"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kuzey Avrupa Rüyası

Avrupa Rüyası ile Kuzey Avrupa Turuna Çıkmak…

****

İskandinav Mitolojisi Eşliğinde Vikingleri Keşfetmek – Birsen Albayrak tarafından yazıldı…

İskandinav mitolojisi, İskandinav topluluklarının Pagan inanışları ve efsanelerinden oluşan gizemli, cezbedici bir dünya sunuyor. Danimarka, İsveç, Norveç ve İzlanda gibi İskandinav ülkelerinde yaşayan halklar, kuşaktan kuşağa zengin bir mitos öykü ve masallar aktarıla gelmişlerdir. İskandinav mitolojisi günümüz dünyasında mitoslarda geçen tanrılar ve simgeler yönüyle oldukça bilinirdir. Buna en güzel örneklerden bir tanesini beyaz perdeden ve edebiyattan verebiliriz: ’Yüzüklerin Efendisi’ kitap ve film serisi temeline bu mitosları ele almaktadır. İskandinav mitolojisinde dikkat çeken bir diğer simge Vikinglerdir. 8. ve 11.yüzyılda Vikingler dünyada büyük ses getiren bir topluluk olmuştur. İskandinav mitolojisinin izlerini Kuzey’in manzaralarını, Norveç fiyortlarını takip ederek Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile keşfetmek mümkün.Kuzey Avrupa bölgesi, günümüzde Danimarka, İzlanda, İrlanda, Grönland, Estonya, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Norveç, İsveç ve Birleşik Krallık ülkelerini kapsıyor. Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turunun diğer adı olan İskandinav Rüyası ile birlikte Kuzey Avrupa’yı görme ve bu cazibeli kültürün kapılarını aralama hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İskandinav Rüyası’nın rotası 12 ülke ve 20 şehri kapsıyor. Dolu dolu 15 gün vaad ediyor.

Avrupa Rüyası -Kuzey Avrupa Turu, Norveç Fiyortları
Norveç Fiyortlarında gemi yolculuğu – Avrupa Rüyası, Kuzey Avrupa Turu, Norveç Fiyort Turu

İskandinav Mitolojisi’nde Tanrılar ve Tanrıçalar

İskandinav mitolojisi tarih sahnesinde kendi özgünlüğüne sahip ve bu şekilde varlığını koruyabilmiş kültürel bir değerdir. Diğer mitolojilere nazaran İskandinav mitolojisinde Tanrılar ölümlüdür. Tanrılar ancak gençlik tanrıçası Idunn’un elmaları sayesinde Ragnarok’a (kıyamet) kadar yaşayabilmektedir. Elbette Yunan mitojisinde olduğu gibi İsveç mitolojisindeki tanrılar arasında da bir hiyerarşi mevcuttu. Tanrıların tanrısı olan Odin’di ve aynı zamanda savaş tanrısıydı. Odin’in karısı Frig tanrıların annesidir, ana tanrıçadır. Zeus’un kuzeylisi diyebileceğimiz Thor ise Odin ve Frig’in oğlu olarak bu hiyerarşide ikinci sırada yer alıyor. Germenler için önemli bir tanrı olan Frey ise hiyerarşide üçüncü tanrıdır. Diğer yandan toprağa ve insanlara bereket getirdiklerine inanılan Frig ve Freya en önemli tanrıçalardandır.

Litvanya Vilnius
Litvanya Vilnius – Avrupa Rüyası, Kuzey Avrupa Turu, Norveç Fiyort Turu

Vikingleri Keşfedin!

İskandinav kültürün önemli öğelerinden birinin Vikingler olduğunu söylemiştik. Viking halkı 11.yüzyılda en güçlü dönemlerini geçirmiş; zengin, güçlü ve vahşi bir kavimdi. Denizcilikleriyle ünlü olan kavimin izlerini Kuzey Avrupa’da takip etmek mümkün. Vikinglerin izini sürmek için en gözde destinasyonNorveç’tir. Viking köyü Gudvangen, Flam bölgesi, Norveç fiyortları Viking tarihinin rüzgarını teninizde hissetmeniz ve kültürü soluklamanız için ziyaret edilen yerler arasında.

Avrupa Rüyası -Kuzey Avrupa Turu
Avrupa Rüyası, Kuzey Avrupa Turu, Norveç Fiyort Turu

15 Gün Boyunca 12 Ülke 20 Şehir ile Dopdolu Kuzey Avrupa Turu

Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu rotası, gemi, otobüs ve uçak ulaşımlarını birleştiren unutulmaz bir kuzey turuna sizleri davet ediyor. Norveç fiyortlarından, İskandinavya’nın muhteşem kuzey manzaralarına tek seferde Kuzey Avrupa’yı Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile keşfetmek mümkün.

Kuzey Avrupa’nın masalsı, mitolojik esintilere sahip ve kültürü buram buram kokan şehirlerini otobüs ile gezerek gördükten sonra Norveç fiyortlarında gemi yolculuğuyla Gudvangen, Kaupanger, Tvindefossen bölgelerini geziyoruz. Kuzey ve Baltık Denizlerinde gemi yolculuklarımızda mavinin sonsuzluğunda kendimizi kaybediyoruz. Otobüsle başlayıp gemiyle sürdürdüğümüz yolculuğumuzu Prag’dan THY uçağıyla İstanbul’a dönerek sonlandırıyoruz.

Avrupa Rüyası - Kuzey Avrupa Turu
Kopenhag, Danimarka – Avrupa Rüyası, Kuzey Avrupa Turu, Norveç Fiyort Turu

Oslo, Bergen, Kaupanger, Gudvangen, Twindefossen ve fiyortlardan oluşan Norveç’in yanı sıra, İsveç (Stockholm), Danimarka (Kopenhag), Finlandiya (Helsinki), Polonya (Varşova, Krakow ve Gdansk), Letonya (Riga), Litvanya (Vilnius, Trakai Gölü ve Kalesi), Estonya (Tallinn), Romanya (Bükreş, Bran ve Drakula’nın Şatosu), Almanya (Berlin), Çekya (Prag) ve Bulgaristan (Varna)’ı kapsayan Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile hayallerinizi ertelemeyin!

Kuzeyin coğrafyasına uzanmak ve yakından bu kültürün havasını solumak için hayallerinin peşinden git! Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile deniz yolculuklarından şehir seyahatlerine kuzeyin engin mavisinin ve yemyeşil doğasının tadını çıkar!

Yazar: Birsen Albayrak

10 Yorum

 1. Cansu Cansu

  Mükemmel bir yazı olmuş tebrikler uzun yıllardır takip ediyorum bu firmayı. 2019 rotasına fiyord cruise eklenmiş bu sefer mutlaka katılacağım

  • ayferonur ayferonur

   İlave bilgi için çok teşekkürler. Bizim de henüz görmediğimiz ama çok istediğimiz yerlerden. Umarız en kısa zamanda siz de biz de hayalimizi gerçekleştiririz. Selamlar ve sevgiler…

 2. M. Cem M. Cem

  Çocukla böyle bir geziye çıkılır mı?

  • ayferonur ayferonur

   Bu bölgeleri görmediğimizden yanlış bilgi vermek istemedik ve sizin için Avrupa Rüyası’na sorduk. Onlardan gelen cevap: “9 yaş ve üstündeki çocuklar tura kabul ediliyor. Bu yaş grubunun altında zor oluyor. Konsept olarak konforlu bir tur olduğu için aile yorulmayacaktır.” şeklinde oldu. Sevgiler, selamlar…

 3. Ersal Kütükçü Ersal Kütükçü

  Çok güzel bir yazı olmuş. Bu masalsı yerleri ve tarihi bizlere sunan Ayfer ve Onur’a çok teşekkürler.

  • ayferonur ayferonur

   Teşekkürler Ersal. Henüz bu bölgeleri biz de görememiş olsak da ilk fırsatımızda gidilecekler arasında. Böylesi içerikli bir turla gitmek zamanı iyi değerlendirmek açısından daha avantajlı olabilir. Selamlar…

 4. Gökhan Gökhan

  ben bu yaz gideceğim 🙂 döndüğümde yakaladığım küçük, güzel notları buradan paylaşırım arkadaşlarla..

  • ayferonur ayferonur

   Harika olur, ilave paylaşımlarınızla yazımız daha da faydalı olacaktır. Teşekkürler, şimdiden iyi tatiller dileriz…

 5. Özlem Çotak Özlem Çotak

  Masalsı diyar.. Norveç fiyordlari..

  • ayferonur ayferonur

   Henüz göremedik ama bu masalsı diyarı biz de çok görmek istiyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir