"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cusco Gezi Notları

Cusco, PERU
Cusco, PERU

İnkaların Başkenti; CUSCO

1983 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Cusco her yıl 2 milyonun üzerinde turist tarafından ziyaret edilmektedir. İnka İmparatorluğu’nun başkenti Cusco’ya (İspanyolca CuzcoLima’dan LAN Peru havayolları ile 4 Eylül sabahı saat 11’e doğru geldik. Lima havaalanında iç hat uçuşlarında uçuş kapısına gitmeden, güvenlik öncesinde 6.82 Amerikan doları havaalanı çıkış ücreti ödeniyor. Yurtdışı uçuşlarında bu ücret genelde bilete dahil. Soles veya dolar olarak ödeyebiliyorsunuz. Cusco’ya gelmeden önce aklımızda yükseklik ile ilgili ne olacak düşüncesi olduğundan, Lima’da almış olduğumuz yükseklik ilacını (Soroche Pills) uçağa binmeden önce içtik ve düzenli olarak paketi bitirene kadar devam ettik.

Havaalanından otele, “Torre Dorada Residencial”, otelin göndermiş olduğu taksi ile gittik. Otelde odamız hazırlanırken biz de Cusco ve civarı hakkında detaylı bilgiler alıp, harita üzerinde görmemiz gereken yerler, kafe ve restoran tavsiyelerini işaretledik. Tabii ki yükseklik hastalığına karşı tavsiye edilen coca çaylarımızı da içmeyi ihmal etmedik.

Cusco
Cusco

Çantalarımızı odamıza bıraktıktan sonra hemen şehir merkezine gittik. Kaldığımız otel şehir merkezine taksi ile 10 dakika uzaklıktaydı. Otelin her an şehir merkezine ve havaalanına ücretsiz taksi servislerinin olması işimize çok yaradı. Plaza De Armas’da Cusco Katedral’in hemen yanında taksiden indiğimizde Cusco’ya içimizin ısındığını hissettik. Hemen Katedral’e yöneldik.

Cusco Katedrali
Cusco Katedrali

The Cathedral Basilica of the Assumption of the Virgin (Cusco’s Cathedral – La Catedral del Cuzco) giriş ücreti 25 Soles, İngilizce açıklama isterseniz ücretsiz kulaklık veriliyor. Katedral’in içi inanılmaz etkileyici, altın ve gümüşten yapılmış muazzam eserler gözlerimizi kamaştırdı. İlk girişteki bölüm 1735 yılında inşa edilmiş. Katedralin inşaatına ise 1559 yılında başlanmış ve ancak 1654 yılında tamamlanabilmiş. İçeride video ve fotoğraf çekimi yasak. (Onur, flaş kullanmadan çaktırmadan 22 ayar altından yapılmış bölümün fotoğrafını bir çırpıda çekiveriyor. Türküz ya kardeşim içimiz rahat durmuyor; ama bu fotoğrafı kendimize sakladık.) Katedral ibadet yeri olmakla birlikte birçok arkeolojik eseri de barındırmaktadır.

Katedral’i dolaştıktan sonra otelde tavsiye edilen İnka Grill’de öğle yemeğimizi yedik. Karnımızı doyurduktan sonra şehrin sokaklarında bol bol dolaşıp, fotoğraflar çekiyoruz. Cusco yaklaşık 300 yıl kadar İnka İmparatorluğuna başkentlik yapmış, izlerini şehrin hemen her yanında görebiliyorsunuz. Hem MachuPicchu için geçiş noktası olması hem çevredeki İnka harabeleri hem de şehrin kendisi turistler için çekim sebebi diyebiliriz. İspanyollar genelde İnka yapılarındaki taşları kullanıp, üzerlerine kendi yapılarını inşa etmişler. Dolayısıyla birçok yapının ilk 1-2 metrelik kısmını İnka taşları oluşturuyor.

Cusco
Cusco

Şehrin merkezi “Plaza De Armas” etrafında; Katedral , kilise, alışveriş yerleri, tur operatörleri, restoran , kafe, internet kafe, otel ve hosteller var. Eğer kalacak yer ayarlamadıysanız bu bölgede rahatlıkla hostel veya otel bulabilirsiniz. Özellikle Katedral arkasında kuzey yönüne doğru Arnavut taşlı dar yollardan yürümek çok zevkli.

Cusco
Cusco

Ayrıca Plaza De Armas’ın gecesi çok keyifli, biraz üşümeye başladığımızda hemen meydandaki kafelerden birine ( Trotamundos Café) kendimizi attık ve balkonda oturup kahvemizi yudumlarken bu güzelliği izlemek çok keyifliydi.

Cusco gecesi
Cusco gecesi

Açıkcası gezimizi organize ederken Cusco’dan bu kadar keyif alacağımızı düşünmemiştik. Amacımız daha çok MachuPicchu’ya geçiş noktası olarak kullanmaktı ve gerekirse yolumuz bir şekilde düşerse beğenmemiz halinde yeniden gelmekti. Cusco’dan, yeniden gelmek düşüncesi ile Puno’ya gitmek üzere ayrıldık.

Puno’ya havayolu, tren veya karayolu ile gitmek mümkün. Biz karayolunu ve İnka Express’in turunu tercih ettik, detayları İnka Express yazımızda bulabilirsiniz.

Cusco gecesi
Cusco gecesi

Gittiğimiz restoran ve kafe

İnka Grill (4/Eylül/2010): Mekan temiz, çalışanlar güler yüzlü ve servisleri gayet iyi. Kesinlikle Peru’da yediğimiz en güzel et ve tavuğu burada yediğimizi söyleyebiliriz ve tavsiye ederiz. Vergi ve servis bedeli yok. Bir tavuk sandviç, bir etli sandviç, bir kola ve üç suya 74 Soles ödedik. Tavuk sandviç 28 Soles, etli sandviç 30 Soles. Vejeteryan değilseniz, kesinlikle alpaka etini denemenizi tavsiye ederiz. Yeri yüzünüzü Katedral’e doğru dönünce sol tarafta kalıyor.

Trotamundos Café (4/Eylül/2010): Balkonundan Plaza De Armas manzaralı, içerisinde ise şömünesi ile sade hoş bir mekan. Akşam hava karardıktan sonra balkonunda oturup sıcak bir şeyler içebilirsiniz. Çay, kahve 5 Soles. Yeri Katedral’i arkanıza aldığınızda karşınıza denk geliyor.

Cusco
Sokaklardan…

Kaldığımız Torre Dorada Residencial hakkındaki düşüncelerimiz

Gecesi iki kişi oda+kahvaltı 90 dolar ödedik. (Eylul 2010) Otel gerçekten umduğumuzdan çok daha iyi çıktı. Personeli son derece güler yüzlüydü ve her konuda yardımcı oldular. Şehir merkezine 10 dakika uzaktıktaydı ama ücretsiz taksi servisleri ile bu sorunu çözmüşler. İstenilen saatte havaalanından alıyorlar veya bırakıyorlar. Eğer turlarınızı ayarlamamışsanız yardımcı oluyorlar. Gezilecek yerler, turlar hakkında bilgi veriyor ve restoranlar hakkında tavsiyelerde bulunuyorlar. Eğer sabah kahvaltısından önce otelden ayrılacaksanız yanınıza kahvaltı hazırlıyorlar.

MachuPicchu’ya giderken yanımıza öğle yemeği için paket hazırladılar ve gerçekten çok işimize yaradı. Otel hakkında yazacak olumsuz bir şey bulamıyoruz. Bu şirin butik otel Peru gezimiz boyunca kaldığımız en güzel yerdi. Plaza De Armas’da daha ucuza kalınacak yerler var ama kesinlikle Torre Dorada’da ödediğiniz rakamın karşılığını alıyorsunuz.

Cusco
Sokaklardan…

Cusco (Cuzco) Ulaşım 

En kolay taksi ve gerçekten ucuz bir ulaşım aracı.
Poroy tren istasyonuna otelden iki kişi 10 dolar ödedik. (MachuPicchu’ya gidiş treni için)

Cusco
Cusco

Tavsiye edilip göremediğimiz yerler: 

Koricancha Tapınağı, saat 6:00pm’de kapandığı için gezme şansımız olmadı. Şehir merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Sacsayhuman Surları ve Ollantaytambo bölgesi.

Plaza de Armas’a bakan tavsiye hostel : El Virrey Hostel , konumu dış görünüşü çok güzel. Oda+kahvaltı fiyatı 1 kişi 45 dolar, iki kişi 55 dolar (vergi dahil değil).

Cusco fotoğraf albümü için linki tıklayabilirsiniz. Fotoğraflarımız

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir