"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alcan Border – Tok – Chicken

Alcan Border – Tok – Chicken, Alaska  Arası Yol Notları 

Updates Between Alcan Border, Tok – Chicken, USA

Alcan-Tok sınır geçişi  ile Chicken, ABD arasındaki yol notlarımızı hem Türkçe hem de İngilizce okuyabilirsiniz.

You can read our road trip notes from Alcan Border, Tok to Chicken in Turkish and English below. Our route is at the end of the updates.

Alaska !!!
Alaska !!!

18.Gün / 18th Day (TUR / ENG)

Haines Junction – Tok (Border Crossing to USA… Now, officially we are in Alaska)

23 July/Temmuz 2016

Sabah Ryan’ın hazırladığı harika kahvaltıdan sonra hazırlanıp yola çıkacağız. Ama yine yağmur var ve gittikçe şiddeti artıyor 🙁 Alıştık artık deyip şiddetli yağmur eşliğinde yola çıkıyoruz. Destruction Bay’den sonra yaklaşık 80 km’lik yol çok bozuk. Yağmurdan dolayı iyice çamur olmuş, yer yer mıcır, yol çukurlarla dolu ve yağmur suları ile doldukları için derinlikleri belli değil. Mıcırdan mı kaçsak yağmur dolu çukurdan mı yoksa buğulanan vizörden dolayı yeterli görüş olmamasından mı rahatsız olsak 🙁 Aman çamura batıp zaten ağır olan motoru devirmemeye çalışma çabaları sonucunda kazasız belasız geçtik bu bölgeyi. En zorlandığımız günlerden biri bugün oldu diyebiliriz. Bu arada sabah Onur’un kaskındaki intercom sisteminin tabanındaki parça kırıldı hareket halindeyken aramızdaki iletişim de koptu 🙁 Görüşün az olduğu yerlerde Ayfer’in yönlendirmeleri iyi oluyordu. Tamir etmeye çalıştık ama olmuyor, ilk bulduğumuz şehirde yenisini alacağız.

Road Constructions never ends in Alaska
Road Constructions never ends in Alaska

Öğleden sonra Kanada sınırını geçip Alaska’ya ilk adımımızı atıyoruz. Yeniden ABD topraklarındayız. Gümrükten geçerken  Ayfer hariç beylere kaskları çıkarma gereği duymadılar 🙂  Alaska yazısının altında hep birlikte hatıra fotoğrafı çektiriyoruz. Hepimiz mutluyuz ama yağmur  hala peşimizi bırakmadı 🙁 Arada benzin alırken Onur ıslanmış olduğunu fark ediyor, üstünü değiştirip yola devam…

Yağmur eşliğinde akşama Tok kasabasına geliyoruz. Otel araştıracak durumda değiliz, ilk hoşumuza giden yerde kalmaya karar veriyoruz. Odaya girdiğimizde Onur’un su geçirmez diye yeni aldığımız botlarından neredeyse yarım bardak su çıkıyor. Bu gezi için aldığımız Touratech marka yan çantaların tekinin dibinde de 4-5 cm su dolmuş. Onur’un yine alt yağmurluğu su almış ve kıyafetleri ıslak 🙁 Neyseki Ayfer’n durumu iyi, üşümek hariç kıyafetleri su almamış. Touratech Zega kullananlardan çantaların su almaması için verecekleri her türlü öneriye açığız. Çantaların içinde eşyalarımızı koyduğumuz su geçirmez ayrıca çanta var ama suyun içinde bir süre kalınca o da alttan su almış 🙁 Odaya eşyalar yayılır ve yemeğe gidilir artık 🙂

Yemeğimizi yedikten sonra Alaska’ya geçişimizi kutlamak için yandaki bara geçiyoruz. Bardaki ilk içkilerimizden sonra önümüze ufak bir bardak konuluyor ne olduğunu anlamıyoruz. Barmen Paul’dan diyor. Paul bardaki herkese ne içtiyse aynısından ısmarlıyor. Özel bir gün diye düşünüyoruz. Paul yanımıza geldiğinde sıranın onda olduğunu söylüyor, teşekkür ediyoruz. Bardaki herkes birbirini tanıyor, keyifli samimi bir ortam var. Alaskalıları sevmeye başlıyoruz ilk günden 🙂  Otele dönerken gece 11.30 ve harika bir gün batımı var. Artık saatleri burada unuttuk 🙂

We left early today from Ryan’s lodge. It is another rainy and nasty day. There are many road construction along the way. The road conditions was not good after Destruction Bay about 50 miles. There are lots of potholes, loose gravel and muddy sections. We crossed the border afternoon and officially we are in Alaska. We were all excited and took the photos with Alaska sign. We reached Tok very wet. Onur’s boots and rain cover leaked badly. Our left pannier leaked, too. They are new Tourtaech Zega panniers and we did not able to find where it leaked. Onur is thinking that he might not closed properly due to heavy rain when we were leaving from hotel this morning. We celebrated crossing to Alaska with couple of beers. The sunset is around 23:30 and beautiful.

19.Gün / 19th Day (TUR / ENG)

Tok – Fairbanks

24 July/Temmuz 2016

Bu sabah yine yağmurla uyanıyoruz. Neyseki dünden ıslananlar kurumuş ve bugünkü yağmura hazırlar. Bugün Michael ile ayrılıyoruz. Birlikte yol yapmaya alışmıştık ama arkadaşlarına daha önceden verdiği sözü var. O arkadaşları ile buluşmak için Valdez‘e biz ise kuzeye Fairbanks‘a gideceğiz. Yol boyunca yine yol çalışmaları var. Yağmurdan dolayı yollar yine tatsız maalesef. Fairbanks’a yaklaşırken hava açıyor. Kaç gündür peşimizi bırakmayan yağmurdan sonunda kurtuluyoruz. Daha önceden kalmak için birkaç tane kamp alanı belirlemiştik. İlkine gidiyoruz ve yer olunca 3 günlüğüne yerleşiyoruz.

Yanımızda kalan  Michigan’dan motorları ile gelmiş Carol ve Paul ile tanışıyoruz. Carol, yaşlılar evinde çalışıyormuş. Yaşlılardan en çok keşke daha fazla gezseydim pişmanlığını dinlediği için daha fazla gezme kararı almışlar. Paul’un da araba tamir servisi var. Dükkanı bir müddet kapatıp yola çıkmışlar. Akşam çok güzel sohbet ortamı oldu. Gece  12’ye doğru da harika bir gün batımı bize eşlik etti. Ertesi gün Kuzey Kutup dairesine gideceğimiz için büyük bir heyecanla yattık.

Fairbanks’da, River’s Edge Kamp alanında kaldık. Gecesi 29 dolar.

Rivers Edge Campground, Fairbanks
River’s Edge Campground, Fairbanks

The rain still continue when we woke up in the morning. All wet clothes were dried from yesterday’s rain and ready for today. We are going to split with Michael. He is heading to Valdez to take a ferry to Cordova where he will meet with his friends. We wish each other safe trip and left Tok with showers. The road conditions were not good due to rain and as always there are road constructions on our way. Finally, we started to see sun and clouds are clearing when we close to Fairbanks.

We saw couple campgrounds and we choose the first one while they do have availability for 3 nights. River’s Edge RV Campground is good, clean and quiet. $29 per night. We met with Carol and Paul. They are from Michigan and rode their bikes to Alaska. Paul owns a car repair shop and Carol works at social services for seniors. Carol told us that seniors are telling that they do have regrets for not travelling enough when they were young. This motto take Carol and Paul to start travelling more and more. We had a nice chat all night. The sunset was gorgeous around midnight. We went to sleep for the excitement of reaching our first target tomorrow.

20.Gün / 20th Day (TUR / ENG)

Fairbanks – Arctic Circle

25 July/Temmuz 2016

Bugün gezimizin ilk hedefi Kuzey Kutup Dairesine gideceğimiz için sabah büyük heyecanla uyanıyoruz. Yolumuz uzun, hemen hazırlanıp yola koyuluyoruz. Şansımıza hava bugün fena değil ama yarına yağmur bekleniyor o yüzden günübirlik gidip kaldığımız kampa geri dönmeyi düşünüyoruz. Kaldığımız yerden 320 km yani toplamda 640 km yapacağız ama sorun değil gece sürüşü olmayacak nasıl olsa burada neredeyse hep gündüzü yaşıyoruz 🙂

Daha önce gidenlerden yolun durumunun pek iyi olmadığını okumuştuk, özellikle hava yağmurluysa. Bakalım bizi neler bekliyor. Yolun yaklaşık 196 km civarında Yukon kamp alanının olduğunu ve benzin oradan alabileceğimizi biliyoruz. Fairbanks’tan çıkmadan önceki son benzin istasyonunda bir kere daha benzin depomuzu doldurup yola devam etmek istiyoruz. Benzin istasyonundaki bayan Yukon kampında benzin kalmadığını bir İskoçyalı motorcunun geri döndüğünü ve bidonla benzin aldığını söylüyor. Bir an tereddüt ediyoruz doğru mu söylüyor yoksa şaşırtmaca mı emin olamıyoruz. Yanımızda zaten bidon yok, yedek benzin taşımak yerine riski göze alıyoruz. En kötü Yukon kampa kadar gideriz ama kaldığımız kamp alanına benzinimiz geri getirir mi diye pek takılmadan yola devam ediyoruz.

Yukon kamp alanına geldiğimizde bütün endişemizin yersiz olduğunu görüyoruz. Benzin var, ayrıca restoranı ve çok süper olmasa da kalacak yerleri de var. Buraya gelene kadar yol durumu genel olarak iyi, hava da bizden yana iyi gidiyor. Yol boyunca petrol boru hattı döşenmiş olduğu dikkatimizi çekiyor. Fairbanks’dan 110 kilometrelik bölüm asfalt gerisi toprak ve asfalt karışık. Ara ara yol yapım araçları geçiyor ve toprak yolu alt üst ediyorlar, biraz fazlaca toz altında kalarak Kuzey Kutup Dairesine ulaşıyoruz. Evet bu bölgenin meşhur sivrisinekleri ile de bugün daha yakından tanışıyoruz 🙂 Hoş tahminimizden az ısırıldık 🙂

Arctic Circle, Alaska
Arctic Circle, Alaska

Burada İskoçyalı Robert , benzin istasyonundaki bayanın bahsettiği kişi ve Kanadalı Johny ile tanıştık. Robert’ın da benzinideki bayan aynısını söylediği için bidon alıp yedek benzin aldığını öğreniyoruz. Sadece motorla değil, karavan veya araba ile gelen de çok. Macar iki arkadaş ve Polonyalı iki aile de sohbet ediyoruz, karşılıklı fotoğraflarımızı çekiyoruz. Sticker panosuna bizim ve yanımızda bulunan diğer gezgin arkadaşların da stickerlarını yapıştırıp geri dönüşe geçiyoruz. O sırada Robert’la sohbet ederken orada kamp yapacağını söylediğini ve yanında yiyecek fazla bir şey olmadığını hatırlıyoruz. Öğlen Yukon kampta bir şeyler yediğimiz için yanımızdaki yiyecekler aklımıza geliyor kaldığı kamp alanına geri dönüp onları bırakıyoruz. Robert o kadar mutlu oluyor ki yarın Fairbanks’a geri döndüğünde kaldığımız kamp alanında bizi bulacağını ve aynı yerde kalacağını söylüyor. Daha gezinin başında ne güzel dostlar ediniyoruz…

Dalton Highway, Alaska
Dalton Highway, Alaska

Geri dönüşte Yukon kamptan önce Hotspot Cafe var ve orada bir şeyler içmek için uğruyoruz. Burası daha güzel bir yer ama benzin yok. Kamp alanı ve restoranı var. Dönüş yolunda da manzaradan gözümüzü alamıyoruz. Gece 12 olmuş ve gün batımı bize eşlik ediyor. İhtişamı karşısında dayanamayıp izlemek üzere duruyoruz. Saat gece 1’e doğru alacakaranlıkta kamp alanına varıyoruz. Ne uzun, muhteşem, bir gün oldu! Ve tabii ki unutulmayacak anılarımızın arasında yerini alacak.

We woke up early very excited for today’s target. Arctic Circle is about 200 miles far away from Fairbanks. The weather is cooperating with us today. It is sunny and no rain expected today. We don’t want to push all the way to Deadhorse due to expected rain for next day. We stopped by gas station to fill it up. The lady at the gas station told us that there is no gas at Yukon Camp. She mentioned that a Scottish rider came back to buy canister and 2 gallons of gas. We thought what to do for couple minutes and decided to take risk and move forward.

Yukon Camp is almost 120 miles far away from Fairbanks. We can go 220 miles with 4 gallons. We can reach there but not enough gas to make it Arctic Circle and reach Yukon camp. The road conditions are good till where Dalton Highway starts. Road is partly paved till Yukon camp and the sections not paved are not that bad. We reached Yukon camp and there is gas. It is a big relieve. We had our lunch and met a rider from England who is riding from Argentina and Robert from Scotland who bought the canister and gas. We chat them and left for target.

We made it to Arctic Circle. Loose gravel sections are the hardest parts to pass but once you get used to it is much easier. Just don’t dive the thick sections. We met Johnny from British Columbia, Canada and Robert again at the circle. There are couple people from Hungary and Poland. We did chat about the trip and road conditions. Robert told us that he is staying there and he doesn’t have enough food. We prepared some lunch but had lunch at Yukon Camp. We handed our food to him and he was so happy. He told us to find us in Fairbanks the other day.

He came where we camped the other day and we had a pleasant night to share with him. We stopped by Hotspot Café before Yukon camp to have a coffee. They do not have gas but seems better food and there is also tent spaces close by. It is possibly better to stay close Hotspot café and get food from there. We were tired but sunset is unbelievable around midnight. We pulled over and took some pictures. Enjoy the scenery and reached the campground around 1 AM. We were very tired but happy to accomplish our first target. We always remember this trip.

21.Gün / 21st Day (TUR / ENG)

Fairbanks

26 July/Temmuz 2016

Bugün dinlenme günümüz ve bazı ufak işlerimizi halletmek istiyoruz. Dünden Libertad oldukça pislenmiş durumda ve önce onu yıkayıp, zinciri gerip temizliğini yapıyoruz. Onur’un kırılan Sena marka interkomunu tamir edemediğimiz için yenisini almamız gerekiyor. Kamp alanına yakın BMW dahil birçok marka motosikletin bakımını yapan bir yer var. Oraya gidip yeni konuşma sistemini alıyoruz. Alışverişe devam deyip kamp malzemelerimiz için eksiklerimizi gideriyoruz.

Bu arada yakın olan North Pole kasabasında bulunan Noel babanın evine uğramayı da ihmal etmiyoruz. Biraz turistik ve çocuklara yönelik bir yer. Christmas malzemeleri almak isteyenler için de müthiş bir yer.

Kamp alanına döndüğümüzde dün Kuzey Kutup Dairesinde tanıştığımız İskoç Robert’ın söz verdiği gibi bizim kamp alanına gelmiş olduğunu görüyoruz. Akşam hep birlikte bir şeyler yiyip sohbet ediyoruz.

Robert and us at Fairbanks-Alaska
Robert and us at Fairbanks-Alaska

Sohbetimizin bir bölümüne iki yanımızda kalan İsrail’den gelmiş motorcu bir çiftte katılıyor. Onlar da yaklaşık bizimle aynı rotayı yapmayı planlıyorlar. Robert, seneye motosikleti ile Türkiye’ye gitmeyi planlıyor. Türkiye’deki arkadaşlarımızdan ve takipçilerimizden ona yardımcı olmasını isteyebiliriz. Hatta aynı tarihlerde Türkiye’de olabilirsek birlikte bir süre güzel ülkemizi gezip İskoçya’ya gitme gibi harika bir plan bile yaptık.  Bu gezimiz boyunca bakalım daha ne kadar harika insan yüreklerimize dokunacak…

Lea, Gadi and us in Fairbanks-Alaska
Lea, Gadi and us in Fairbanks-Alaska

We are resting and relaxing today. We washed the bike, cleaned, lubed and adjusted the chain. We replaced Onur’s broken sena intercom with a newer one.

We stopped at Santa Claus’s house in North Pole as well. It is very touristic and we felt its mostly for kids.

We mentioned about Robert on our Arctic Circle update. So, he came to find us and camped at the same campground. We had dinner and couple drinks with him. He is touring the States. He had done multiple tours in the States already. He gave some tips to us. He will visit Turkey next year. Hopefully we will be back in Turkey at the same time to meet and ride with him. There is a couple from Israel and they are travelling from Alaska to Ushuaia like us. They joined our table to chat. We had a great time with our new friends.

22.Gün / 22nd Day (TUR / ENG)

Fairbanks – Denali

27 July/Temmuz 2016

Sabah 3 motorcu ve eşler birbirimize iyi yolculuklar dileyerek kamp alanından ayrılıyoruz. Bugün Fairbanks’tan Denali Milli Parkına doğru gideceğiz. Kamptan ayrılırken hafiften yine yağmur başlıyor. Ama bu sefer yol boyunca bizi takip etmiyor 🙂  Denali Milli Parkına vardığımızda henüz kalacak yerimizi ayarlamamıştık. Denali Milli Parkın içinde kamp alternatifinin fazla olduğunu biliyorduk. Hem kamp alanı sormak hem de otobüs turları hakkında bilgi almak için ilk parka uğramaya karar verdik. Parkın sadece bir bölümünü kendi aracınız ile gezebiliyorsunuz, araçsız vahşi doğal ortamda yürüyüş yapabiliyorsunuz. Ama park çok büyük ve her yerini görmek için biraz uzun kalmak gerekiyor.

Otobüs turları ise günübirlik gezmek ve belgesel tadındaki doğal ortamı keşfetmek için en kolay yol. Parkın turizm ofisinden otobüs turları hakkında bilgi alıyoruz, o gün nispeten hava açık duruyor. 5.5, 8.5 ve 9 saatlik turları var ama bizim ancak 5.5 saatlik olanına katılma şansımız var. Diğer göremeyeceğimiz yerleri düşününce yağmur riskini göze alarak ertesi güne bırakma kararı alıyoruz. 9 saatlik tur günde sadece iki sefer var ve yarın için yer olmayınca sabah 7.15’de 8,5 saatlik turun biletlerini alıyoruz. Ulusal park girişi ile beraber turun toplam fiyatı 56 dolar. Kamp alanlarını sorduğumuzda o gece için yer var ama otobüs servisleri ile gidildiğini öğreniyoruz. Motosiklet hem gözümüzün önünde olmayacağı için hem de eşyalarımızı taşımak gözümüzde büyüyor. Ayrıca yağmur da bekleniyor en iyisi ya otel ya da kabinde kalmak diyoruz. Ama gezimiz boyunca denk geldiğimiz gibi bölgedeki her yer ya dolu ya da çok pahalı.

Denali Grizzly Park’ta yer bakıyoruz, kabinler dolu, otel bölümü ise 250 dolar. Alternatif olarak kurulu çadırları söylüyorlar, içinde yatak da var. Sadece elektrik, ısıtma, nevresim yok. Zaten uyku tulumlarımız var, yağmur altında çadır toplamaktan iyidir deyip 2 gece kalmaya karar veriyoruz. 2 gece için 72 dolar ödüyoruz. Eşyalarımızı yerleştirdikten sonra öğrendik ki duşlar da ücretliymiş. Parası hiç bir şey 3 dakikası 75 cent ama ilk defa ABD’de özel bir kamp alanında duşların ücretli olduğunu görüyoruz. Zaten Wi-Fi büyük sıkıntı, Alaska’da birçok otelde veya kamp alanında ya internet yok yada hızları çok düşük olduğu için verimli kullanılamıyor. Bu kamp alanında da var ama ücretli çekiyor mu çekmiyor mu bilmiyoruz.

Eşyalarımızı yerleştirdikten sonra kasabanın merkezine gidiyoruz. Akşam yemeğimizi Prospecrtors Pizza’da onlara özel ve sadece Çarşamba günleri yaptıkları halibutlu (bu bölgenin meşhur balığı) pizzadan yiyoruz. Aç olduğumuz için mi yoksa balık sevdiğimizden mi bize çok lezzetli geldi. Hatta ikinciyi yiyebilir miyiz diye düşündük 🙂 Yemekten sonra biraz etrafı dolaştık ve bir kafede oturup bu satırları yazıyoruz 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

We left campground at the same time with our other rider friends and wish each other safe travel. We are heading to Denali National Park today. It was light rainy when we left but it turned up nice later on the road. The scenery is again perfect between Fairbanks and Denali National Park. We stopped for the National Park services to have an idea of how can we visit the park and campgrounds. The closest campgrounds are already full. The available one requires a bus trip that organizes by national park but it is hard for us to carry all camping gear. The representative helping us to select the bus trip and gave couple campground options close to the park.

Denali National Park provides 3 types of different trips. These bus trips are 5.5, 8.5 and 9 hours. There are two 9 hour trips daily but they are already full. We selected the 8.5 hours’ trip for tomorrow and took off from Park to look for cabin or campground. The tour with national park entrance is around $56. You can visit 15 miles with your personal car but we do not suggest it because we did not see any wildlife within first 20 miles. We started to look for campgrounds from South direction. The first one was the Denali Grizzly Park and we found a space for 2 nights. We paid around $72 for 2 nights. Just in case if you need it, the hotel rooms are around $250. This area is very expensive to stay at hotels. We saw paid showers first time in the USA. 3 minutes shower cost 75 cents. We went to the town and had halibut pizza at Prospectors Pizza. It was very delicious. We sat on a café and wrote the daily updates.

23.Gün / 23rd Day (TUR / ENG)

Denali National Park

28 July/Temmuz 2016

Denali Milli Parkta yapacağımız otobüs turu erken saatte başlayacağı için bizim de güne her zamankinden daha erken başlamamız gerekti. Sebep gezi olunca erken kalkışlar hiç zor gelmiyor 🙂

Athabascan yerlilerinin dilinde en yüksek anlamına gelen Denali, Kuzey Amerika kıtasının en yüksek dağı (eski adı Mt McKinley). Dağ ve çevresi inanılmaz bir vahşi hayat sunuyor. Charles Sheldon, 1908 yılında buraya geldiğinde bu doğal hayatın bozulmaması için Denali’nin ulusal park olmasını düşünüyor. Başladığı mücadelenin sonunda 1916 yılında Denali Ulusal park oluyor. Park günümüzdeki sınırlarına ise 1980’lı yıllarda ulaşıyor. Bu arada park ile ilgili çok önemli bir gelişme olmuş. 9 yıl önce dinozor fosili bulunuyor ve bizim ziyaret ettiğimiz günden bir hafta önce de 650 milyon yıllık dinozor iskeleti buluyorlar. Bunu anlatan park görevlisinin heyecanını ve gözlerinin içinin parlamasını tarif etmemiz imkansız.

Park tarafından organize edilen ve ücretli 3 ayrı otobüs turu var. Bu turlar 5.5, 8.5 ve 9 saatlik olmak üzere günün çeşitli saatlerinde yapılıyor. Kendi aracınız ile sadece ilk 24 km’yi gezebiliyorsunuz. Bu mesafe içinde Denali’yi ve doğal ortamda vahşi hayatı görebilme şansı düşük. 9 saatlik turlar dolduğu için biz 8,5 saatlik turu aldık. Turun varış noktası Wonder Lake. Dün biletlerimizi alırken gezi boyunca hiçbir mola yerinde yiyecek içecek olmadığı konusunda özellikle uyardılar. Sadece turların başladığı merkezde yiyecek içecek var ve biz de buradan yanımıza gün boyu yetecek kadar yiyeceğimizi alıyoruz. Parkın içinde sadece içilebilir su var. Yanınızda su için matara olursa iyi olur.

Saat 7.30 başlayacak tur için tam zamanında otobüslere alınıyoruz ve gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra yola çıkıyoruz. Parkın içindeki yolun tamamı 150 km kadar. Biz 140 km kadarını gideceğiz. Yol toprak ve tek yön. Özellikle dağ yamaçlarındaki geçişler yükseklik korkusu olanlar için ürkütücü diyebiliriz. Arkamızda oturan bayanın yükseklik korkusu var ve sürekli konuşup ay ay diye söylenip duruyor. Manzaralar ise nefes kesici cinsten tabii.

Denali National Park, Alaska
Denali National Park, Alaska

Parkın içinde çeşitli yürüyüş parkurları mevcut ancak her yerde bol bol grizzly ayı uyarısı var. Mola verilen duraklarda istersek ayrılıp serbest yürüyüş de yapabileceğimizi söylediler 🙂 Daha sonra diğer otobüslerde yer varsa binilebiliyor. Aynı otobüsle devam etmeyi tercih ettik, zaten hava kapalı ve yağmur bekleniyor. Hava açık olduğunda Denali Dağı net görülebiliyormuş. Temmuz ve Ağustos ayları da en çok net gözüktüğü aylarmış. Ama bizim şansımıza hava kapalı olduğu için Denali dağını görme fırsatı yakalayamıyoruz.

Denali National Park-Alaska
Denali National Park-Alaska

Ancak gördüğümüz manzaralar bile bize yetiyor, inanılmaz güzel ve etkileyici. Ayrıca 3 kez Grizzly ikisinde yavruları ile beraber anne ayı, bol bol farklı çeşitlerde geyik, bir tane kırmızı tilki, çeşitli kuşlar görüyoruz. Hava çok iyi olmasa da Wonder Lake’e vardığımızda yağmur yağmaya başlıyor ama yine de gölün güzelliğini huzurunu hissediyoruz. Bir diğer durak; Eielson ziyaretçi merkezinde ise her zamanki gibi her şey düşünülmüş. Parkın hikayesi, park ile ilgili bilgiler, dağların ve buzulların oluşumu her yaşa hitap edecek şekilde ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. Bu arada Denali de bir fay hattı üzerindeymiş ve sık sık deprem olduğunu öğreniyoruz. Denali fayı, Pasifik tabakası ile Kuzey Amerika tabakasının arasındaymış. Son büyük deprem ise 2002 yılında 7.9 şiddetinde gerçekleşmiş. Çok keyifli ve öğretici geçen bir günün sonunda turumuzun başladığı merkeze geri dönüyoruz. Kamp alanına vardığımızda yağmur bütün şiddeti ile kendini göstermişti. Yine şanslı bir gün ve tam zamanında turu tamamlamış ve parkta görülebilecek neredeyse bütün hayvanları doğal ortamlarında görme şansımız olmuştu.

Parka gideceklere tavsiyeler;  

-Yanınızda sivrisinek için kovucu gerekli.

– Havası çok çabuk değişiyormuş. Yazın bile kar yağdığı olduğu için hava durumuna bakıp ona göre hazırlıklı gidin.

– Yanınıza yiyecek alın. Su matarınız olsun, parkın içinde doldurabiliyorsunuz.

– Kamp ve yürüyüş yapmak isteyenler de ayı bölgesinde olduklarını unutmasınlar ve uyarılara dikkat etsinler.

 

The Athabascan Indians called Denali “the high one”. It was called Mt McKinley formerly.  It is the highest mountain in the North America. The wildlife is incredable in this region. Charles Sheldon had a dream to make this region as a National park to preserve for future generations. He almost spent 10 years to have Federal Government declare Denali for National Park in 1916. Park reached the existing borders around 1980’s.  The latest discovery is very important for the park. Dinosaur fossils found in the park 9 years ago. They found the dinosaur bones a week before we visited the park. The bones were dated 650 million years ago. It was a big discovery at the moment.

How to visit the Denali National Park? There are many hiking trails in the park. We did not see many people hiking but there are some great hiking trails. It is one of the best way to discover the park. We saw couple bikers inside the park as well. It is a really big park. 6 million acres. There are a lot of campgrounds inside the park. Park provides bus services to some of these campgrounds. The Park allow own vehicles to go about 15 miles in the park. We do not suggest it because it is hard to see wildlife within 15 miles.It is better to take one of the Park’s tours or hike to explore the park. There are 3 tours organized by Park Service. They are 5.5, 8.5 and 9 hours. We took 8.5 hours tour because 9 hours tours were full. 9 hours tour goes 92 miles, 8.5 hours tour goes 85 miles ad 5.5 hours tour goes 53 miles inside the park. There were no availability for 9 hours tours so we took 8,5 hours tour. Our tour tooks 85 miles inside the park. Destination is Wonder Lake.

There is no food available inside the park so better to bring your food or you can buy some snacks at the Park information center where buses leave for tours. Water is available inside the park but you need to bring your bottle to fill. The road inside the park is not paved and narrow. When you cross from higher passes, the scenery is great but some people scared to look from bus. The scenery is just beautiful with glacier views, tundra, wildlife and road by itself. The weather was not good for us to see Mount Denali. The mountain was covered by clouds when we were at the park.  The park is home for grizzly, wolves, moose, caribou and dall sheep. We saw grizlly, red fox, many caribous, dall sheep, different kinds of birds during our bus tour. Wonder Lake is beautiful, too. We wish that we had more time to spend around lake. The rain was starting when we were at the lake. Eielson visitor center has all information related with park, mountain, earthquakes, climbers and so on… It is very well organized the visitor center with tons of the information. The latest biggest earthquake is occured in 2002 with 7.9 magnitude. Denali fault is located between Pasific and North American fault.

Some advices from us;

  • Bring mosquito repellent
  • Weather forecast is changing rapidly. The temps can be drop to lower 30 F. It can be snow in a summer day. Be prepared for different weather conditions.
  • Bring bear spray if you are hiking or camping.
  • Bring your water bottle to fill in the park. No food available in the park.

 

24.Gün / 24nd Day (TUR / ENG)

Denali – Anchorage, Alaska

29 July/Temmuz 2016

Sabah erkenden hazırlanıp yola çıkıyoruz. Yağmur ve soğuk yine bizi bırakmıyor. Yaklaşık 2 saat kadar hem soğuk hem de yağmur da gidiyoruz. Bir de bitip tükenmeyen yol çalışmalarında bekliyoruz ki dayanacak güç kalmıyor. Kafesi olan bir benzinlikte hem öğle yemeği hem kahve molası verip ısınıyoruz. Yağmur da bu arada duruyor. Denali ile Anchorage arasında yer alan Trapper Creek Inn Cafe geçerken uğrayın diyebileceğimiz bir lokasyon. Hem yemekler lezzetliydi hem de kahveleri tazeydi. Anchorage’e doğru birkaç kez yine yol çalışmasına takılıyoruz. Alaska Highway’e girdiğimizden beri bizi bırakmadı bu yol çalışmaları… Libertad’ı da çamur içinde bırakması cabası 🙂

Anchorage’e yaklaşırken bizi yine buzullar ile kaplı enfes dağ manzaraları karşılıyor. Şehrin girişinde ise manzara evsizlere dönüşünüyor. Açıkcası bu kadar çok evsizin olması bizi şaşırtıyor. Şehirde pek bir şey yok gibi duruyor ama oteller pahalı. Liman şehri olması ve gemi turlarının etkisi olabilir. Fairbanks’da tanıştığımız Robert, Anchorage’deki Harley Davidson’ın ücretsiz olarak arka bahçesinde kamp hizmeti verdiğini söylemişti. Direkt Harley Davidson’a gidiyoruz. Görevli arkadaş bize çadırı kurabileceğimiz yeri, duş ve lavabonun yerini ve şifresini söylüyor. Bu hizmetlerine bayıldık. Kamp alanı hizmeti yanında bir de parti ile karşılanıyoruz 🙂 O gün öğleden sonra klasik araba sergisi, canlı müzik ve eğlence var daha ne isteyelim 🙂

Harley-Davidson, Anchorage
Harley-Davidson, Anchorage

Kamp alanında yalnızız, gece Avusturya plakalı bir Africa Twin geliyor. Gece derken hala hava aydınlık 🙂 Marko 2009 yılından bu yana motosikletiyle dünyayı geziyor. Bu arada Marko sağır ve konuşamıyor. Ama o kadar güzel kendini ifade ediyor ki anlaşamamak mümkün değil. Çok keyifli birkaç saatlik sohbetten sonra uyumak üzere ayrılıyoruz. Marko’yu takip etmek isterseniz web sayfası www.marko6601.de.tl

We woke up early and started to ride early. İt is rainy and cold again. We rode almost 2 hours with rain and cold weather. The road constructions are still going on. It was not fun to wait for the pilot car when it is cold and rainy. We stopped to get gas and food at Trapper Creek Inn Cafe between Denali and Anchorage. They have good food and fresh coffee. We suggest the cafe anyone passing here. There was more road construction close to Anchorage. Bike is dirty again 🙂 Our friend Robert told us that Harley Davidson-Anchorage provides free camping at their backyard so we stopped by and yes we got free tent spot. There was a party and gathering when we were there at the parking lot. Many riders came over and classic car owners. There was  a live music and drinks as well. Africa Twin  with Austrian plates pulled over to the parking lot at evening. Marko is the rider and he is from Romania. He is deaf and travelling around the world with his motorcycle since 2009. His web site is www.marko6601.de.tl.By the way it is around 11PM and it is still day light 🙂 We love Alaska 🙂

25.Gün / 25nd Day (TUR / ENG)

Anchorage – Seward, Alaska

30 July/Temmuz 2016

Sabah fazla oyalanmadan Seward’a gitmek üzere yola koyuluyoruz. Planımız günübirlik gidip hem şehri biraz gezmek hem de tekne turları hakkında bilgi almak. Gece Anchorage’de kalacağız. İnanılmaz muhteşem manzaralar eşliğinde Seward kasabasına varıyoruz. Hava ara ara bulutlu ve yol yapım çalışması olsa da 2.5 saatlik keyifli bir yolculuk oluyor. Bir yanımız dağlık bir tarafımız okyanus, arada da tepesinde hala karları duran dağların manzarası daha ne isteyelim 🙂 Bu yolun hemen paralelinde de Alaska treninin yolu var. Tura katılmadan da araç ile de yaklaşık aynı manzara izleniyor.

Seward kasabası tam bir balıkçı kasabası havasında, tahmin ettiğimiz gibi buluyoruz ve hemen içimiz ısınıyor. Sahil boyunca çok fazla kamp alanının olduğu dikkatimizi çekiyor. Keşke Anchorage yerine direkt bu tarafa gelip kamp yapsaydık diyoruz. Yarından itibaren hava bozacak gözüküyor ve önümüzdeki birkaç gün sürekli yağmurlu. Tekne turuna nereden ne zaman katılsak diye kararsız kalıyoruz. Valdez ve Whitter’dan kalkan tekne turlarının da iyi olduğunu duymuştuk. Ama bu bölgelerin hepsi önümüzdeki günlerde hep yağmurlu gözüküyor. Buraya kadar geldik tekne turuna katılmadan da dönülmez ki:( Tur firmasından bilgileri alıyoruz ama hala kararsısız. En sonunda yarın için sabah 8.30’da kalkan 9 saatlik tekne turuna karar veriyoruz. Ama Anchorage’den 8.30’daki tura yetişmemiz çok zor, onun yerine akşamdan gidip eşyalarımızı toplayıp Seward’a gelmek diye düşünüyoruz. Nasıl olsa günler uzun 🙂

Bu sefer otel arayışına giriyoruz. Bir iki yerden otel fiyatı alıyoruz ve ağzımız açık kalıyor. ABD’de yaygın otel zincirlerinden olan Best Western’da gecesi vergi hariç 389 dolar. Şaka gibi normalde bu otelde diğer şehirlerde 100 dolar civarına kalırsınız. Başka birine daha soruyoruz onda da 289 dolar ve bugün akşama zaten yer yok 🙁 Erol’un (motomacera.com) kaldığı hostel aklımıza geliyor, rakamları da uygundu diye oraya gidiyoruz ama camında kocaman yer yok yazısı ile karşılaşıyoruz. En iyisi kasabanın girişindeki yerlere sormak diyerek en yakından başlıyoruz birçoğunun tabelasında zaten yer yok yazısı var. 10 dakika uzaklıkta bir hostel tarzı yerde yer buluyoruz. 100 dolarlık bir yer değil ama kasaba içindeki yerlere göre uygun olduğundan 2 gece kalmaya karar veriyoruz. Yanımızdaki bazı eşyaları bırakıp tekne turunun biletlerini almaya gidiyoruz. Daha 2,5 saatlik yol bizi bekliyor 🙂 Geri dönüşte manzara bu sefer günbatımı ile daha da muhteşem olmuş vaziyette ama fotoğraf makinamızı kalacağımız yerde bıraktığımızdan fotoğraflayamıyoruz.

Dönüş yolunda benzin alırken Justin ve eşi yanımızda duruyorlar. Plakayı görünce bizim motosikleti Alaska’ya gönderdiğimizi düşünmüşler. Biz motorla geldik diyince sohbet uzuyor. Bizi Anchorage’e tekrar gelirsek evlerine misafir etmek istiyorlar. Ne kadar güzel insanlarla tanışıyoruz diyoruz. Umarız bir gün geri gidersek onları bulur ve misafirleri oluruz. Yarım kalan sohbetimize devam ederiz. Kamp alanına vardığımızda Marko ve arkadaşlarını göremiyoruz. Bu gece de orada kalacağımızı bildiğinden not yazıp çadırının üstüne bırakıyoruz. Ve gün bitmeden Seward’a geri dönüyoruz. Yarın da uzun bir gün olacak 🙂

Alaska
Alaska

We leave our tent at Anchorage and took off for Seward. We were planning to a daily trip and come back to Anchorage at night. The road between Anchorage and Seward is spectecular. We can ride this road multiple times without getting bored. It is 2,5 hours excellent drive. Seward is a beautiful fishing village. We like the municipal campgrounds by the sea. We wish that the weather was not rainy and stay there for couple days. We had our lunch in the city but we did not like the halibut sandwiches. Our expectations were high because this area is home for halibut. We wanted to check our friend Erol’s blog to see what he saw here while he passed here 2 years ago with his motorcycle. He is Buenos Aires now and you can check his facebook page @motomacera. He took a daily tour to see glaciers and sea wildlife. One of the lady that we met in Fairbanks also mentioned about here to take a wildlife and glacier tour. We decided to give it shot and surf for tours in the harbour. The longest tour sounds perfect for us but it takes off early in the morning.

Our tent is at Anchorage. We wanted to check hotels, hostels or cabins to stay here so we can make tomorrow morning’s early trip. We walked in Best Western and they said one night is $389 plus tax. We walked in another place and price is $289 plus tax. We are thinking that it’s such a joke. We were heading to check where Erol stayed but there was no vacancy at the moment. We decided to hope bike to go outside the town to check prices and vacancy. We found a room $92 per night at Nauti Otter Inn. It is a shared bathroom. We did not know that 11 Italian just booked it as well for couple nights. So there was a line for take a shower or to go to restroom. Keep in mind! Other than that it was nice and warm stay at the Inn.

We decided to go back Anchorage to get our camping gear because it will be hard to go other day after tour as well and rain is expected both Seward and Anchorage for couple days. We had the excellent ride on these beautiful roads again. We do not have any regrets for long hours. We met with Justin and his wife on the Tesoro gas station. We had a great chat and they were so kind to invite us to their home to stay if we don’t have anywhere to go. We love to join them if we don’t have the plans. They are both great people. We are so lucky to meet generous people on this trip so far. We were back to Seward and wait for tomorrow to see whales, glaciers and more wildlife.

26.Gün / 26nd Day (TUR / ENG)

Kenai Fjords Turu

31 July/Temmuz 2016

Gezimize heyecan dolu bir motto olsun diye koyduğumuz “Kutuplara Yolculuğun” bizi en çok heyecanlandıran kısımlarından biri de balinaları seyredebilmek ve buzullara dokunabilmekti. Bugün bu hayali gerçekleştirebilmenin verdiği tarifisiz mutluluğu yaşadık. Zaman zaman zor da olsa hayal ettiklerimize ulaşabilmenin verdiği huzur ile de bu satırları yazıp heyecanımızı sizlerle paylaşıyoruz. Belgesel  tadında geçirdiğimiz günün, bir kamera filmine veya fotoğrafına sığdırılabilmesi maalesef imkansız…

Gezimiz sabah 8:30 da Seward kasabasından başlıyor. Kenai Fjords Tours firmasının 9 saat sürecek Nortwestern turuna katılıyoruz. Aynı masada Florida’dan Robert ve Anchorage’de yaşayan Rick ile beraberiz. Rick, bu turu her yıl en az 3 kez yapıyormuş ve bu bölgedeki en iyi turun olduğunu söylüyor. Görebileceğimiz balinalar, orkalar, kuşlar ve buzullar hakkında tam bir bilgi deposu. Liman çıkışında 3-4 tane su samuru ile karşılaşıyoruz. Keyifle suyun üzerinde yatıp dinleniyorlar. Bizim yakınlaşmamızdan da hiç rahatsız olmuyorlar. Fotoğraflamamız için kaptan yavaşlıyor ve yolumuza devam ediyoruz. Hava hafif kapalı ama çok soğuk değil. Kaptanımız bu tür havada doğal yaşamı daha fazla görebileceğimizi söylüyor. Hava güneşli olursa birçok canlının gölge yerlerde saklanacağını anlatıyor. Hadi bakalım umarız kaptanımızın tecrübeleri doğru çıkar diyoruz sabah saatlerinde ve akşam dönerken kaptanımızın tecrübesinin ne kadar iyi olduğunu bilmenin mutluluğunu yaşıyoruz…

Mesafemiz biraz uzak olsa da ABD’nin simgesi olan bir “Bald Eagle” kartalının bir salmonu yakalayıp kıyıya indiğini görüyoruz. Keşke şöyle telefoto bir lens olsaydı da çok daha net fotoğraflayabilseydik diye içimizden geçiriyoruz. Ancak elimizdeki 18-135 lens bile motosiklet ile uzun bir yolculukta fazla geliyor. Daha sonra bir yunus türü olan Dall’s Porpoise görüyoruz ama tekne ile beraber gitmiyorlar. Fotoğraflamaya çalışıyoruz ama istediğimiz gibi olmuyor. Birkaç kez Orka’lara denk geliyoruz. Su üzerinden atlarlar mı diye bekliyoruz ama atlayıp bize fotoğraflama şansı vermiyorlar. Yol boyunca ayrıca birçok farklı kuş türlerini görüyoruz. Buradaki kuş türlerinin çoğu denizin hemen üzerinde uçuyorlar çünkü kemikleri ağırmış. Bazen o kadar yakın uçuyorlardı ki bize denizin üzerinde yürüyürlarmış gibi geldi 🙂 Kemiklerinin ağır olması ise balık avlamak için denize dalarken işlerine yarıyormuş. 75 metreye kadar dalabilen kuş türleri var.

Humpback
Humpback

Yolda ufak tefek adaların yanından geçiyoruz. Buradaki kuşları daha net görebilelim diye kaptanımız  elinden geldiğince kayaların arasına yanaşıyor. Bazı adaların dik yamaçlarından ise şelaleler akıyor ki izlerken doyamıyorsunuz. Yavaş yavaş buzulların olduğu bölgeye yanaşıyoruz. Buzullara yanaştıkça dışarısı buz gibi oluyor… Ancak o kadar ihtişamlı duruyorlar ki içiniz manzaraya bakarken ısınıyor, soğuğu unutuyorsunuz. Buzulların okyanus suları ile dolmasına terminoloji olarak “Fjord” diyorlar. Buzullara yanaştıkça denizin rengi turkuaza dönüyor… Ve bu da müthiş bir görsellik sunuyor. Turun hedefi olan Northwestern buzuluna yaklaşırken kaptanımız 1940’lı yıllarda üzerinde gittiğimiz bölümün buzul olduğunu hatırlatıyor.

Northwestern Glacier
Northwestern Glacier

Northwestern buzulu son 70 yılda 16 km kadar geri çekilmiş. Dünyadaki en hızlı geri çekilen buzullardan bir tanesiymiş. Bu arada Alaska’da 25.000 civarı buzul olduğunu söylüyor. Northwestern buzulundan ara ara parçalar kopuyor ve gürültüyle suya düşüyorlar. Buzulun sol tarafındaki dik yamaçtan şelale akıyor. Soğuğu unutuyoruz, çevremizi hayran bir şekilde izliyoruz. Denizden buzul parçalarını çıkarıyorlar. Çıkan parçalara dokunuyoruz. Ufak tefek görünen parçalar bile o kadar ağır ki; buzul kristalleri sıkıştıkça ağırlaşıyorlarmış. Bir de buzulun üzerinde yürüyebilme hayali kurmaya başladık. Umarız Güney Amerika’da bu hayalimizi de gerçekleştirebiliriz. Yarım saatten fazla buzulun yanında kaldıktan sonra tekrar yola çıkıyoruz. Buzul arkamızda kalıyor. Buzula bakarken yine hayaller kuruyoruz. Gezideyken başka gezilerin hayalleri mi desek 🙂

Hala balina görmedik ama kaptanımız çok umutlu. Öğleden sonra birkaç yerde Humpback balinalar ile karşılaşıyoruz. Kuyruk gösteriyorlar ama atlamıyorlar. Su püskürttüklerini görüyoruz. Aslında püskürttükleri su değil, içlerindeki nemi püskürtüyorlarmış. Akşam üzerine doğru bir balinaya yaklaşıyoruz. Suyun üzerinde sanki oyun oynuyor. Yüzgeçlerini suya vurarak gösteri yapıyor. Daha sonra ise beklediğimiz an geliyor. En az 10 kez dalıyor ve suyun üzerine sıçrıyor. Her yanaşan tekneye resmen şov yapıyor. Teknenin üzerinde fotoğraflamak ve video çekmek için sanki herkes birbiri ile yarışıyor. İnsanlar birbirini itiyor. Bizim için bu anı yaşamak, tadını çıkarıp anılarımızın arasına katmak bile yeter. Ama bir ara kalabalıktan fırsat bulup hem fotoğraf hem de video çekebiliyoruz. Kaptan şimdiye kadar hiç bu kadar dalıp atlayan balina görmediğini söylüyor. Şanslı günümüzdeyiz, teknede herkesin yüzü gülüyor. Uyuyanlar artık uyumuyor, deniz tutanlar bile heyecandan deniz tutmasını unutmuş. Biz de bu geziden balina ve buzulları görme hayalimizi gerçekleştirmenin huzuru ile sıcak kahvemizi içerek dönüyoruz. Tur fiyatı kişi başı yaklaşık 200 dolar. Sabah ve öğlen çok hafif yiyecek veriyorlar. Kahve 1 dolar.

Tüm gezmek isteyenlere ilham olması dileğiyle 🙂

Bugün cesaret edemediğin için yapamadığın şeyleri, yarın zamanın olmadığı için yapamayabilirsin. (Paulo Coelho)

When we named our adventure “To the Poles” one of our dream was to watch humpbacks breaching and able to touch the glaciers. We were so happy to accomplish one of our dreams today. Long trips are always have their own toughness due to travel fatigue. We are so glad to share our experiences with you all even we are tired. Today is such a documentary for us to see all the wildlife which we have seen on TV so many years.

We took a tour from Kenai Fjord Tour company at Seward. The tour took 9 hours and started at 8:30. It is called Northwestern Fjord Tour. They serve light breakfast and lunch during the trip. A cup of coffee is a dollar. Rick from Anchorage and Robert who moved from Florida to Anchorage were at the same table with us. Rick told us that he is doing this trip 3 times every year. He has a very deep knowledge of wildlife especially birds live in this region. He told us this is the best tour in the area. We saw couple sea otters just resting at the entrance of the bay. We took couple pictures and move forward. The weather is kind of cloudy in the morning. The captain was telling that it is better this way to see more wildlife because they may hide in the shade if it sunny. We just hope that the captain was right on his experience. At the end of the tour, we were happy to know that the captain was right.

We were spotted one Bald Eagle little far away and he caught a salmon. We wish that we have a telephoto lens to catch that moment much better. It is hard to carry additional lenses while travelling long trips with motorcycle. We saw couple Dall’s Porpoise but they do not swam with boat. They are moving away and can not take good pictures of them. We came cross with Orca’s couple times. Captain was telling everyone to be cautious and not a good time to falling the ocean. They don’t jump over the ocean but swam around the boat and moved away. We saw a lot of birds during the trip all day along. These birds are flying very close to ocean because their bones are heavy to dive and catch fish. Some types of birds are diving about 75 meters/200ft depth to catch fish.

We were getting close some of the islands to watch some birds. There are falls on the cliffs of these islands which are spectacular. You can’t take off you eyes from the beauty. Finally we were getting close to the Northwestern Glacier. The captain was telling that the water we are on was the part of glacier in 1940’s. The Northwestern Glacier is retreated around 10 miles/16 kms. It is one of the fastest glacier retreated in the world. It is getting very colder as we are getting closer to the glacier. The ocean color is turning to beautiful turquoise as well. It is a magical place to be at the moment. The falls, the magnificent of glacier is like feeling of surreal. The pieces of ice breaks and falls to water loudly. We totally forget about cold while watching around. It was a special moment for us being there. We touched the glacier ice and even small pieces are very heavy because of compressed ice crystals. We were leaving after 30-40 minutes spending at the glacier. Now, we were thinking to walk on the glacier and we can do that in South America during our trip.

We were leaving the area and heading to open sea again. The captain is looking for humpbacks. We have seen couple but they just showed their tails and fins. We saw sea lions resting at the rocks and continue searching humpbacks. Suddenly, the captain is telling that we are getting close to one and everybody starting to head outside. We were seeing a whale showing and hitting the fins to the ocean. It was making a lot of noise. He was deciding to dive, we saw the tail and about 10 seconds he was breaching outside. Most of the body was jumping outside the ocean. He breached about 10 times within 30 minutes. The captain told us that normally they don’t do this often. We were very lucky. It was a great moment that we remember at the rest of our life. We left the area with happiness.

This tour was one of the highlight of our trip and we remember it always.

We hope that we inspire people who wants to travel.

“One day you will wake up and there won’t be any more time to do the things you’ve always wanted. Do it now.” (Paulo Coelho)

27.Gün / 27th Day (TUR / ENG)

Seward – Glennallen

1 August/Ağustos 2016

Sabah yine yağmurla Seward şehrinden yola çıkıyoruz. Seward ile Anchorage arası yolun müthiş güzelliğini yağmurla gitmek de iyiymiş. Fotoğraf için durduğumuzda yanımıza karayolları aracı yanaşıyor. Tam yanlış bir şey mi yaptık diye düşünürken arkadaş motorcu çıkıyor. Etraf hakkında bilgi veriyor ve onun tavsiyesi ile Hope kasabasına yöneliyoruz. Benzinimiz az ama kasabada belki vardır diyoruz. Hope kasabasında nehir denizle buluşuyor. Hava biraz yağmurlu demiştik değil mi 🙂 Balıkçılar salmon peşinde.. Kasaba ufak ama çok huzurlu. Birkaç işletme var ve maalesef birçoğu kapanmış. Hava güzel olsa kalınabilecek huzurlu bir yer. Çadırınızı unutmayın deriz. Hope’dan çıkıp Whittier’a yakın Portage buzulu ve gölüne doğru gidiyoruz.

Portage Glacier
Portage Glacier

Hala benzinci yok. Göl için yol ayrımına geliyoruz ama benzinci yok. Gps 16 km ileride gösteriyor. Bizim benzin göstergesi ise bitiyorum diyor 🙁 Benzinciye 300-400 metre kala motordan tıkırtılar geliyor. Boşa alıp benzinliğe giriyoruz. Libertad’ın deposu tam 4 galon ve 4.03 galon benzin alıyoruz. Şanslıyız diyoruz 🙂 Benzini alıyoruz ayrıca kendi karnımızı da doyuruyoruz. Dönüp buzula ve göle gidiyoruz. Yine manzara büyüleyici ama soğuk:)  Salmonların denizden gelip göle doğru yumurtlamaya çıktıklarını gözlemleyebileceğiniz bir yer yapmışlar. Akıntıya karşı gitmeye çalışan Salmonların azmi müthiş.

Buradan Anchorage ve Palmer tarafına doğru daha sonra da Palmer’dan, Gleenallen tarafına doğru devam ediyoruz. Yine müthiş manzaralar bize eşlik ediyor. Alaska’nın doğasına hayran kalmamak elde değil. Matanuska buzulunu fotoğraflayıp yolumuza devam ediyoruz. Yolda akşam kalmak için birkaç kabin fiyatı alıyoruz ama 100 doların altında yer yok. Saat 9 olmuş bu saatten sonra kim gelir diye pazarlığa kalkıyoruz ama yanaşmıyorlar. Bastırıp gidiyoruz. Gleenallen’a gelince kamp alanı ve kabinler görüyoruz. Hava ısısı 15 derece olunca kamp yapmaya karar veriyoruz. Kamp alanının, tuvalet ve duşların temizliğini görünce ne kadar doğru karar verdiğimizi anlıyoruz. Bu arada akşam Alaska sivrisinekleri de boş durmuyorlar 🙂

Glennallen Northern Nights campground çadır alanı $27

We left Seward early. It is another rainy day and wet start for us. We were travelling gorgeous route between Seward  and Anchorage again while it’s raining. The road is still spectacular. We pulled over to take some pictures on one of the lakes. Onur, saw a white SUV pulling over behind us. SUV had a sign for transportation. We started to talk about if we made any mistake due to road constructions between each other but the driver turns to be a motorcyclist who lives in the area. He was suggesting us to stop by Hope. Hope is a small town and established by the river which meets with bay. There were a lot of fisherman catching salmon. It is a quite nice town. You can feel the peace. There are many shops or restaurants are already out of business. Looks like the town is not very attractive. We suggest to get your tent and stay here for a day.

Our gas is very low and there is no gas station at Hope. Onur, calculating the mileage and we may make it to the gas station. Libertad was starting to knocking when we were about 300-400 yards far away from the gas station. There were no cars behind and bike strolls on neutral to the pump. Libertad’s tank is 4 gallons and we filled 4.03 gallon at the pump. We were so lucky. We were going back to check the Portage Glacier and Lake. Again, it is another beautiful glacier with turquoise blue lake.  There is a boat tour to the glacier. It is cold and rainy. We have already been to glacier. We decided to continue because the rain is not expected after Anchorage. We really want to dry out. We stopped by where salmons heading against the current for spawn. They are really trying hard to continue their trip against current.

The road between Anchorage and Glennallen is again spectacular after Palmer. The Matanuska Glacier is between Palmer and Glennallen. It is again another great glacier. We stopped for pictures and move forward. The road is just great for any rider as well. We were stopping by couple cabin locations after 21:00 but they were asking more than $100. We were trying to negotiate but they didn’t want to reduce the price. We were pushing towards Glennallen and stop by camping/cabins at Glennallen. We had a tent location while it’s not rainy and temperature is about 60F. It is one of the cleanest campground so far. We were happy to come this far to stay in this campground.

Glennallen Northern Nights campground – tent is $27 per night

28.Gün / 28th Day (TUR / ENG)

Glennallen – Tok

2 August/Ağustos 2016

Sabah hazırlanıp hemen yola çıkıyoruz. Yolumuzun üstünde olmamasına rağmen müthiş yol manzaraları ile methini duyduğumuz Valdez şehrine bu kadar yakınken uğramadan olmaz diyoruz. İlk istikamet Valdez… Valdez’e doğru giderken hava yavaştan kararmaya başlıyor, yağarsa şansımıza diyoruz. Kamp alanından ayrılırken sahibine hava nasıl diye sorduğumuzda Valdez için fark etmez her zaman yağmurludur demişti, haklı çıkacak gibi 🙂

Valdez, Alaska
Valdez, Alaska

Yağmur neredeyse Valdez’e kadar indirmiyor şanslıyız galiba derken bir yağmaya başlıyor ki sonrasında Glennallen’a gelene kadar devam ediyor. Yolumuzun üzerindeki Worthington buzuluna uğruyoruz. Buzulun üzerinde bir ekip var ancak gezmeye gelenler mi yoksa araştırma ekibi mi bilmiyoruz. Biz ayrılırken daha da yukarı çıkmışlardı. Tahminimizce araştırma ekibi olabilir. Buzulu izlemenin yanında çok da güzel açıklayıcı bilgiler var. Yolda manzaralar her zamanki gibi müthiş ancak Valdez’e yaklaşık 60 km kadar kala manzaralardan gözümüzü alamaz oluyoruz. Nehrin yanında kanyon içinde kıvrıla kıvrıla gidiyoruz, şelaler, buzullar. Ah, bir de hava açık olsa 🙂

Günün rutini yine yol çalışmasına denk geliyoruz ama bu sefer fazlaca bekliyoruz. Valdez şehrine vardığımızda yağmur iyice şiddetini arttırıyor. Sis de var. Karnımızı doyuralım diyerek gördüğümüz lokal bir balık restoranına gidiyoruz. Alaska’da hatta bu gezide şu ana kadar yediğimiz en güzel halibut sandviçi burada yiyoruz. Yolunuz düşerse Alaska Halibut House’da mutlaka bir halibut sandviç yemeden geçmeyin. Dönüş yolumuzda neredeyse Glennallen’a gelene kadar yağmur devam ediyor. Yağmurla beraber hava da iyice soğudu. Glennallen’da kahve ve benzin alıyoruz. Wyoming’den gelen bir motorcu ile sohbet ediyoruz. Akşam Tok şehrinde kalmayı planladığımız kamp alanında görüşmek üzere diyerek ayrılıyoruz. Tok’a doğru giderken yer yer yol çok kötü durumda ancak hava açtığı ve ısındığı için yüzümüz gülüyor. Akşam özellikle motosikletçiler için olan Thompson’s Eagle’s Claw kamp alanında orijinal bir yerde kalıyoruz. Fotoğraflarımıza baktığınızda bir ambülans göreceksiniz. İşte o amblansta bir gece kaldık 🙂 Gecesi $25, çadır kampı $15.

Eagle's Claw
Thompson’s Eagle’s Claw Campground, Tok-Alaska

We left early to stop by at Valdez. We heard that the scenery is beautiful between Valdez and Glennallen event the weather is overcast we wanted to see the scenery. We stopped by Worthington Glacier to take some pictures. It is another great glacier in Alaska. We were spotting a group walking on the glacier. They were moving up slowly before we left. We thought that they were on research assignment. There is very helpful information here explaining about glaciers. We were moving forward to Valdez and the scenery became spectacular last 40 miles to Valdez. It was rainy and cold for last miles. There was a road construction before Valdez as well. Don’t forget that you are in Alaska and you can’t think any road without road construction.

The town is small but rain is getting harder and it is getting foggy. We stopped by Alaska Halibut House to have a Halibut sandwich. This is the best Halibut sandwich so far in our trip. Don’t pass this restaurant if you are in Valdez. It was rainy till Glennallen on our way back. We met a rider from Wyoming and talked about where we will camp at Tok. The weather became much better towards to Tok. We stayed at Thompson’s Eagle’s Claw Campground at Tok. They are motorcycle friendly. Tent camping is $15 and we stayed at ambulance for $25.

Our Alaska Route is below;

Alcan-Chicken Route - Alaska
Alcan-Chicken Route – Alaska

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir