"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cape Canaveral Gezisi

1-001
Kennedy Space Center – Cape Canaveral

Cape Canaveral ve Uzay’a Yolculuk…

Florida‘nın doğusunda Atlantik Okyanus’una bakan bariyer ada üstünde bulunan şehir daha çok Port Canaveral’den kalkan cruise turlarına katılacaklar ve Kennedy Space Center‘ı ziyaret edecekler tarafından tercih edililiyor. Florida gezimiz sırasında bizim de bu bölgeyi tercih etmemizin nedeni Kennedy Space Center’a yakın olmasıydı. Ayrca kalmayı planladığımız Jetty Park kamp alanının deniz kenarında olması da cazip geldi.

Jetty Park; Kamp alanına geldiğimizde güler yüzlü ve yardımcı görevliler ile karşılaştık ve kaldığımız iki gün boyunca da çok mennun kaldık. RV, çadır ve kabinlerden oluşan kamp alanı temiz, düzenli ve sahil ise hemen yanı başınızda…

Jety Park sahilden – Cape Canaveral

Kamp alanında kalanılacak bölgeleri Rustic, Semi-Rustic ve Improved diye 3 kategoriye ayırmışlar. Rustic bölgesi; sadece çadır kampına ayrılmış su ve eletrik yok, masa ve ızgara grill var, bu bölgeye hayvan kabul edilmiyor. Semi-rustic; çadır ve RV’lere ayrılmış, elektrik, su, masa ve ızgara grill var. Improved bölgesi ise; RV’lere ayrılmış, elektrik ve suyun yanında kanalizasyon gider bağlantısı da mevcut.

Kamp da neredeyse her şey düşünülmüş. Çocuklar için çok geniş olmasa da oyun park alanı, çamaşırhane, içinde rahatlıkla günlük ihtiyacınız olacak şeyleri bulabileceğiniz bir market, marketin bir bölümünü oturma kısmı olarak ayırmışlar ve büyük ekran televizyon var. Sabah 8:30’da açılıyor ve akşam 9:00’a kadar açık, ücretsiz kahve-çay sürekli bulunuyor.

Jety Park
Kamptan Gün Doğumu – Jety Park, Cape Canaveral

Parkın içinde sadece restoran yok, markette kraker tarzı atıştırmalıklar var. Parkın plajı ise herkese açık ve dışarıdan gelenlere ücretli. Onların giriş bölümleri ayrı, kamp alanından geçilmiyor ama kampın plaja geçilen bazı kapıları gündüz sürekli açıktı. Kaldığımız süre boyunca güvenlik problemi yaşamadık. Hafta içi kaldığımız için çok kalabalık değildi, Cumartesi günü ayrılırken kalabalıklaşmaya başlamıştı. Plajı sert zemin üzeri kum, deniz fena değildi. İskelesinden balık tutulabiliyor ve Cruise gemilerinin geçişini plajdan izleyebiliyorsunuz.

4-001
Gün Doğumu – Cape Canaveral

Plajda şezlong, şemsiye ve kayak vs. kiralayabilirsiniz. Duş yerleri, tuvalet mevcut ama biz kampın içindekileri kullandık. Market ve restoran var, fakat restoran erken saatte kapanıyor. Belki bizim gittiğimiz dönemde erken kapanıyor olabilir. Sabahları plaj gün doğumunu izlemeye gelenler, koşanlar, bisiklete binenler ile doluyor. Hem kamp alanından hem de plajdan izlenen muhteşem gün doğumu ile uyanmak inanılmaz güzeldi.

Çadırdan Gün Doğumu – Jety Park, Cape Canaveral

Kamp alanı ve park hakkında detaylı bilgi ve fiyatlar için web sayfalarına bakabilirsiniz. Biz semi-rustic bölgesinde ve 32 dolara kaldık. İki, üç gün deniz ve etrafı gezmek için yeterli, zaten yapılacak fazla bir şey olmadığını belirtelim…

Jetty Park ve Cape Canaveral fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. FOTOĞRAFLARIMIZ

Akşam yemeğimizi yediğimiz “Grills Seafood Deck & Tiki Bar” restorandan mennun kaldık. Garsonun her dönem olmadığını söylediği köpekbalığı kebabını deneme tavsiyesini dinledik ve gerçekten çok lezzetliydi. Ayrıca balık taco sipariş verdik ama köpek balığı kebabının yanında sönük kaldı. Restoranın olduğu sırada aynı tarzda başka restoranlar da var. Fiyatlardan; kebap 15 dolar, taco 11.5 dolar, bira 3.5 dolar ayrıca vergi ekleniyor.

Kennedy Space Center – Cape Canaveral

Senelerdir görmek istediğimiz Kennedy Uzay Merkezi’ni bu gezimizde görme fırsatı yakaladık. Tema Park kısmı daha çok çocuklara yönelik düzenlenmiş, 3 boyutlu filimler ve Atlantis Uzay Mekiği için yapılmış bölüm bizim daha çok ilgimizi çekti. Uzay mekiğinin atıldığı ve kontrol kulesinin olduğu alanlara yapılan turlar ‘Government Shutdown’ kısıtlamaları yüzünden iptal edilmiş. Tabii ki bu bizim için büyük hayal kırıklığı oldu; fakat verdikleri 1 yıl süreli biletler ile yeniden gelip görme şansımız olacak… Eh, yeniden o taraflara gitmek için bize de güzel bir bahane oldu.

1-001
Kennedy Space Center – Cape Canaveral
6-001
Kennedy Space Center – Cape Canaveral

Giriş ücreti kişi başı 50 dolar artı vergi. Bu rakama Apollo/Saturn V merkezi gezisi dahil. Eğer mekiğin atıldığı alan ve kontrol kulesine yapılan turlara katılmak isterseniz ekstra ücret alınıyor.

Atlantis - Kennedy Space Center
Atlantis – Kennedy Space Center
8-001
Kennedy Space Center

Kennedy Space Center fotoğraf albümümüz için linki tıklayabilirsiniz. FOTOĞRAFLARIMIZ

2 Yorum

  1. deniz kenarında kamp yapmak,sabah güneşin doğuşu ile uyanmak keyif verici.Kennedy Uzay Merkezi’ni merak ettim,yeniden gidip görürsünüz umarım 🙂

    • Ayferonur Ayferonur

      Kamp kısmı çok daha keyifliydi 🙂 Umarız bu bölgeye yeniden gideriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir