"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aguas Calientes Gezi Notları

Aguas Calientes
Aguas Calientes

05.09.2010 – 06.09.2010 semi-overcast 15 °C

Aguas Calientes, küçük bir backpacker kasabası diyebiliriz. Machu Picchu için geçiş noktası olması nedeni ile oldukça talep görüyor. Türkçe’de sıcak sular anlamına gelen Aguas Calientes kasabası termal kaplıcalarıyla da ünlüdür. Kaplıcaların girişi uygun ancak bizim denemeye fırsatımız olmadı. Kasaba neredeyse hostel, otel ve restoranlardan oluşmuş.

Hostellerin çok iyi oldukları söylenemez ve pahalı bulduk. Ancak kasabadaki otel fiyatlarını öğrenince neden hostel rakamlarının yüksek olduğunu anladık. Biraz eli yüzü düzgün otellerin gecesi 250 dolardan 600 dolara kadar çıkıyor.

Aguas Calientes sokaklarından - PERU
Aguas Calientes sokaklarından – PERU

ABD’li tanıştığımız bir çift, sahibi Amerikalı olan “Gringo Bill’s Hotel’de” kaldılar. Otel fenaya benzemiyor. Hostelde kalmak istemeyen ancak otel rakamlarını çok yüksek bulanlar için iyi bir alternatif olabilir diye not aldık.

Aguas Calientes Meydanı
Aguas Calientes Meydanı

Aguas Calientes Yeme-İçme 

Kasabada yapacak fazla bir şey olmasa da yemek için alternatif çok fazla. Bizim gözümüze güzel gelen Inka Wasa adlı restoran oldu; ama denemedik. Cuzco’daki otel personeli buradaki restoranlar hakkında uyardığı için biraz ön yargılı davranmış olabiliriz. Bize Inkaterra Cafe’yi önermişlerdi ama kapalı olduğu için deneyemedik.

El Mapı Hotel kasabanın içinde, restoran, bar ve bahçesi ile güzel bir yer. Otelde kalmasanız bile açık büfe kahvaltısına katılabilirsiniz, bahçesinde çay-kahve içip dinlenebileceğiniz bir mekan. Oda fiyatları 660 solesten başlıyor, kahvaltı 28 soles ve çay-kahve 6 soles.

Aguas Calientes
Aguas Calientes

Machu Picchu giriş biletlerini kasabanın merkezindeki turizm bürosundan almak gerekiyor. Aguas Calientes ile Machu Picchu arasnda yaklaşık 25 dakika süren otobüs seferleri var. Fiyatı gidiş dönüş 14 dolar (yaklaşık 40 Soles) Daha detaylı bilgi için MachuPicchu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Machu Picchu Otobüsleri
Machu Picchu Otobüsleri

Kamp kurmak isteyenler için kamp alanı var ama kalma şartları hakkında bilgimiz yok. Amaç MachuPicchu olunca her şartta Aguas Calientes’te bir gece kalmaya değer. Kasaba aslında doğasıyla, arnavut taşlı dar sokakları ile çok daha şirin hale gelebilecek bir yer.

Oteller - Aguas Calientes
Oteller – Aguas Calientes
Aguas Calientes
Aguas Calientes

 Kaldığımız Pirwa Hostel hakkındaki düşüncelerimiz: (Eylül 2010)

Banyolu odasında gecesi 37.5 dolara iki kişi kaldık. Odalarda ısıtıcı yok ve özellikle geceleri soğuk oluyor.  Banyosu yeni yapılmış, temizdi; ama oda ve genel kullanım alanı için aynı şeyi söyleyemeyiz. Mutfak bölümü çok kötüydü, zaten kullanmak için vaktimiz olmadı. Odamızın baktığı sokak çok gürültülüydü. Personel ilgisizdi. Genel olarak memnun kalmadık.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir