"Enter"a basıp içeriğe geçin

Otavalo Gezi Rehberi

Volkanlar şehri OTAVALO

Volkanlar Şehri OTAVALO

Ekvador’un ilk gördüğümüz şehri Otavalo’ya kanımız birkaç saatte kaynadı. Açıkcası fazla bir beklentimiz olmadan geldiğimiz Otavalo sevimli şehir içi ve çevresindeki doğal güzellikleri ile bizi şaşırttı. İnsanlarının doğallığı, renkliliği ise bonus oldu. Quito’ya, Galapagos adaları turu için gitmeyecek olsaydık rahat 2-3 gün kalırdık.

Kolombiya’nın sınır kasabası Ipiale’den pazar sabah ayrıldık. Ipiales’den sınır 3-4 km olunca ne olduğunu anlamadan sınıra geldik. Kolombiya tarafında hem bizim çıkışımız hem de motosikletin işlemleri çok çabuk oldu. Ekvador tarafında ise pasaport sırası çok uzun olunca epey vakit kaybettik. Motosikletin işlemleri ise Orta Amerika’ya göre çok kolaydı. Fotokopi yok, araç için ücret de ödemiyorsunuz. Orta Amerika ülkelerinde sınır geçişlerinde fotokopi çektirmeye o kadar alışmıştık ki olmaması yadırganıyor 🙂 Normalde çok kısa sürdüğünü okuduğumuz sınır geçişi Noel tatili yoğunluğundan yaklaşık 2 saat sürdü.

Kolombiya – Ekvador sınırı

Neyse  2 saat sonra da olsa artık Ekvador otoyollarında motorumuzu sürüyorduk. Yollar Kolombiya’ya göre sanki daha iyi duruyor. Otobanların paralı olmasına ise alışmak kolay olmayacak 🙂 Neyse ki 20 cent.

Otavalo sokaklarından…

Ekvador’a giriş ile para birimi yeniden ABD doları oldu. Eski resmi para birimleri olan sucre kullanımını yıllar önce bırakıp ABD dolarına dönmüşler ama bununla birlikte her şey iki katına çıkmış.

Otavalo’da birkaç otel ve hostele baktıktan sonra Hostal Chasqui yer ayarladık. Sahibi Roberto çok ilgili ve yardımcı oldu. Güleryüz tüm kapıları açar misali Roberto’nun sıcakkanlılığı karşısında odamızı tuttuk. Motosikleti de güvenli bir şekilde kapalı garaja aldık. Hostelin terasından hem kasaba hem de çevresindeki aktif volkanlar gözüküyor. Çok keyifli bir ortamı var. Gidecek olanlara kesinlikle tavsiye ederiz.

Kaldığımız hostelin terasından Cotacachi volkanı ve genel manzaramız…

Şehrin merkezine indiğimizde pazar vardı. Otavalo Cumartesi günleri kurulan pazarı ile ünlüymüş ancak Pazar günü olmasına rağmen epey hareketliydi. Cumartesi günkü pazarda ayrıca hayvan pazarı oluyormuş. Açıkcası bizi çok da cezbetmedi. Pazar günü geldiğimiz iyi olmuş. Bu pazarda daha çok giyim, kilim, şapkalar vs. var.

Pazarda satılan renkli kilimlerden…

Bir tarafında da önüne bir iki masa atılmış sokak satıcılarının tezgahları yer almış. Hafta sonuna özgü mü bilmiyoruz ama süper bir eğlence vardı. Müzik ve dans gösterilerini izleyip sokak satıcılarından bizim çiğ böreğe benzer peynirli börek yedik. Evet, börekler oldukça lezzetliydi. Akşam da nerede yesek diye düşünürken kendimizi yine buradaki sokak satıcılarının önünde bulduk 🙂 Ama börekler kadar yemekler başarılı değildi. Rakamlar iyi, lezzetleri idare eder. Belki bize o kadar iyisi denk gelmedi.

Renk cümbüşü tezgahları ile pazar ve volkanlar…

Noel yaklaştığından Kolombiya’daki renklilik burada da devam ediyordu. Sokaklar, evler her yer ışıklandırılmış. Roberto, Otavalo’nun güvenli olduğunu gece istediğimiz gibi dolaşabileceğimizi söylediğinden biz de havanın kararmasından hiç rahatsızlık duymadan güvenle dolaştık.

Plaza de Armas – Otavalo

Ama hava karardıktan sonra pek hareket kalmıyor, sokaklar ıssızlaşmaya başlayınca biz de hostele geri döndük. Hem hostelin muhteşem terası bizi bekliyordu 🙂 Gece Klaus ve hostelde kalan ABD’li bir çift ile rom eşliğinde terasta keyifli sohbet ettik.

Otavalo’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler konusunda Robert bayağı yardımcı oldu. Haritada tek tek anlatmaya çalıştı. Açıkcası bu kadar güzelliği barındırdığını beklemiyorduk. Şehrin etrafında 6 veya 7 tane volkan var. Bu volkanların çoğunda yürüyüş rotaları mevcut. Göller, şelaleler ve yürüyüş rotaları ile birkaç gün keyifli zaman geçirilebilir. Biz Cotacachi volkanının yakınındaki Cuicocha krater gölüne gittik.

Cuicocha Krater Gölü – Otavalo

Krater gölünde iki tane de ada var. Botlar ile gölde gezebiliyorsunuz. Ayrıca kraterin etrafını dolaşan bir yürüyüş yolu var. Bu yürüyüş yolu yaklaşık 4 saat kadar sürüyormuş. Motosiklet ekipmanları ile yaklaşık yarım saatini yürüyebildik. Manzara gerçekten enfes. Sadece Cotacachi Volkanını değil çevredeki diğer volkanları da görüyorsunuz. Girişi ise ücretsiz. Girişindeki turizm danışma binasında açıklayıcı bilgiler var. Yanınıza yiyecek ve içecek alırsanız iyi olur. Restoran var ama açık değildi.

Cuicocha Krater Gölü Yürüyüş Parkurundan…

Daha sonra şehir içinden kolayca ulaşılabilen Peguche şelalesine gittik. Burası da çok keyifli bir yer ve ücretsiz. Piknik ve kamp yerleri mevcut. Girişten sonra yaklaşık 10 dakikalık yürümeden sonra şelaleye ulaşılıyor. Şehir içinden de yaklaşık 30-40 dakikada girişe gelirsiniz. Araç ile gelecek olursanız otopark var ve ücreti 1 dolar.

Peguche şelalesi

Şelale dönüşü okulların çıkışına denk geldik ve yerel kıyafetleri ile her yaştan öğrenciler bir anda etrafımızı sardı. Birinin fotoğrafını çekerken diğerleri bizim de çeksene diye pozlar verdiler. Her biri birbirinden şeker sevimli mi sevimliler…

Fotoğraflarını çekmemizi isteyen şekerler…

Biz daha sonra Quito’ya doğru yola çıktık. Ancak şehir çevresinde Roberto’nun bize başka tavsiyeleri de oldu. Farklı renkleri ile 3 gölün olduğu Mojando gölünün görülmeye değer olduğunu tahmin ediyoruz.

Şehrin içinden bacası net görülen İmbabura Volkanına da günübirlik yürüyüş turları düzenleniyor.

Otavalo’da Nerede Kaldık

Hostal Chasqui’de pazarlık ile banyolu özel odada 20 dolardan kaldık. Tek kişi kalacak olursanız aynı oda 10 dolar. Ortamı, sahibinin güler yüzlülüğü, temizliği ile kesinlikle gideceklere tavsiye ederiz. Mutfağını da kullanabiliyorsunuz, her hostel izin vermiyor…

Kaldığımız Hostal Chasqui…

OTAVALO fotoğraf albümümüz için linki tıklayınız… FOTOĞRAFLARIMIZ

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir