"Enter"a basıp içeriğe geçin

Erdi Babataş ile Söyleşi

DSC00402
Fort Walton Beach – Destin, Florida

ERDİ BABATAŞ ile Söyleşi

Açıklayıcı cevaplar için Erdi’ye çok teşekkür ederiz.

Merhaba Erdi, WAT programının aşamalarından bize biraz bahsedebilir misin?

Wat programında, iki şekilde çalışma ortamı seçilebilir. İlk seçenek camp staffdır (kamp elemanı). ABD’de bulunan ve yaş gruplarına ayrılan kamplarda çalışılabilir. Genelde yemek ve konaklama işveren tarafından karşılanır. İkinci işte çalışma imkanı bu seçenekte pek yoktur. Diğer bir seçenek work and traveldır. ABD’ye varmadan konaklama hususu kesinleştirilmelidir. Özellikle tatil bölgelerinde otel fiyatları oldukça pahalıdır.

Aracı firmanı seçerken yeterli araştırma yapabildin mi ve istediğin bilgilere kolayca ulaşabildin mi?

Aracı firmamı seçerken, çevremdeki bazı insanların tecrübelerinden faydalanarak bu seçimi yaptım. Yaklaşık 6 ay araştırdım ve şirket yetkilisi olumlu konuşuyordu. Karar vermem zor olmadı.

WAT programına başvurunu yapan aracı firma hangi konularda yardımcı oldu, genel olarak mennun kaldın mı?

Öncelikle Türkiye’de bulunan WAT acentası, yaptığım tüm başvurular, vize mülakatı, uçak bileti alımı, ABD’de konaklama bulmak gibi konularda yardımcı oldu. Zaten ABD’ye girdigimiz andan itibaren ABD’deki sponsorumuzla irtibat kuruyoruz.

Aracı firmanın yetersiz olduğu ve yardımcı olmadığını düşündüğün konular neler?

Aslında aracı firmanın yetersiz olduğunu düşündüğüm birçok konu var. Mesela benim için ev bulmasını istediğimde ev bulamıyorsan ülkene dön cevabı vermesi gibi.

WAT programı ile ABD’ye gelişinin maliyeti yaklaşık ne kadar oldu? Bu maliyete neler dahil?

2.000 TL gidiş dönüş uçak bileti, 3.500 TL program ücreti,  500 TL vize ücreti,  2.000 TL kadar da yanımızda götürüyoruz; fakat bu rakam gidilen yere göre değişir. Florida gibi yerlere fazla götürmek gerekir, konaklamalar çok pahalı. Diğer ek masraflarla 8.500 TL gibi bir maliyeti oldu.

Hangi bölgeye geldin ve işin ne oldu? Geldiğin bölgeyi ve işi nasıl seçtin?

Florida’nın Destin bölgesinde çalışıyorum. Seçmemdeki etmen geçen sene gelenlerden aldığım bilgilerdir. Genelde sezonluk ve sadece yaz aylarında yoğun olan şirin bir tatil kasabasıdır. Panama City’e 1 saat uzaklıkta. Işim Burger King’de mutfak görevlisi olarak çalışmaktı başlarda. Fakat sonralarda bir deniz mahsülleri restorantında çalışmaya başladım. Çünkü geliri daha yüksekti.

Destin harita
Destin – Florida konumu

ABD’ye geldiğinde ve çalışma esnasında ne gibi zorluklarla karşılaştın?

ABD’ye geldiğim gün otellerde ya yer yoktu ya da çok pahalıydı ve elimde bavulla sokakta kalıverdim. Herkes korna çalıyor ve laf atıyordu. Fakat zamanla alışılıyor. Sonrasında iş kazası geçirdim neyseki birkaç güne geçti. Unutulmamalıdır ki hastane masrafları işyeri tarafından karşılanır. Eğer iş yapılıyorsa günde 14 saat çalışılır. Buna da zamanla alışılıyor.

Bulunduğun bölge güvenli miydi, herhangi bir tehlike ile karşılaştın mı?

Bulunduğum bölge aslında güvenli; fakat sonuçta ABD bir o kadar da tehlikeli bir ülke, çünkü nüfusu oldukça fazla. Uyuşturucu kullanan siyahilerden uzak durulması tavsiyemdir. Kullanımı çok yaygın.

Konaklama şeklin nasıl oldu? Kaldığın yeri aracı firma mı yoksa kendin mi buldun?

Konaklama aslında aracı firma tarafından ayarlanıyor; fakat oldukça pahalıydı. 1000 dolar gibi bir para istendi. Depozito ve 4 haftalık kira dahil. Tabii ki bu yolu seçmedim ve kendim buldum. Haftalık 85 dolara güzel bir evde kalıyorum.

Çalışma sırasındaki kazancın masraflarını karşılamaya yetti mi?

Çalışma esnasındaki kazancım aslında yetebilirdi; fakat ben pek para biriktirebilen bir kişi değilim. Fakat yine de çok fazla bir kazanç olmuyor, ancak masraf karşılanıyor. Belki üstüne biraz daha fazla kazanılabilir. Bu kişinin performansına bağlıdır.

Gelmeden önce İngilizce seviyen nasıldı? ABD’ye geldikten sonra İngilizce seviyende gelişme oldu mu?

Gelmeden önce İngilizce seviyem fena değildi, en azından kendime güveniyordum. Burada oldukça pratik yapma imkanı bulunuyor ve her geçen gün kelime haznesi genişliyor. Kelime haznem oldukça arttı ve geçerli bir gelişme olarak görüyorum.

ABD’ye gelmenin İngilizce harici sana kattığı neler oldu?

ABD’ye gelmek en başında büyük bir tecrübe oldu. Oldukça özgüven aşıladı. Güzel ve yeni yerler keşfetmemi sağladı. Hayatım boyunca saklayacağım anılarım oldu. Güzel insanlar tanıdım.

Senden sonra gelecekler nelere dikkat etmeli ve  tavsiyelerin nedir?

Wat programına katılacak olanlara ilk tavsiyem konaklayacakları yeri gelmeden kesinleştirmeleridir. Sokakta kalma riski var. Ulaşım pahalı, bisiklet güzel bir tercih. Planlı hareket edilmelidir. ABD’ye gelindiğinde social security için zaman kaybedilmemelidir. Eğer ikinci bir iş yapmak istiyorsanız social security kartınızı isteyeceklerdir yoksa çalışma olanağı yoktur.

Eğer fırsatın olursa tekrar WAT programı ile ABD’ye gelmeyi düşünür müsün?

Eğer fırsatım olursa tekrar gelirim. Çünkü artık daha fazla tecrübeye sahibim. Tabii ki çok zorlukları var; fakat güzellikleri keşfetmek ve tadını çıkarmak gerekir.

Destin, Florida bölgesi hakkındaki bilgilere linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Destin Yazımız

Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Destin Fotoğraflarımız

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir