"Enter"a basıp içeriğe geçin

İguacu Şelaleleri

 

İguacu Şelaleleri
İguacu Şelaleleri

Muhteşem İguacu Şelaleleri 

Brezilya-Arjantin-Paraguay sınırlarının arasında kalan İguacu Şelaleleri‘ni ilk Brezilya tarafından gezmeye başladık. Rio de Janeiro’dan TAM havayolu ile tek kişi ve tek yön 256 dolara geldik. Otobüs çok daha ekonomik, zamanınız varsa denenebilir, yaklaşık 18 saat sürüyormuş.

Havaalanının içinde turizm ofisi var. Soru sormanız halinde harita üzerinde gerekli açıklamaları yaparak yardımcı oluyorlar. Şehir merkezine gitmek için taksi ve otobüs seçeneği var. Otobüsü tercih ederseniz havaalanından çıktıktan sonra ikinci caddeye inmeniz gerekiyor ve 20-25 dakikada bir geçiyor.

İguacu Şelaleleri Ulaşım

Otobüs 2.20 Real (Havaalanı-şehir merkezi ve şehir merkezi- Şelaler aynı fiyat)
Havaalanı-otel taksi ile 35-37 Real
Otobüs terminali-Paraguay 3.30 Real
Otobüs terminali-Arjantin tarafı 3 Real

Park Giriş Ücretleri : 

Şelalerin girişi 15 Real ve parkın içindeki otobüs 6.5 Real (Ağustos 2009)
Dolar ile ödeme yapabiliyorsunuz, kişi başı 12 dolar.
Park pazartesi günleri öğlen saat 1’e kadar kapalı. Yazın saat 8:00-19:00 arası, diğer mevsimler 17:00’a kadar açık.

İguacu Şelaleleri Haritası
İguacu Şelaleleri Haritası
İguacu Şelaleleri'nin ilk karşılayan ihtişamlı manzarası...
İguacu Şelaleleri’nin ilk karşılayan ihtişamlı manzarası…

Parka ilk adım attığınızdan itibaren her bir parkuru ayrı bir muhteşem manzara ile sizi bekliyor olacak. Bot turundan, safariye kadar birçok aktivite var ama mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor ve genelde yaz döneminde yapıyorlar.

İguacu Şelaleleri
İguacu Şelaleleri
İguacu Şelaleleri
İguacu Şelaleleri
İguacu Şelaleleri
İguacu Şelaleleri
İguacu Şelaleleri
İguacu Şelaleleri

Kaldığımız Grand Mercury International Otel hakkındaki düşüncelerimiz

Gecesi iki kişi oda-kahvaltı fiyatı 117 dolardı. (Vergi dahil)

Kötü tarafları : Odalar biraz eski, ama büyük. Wi-Fi ücretli.

İyi tarafları : Lokasyonu iyi, yakınında restoran, internet kafe, alışveriş yerleri var. Otobüs terminali yakın, yürüme masafesinde.
18. katta restoranı var, biraz pahalı, sadece birşeyler de içmeniz mümkün, manzarası güzel. Lobideki kafe ve restoran daha uygun, Amerikan hamburger 18 Real.

Otel civarında temiz yemek yenilebilecek fazla alternatif yok. Gezip sonunda otelde yemeye karar verdik ve lobideki kafeyi tercih ettik. 18.kattaki restoranda ise manzaraya karşı içkilerimizi yudumlayıp yorgunluğumuzu attık.

Otelden çıkıp 2 blok düz gittikten sonra Ave. Jusceline Kubitchnek’den sola dönüp 4 blok sonra sağda otobüs durağı var. Şelalere giderken otobüsün üstündeki “Nacianol Park” tabelasına dikkat etmeniz yeterli.

Otel odasından İguacu Şehri
Otel odasından İguacu Şehri

Paraguay tarafına geçiş

Paraguay tarafını merak edip gitmek isterseniz, otobüs terminalin karşısındaki duraktan Paraguay otobüsleri gidiyor. Hiçbir şey yok, bizim için sadece zaman kaybı oldu, girişte trafik kötü. Otobüsten inip bir işlem yaptırmanız gerekmiyor. Dönüşte Brezilya gümrük görevlileri tarafından otobüste kontrol yapılıyor. Brezilyalı halk özellikle elektronik eşya satın alıyor ama onlarda dandik Çin ürünleri çıkıyormuş. (Rio’da kaldığımız Guest House’ın sahibinin söylediğine göre)

Ciudad del Este şehri için yazımıza bakabilirisniz. Yazı için tık tık

İguacu Şelaleleri’nin Arjantin tarafına geçmek için otobüsü kullanabilirsiniz, otobüs terminalinden kalkıyor.

Arjantin tarafına geçiş

Brezilya tarafından çıkarken eğer geri dönmeyecekseniz ve bavullarınız varsa otobüsten bavullar ile inmeniz gerekiyor ve gümrükte pasaportunuzla çıkış işleminizi yaptırıyorsunuz. Otobüsten inerken şöför diğer otobüse binebilmeniz için bir fiş veriyor ve onu kullanarak ikinci otobüse ücret vermeden binebiliyorsunuz. Etraftaki görevliler taksiye binmeniz için sizi ikna etmeye çalişabilirler, biz otobüs bekleyip onunla geçtik. Arjantin tarafına geçtiğinizde ülkeye giriş yapmak için otobüsten iniyorsunuz. Otobüs gümrükten çıktıktan sonra sizi bekliyor oluyor.

Şöför Portekizce bavullarımızı otobüste bırakmamızı anlatmaya çalıştı, ama bizi bekleyeceğini bilmediğimiz ve anlayamadığımız için bavullar ile indik. Bavullari X-Rayden geçiriyorlar ve tekrar otobüse biniyorsunuz. (Eğer şöförle anlaşabilirseniz bavullarınız otobüste kalabilir ve X-Rayden geçirme işleminden kurtulabilirsiniz.) Bavulları indirip bindirme kısmı zahmetli, otobüse binerken turnike koymuşlar ve onun üzerinden atlatmak gerekiyor, onun dışında bütün işlemler kısa sürüyor ve rahat. Arjantin’de Türklerden vize istemediği için bir ülkeye daha vizesiz girmenin zevkini yaşıyorsunuz.

İguazu Şelaleleri Arjantin tarafı yazımız için tık tık

En ilginç olay, dolaşırken bir spor mağazasının vitrininde Türk futbol takımının formasını görmemizdi. Ülke özleminden mi yoksa Onur’un futbol tutkusundan mı bilmem ilk işimiz fotoğrafını çekmek oldu. Büyük olasılıkla sahibi Türktü. İki tane de Türk restoranına denk geldik, biri kapalıydı diğerinde ise çalışanlar Türk değildi. İkisi de salaş kebap salonuydu. Arap nüfusunun fazlalığı ve ticarette söz sahibi olmaları dikkatimizi çekti. Kaldığımız otelde çok fazla Arap vardı.

İguacu Şelaleleri fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Milli takım formamız
Milli takım formamız

Tavsiyeler

 • Şelalelere gidildiği zaman kesinlikle sivrinek kovucusu sürülmeli. Çok fazla böcek ve sivrisinek var. Uzun pantolon giymekte fayda var.
 • Islanmaya karşı da önlem alınmalı veya yedek kıyafet yanınızda bulundurunuz. Elektronik eşyalarınızı da korumaya almayı unutmayın.
 • Kambiyolarda para bozdururken yanınızda pasaportunuz olmalı.
 • En güzel fotoğrafları Brezilya tarafından çekebilirsiniz ama Arjantin tarafının parkı çok daha güzel ve aktivete daha fazla. Zaman sorununuz yoksa her iki taraftan da görülmeye değer….

2 Yorum

 1. Osman Osman

  Ulaşım kısmının altındaki ilk fotoğraf Niagara Şelalesinden daha güzel geldi bana.

  • Ayferonur Ayferonur

   İki şelalenin özellikleri farklı olsa da Iguazu daha etkileyici ve bize göre kesinlikle görülmeli…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir