"Enter"a basıp içeriğe geçin

Raleigh-Durham-Chapel Hill Gezisi

DSC01770-001
Raleigh-Durham-Chapel Hill – N.Carolina

Üniversiteler Üçgeni: Raleigh-Durham-Chapel Hill

Yıllardır canlı performansını dinlemek istediğimiz Fazıl Say’ın Duke Üniversitesinde konser vereceğini duyunca; biletlerimizi satışa çıkar çıkmaz almıştık. Konser pazar akşamıydı ve biz Duke Üniversitesinin olduğu bölgeyi bu zamana kadar gezme imkanı bulamamıştık. Konserden bir gün önce giderek Raleigh-Durham-Chapel Hill bölgelerini az da olsa keşfedebilmek için güzel bir imkan doğmuştu.

Konserin, Şubat ayında havanın güzel olduğu bir hafta sonuna denk gelmesi ise süper oldu. Kış aylarını yaşamamamıza rağmen vaktimizi dışarıda daha iyi değerlendirebildik.

20160228_165836-001
Kış ortasında yazdan bir gün, Durham şehrinden…

Duke Üniversitesinin yer aldığı Durham şehri, Kuzey Carolina Üniversitesinin yer aldığı Chapel Hill şehri ve Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesinin yer aldığı Raleigh şehirlerinin olduğu bölge Araştırma-Geliştirme Üçgeni (The Triangle) olarak adlandırılmaktadır. Kimya Nobel ödülü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar Chapel Hill şehrindeki Kuzey Carolina Üniversitesinde görev yapmaktadır.

Öğleden sonra vaktimizi Chapel Hill’de geçirebilmek için sabah erkenden Atlanta’dan yola çıktık. Atlanta’dan, Chapel Hill şehri yaklaşık 600 km ve araba ile 6 saat kadar sürüyor. Keyifli bir yolculuk sonrası geldiğimiz Chapel Hill için ilk izlemimiz; küçük ama bir o kadar da sevimli bir yer olması. Üniversite ile kasaba birleşmiş durumda. Şehrin herhangi bir sokağından başka bir sokağa  dönünce üniversitenin içine giriveriyorsunuz. Üniversite binaları devasa ağaçların arasına kurulmuş. Ağaçlar henüz yapraklarını açmamış olmasına rağmen gözlerimizi etraftan alamadık. Bir de baharda buraları görmeli diyerek iç geçirdik.

20160227_174726-001
Kuzey Carolina Üniversitesi – Chapel Hill

Üniversite, 1795 yılından bu yana eğitim veriyormuş. Tüm öğleden sonra ve akşamı, sokakları ve üniversitenin içini gezerek geçirdik. Üniversitenin özellikle spor salonları bizi mest etti. Gerçekten spora verilen değeri bu ortamlarda daha iyi görebiliyorsunuz. Ayrıca UNC (University of North Carolina) ünlü basketbolcu Micheal Jordan’ın NBA’e seçilip oynamaya başlamadan önceki üniversitesi olduğunu hatırlatalım. Basketbol salonlarına da gittik ancak kapalıydı. Sevdiğimiz bloggerlardan Çağlar Erözgen için özellikle Michael Jordan’ın yetiştiği salonun parkelerini fotoğraflamak isterdik.

20160228_111415

Ana cadde üzerinde birçok ülkeden lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, barlar ve kafeler mevcut. Türk restoranında (Talullas) da akşam yemeğimizi yemeyi planlamıştık ancak gittiğimizde bekleme süresinin uzun olmasından dolayı yiyemedik. Bölgenin tanıtım dergisinde Türk restoranından övgü ile bahsedildiğini okuyunca hem hoşumuza gitti hem de keşke rezervasyon yaptırsaydık diye düşünmeden edemedik. Gece, Chapel Hill’e yakın kaldığımız otele geçip bizi üniversite yıllarımıza götüren şehrin üzerine keyifli bir sohbet yaptık.

IMG_0105
Türk restoranı Talullas

Pazar sabahı kahvaltımızı yaptıktan sonra Raleigh şehrine geçtik. Bugün önce Raleigh sonra Durham şehrini gezeceğiz. Durham’da, Charlotte şehrinden gelecek yakın arkadaşlarımız Saklayıcı ailesi ile de buluşacağız. Akşam konseri dinledikten sonra onlarla beraber Charlotte’e geçeceğiz.

Bize çok sempatik gelen Raleigh şehrinde bulunan müzelerin ücretsiz olduğunu belirtelim. Doğa Bilimleri (Natural Sciences) ve Tarih (History) Müzeleri karşılıklı yer alıyorlar. Fırsatınız varsa ve özellikle çocuk ile gittiyseniz mutlaka müzeleri ziyaret edin.

20160228_121354-001
Raleigh ve müzeler

İki müzenin de yakınında eyaletin Capitol binası bulunmakta ancak Pazar günü sabahı kapalı olunca içini gezme imkanı bulamadık. Bu arada Raleigh şehrinin Kuzey Carolina eyaletinin başkenti olduğunu da belirtelim. 1792 yılında kurulmuş olan şehir çok düzenli duruyor. Pazar günü erken saatlerde gezdiğimizden müzeler hariç şehir merkezi sessizdi.

20160228_122202-001
Raleigh şehir merkezinden…
IMG_0158
Raleigh şehir merkezinden…

Biraz dolaşıp kahve keyfinden sonra Eyalet üniversitesinin bulunduğu bölgeye giderek üniversitenin kampüsünü gezdik. 1800’lerin sonunda kurulan Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi,  Chapel Hill’deki UNC kadar göze hitap etmiyor. Genelde binaları yeni ve modern ancak çok hoş bir kütüphanesi olduğunu söyleyelim. Üniversitenin içindeki göl ve çevresi spor yapanlar, yürüyüşe çıkanlar ile epey kalabalıktı.

20160228_141703
Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi
20160228_142423
Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi Kütüphanesi

Öğleden sonra çok merak ettiğimiz Duke Üniversitesini keşfetmek için Durham şehrine geçtik. Duke Üniversitesinin batı kampüsüne doğru ilerlerken hayranlığımız artmıştı ki Gotik stilde yapılmış kiliseyi yeşilliklerin arasında bütün ihtişamı ile görünce bizde ayrı bir heyecan yarattı.

20160228_151514
Duke Üniversitesi batı kampüsü & Duke Chapel

Kilise bölgedeki en yüksek yere kurulmuş ve etrafına okulun derslikleri inşa edilmiş. İlk izlenimimiz binalarıyla çok etkileyici bir kampüs olması ve müthiş bir yeşilliğin içinde yer alması diyebiliriz. Özellikle batı kampüsünü gördükten sonra ikimiz de aynı anda burada bir 4 yıl daha okunur diye düşündük. Fotoğraf çekip kampüsü dolaştıktan sonra Durham’ın içine geçtik.

20160228_151929
Duke Üniversitesi batı kampüsü

Konserin olduğu Doğu kampüsü daha küçük ve dersliklerin olduğu binalar batı kampüsündeki gibi etkileyici değil ama ortamı etkileyiciydi.

20160228_181600
Duke Üniversitesi doğu kampüsü & Baldwin Auditorium

Akşam müthiş bir Fazıl Say resitali dinledikten sonra arkadaşlarımızla beraber Charlotte şehrine döndük.

2016-02-28 23.53.11
Baldwin Auditorium, Raleigh-Durham-Chapel Hill gezisinin ana amacı “Fazıl Say”

Galerileri, güneye özgü mutfağı, tarihi binaları ve müzeleri ile üç şehirde çok rahatlıkla 2-3 gün geçirilebilir. Festivallerden (motosiklet veya kış festivali gibi) veya Broadway şovlarından birine denk gelecek olursanız daha da keyifli olacaktır.

DSC01791-001
Duke Üniversitesi

Bu iki günden geriye kalanlar müthiş bir doğanın içinde kurulmuş üniversiteler ile Fazıl Say’ı dinlemiş olmanın verdiği huzur oldu. Yanında tabii ki eski dostlarla konser bahanesi ile buluşmak ise gurbette ilaç gibi geldi. İki gün boyunca bu okullarda okumanın ne kadar güzel olacağını, Türkiye’deki üniversiteleri, şartları, kendi üniversite hayatımızı masaya yatırıp karşılaştırarak geçirdik…

IMG_0166-001
Saklayıcı ailesi ve biz 🙂

Raleigh-Durham-Chapel Hill gezisi fotoğraf albümlerimiz için linkleri tıklayınız…

Raleigh Fotoğraflarımız

Durham Fotoğraflarımız

2 Yorum

  1. Aze Aze

    Harika!
    🙂

    • ayferonur ayferonur

      Teşekkürler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir