• Machu Picchu, Peru
 • Toronto, Kanada
 • Arctic Circle, Alaska
 • Crater Lake, Oregon
 • CA-1 Highway
 • Ushuaia, Argentina
 • Antarktika
 • Antarktika
 • Ekvador

Motosiklet Ekipman

Motosiklet Ekipman Listemiz

Motosiklet hayatıma spor motosiklet ile başlamış ve kıyafet olarak farklı markaların birçok ürününü kullandım. Eşimle uzun yol yapma düşüncesi ile BMW F700 GS alınca; neredeyse bütün motosiklet ekipmanlarımızı yenilememiz gerekti. Kullanmakta olduğumuz motosiklet ekipmanları hakkındaki düşüncelerimizi sizlerle paylaşarak yeni malzeme alacaklara faydalı olmasını diliyoruz.

Kutuplara Yolculuk ismini verdiğimiz gezimiz esnasında kullandığımız ekipmanların performanslarını ise ekteki linkte paylaştık. Okumak için tık tık

Sena Kask İnterkom

Eşimle birlikte iki yıldır Sena SMH10 modeli kask interkom kullanıyoruz. Sena için ilk söylemek istediğim müthiş bir müşteri hizmetleri var. Sorunlarınızda inanılmaz yardımcı oluyorlar. İnterkomda oluşan sorun tavsiye ettikleri yöntemler ile çözülemez ise sizden interkomu geri göndermenizi istiyor ve yerine yenisini gönderiyorlar. Garantisi iki yıl ve bizim garantimiz birkaç gün önce bitti. Bakalım bundan sonra olacak sorunlarda yaklaşımları nasıl olacak. Eşim artçı olarak biniyor dolayısı ile ne kadar mesafe arası interkomun çalıştığı konusunda bilgi veremeyeceğim. Ses kalitesi gayet iyi hatta biz kulaklarımızda ses kesici kulaklıklar ile dahi rahatça kullanıyoruz. Şarjı neredeyse bütün gün, 6-7 saat rahatlıkla gidiyor. Yolda iken telefon gorüşmesi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Gelen telefonu cevaplamak kolay ve ses kalitesi gayet iyi. Yol boyunca telefonumdan müzik dinleyebilmek özellikle tek başıma seyahat ederken çok iyi oluyor.  GPS’e de bluetooth ile bağlanırsanız GPS’den gelen sesli yön bilgilerini de alabiliyorsunuz.  Firma ve ürün olarak kesinlikle tavsiye ediyorum.

sena

Sena SMH10

Revit Sand 2 Ceket ve Pantolon

1,5 yıl önce aldığım Revit Sand 2 takımından çok memnunum. Özellikle ceket benim için vazgeçilmez oldu. Kışın 3-4 derecede, yazın ise 30 derece civarlarında ceket beni istedigim konforlu ısıda tuttuyor. Havalandırma bölümlerinin hem ön hem de arkada genişce olması, bilekten omuza kadar yine havalandırma olması, yaz aylarında serin esen rüzgarın vücudunuzdan geçisini sağlıyor. Yazın, şehir içi dur kalklarda faydası elbette olmuyor.

Kışın da ceket ve pantolon 3-4 derece soğukta termali ile beraber gayet konforlu yolculuk sağlıyor. Ceketin ve pantolonun yağmur korumasının içe takılan tarzda olması ise yağmura yakalanıldığı zaman uygun bir yerde durup takmayı gerektiriyor. Benim görüşüme göre takımın tek eksi tarafı bu. Ceketin ön cepleri geniş ve çok kullanışlı ayrıca arkada yağmurluğu koyacak bir bölüm var. Bu bölüm de gerekirse cep olarak kullanılabilir. İçte bulunan su geçirmez cep ise telefon ve cüzdan için gayet uygun.

Ceketin en olumsuz tarafı ise sırt koruması. Bu kalite de ve iyi bir rakama satılan ceketin sırt korumasının daha kaliteli olmasını beklerdim. Maalesef çok dandik bir koruma koymuşlar.

revit jacket

Revit Sand 2 Ceket

Klim markasının latitude takımını da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

BMW’nin yazlık pantolonunu kullandığım için yazın Revit pantolonu çok fazla kullanma fırsatım olmadı. Bu sene de DenimRider kot pantolon aldım ve kullandığım kısa süre içinde memnun kaldım.

Shoei Neotec Kask

Uzun yıllardır Shoei’nin kapalı tarzda olan kaskını kullanıyordum ve çok memnundum. Touring tarzı bir motosiklete geçince çeneden açılır kapanır bir kask almak istedim ve Shoei Neotec’de karar kıldım. 2 yıldır hem eşim hem de ben kullanıyoruz ve memnunuz. Açılır kapanır olmasına rağmen hem hafif hem de sessiz buldum. İçindeki güneş vizörün faydası çok oluyor, ancak güneşin tam karşıdan geldiği durumlarda yetersiz kaldığını hissettiğim anlar da oldu. Pinlock olması sayesinde kolayca taktığım buğu önleyici ise gerçekten çok ama çok faydalı oldu. Dışarıdan gelen sesi kesmek için kullandığımız özel yapım kulaklıklarımız var ve kask bayağı sıkı olduğundan bir süre sonra kulak bölgesinde ağrıya neden olabiliyor.

Schubert C3 veya C3-pro ile kıyaslama yapamıyacağım ama özellikle C3-pro’nun en az gürültü alan kasklardan bir tanesi olduğunu biliyorum. Schubert kasklarında interkom sistemin kaska entegre olarak takılabilmesinin ayrıca bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

Eşimde ayrıca HJC IS Max-2 çeneden açılır bir kask daha var. Shoei’nin kaskına göre kalıplarını daha büyük buluyor. Kaskın, altından rüzgar girmesini engelleyen çene rüzgar kesici olmadığından yazın daha havadar oluyor ama kışın ısıyı koruyamıyor ayrıca daha fazla ses alıyor.

Shoei Neotec

Shoei Neotec Kask

 

Tank Üstü Çanta

Tank üstü çanta seçimimi Wolfman Explorer’dan yana kullandım. Çantanın büyüklüğü 700GS için neredeyse tam olarak uygun oldu. Çantanın genişleyebiliyor olması da tercih etmemdeki sebeplerden bir tanesi oldu. Genişledigi zaman içine epeyce eşya koyabiliyorsunuz. Küçük fotoğraf makinası, go-pro, ufak 2 şişe su, cüzdan, telefon, harita, gözlük kabı vs. çok rahat sığıyor. Daha önceki motosikletimin tank çantasından kalan yağmurluğu kullanıyorum. Çok şiddetli yağmurda dahi çantanın içindekiler şimdiye kadar çok ıslanmadı. Tank üstü çanta olarak kesinlikle tavsiye ederim.

Wolfman bag

Wolfman Explorer

Frog Toggs Yağmurluk

Yağmurlu havalarda hem bizi ıslanmaktan koruyacak hem de rüzgarı keserek vücut ısımızı da düşürmeyecek  ama hava da alarak terleme yapmayacak bir yağmurluğa ihtiyaç duyuluyor. Biz 2 sene önce aldığımız Frog Toggs marka yağmurluktan şimdilik memnunuz. Giyip çıkarması daha kolay olsun diye tulum yerine alt ve üst ayrı iki parça aldık. Yağmurluktan performans olarak gayet memnunuz. Birkaç kez denk geldiğimiz çok yoğun sağanak yağmurun altında yaptığımız sürüşlerde ıslanmadan seyahatimizi bitirdik. Kol kısımlarına dikkat etmek lazım ben eldivenin üzerine geçirdikten sonra sıkıyorum yoksa geriye doğru kayıp yağmurun bileklerden kolun içine doğru girmesine yol açıyor.  Alt üst takımın hafif olması bir avantaj, ekstra bir ağırlık oluşturmuyorlar. Ayrıca çok çabuk kuruyorlar. Motosiklet haricinde yağmurluk olarak üstünü (kapşonlu) kullanabilmeniz de kolaylık.  Motosiklet pantolon ve ceketin üstüne giyeceğiniz için biraz büyük almak da fayda var. Ürünü kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Bot Yağmurluğu

Botlar su geçirmese de bot yağmurluğunun çok faydasını gördüm. Islanan botları kurutamazsanız ertesi gün kullanırken çok da rahat olmuyor. O yüzden, eğer uzun süre yağmurda gideceksem kesinlikle bot yağmurluğunu botlarımın üzerine giyiyorum. Rüzgarı da kestiği için ayağınızın üşümesini de engelliyor.

Eldiven

Motosiklet eldiveni güvenlik sebebi ile kesinlikle takmamız gereken ekipmanlardan bir tanesidir. Düşme durumunda yer ile temas edecek yüzeylerden biri avuç içleri olacaktır. Dolayısı ile üzellikle avuç içini ve parmakların dış tarafını iyi koruyacak eldivenler tercih edilmelidir. Eğer 4 mevsim motosiklet kullanıyorsanız kışlık ve yazlık iki eldiven gerekecektir. Benim ayrıca tavsiyem yazın iki eldiven taşımak. İkinci eldivenin özellikle su geçirmeyen olmasına dikkat edin. Yağmurda ıslanan eldivenler ile motosiklet kullanmak hiç keyif vermiyor. BMW’nin her mevsim eldivenini tavsiye ediyorum. Ele oturması, bilekten bağlanması, kullanılan derinin kalitesi, su geçirmez olması (3-4 kez şiddetli yağmur altında su geçirmediler) ve 3 mevsim rahatça giyilebilmesi en büyük avantajları diyebilirim. Yazın sıcaklarda terleme yapıyor ancak yine de çok rahatsız etmiyor. Kışın 3-4 derecelerde motosikletin elcik ısıtması ile rahatça kullanılabiliyor.

bmw eldiven

BMW Eldiven

2 Responses to Motosiklet Ekipman

 1. Stanka danailova dedi ki:

  Eldivenleri almak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir