"Enter"a basıp içeriğe geçin

Neden Kutuplara

map in english
Rotamız – Neden Kutuplara

Neden Kutuplara Yolculuk

Hayaller kurmakla kalmayıp onları hayata geçirebilmek için kalbimizin sesini dinleyerek hareket etmeye çalışıyoruz. En çok ise yollar üzerine hayaller kuruyoruz.

En büyük hayalimiz ise birçok gezgin gibi süresiz  dünyayı dolaşabilmek. Ve bunun için de ilk adımımızı atıyoruz. Hedefimiz; motosikletle planladığımız Amerika kıtası gezimizi dünya turuna dönüştürebilmek… Birkaç yıldır hayalini kurduğumuz Kuzey-Orta-Güney Amerika gezimiz için araştırıp notlar alıyorduk. Planlarken kendimizi öyle kaptırmışız ki yol burada bitmemeli diye düşünmeye başladık ve umarız yolun devamı gelir 🙂

Gezi planımızı ailemiz ve çevremizdekiler ile paylaştığımızda olumlu-olumsuz nasıl tepkiler ve sorular aldık?

Ayfer’in annesinin tepkisi, ulaşım aracı konusunda oldu. Paranız yok mu niye uçak ile gitmiyorsunuz diye sordu ki bu arada annemizin uçak fobisi olduğunu da belirtelim. Ama motosiklet korkusu daha ağır bastı 🙂 Motosiklet konusundaki hassasiyet Onur’un annesinden de geldi. Araba veya uçak ile gidiyoruz desek nasıl da içleri rahat edecek 🙂

Kardeşlerimizin ve birçok arkadaşımızın ilk tepkisi; o kadar uzun yolculukta motosikletin çantalarına ne kadar eşya alabileceksiniz? Çamaşırlarınızı nerede yıkayacaksınız? Benzininiz biterse ne yapacaksınız? Alakasız bir yerde kaldınız ve başka ulaşım yolu yok ne olacak? Gittiğiniz ülkeler güvenli değil nasıl tedbir alacaksınız? Delisiniz, neden kutuplara niye Avrupa’dan başla mıyorsunuz?

20160630_213148
Sadece tek çantanın içinde kıyafetlerimiz var. Diğerinde ise ilaç, motosiklet bakım malzemeleri vs.

Destekleyenler olmadı mı tabii ki ailelerimiz sonuna kadar destek oluyor hele uçak ile gidiyoruz desek masrafları bile karşılayacaklar 🙂 Birçok arkadaşımızdan, helal olsun, hepimizin yapamadığını yapıyorsunuz gibi motive edici sözler duyuyoruz. Canlı örnek sürekli gözümüzün önünde olacak, sizi takip ederken belki biz de ürettiğimiz bahaneleri kenara koyar hayallerimizi gerçekleştirmek için adım atarız yönünde olumlu tepkiler alıyoruz. Bir de geziyi Türkiye’de sonlandırıp bir süre kalmayı düşündüğümüzü söylediğimizde sevinçleri ekstra katlanıyor. Gurbette olunca tabii ki hasret hiç bitmiyor ve daha uzun süre sevdiklerimizle birlikte olmak bize de çok iyi gelecek hele de böyle bir gezinin ardından…

En çok aldığımız sorular

Böylesi heyecan dolu bir macera fikri nereden çıktı, nasıl karar verdiniz, Neden Kutuplara?

Beyaz yakalı çalışanlar olarak yıllardır izinlerimizde fırsat buldukça yeni yerler görmeye, keşfetmeye ayırıyoruz. 2001 yılından beri de Türkiye dışında yaşadığımız için izinlerimizin çoğunu ailelerimizle geçiriyoruz. İstediğimiz gibi dünyayı görmeye, daha fazla vakit ayırmamız zor oluyor. Sınırlı izin günlerinin verdiği esnek olmayan hızlı geziler ise hem yorucu hem de istediğimiz kadar doyurucu olmuyor. 2009 yılında, Güney Amerika’ya yaptığımız gezimiz esnasında kendimize daha fazla vakit ayırarak bir gezi yapma düşüncesi olgunlaştı. Her ikimizde de bu yönde yeşeren düşünce dünya seyahati yapalım diyerek gelişti. 2013 yılından sonra motosiklet ile yaptığımız gezilerden aldığımız keyif karşısında bu planımıza motosikleti  de dahil ettik. ABD’de yaşadığımız için Kuzey, Orta ve Güney Amerika’dan başlayıp daha da fazlasını umut ettiğimiz bir macera fikri olgunlaştı.

İş ile ilgili şartların uygun duruma gelmesi, sağlık ile ilgili bir sorunumuzun olmaması bizi daha fazla gecikmeden bu planı devreye almaya itti. 2015 yılının ortalarında verdiğimiz karar ile 2016 Temmuz ayında yola çıkmayı hedefledik. Hayallerimizin arasında Kuzey ve Güney Kutup Dairelerini de bir şekilde geçmek var. Bu hayalimizi de gerçekleştirmek için elimize güzel bir fırsat geçtiğinden gezinin adını “Kutuplara Yolculuk” koyduk. Bu ismin bizi daha da motive edeceğini düşünüyoruz.

Gezinin süresi kısa veya uzun da olsa birçok gezgine sorulan klasik soru: Parayı nereden buluyorsunuz?

Hele uzun süreli bir geziye çıkıyorsanız kesin çok zengin olmalısınız düşüncesi oluşuyor. (Zenginlik kavramı tabii ki hepimize göre değişir.) Zengin değiliz ama parasız da yola çıkmıyoruz. Evet, bu gezi için maddi bir birikim yaptık ve ona güvenerek yola çıkıyoruz ama bu rakam çok abartılacak bir şey değil. İş hayatımızdaki kazançlarımızdan yaptığımız birikimin karşılamasını fazla görmeyin diyeceğiz. (Onur’un 20 yıllık Ayfer’in ise 10 yıllık iyi konumlarda iş geçmişi var.)

Nasıl yani Onur da mı işi bırakıyor ya döndükten sonra iş bulamazsa?

Ayfer, beyaz yakalı iş hayatını bırakalı çok olduğu için bu soru direkt Onur’a geliyor 🙂 Döndükten sonra iş bulamama gibi bir olasılık olabilir mi evet olabilir ama biz ona odaklanmıyoruz. Kimbilir belki zaten Onur da bu kadar çalışmak yeter deyip yola devam diyeceğiz 🙂 Bu ilk kez işten ayrılışı olmayacak, arada mola vermek iyidir…

Gideceğiniz ülkeler tehlikeli değil mi hem de motosikletle?

Bizi düşünen ve seven yakınlarımız için haklı bir soru ancak nerenin tehlikeli olup olmadığını nasıl belirliyebiliriz. Kriterimiz ne olacak? Geçeceğimiz bazı ülkelerin sicilleri çok temiz değil ancak İstanbul’da ne kadar güvendeyiz ya da güvenlik çemberimiz nedir? Kimilerine göre güvenlik alanı yaşadıkları mahalle, kasaba veya şehirdir. Kimilerine göre ise bu güvenlik alanı çok farklıdır. Biz de güvenlik konusunu aramızda konuşuyor ve kendimize göre bazı önlemler almak için kafa yoruyoruz. Yol boyunca gece motosiklet kullanmamaya, zorda kalmadıkça gözümüzün tutmadığı bölgelerden uzak kalmaya çalışacağız. Telefon, kamera, laptop tarzı elektronik cihazları gözümüzün tutmadığı yerlerde ortaya çıkarmayacağız. Aynı yoldan gidenlerin tecrübelerini dinleyip önlemler almaya çalışacağız. Risklerimizi elimizden geldiğince en aza indirmeye çalışarak yolumuza devam edeceğiz. Unutmayalım kıyıdan ayrılmayı göze alamazsak yeni okyanusları keşfedemeyiz.

Motosikletle ilgili sorular ise: Eşyalarınızı nasıl taşıyacaksınız, ne kadar eşya sığabilecek, motosiklet ile uzun süreli yolculuk yorucu olmayacak mı vs.?

İnsan gönlünden bir şeyleri yapmayı çok istiyorsa çekeceği sıkıntılara da katlanmayı öğreniyor. Hatta birçok kişiye sıkıntı gibi gelen durumlar önemsenmiyor. Elbette motosiklet araba gibi konforlu değil, her türlü doğa şartlarının içinde gidiyorsunuz. Sıcağı, soğuğu, yağmuru hissederek seyahat ediyorsunuz. Ancak doğanın bir parçası olduğunuzu hissettiğiniz için motosikletle yapılan geziler araba ile gezmeye göre çok daha fazla heyecanlı ve zevkli oluyor. Eşya kısmına gelirsek; elimizden geldiğince az eşya ile seyahat edeceğiz. Mesela yanımızda şık ayakkabılar olmayacak. Yerimize göre eşya alıp olursa ihtiyacımızı yolda gidermeye çalışacağız. Yola çıkarken yanımıza aldığımız eşya listesini ayrıca yazacağız.

20160621_220421
Fazlalıklar bavula 🙂

Gezi bittikten sonra nereye döneceksiniz?

Açıkcası bu sorunun cevabını şimdiden vermek çok zor. Yolda nelerle karşılaşırız, başka düşüncelerimiz olur mu ona yolda karar vereceğiz. Ama gezinin sonunu Türkiye’de yapmayı ve biraz daha uzun vakit geçirmeyi planlıyoruz.

Sizi nasıl takip edebileceğiz, anlık nerede olduğunuzu bilebilecek miyiz?

İnternet ortamımız olduğu sürece anlık sosyal paylaşım ağ hesaplarımızdan paylaşımlarda bulunacağız. Ayrıca web sitemizde nerede olduğumuzu görebileceğiniz takip sistemi olacak.

Bu gezi için ayrı bir web siteniz olacak mı yoksa aferonurseyahatnamesi.com dan mı devam edeceksiniz? Yazmaya devam edecek misiniz, ne kadar sıklıkla olacak?

Yeni bir web sitesi düşünmüyoruz, aynı isimle devam edeceğiz. Yazılarımıza tabii ki devam edeceğiz ama şimdiki kadar içerikli yazmaya zaman bulabilir miyiz o konuda söz veremiyoruz. İnternetimiz olduğu sürece motosiklet rotası hakkında günlük paylaşımlarda bulunacağız.

Hazırlık aşamanız nasıl gidiyor?

Şu sıralarda yolculuğun hazırlık kısmı ile uğraşıyoruz. Sağlık, aşılar, sigortalar, ev eşyaları, arabayı satmak, seyahat için gerekli malzemeleri temin etmek, banka hesaplarını ayarlamak, motosikletin eksiklerini giderip bakımını yaptırmak, gezi esnasında düşündüğümüz sosyal yardım projesi, iş yerinden ayrılma gibi birçok konu üzerinde uğraşıyoruz.

IMG-20160630-WA0000
Yolda bizimle olacaklar hazır 🙂

Hepimizin yolu açık olsun!

“Güle güle diyebilecek kadar cesursan; hayat seni, yepyeni bir merhaba ile ödüllendirecektir.”- Paulo Coelho

Kutuplara Yolculuk son durum için tık tık

 

 

 

2 Yorum

  1. Size sorulmuş olan sorulara verdiğiniz cevaplar çok isabetli bize verilen ömrü çalışmak için harcamamalıyız çalışmak amaç değil araçtır neticede
    Çalışırız çünkü bir şeyleri elde etmek ve daydalı olabilmek için
    Gezerek diğer coğrafyadaki insanları tanımak kültürlerini öğrenmek ve bu bilgileri paylaşmak…Daha nicelere

    • ayferonur ayferonur

      Aynı fikirde olduğunuza sevindik 🙂 Hepimizin yolu açık olsun, nice gezilere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir