcası bende zaman ayırıp farklı opsiyonlar ne olabilir diye incelemedim. Ancak teorik olarak bakarsak benim motorda kullanılan 55Watt lambalar yaklaşık 1000 lumen civarı ve senin linkini verdiğin lambalar yaklaşık 4000 lumen. Yaklaşık 4 kat daha güçlü. Açıkcası videolara bakıp ABD’den sipariş vermek de çok mantıklı olmayabilir. Eğer istediğin gibi olmazsa geri göndermek masraftan dolayı anlamlı olmaz. Türkiye’de bu konuda çalışma yapılmış ise ona bakmak lazım. Ayrıca elektriksel olarak aküye ne kadar yük getirecek, BMW canbus sistemi için sorun olacak mı gibi soruların da cevabını bulmak lazım. Her ne kadar sorun olmuyor diye yazılmış.

   Umarım yanıtım sana faydalı olmuştur.
   Sevgiler 🙂

   • Mehmet Adıgül Mehmet Adıgül

    Analitik yaklaşımın gayet mantıklı. Çok şey mi istiyorum bilmem ama, aynı çekincelerden dolayı ben de ürünün buralara gelmesini, yaygınlaşmasını ve ucuzlamasını ya da benzerlerinin çıkmasını bekliyorum 🙂

    Paylaşımlarınızı yakından takip ediyor ve bir dahaki buluşmamızı iple çekiyorum.

    Görüşmek üzere,

    Sevgiler 🙂

  • BARKIN ŞAHİN BARKIN ŞAHİN

   Mehmet Bey merhaba.
   Ben de 700gs kullanıcısı olarak aydınlatma sorununu bu Cyclops Led kiti ile çözmeye çalıştım. 2 yildir sorunsuz kullanıyorum. Aydınlatma performansı halojenlere göre biraz daha iyi. Ama mükemmel diyemem. Nedeni de halogen farlar için tasarlanmış bir reflektör tasına sadece 2 yöne ışık veren ledler koyuyor olmak. Neyse çok uzatmayayım. Kalite ve uyum konusunda sorun yok.
   Iyi günler.

   • ayferonur ayferonur

    Barkın Bey bilgi için çok teşekkürler. Kullandığınız kit aküye ayrıca bir yük getirdi mi? Normal lamba ve değişiklik sonrası görüş farkını görmek için fotoğraf çektiniz mi? Çok teşekkürler.

 4. Emre ATAY Emre ATAY

  Selam Ayferonur. R1200R kullanıyorum. F700’ün frenleme ve süspansiyon performansı hakkında daha detaylı bilgi veririmisin?
  Saatte 140-150 km hızlardan sonra motosiklette herhangi bir titreme vs. gözlemledin mi?
  F700’ün F800’e göre asvalt performansı daha iyi diyorlar. Sence doğru mu?
  Tesekkürler

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba Emre,

   Saatte 140-150 km civarı hızlarda motor titreme yapıyor. 120 km gayet konforlu sürüş sunuyor, 120 üstü rahatsız etmeye başlıyor. Ancak yine de titreme göz korkutacak kadar değil.

   F700 de ön fren iki disk ile sağlanıyor. Frenleri gayet güçlü diyebilirim ancak kıyaslayacak bir motosiklette tecrübem yok. Daha önce spor motosiklete biniyordum.

   Ön yayları mutlaka değiştirmek gerekiyor. Orjinal yayları çok yumuşak ve motor ani frenlerde öne doğru yığılıyor. Arka süspansiyonu ben yüklü ve iki kişi neredeyse iki tur sona gelmeden ayarlı tutuyorum. Şimdilik sıkıntı yaşamadık ama süspansiyonu değiştirenler çok memnun olduklarını söylüyorlar. Birkaç haftaya Alaska’da asfalt olmayan yollarda kullanacağız. Daha detaylı bilgi verebilirim.

   Asfaltta 700 ile 800’ün performansının farklı olacağını sanmıyorum. Hatta 800 beygir olarak daha fazla güç sunuyor. Asfaltta benzer bir performans olacağını tahmin ediyorum.

   Ben F700’ü 3.5 yıldır kullanıyorum. İki gün önce 2 kişi Kuzey, Orta ve Güney Amerika’yı kapsayan uzun bir geziye çıktık. Bu süre zarfında motosikletten gayet memnun olduğumuzu söylemeliyim.

   Umarım verdiğim bilgiler yardımcı olmuştur..

 5. cepel cepel

  Çok güzel bir inceleme yazısı olmuş, bu motora geçmeyi düşünüyorum fakat tek sakıncam ön camla ilgili xmax400abs modelini kullanıyorum şu anda mevcut cam kaskın çene hizasına geliyor, hal böyle olunca tüm rüzgar kaska geliyor ve buda 100+ km hızlarda kaskta sallama yapıyor haliyle çok yorucu oluyor, bu motordada aynı durum yaşanır mı yaşanırsa siz nasıl çözdünüz? Tşkler..

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Motoru aldıktan sonra boyuma göre touring camı aldım. (boy:1.73) Rüzgar kaskımın üst tarafından geçiyor ama rahatsız etmiyor. Şimdi boyu ayarlanablir touring camları da mevcut ve bence daha mantıklı. Yol ve hava şartlarına göre camı yukarıya yükseltebilir veya alçaltabilirsiniz. Umarım cevabım yardımcı olur. Aklınıza takılan başka husular olursa da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 6. yaşar gençay yaşar gençay

  amerikada bir macerada bana yardımcı olu rmusunuz?

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba Yasar bey , nasil bir yardim istiyorsunuz?

   • yasar gençay yasar gençay

    geç gördüm! şu an çünkü İnternet le aram hiç yok..

    Amerika turunu ve (BMW 700) kiralayıp düşünüyorum.
    ve de bir sıkıntım olursa yabancı dil, motor v s yardımcı olur musunuz?

    • ayferonur ayferonur

     Yaşar Bey 2 ay önce uzun süreli bir geziye çıktık. Motosiklet ile Alaska ve şimdi Güney Amerika’ya doğru gidiyoruz. Eğer ABD’ye dönmüş olursak elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

     • yaşar gençay yaşar gençay

      sizi yürekten kutlarım hayalimi yaşıyorsunuz. sakın vazgeçmeyin. bende 23 ülke gezdim 18 i motorla.
      cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

      gezimin
      şimdilik sadece hayalini yaşıyorum. gerçekleşmesi bir kaç yılımı alabilir. inşallah görüşürüz.

     • ayferonur ayferonur

      Çok teşekkürler…Bizim de hayalimizdi ve gerçekleştirebilme fırsatı yakaladığımız için şanslıyız. Umarız siz de hayalinizi gerçekleştirebilirsniz.

     • yaşar gençay yaşar gençay

      sizinle kısa zamanda ortak duygular taşıdığımız olayı paylaşacağım.eminim benim kadar sizde sevineceksiniz.

     • ayferonur ayferonur

      Yaşar Bey, sabırsızlıkla bekliyoruz……

 7. Osman Osman

  Bir çok gezinizde size yardımcı bir eleman F700 GS Acaba Galatasaray Spor Kulübüyle bir ilgisi var mı 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   İlgisi yok 🙂

 8. Mustafa Özdemir Mustafa Özdemir

  Kazasız belasız bol seyahatler dilerim …

  • Ayferonur Ayferonur

   Çok teşekürler Mustafa… Hepimize kazasız belasız bol geziler…..

 9. kaan kaan

  hocam merhaba motosiklet sürmeye yeni başlayacağım acaba yeni başlayan için f700 gs uygun mudur yoksa daha küçük hacimli bir motor lamı başlamalıyım.

  • Ayferonur Ayferonur

   Merhaba Kaan, güzel bir soru sormuşsun. Bu konuda farklı yorumlar ve düşünceler olabilir. Benim tavsiyem, eğer bu işe yeni başlıyorsan daha küçük bir motosiklet ile başlaman olacaktır. Sürüş tekniğini geliştirdikten sonra F700 tarzı bir motora geçersen çok daha rahat edersin. Başka soruların olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir