"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dallas Gezisi

Pioneer Park - Dallas
Pioneer Park – Dallas

Kovboylar şehri Dallas

Dallas’a 2010 yılının Kasım ayında 2 günlüğüne arkadaşlarımızı ziyaret etmek amacıyla gittik. Dallas, Fort-Worth havaalanı oldukça büyük ve yolcu trafiğinin en yoğun olduğu havaalanlarından biridir. Ayrıca Amerikan Havayolları’nın merkezidir. Amerikan Havayolları, Fort Worth’dan hem ABD içinde hem de uluslararası birçok uçuş imkanı sunuyor.

Genel olarak ilk dikkatimizi çeken; düz bir alana yayılmış şehirde,  ABD’de yaşadığımız ve gezdiğimiz birçok bölgede mevcut olan yoğun yeşil doğanın eksikliğiydi. Gözlerimiz bir anda çıplaklığa alışmakta zorlandı.

İki gün boyunca hem arkadaşlarımızla hasret giderdik hem de biraz şehri tanıma fırsatı bulduk. Özellikle telekom sektörü ile ilgili birçok teknoloji firmasının Dallas’ın Plano bölgesinde ofislerinin olması ve arkadaşlarımızın da bu bölgede yaşıyor olmalarından dolayı daha çok Plano civarını görme fırsatımız oldu. Şehrin bu bölgesi hızla yapılaşmaya devam ediyordu. Legacy town hoşumuza gitti; eğlence, alışveriş, restoran, kafeler ve oteller bakımından temiz bir bölge.

Legacy town
Legacy town

Kalış süremiz iki gün ile sınırlı olunca;  Plano civarı dışında downtown bölgesi ve Forth-Worth yakınlarındaki Stockyard kasabasına gitme fırsatını yakalayabildik.

Dallas Gezilecek Yerler

John F. Kennedy Anıtı ve Müzesi: Eğer Kennedy’nin vurulduğu yeri ve müzesini merak ediyorsanız, mutlaka görülecekler listesinde olmalı. Amerikan başkanının silahsızlanma ile ilgili attığı adımların bedelini hayatı ile ödemesi gerçekten çok acı. Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakabilmek için mücadele eden ve Amerikan halkı tarafından çok sevilen bir başkanın vurulması ise çok üzücü.

Maalesef Kennedy’nin vurulduğu yer
Maalesef Kennedy’nin vurulduğu yer

Pioneer Park: Yarım saatliğine bile olsa downtown’da görülecekler listesine Pioneer Park’ı ekleyebilirsiniz. Parkta bir sığır sürüsü ve onları önüne katmış kovboyları figür eden bronz heykeller var.

Pioneer Park'taki sığrlar
Pioneer Park’taki sığrlar

Şehrin bu bölümünde ziyaret edilebilecek birçok müze var. Hatta bazıları ücrestsiz. ABD’de neredeyse her eyalette olduğu gibi akvaryum ve botanik bahçesi var. Restoran, kafeler bakımından da alternatif bol. Downtown 15 bölgeden oluşup en çok ilgi çeken bölgeleri West End Historic District, Main Street District, Design District (özellikle ev dekorasyonu, sanat galerileri yaygın) Uptown, Dallas Arts District ve Victory Park’dır.

Dallas Şehir Merkezinde Yapılacaklar
Şehir Merkezinde Yapılacaklar

Downtown’ın 3 mil kadar güney batısında kalan Oak Cliff bölgesinde yer alan Bishop Arts District‘de; butikleri, restoran, barları, kafeleri ve art gallerileri ile gezmek için cazip gelebilir. Web sitesi; bishopartsdistrict.weebly.com

Fort-Worth Stockyard: Arkadaşlarımız bizi kovboylar ve hayatları ile hayvan ticaretinin merkezi olan Stockyard tarihi bölgesine götürdüler. Eğer ilginizi çekerse yapılacaklar listesine ekleyebilirsiniz.

Stockyard bölgesi
Stockyard bölgesi

Restoranları, kafeleri, hediyelik eşya mağazaları, art galerileri ve çeşitli eğlence mekanları ile hafta sonu çok kalabalık bir bölgeydi. Rodeo şovu izlemek isterseniz maalesef biletleri çabuk tükeniyor, biletinizi önceden almanızı tavsiye ederiz. Atları ile gelip yol kenarlarındaki barlardan bira alan kovboylar günün en ilginç olayı oldu.

Fort-Worth Stockyard
Fort-Worth Stockyard

Çeşitli gösteriler ve geçit töreni yapıldı, tamamen turistik amaçlı olsa da keyifliydi. Etkinlikler, nerede yenilir, konaklama vs. bütün detayları ekteki web sitesinden inceleyebilirsiniz.

www.stockyardsstation.com

www.fortworthstockyards.org

Fort-Worth Stockyard
Fort-Worth Stockyard

Biz gitmedik ama merak edenler için bir zamanların meşhur “Dallas” dizisinin çekimlerinin yapıldığı Southfork çiftliği ziyaret edilebilir. Dallas’ın 40 km kuzeyinde kalan çiftlikte günlük turlar alabileceğiniz gibi otelli paketlerini de seçebilirsiniz. Detayları www.southforkranch.com web sitesinde bulabilirsiniz.

Dallas Cowboys Amer’kan futbol takımının maçlarını yaptığı Dallas Cowboys Stadında sezon zamanı ise maç izleyebilirsiniz. keyifli olacaktır…Eğer stadyumu gezmek isterseniz ekteki web sitesinden detayları incelebilirsiniz. (stadium.dallascowboys.com)

Dallas Cowboy Stadium (Fotoğraf alıntıdır)
Dallas Cowboy Stadium (Fotoğraf alıntıdır)

Dallas Fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

9 Yorum

 1. Dallas dizisi…her bölümünü izledim.Ewing letin o çiftliğini gezmeyi çok isterdim…

 2. Osman Osman

  Dallas deyince dizinin sahneleri zihnimde canlanıverdi 🙂

  • Ayferonur Ayferonur

   Dizinin sahneleri gözünüzde canlandıysa aynı kuşaktanız demek ki 🙂

   • Osman Osman

    Yok aynı kuşakta sayılmayız. Ama ben sonradan izledim diyeyim yaş itibariyle 🙂

    • Ayferonur Ayferonur

     🙂

 3. Aklıma gelen ilk şey sürekli bahsedilen ve eskiden çok meşhur dizi ”Dallas”oldu.Her ne kadar diziyi izlemesem bile Southfork çiftliğini merak ettim.Ayrıca dediğiniz gibi gerçekten yeşil eksikliği olduğunu hissettiriyor.

  • Ayferonur Ayferonur

   Özellikle ABD’nin birçok bölgesi yeşillikler içinde olunca gözlerin alışması zor oluyor 🙂

 4. Halil Yarmaci Halil Yarmaci

  Texas Dallas’ ı kafamda hep daha farklı canlandırmıştım. Belkide western filmleri beni böyle düşündürüyor. Ancak yazılarınızdan ve resimlerden görülen o ki gerçekten gezilmesi gereken bir yer. Kovboy atmosferini yaşamak hoş olsa gerek.

  • Ayferonur Ayferonur

   Dallas’ı yaşamak için çok tercih etmesek de keyifli birkaç gün geçirilebilecek bir yer.Özellikle Fort-Worth Stockyard bölgesine etkinliklerin olduğu bir dönemde gitmek kovboyların hayatını yakından tanımak ve yaşamak için daha da keyifli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir