"Enter"a basıp içeriğe geçin

Motosikletle Feribot Geçişleri

Motosikletle veya araçla İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler’i kapsayan bir gezi yapacaklara feribot veya Manş tünelinden geçiş ile ilgili ufak ipuçlarını paylaşmak istedik.

Calais – Dover (Fransa – İngiltere)

Biz Fransa’nın Calais şehrinden feribot ile İngiltere’nin Dover şehrine geçtik. Geçiş tarihimiz önceden belli olmadığından biletimizi limana varınca aldık. Eğer tarihiniz belliyse biletinizi önceden online alırsanız daha avantajlı rakama gelebilir. Ayrıca bilet almak için de limanda zaman kaybetmeyip hızlıca gemiye yönelirsiniz. Calais’te gemiye binmeden önce Avrupa’dan çıkış işlemleri ile Britanya’ya giriş pasaport işlemleri yaklaşık 50 metrelik alan içinde yapılıyor. Pasaportlarınızı ve gezi ile ilgili dökümanlarınızı yakınınızda tutmayı unutmayın. Geminin kalkış saatinden 45 dakika kadar önce gelinmesi isteniyor. Dover’a inince gemiden çıkıp yolunuza devam ediyorsunuz. 

Pasaport işlemleri bitince gemi görevlisinin olduğu yere geliyorsunuz. Biletinizi kontrol ediyor ve size hangi sırada duracağınızı gösteren bir kağıt veriyor. Belirtilen numaraya yanaşıp gemiye alınmayı bekliyorsunuz. Genelde motosikletleri arabalardan önce alıyorlar.

Gemiye giriş

Gemiye girdiğinizde motosikleti yanaştıracağınız yeri gösteriyorlar. Gemi görevlilerinin verdiği aparatla motosikleti bağlıyorsunuz. Bu geçişte biz kendimiz bağladık.

Calais ile Dover arası
Calais ile Dover arası

Cairnryan – Belfast (İngiltere – Kuzey İrlanda)

Biletimizi bir gün önceden online aldık. Herhangi bir evrak veya pasaport işlemi olmuyor. Girişte online konfirmasyon numarasından veya soyadınızdan bilet bilginize ulaşıyorlar. Size hangi sırada duracağınızı söylüyorlar. Basit bir güvenlik sonrası gemiye geçtik. Gemiye binice motosikleti görevliler bağladı.

Cairnryan (P&O Ferries) bilet ve check-in ofisi

Biletimizi online olarak aferry.co.uk sayfasından aldık. (www.aferry.co.uk)

Dublin – Holyhead (İrlanda Cumhuriyeti – Galler)

Biletimizi yine online aldık. Limana biraz geç varınca bizi direkt gemiye aldılar. Görevliler hemen motosikleti bağladılar. Yukarı çıktığımızda ise oturacak yer bulmada sorun yaşadık. 3.5 saatlik geçiş olunca birçok kişi erkenci davranmış. Galler’e indiğimizde de herhangi bir kontrol olmadı.

Biletimizi Stena Line web sitesinden aldık. (https://www.stenaline.ie/ferries-to-britain)

Dublin (İrlanda) ile Fransa arası da feribot seferleri var. Seferler yaklaşık 18 saat sürüyor. Biz Dublin’den baktığımızda maalesef önümüzdeki 4-5 güne bilet kalmamıştı. Özellikle Temmuz, Ağustos gibi tatil dönemlerinde önceden bilet bakmakta fayda var.

Dover – Calais (İngiltere – Fransa)

Biletimizi online olarak aferry.co.uk sayfasından aldık. (www.aferry.co.uk)

Normalde Dunkirk’e gitmeyi planlarken, geminin arıza yapması nedeniyle Calais feribotuna bindik. İngiltere herhangi bir çıkış işlemi yapmadı. Fransız (AB) gümrüğü de Dover tarafında giriş işlemini yaptı. Gemide daha profesyonelce motorumuzu bağladılar. Yolculuk rahat geçti.

Libertad sıkıca bağlandı

Calais’den sonra Fransa tarafına geçerek Belçika’nın çok merak ettiğimiz Brugge şehrine ulaştık. Şehre çok yakın güzel bir kamp alanında kaldık. (Camping Memling)

İpuçları ve pratik bilgiler

  • Uzun geçişlerde oturacak yer kapabilmek için en azından 40-45 dk önce limanda olmak lazım
  • Tarihiniz belli ise bileti önceden online alırsanız avantajlı olabilir.
  • Gemilerde restoran, kafe mevcut. Biraz dışarıya göre pahalı satıldığını hatırlatalım.
  • aferry.co.uk sayfasından hem farklı hatları hem de Manş Tüneli fiyatlarını aynı zamanda görebilirsiniz.
  • Manş Tüneli geçişi tren ile yapılıyor. Motosiklet ile vagona girildikten sonra motosikletin yanında seyahat ediliyor. Geçiş yaklaşık yarım saat sürüyor. Feribota göre rakamlar daha pahalı.
  • İngiltere ile Fransa arasında 1 saat zaman farkı var.
  • Motosikletleri genelde görevliler bağlıyor.
  • Büyük Britanya ülkelerinin hepsinin para birimi sterlin olsa da İngiltere diğer ülkelerde basılmış kağıt paraları kabul etmiyor. Ama İngiltere’de basılmış paralar diğer ülkelerde geçerli.
  • Gemilerde free-shop ve döviz bürosu var. Döviz bürosu çok düşükten bozuyor, mecbur değilseniz para bozdurmayın.
  • Fransa hariç diğer ülkelerin otobanları ücretsiz. İngiltere’de çok nadir ücetli geçişler var.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir