"Enter"a basıp içeriğe geçin

Santa Marta Gezi Notları

Santa Marta'da gün batımı
Santa Marta’da gün batımı

Santa Marta sıradağları ile Karayip Denizi arasında kalan şehir, birçok gezgin tarafından ülkenin en güzel parklarından biri olan Tayrona Milli Parkı’na gidiş için geçiş yolu olarak kullanılıyor. Aslında bizim de Kolombiya gezisini biraz öne almamızda gezi yazılarını takip ettiğimiz Bekran’ın Tayrona Milli Parkı’nı anlatan yazısı etkili oldu. Parkı doğal güzelliği bozulmadan görmek ve deniz-plaj-doğa-kamp ortamını bir an önce yaşamak istedik. Tabii ki Santa Marta’yı sadece geçiş yolu olarak kullanmayıp bu liman şehrini de gezip görmeden olmaz diye düşündük.

Santa Marta’ya Cartagena’daki otelimizin ayarladığı “MarSol” otobüs firması ile geldik. Sabah otelden alıp Santa Marta’daki kalacağınız yere bırakıyorlar. Kişi başı fiyatı 42.000Cop. Yola çıktıktan yaklaşık 1 saat sonra 15 dakika mola veriyor ve yolculuk 3,5 saat kadar sürüyor. Mola yerinde içecek ve atıştırmalık kraker, cips tarzı yiyecekler var.

Dikkatimizi çekenler, düşüncelerimiz

Santa Marta, Cartagena’ya göre daha sıcak ve rutubetli. Daha bakımsız ve şehir merkezinde yapılacak fazla bir şey yok. Şehirde çok fazla eczane var ve her yer çarşı-pazar, aklınıza gelebilecek her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Tezgahlarda satılan meyvelerden denememezlik yapmayın. Her ne kadar halkı denizde olsa da şehir liman kenti olduğu için şehrin içinden denize girmek çok da akıllıca değil. Sokaklar kanalizasyon kokuyor ve akşamları hamamböcekleri piyasaya çıkıyor.

Santa Marta
Santa Marta

Turistler haricinde erkekler arasında şort giyinmek yaygın değil, Rodadero’ya gittiğimizde gördük ama kesinlikle şehir merkezinde uzun pantolon giyiniyorlar.

Cumartesi haricinde akşamları çok hareketli olduğunu söyleyemeyiz ve geç saatlerde sokakları güvenli durmuyordu. Akşam saat 8 gibi bütün dükkanlar kapanıyor sadece alkol satan büfeler açık kalıyor ama kaça kadar açıklar bilmiyoruz.

Santa Marta
Santa Marta

İlk gün kambiyo bulmakta zorlandık, Carrera-3 üzerinde Calle-17 ve Calle-16 arasında olan kambiyo akşam üzeri 4:30’dan sonra döviz bozmuyor. Carrera-3 ile Calle-14 kesişiminde olan “Bancolombia” da bozdurabildik ve banka saat 5:00’e kadar açık. Kaldığımız hosteldeki (La Brisa Loca) resepsiyondaki bayan civarda kambiyo olmadığını söylese de hostelden çıkıp sağa dönünce 60-70 metre ileride solda mavi beyaz binada kambiyo var. Bancolombia’da hostelden sola dönüp 30 metre ileride solda kalıyor ve ikinci katında para bozuyorlar.

Santa Marta
Santa Marta

Sahillerinde satıcılar sürekli bir şeyler satmak için uğraşıyorlar ve fiyatları hediyelik eşya satan mağazalara göre daha pahalı. Satıcıların aralarında sakatlar veya çocuklar da var, maalesef acıma duygunuzu kullanıyorlar. Tabii ki biz de acıdık ve aldık akşam dolaşırken pazarlıkla aldığımız rakamların bile mağazadan daha yüksek olduğunu gördük. Hoş birçok yerde satılanların üzerinde rakam yazmıyor ve kim ne kadar kazıklıyor farkına varmıyorsunuz…

Santa Marta Ulaşım

Taksi, otobüs ve minibüs Kolombiya’nın birçok yerinde olduğu gibi burada da rahat ve ucuz ulaşımı sağlıyor.

Taksi: Centro-Havaalanı 25.000Cop (Pazar günü kullandık ve yaklaşık yarım saat sürüyor.)
Otobüs Terminali – Centro (La Brisa Loca hostel) 6000Cop (yaklaşık 10 dk.)

Minibüs: Santa Marta – Rodadero arası kişi başı 1200Cop (yaklaşık 10 dk. sürüyor). Carrera-1’den binebilirsiniz. Her zaman mı bilmiyoruz ama bizim kaldığımız dönemde pazar günleri bu caddenin bir kısmı trafiğe kapatılıyordu, dikkat edin.

Otobüs: Santa Marta – Tayrona Milli Park arası kişi başı 5000Cop (yaklaşık 1 saat sürüyor). Carrera-11&Calle-11’den otobüsler sabah 7:00’de servise başlayıp her yarım saatte bir hareket ediyor. “Palomino” otobüslerine binip “El Zoino”da iniliyor. Bindiğimiz otobüs oldukça eski ve şöförleri hızı seviyor… Şöföre parkın girişinde ineceğinizi hatırlatırsanız iyi olur. Bizimle birlikte turist olarak sadece bir çift daha vardı ve İspanyolca-İngilizce bildikleri için bize yardımcı oldular. Tayrona Milli Parkı’ndan Santa Marta’ya geri dönecekseniz otobüsten indiğiniz yerden tekrar aynı hattı kullanarak dönebilirsiniz. Yoldan geçen diğer minibüsler Santa Marta terminale kadar ve daha pahalıya götürüyorlar.

Simon Bolivar Havaalanı: Bogota’ya giderken kullandık. Havaalanı oldukça küçük, işlemler hızlı, güvenlikten geçişimiz sorunsuz oldu. Ülke içi uçuşlarda 30-45 dakika kadar önce işlemlerinizi yaptırmanız yeterli. Güvenlikten geçtikten sonra içeride kafe, restoran görmedik.

Santa Marta Gezilecek  Yerler

Tayrona Milli Parkı: Santa Marta’nın 34 km kuzeyinde bulunan park; Kolombiya’nın en önemli ekolojik rezerv alanı olmakla birlikte kamp alanları, bakir plajları ve tropikal ormanları ile en çok ziyaret edilen parklarından biridir. Park ile ilgili detaylı bilgileri Tayrona Milli Parkı  yazımızda bulabilirsiniz.

Tayrona Milli Parkı
Tayrona Milli Parkı

Rodadero: Sahilden (Carrera-1 caddesi) bineceğiniz minibüsler ile 10-15 dakikalık yolculuk sonucu ulaşacağınız tatil beldesinin en güzel plajı tekneler ile gidilen Playa Blanca plajıymış. Minibüsten inip sahile vardığınızda tekneler sol tarafta kalan su parkının oradan kalkıyor. Sahile iner inmez etrafınızı akvaryum ve Playa Blanca turlarını satmaya çalışanlar kaplıyor. Kim gerçekten görevli anlamak zor. Yüzünüzü sahile döndüğünüzde sağa doğru baktığınızda balıkçı teknelerini görecekseniz belki biz o kısma daha yakın olduğumuz için ilk onlar dikkatimizi çekti ve o tarafa doğru yürüdük. Playa Blanca’ya giden kayıklar var 1-3 kişi için 50.000Cop, 5 kişilik olanı da aynı fiyat. Bekran’ın yazısından gidiş dönüş 15.000Cop ve taksi gibi işleyen tekneler olduğunu okumuştuk. Bir yanlışlık yaptığımızı düşündük; hem tekne değillerdi hem de dönüşte olup olmayacaklarına pek güvenemedik. Daha sonra 30.000Cop’a kadar indiler ama bir kere güvenmeyince kalsın dedik ve oradaki plajda günümüzü geçirmeye karar verdik.

Rodadero
Rodadero

Plajdaki kabanalardan birine yerleştikten sonra gelip giden daha düzgün tekneleri gördük. Playa Blanca’ ya gidemeyerek çok şey kaçırdık mı bilemiyoruz ama Santa Marta’nın merkezi yerine Rodadero’da günümüzü geçirmekle iyi yaptık. Santa Marta’ya göre çok çok hareketli, halk plajda, restoranlar genelde dolu. Her keseye göre yiyecek, eğlence var. Lüks ve salaş restoranlar arasında büyük fiyat farkları yok. Akşam sahil boyunca pizza dahil tezgahlarda her tür yiyecek içecek bulabilirsiniz. Sahili bize biraz Akçay sahili gibi geldi. İster kabanalardan kiralayıp güneşten korunabilirsiniz ister ağaçların gölgelerinden yararlanabilirsiniz.

Kabana ve iki şezlongun günlüğü 18.000Cop, saat 5-6 gibi topluyorlar. Satıcılar ve masajcılar tabii ki burada da rahat bırakmıyor. Evsizler özellikle akşam üzeri ortaya çıksalar da zararsız gibi duruyorlardı. Daha çok boş kutu, şişe veya artık yiyecek bir şey varsa istiyorlar. Güvenlik görevlileri var. Sahil acayip kalabalık ve eğlenceli, her yerde ayrı bir müzik çalıyor. Restoranlardan menü dağıtıp bir şey isteyip istemediğinizi soruyorlar, biz de öğlen karidesli safranlı pilav yedik çok lezzetliydi.

Taganga: Santa Marta’nın 5 km kuzeyinde kalan balıkçı kasabası tüplü dalış için ucuz popüler mekanlardan biridir. En güzel plajı olan Playe Grande, botla 5 dakika (5000Cop olduğunu okumuştuk) yürüyerek 15-20 dakika sürüyormuş. Denizi güzel ama hafta sonları çok kalabalık oluyormuş. Özellikle dalış ve şnorkel için en popüler yerlerden bir tanesidir.

Aracataca: Santa Marta’dan 1,5 saat uzaklıkta ve güneyinde kalan şehir nobel ödüllü ünlü yazar Garcia Marquez’in hayranları için cazip olabilir. Müzeye çevrilmiş doğduğu evi ve şehrin sokaklarında dolaşırken neler yaşadığını hayal edip kendisini daha yakından tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Santa Marta Yeme-İçme, gittiğimiz restoran ve kafeler

Carrera 3’de Calle 17 ve Calle 20 arasında birçok alternatif restoran ve barlar var.

Juan Valdez Café: Kolombiya’nın en gözde kahve zincirlerinden biri ve Kolombiya’nın Starbucks’ı diyebiliriz. Kahveleri sert olsa da alternatif bulamayınca latteleri için tercih ettik. Santa Marta’daki yeri güzel sabah 9:00’da açılıyor. Fiyatlardan; Latte ve Capuccino orta boy 3700Cop, croissant queso 2600Cop, Palito queso (içi kaşar peynirli börek) 2400Cop.

Quzo restoran: Akdeniz mutfağından alternatifler bulabileceğiniz restoranda iki akşam yemeğimizi yedik. Mekan olarak güzel, dışarıda oturma şansınız da var. İlk akşam 1 vejeteryen pizza, 1 bira ve 1 gazoza bahşiş hariç 27.000Cop hesap ödedik. İkinci akşam ise 4 bira, 1 deniz tabağı, 1 pizza ve %10 bahşiş ile 61.000Cop ödedik. Bira 4000Cop, pizza 20.000Cop, deniz tabağı 20.000Cop. Pizzaları lezzetli ama bize göre biraz yağlıydı, ikinci akşam uyarınca daha az yağlı geldi. Deniz tabağının bir kısmı lezzetli bir kısmı ise değildi. Adresi: Carrera-3 & 19-29 Parque Los Novios, Centro Historico

PEPE MAR Restoran: Rodadero Plajı’nda Carrera-1 ve Calle-6 kesişiminde bulunan balık restoranı mekan olarak güzel, fiyatları makul ve yemekleri lezzetliydi. 1 pargo balık, karides tabağı, 2 bira, 1 kola ve %10 bahşiş dahil 46.500Cop hesap ödedik.

Rodadero Plajda: Plajda kabana kiralayacak olursanız hemen birkaç yerden yemek listesi elinize tutuşturuluyor. Etraftaki restoranlardan özellikle yağda kızarmış balık, pilavlı karides ve içecek getiriyorlar. Biz de öğle yemeğimizi plajda ve bunlardan birine sipariş verdiğimiz safranlı karidesli pilav ile yaptık. Karidesli pilavı gerçekten çok lezzetliydi. Karidesli pilav (camarones con arroz) 20.000Cop, bira 3000Cop.

Santa Marta’da Kaldığımız yerler hakkındaki düşüncelerimiz 

La Brisa Loca Hostel: Oldukça büyük, merkezi konumda, özellikle hafta sonları tam bir parti hosteli. Gecesi iki kişi klimalı suit odalarında 90.000Cop’a iki gece kaldık. Kredi kartı ile ödeme yaparsanız ekstra %6 komisyon alıyorlar.

İyi tarafları: Merkezi konumda ve Santa Marta’daki en renkli hostel. Birçok otel boşken düşük sezonda bile burası doluydu. Güvenlik sorunu yok. Odada güvenlik kasası var. Ortak kullanım alanları geniş ve ücretsiz WiFi var. Barı güzel ve fiyatları makul. Güzel bir terası var, özellikle akşamları kalabalık oluyor. Mutfağını hiç kullanmadık ama mevcut. Ortak kullanılan banyoların temiz olduğunu gördük hatta bizim kaldığımız suit odanın banyosundan çok daha temizlerdi. Tur organizasyonları, dalış kurslarına kayıt, başka şehirlere gidecekseniz otobüs bileti ve hostel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.Ücretsiz bagaj emanetleri var, güvenle bırakabilirsiniz. Otelin krokisinin bulunduğu verdikleri şehir haritasında tavsiye ettikleri restoranlar iyiydi. Parti hosteli arayanlar için ideal, dünyanın birçok yerinden gelmiş gezginlerle tanışmak için sıcak bir ortamı var.

Kötü tarafları: Kaldığımız oda terasa çıkan merdivenlerin yanındaydı ve Cuma-Cumartesi akşamları sabaha kadar devam eden eğlence, gürültü yüzünden uyuyamadık. Bir gece önce Tayrona Milli Parkı’nda geçen uykusuz geceden sonra pek de hoş olmadı. Eğer uyuyup, dinlenmek istiyorsanız kesinlikle tavsiye etmeyiz. Ödediğimiz rakamla karşılaştırınca oda çok kötüydü. Çantalarınızı koyabileceğiniz alan çok dar, eşyalarınızı asabileceğiniz bir dolap yok. Yerler pis, banyo çok temiz değildi, lavabo tıkalıydı. Kliması düzgün çalışmıyordu. Hesapta suit olan odanın üst katı havasız, yer yatağı ve fan vardı. Dört kişi kalmayı düşünenler bir kere daha düşünsün deriz.. Kambiyo ve bankalarda 1750Cop olan dolar kuru hostelde 1700Cop ve etrafta para bozdurabilecek yer olmadığına dair resepsiyondaki bayan yalan söyledi.

La Brisa Loca Hostel
La Brisa Loca Hostel
La Brisa Loca Hostel içinden...
La Brisa Loca Hostel içinden…

 Hotel Nueva Granada: La Brisa Loca Hostel’deki odamızdan memnun kalmayınca alternatif olarak not aldığımız bu otele bakıp son gecemizi burada geçirmeye karar verdik. Bütün odaları avluya bakan tek katlı 3 yıldızlı otel olduğu yazsa da daha çok butik otel tarzı bir mekandı. Gecesi iki kişi klimalı odasında kahvaltı dahil 125.000Cop’a kaldık. Adresi: Calle-12#3-17 Santa Marta

İyi tarafları: Konumu iyi. Odanın kliması iyi çalışıyordu, yatakları rahattı. Banyo küçük olsa da temizdi. Ortak kullanım alanı küçük ama konforluydu. Odada küçük bir buzdolabı ve güvenlik kasası var. Sabah erken gittiğimizden oda hazır değildi ama bavullarımızı emanete aldılar.

Kötü tarafları: Odanın var olan penceresi ortak kullanım alanına açılıyordu. O yüzden eğer ortak alanda sohbet eden birileri varsa gürültü biraz rahatsız edebiliyor neyse ki geç saatlere kadar oturan olmadı. Sabah kahvaltı hazırlığı ile yine gürültü başlıyor. Galiba Santa Marta’da az uyumaya hazırlıklı olmak lazım… Kahvaltı idare eder ama fazla beklentiniz olmasın. Kolombiya’da zaten meyve ve meyve suları kahvaltımız oldu. Gece personeli maalesef İngilizce bilmiyor, eğer İspanyolca bilmiyorsanız anlaşmakta sorun yaşayabilirsiniz. Akşam üzeri otele geldik ve otel rezervasyonu sırasında ödediğimiz kaporadan geriye kalan kısmı gece resepsiyondaki arkadaş istedi ve ona ödedik ama fatura vermedi biz de istemedik. Sabah otelden ayrılırken; gececi arkadaşın yaptığımız ödemeyi kaydetmeden ayrılmış olduğunu yerine gelen arkadaşın parayı tekrar istemesi ile öğrendik. Dil konusu sorun olunca anlaşmakta bayağı zorlandık, neyse ki kalanlardan İngilizce bilen birisi yardımcı oldu ve sorunu hallettik. Bizden yeniden ödeme almadılar ama kendi aralarındaki sorunu nasıl çözdüler bilmiyoruz… Otel ücretini ödediğinizde mutlaka belge almanızı tavsiye ederiz.

Santa Marta fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

Tavsiyeler:

 • Kesinlikle yanınızda sivrisinek kovucusu ve böcek sokmalarından sonra sürmek üzere kremlerden bulundurun.
 • Güneş çok etkili, dolaşırken bile açıkta kalan alanlarınıza güneş koruyucusu sürün veya dikkatli olun.
 • Plaj düşünüyorsanız yanınızda mayo ve deniz havlunuzu getirmeyi unutmayın.
 • Bol bol tropikal meyvelerden yiyin. Granadilla deneyebilirsiniz. Görünüşte malta eriğinin büyüğü gibi duran ama sert kabuklu, içi yeşil taneli tamamen farklı tatta bir meyve…
 • Pasaportunuz olmadan döviz bozduramıyorsunuz aklınızda bulunsun… Sadece pasaportun fotokopisi de belki yeterli olabilir ama sormadık. En yüksek kuru Cartagena’da veriyorlar.
 • Kaldığınız yerlerde sıcak su olsun diye ısrarcı olmayın; havanın sıcak ve normal suyun ılık akması fazlasıyla yeterli olacaktır. Sıcak havadan dolayı zaten soğuk su ile serinleme ihtiyacı duyuyorsunuz.
 • İspanyolca sayılar ve bazı günlük kelimeleri bilmekte fayda var.
 • Kaldığınız otellerde ödeme yaptığınız zaman muhakkak fatura isteyin.
 • Tayrona Milli Parkı’na gidecekseniz parkın giriş ücreti nakit ödeniyor ve döviz bozmuyorlar. Yanınızda kalacağınız süre boyunca yetecek kadar nakit bulundurursanız iyi olur. Kamp alanında para bozdurmak isterseniz kur 1 dolar 1500Cop. Girişte turistlerden pasaport istiyorlar.

6 Yorum

 1. Merhaba, cok uzun zamandir bir kolombiya gezisi planliyorum. Tabi Cartegna olmazsa olmazi benim icin. Kolombiyali bir arkadasim yakin oldugu icin Santa Marta’yi da gormemi tavsiye ettim ama sehirin resimlerina bakinca beni hic cezbetmedi. Sizce 3-4 gunluk Cartegna gezisini bolup Santa Martaya gimeye deger mi ?

  • Merhaba Mutlu, bize göre sırf Santa Marta’yı görmek için gitmeye değmez. Onun yerine Cartagena’nın tadını çıkarın. Ama Tayrona National Park’a geçerim derseniz ayrı. Selamlar…

   • Merhaba, cok tesekkur ederim. bende dediginiz gibi yapacagim.

    • ayferonur ayferonur

     Keyifli bir gezi olmasını dileriz. Selamlar…

 2. Osman Osman

  Carlos Valderrama’nın da memleketi olduğunu belirtelim 🙂

  • ayferonur ayferonur

   Teşekkürler Osman 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir