"Enter"a basıp içeriğe geçin

Georgia – Montana

Georgia- Montana arası yol notları

Updates between Georgia and Montana, USA

Atlanta,Georgia ile Montana’dan Kanada’ya geçene kadar olan süredeki yol notlarımızı hem Türkçe hem de İngilizce okuyabilirsiniz.

You can read our road trip notes from Atlanta,GA to Montana where we cross the border to Canada. Our route is at the end of the updates.

IMG_1265

1.Gün / 1st Day (TUR/ENG)

6 July/Temmuz 2016

Atlanta’dan 640 km’lik rüzgarlı ve sıcak bir yolculuk sonrasında ilk durağımız Memphis’deyiz. İlk gün heyecanını ve keyfini hissetmek muhteşemdi. Yola çıktıktan iki saat sonra sağ led sis lambamızın vidası düştüğü için yerinden çıktı. Geçici bir yöntemle sorunu hallettik. Umarız başımıza gelen en büyük zayiat bu olur 🙂 Yarın St. Louis’i geçip Kansas şehrine yaklaşmayı planlıyoruz… Web sitemize yol izlerimizi takip edebileceğiniz bir uygulama ekledik. Tek tıkla ulaşabilirsiniz.

We reached Memphis after a windy and hot day. Our first day of our trip was amazing and joyful. Unfortunately, our led light screw is broken again. We fixed it temporarily. We are hoping to get closer to Kansas City tomorrow via stopping by St. Louis.  Our tracks can be seen via one click in our web page

2.Gün / 2nd Day

7 July/Temmuz 2016

Sabah erkenden Memphis şehrinden ayrılıp kuzeye doğru St. Louis şehrine doğru devam ettik. Yol boyunca neredeyse her yer ova ve özellikle mısır ekiliydi. Bütün gün şiddetli sayılacak rüzgar eşliğinde yolculuk ettik. Öğlen saatlerinde de 2 saat sert yağmura yakalandık. Bu süreyi öğle yemeği ve kahve molası ile değerlendirip fazla ıslanmadık. St. Louis şehrini şöyle bir dolaştık ama çok da içimiz ısınmadı. Maç çıkışına denk geldik galiba acayip trafik vardı 🙁 Akşam saat 7 gibi St. Louis ile Kansas arasında yer alan Columbia şehrinde konaklamak için durduk.

day2

Günün güzel tesadüfünü Chick-fil-a isimli fastfood zincirinde yaşadık. Kasiyerin tişörtümüzün üzerindeki Türk bayrağını görüp bozuk bir Türkçe ile ne istediğimizi sorması ve Türkçe devam etmesi güzel sürpriz oldu. Bir süre İstanbul’da yaşamış Amerikalı genç İstanbul hayranı çıktı. Yolda fotoğraflarımızı çekenler ve özellikle durup yanımıza gelenler oldu. Dikkatli olmamızı söylediler ve güzel dileklerini ilettiler. Bugün 650 km yol yaptık.

We left Memphis early and continue to north heading St Louis. There is nothing much to see. It is just plain and mainly corn is planted. We caught a rain around 2 hours and spent this time for lunch and coffee break to avoid getting too wet. We reached St. Louis but city was so crowded and traffic was bad due to a game. We did not like the city but took some pictures and continue riding to Kansas City. Many people interested our trip today. Pictures and advises taken. Very nice conversations all day along. The cashier at fast food store spoke broken Turkish with us after seeing our flag in our shirts. That was one of the highlight of the day. He is a big fan of Turkey and talked about all good things that he experienced in Istanbul.

3.Gün / 3rd Day (TUR/ENG)

8 July/Temmuz 2016

610 km yol yaptığımız 3.günümüzde de yolculuğumuz mısır tarlalarının eşliğinde devam etti. Bugün ilk müze ziyaretimizi de gerçekleştirdik. Havacılığa meraklı olanlar havacılığın en ünlü kadın pilotu Amelia’yı bilir. Doğduğu ev Kansas City’e çok yakın ve müze haline getirmişler. Bu kadar yakınlaşmışken uğramadan olmaz diyerek biz de ziyaret ettik. Amelia ile  ilgili doğumundan kaybolduğu son yolculuğuna kadar birçok bilgi var. Çocukluğunun geçtiği odası da ilk günkü gibi korunmuş. Müze hakkında bilgi veren görevliler çok ilgiliydi. Yaş ortalamalarının yüksek olması da dikkatimizi çekti. Etrafta hiç bir şey yok diyebiliriz. Zaten bu bölgede yaşayan ya çiftçi ya da pilot olurmuş diye aramızda şakalaştık.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yol boyunca yine fotoğraflarımızı çekenler ve merakla sohbet edenler oldu. Alaska bile bazıları için uçuk bir hedef olarak gelse de en güneye gideceğimizi duyanların şaşkınlığı inanılmazdı. Bol bol iyi dilek ve dualarını aldık. Dinlenme noktalarından birinde durduğumuzda ise merak ve heyecanla bir bayan yanımıza yanaştı. İnanamıyorum nereye gidiyorsunuz nasıl böyle yüklediniz motosikletinizi, fotoğrafınızı çekebilir miyim diye peşi sıra sorular geldi. Birkaç fotoğrafımızı çekti ve daha sonra Instagram hesabında paylaştığını gördük. Bizi de instagramdan takip etmeye başlamış 🙂 İzin almadığımız için fotoğrafını paylaşmıyoruz.

Sioux şehrine yarım saat kala KOA kamp alanının tabelasını görünce akşam kamp yapmaya karar verdik. Kamp alanı göl kenarında kurulmuş, super bir seçim oldu. Gün batımı çok keyifliydi. Gün batımı eşliğinde yorgunluk biralarımızı içip ateşin başında gün batımını seyrederken sizlere bu notumuzu yazıyoruz. Kuş sesleri eşiğinde doğa ile yeniden buluşmak müthiş keyifli oldu…

day3-2

Az önce Sioux Falls şehrini geçip batıya doğru yöneldik. Bugün hedefimizde Badlands Ulusal Parkı var….Bu arada fena rüzgar var sabahtan beri….

We have completed around 380 miles on the 3rd day. Its still corn planted everywhere 🙂 We stopped to visit Amelia Earhart’s house at Atchison close to Kansas City. We have been planning this visit for log time especially seeing movie “Amelia“. We met many people on the road again. They are envious for our long trip.

We decide to camp when we saw the KOA camping sign close to Sioux City. The campground is by the lake and it was just perfect to watch sunset along camp fire and cold beers. We miss nature last couple days.

We just cross Sioux Falls and heading west now. Our destination for 4th day is Badlands National Park 🙂

4.Gün / 4th Day (TUR / ENG)

9 July/Temmuz 2016

Sabah kamp malzemelerimizi toplayıp motosikleti hazırlamak 1 saatimizi aldı ve kamp alanından saat 9 gibi ayrıldık. Sioux City’de durduk, T-mobile’ın  maalesef burada kapsaması yok. Yol boyunca mısır tarlaları manzarasının yanına  buffalolar, büyük baş hayvanlar da eklendi 🙂 Öğlen yemeği için Mitchell şehrinde mola verdik ve Marlin’s restoranda yedik Özellikle restoranın adını yazıyoruz, bu bölgeye yolunuz düşerse ve vejeteryan değilseniz kesinlikle hamburgerlerini deneyin deriz. Hayatımızda yediğimiz en iyiler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Sabah 20 C’de başladığımız yolculukta ısı 37 C’e kadar çıktı. Sıcak ile birlikte sert rüzgar çok zorladı. Özellikle yandan vuran sert rüzgar ve tırların türbülansı eşliğinde sürüş kolay olmadı. 4 gün içinde en zorlandığımız etap bugün olsa da 660 km yol yapmışız. Saat farkının bizim lehimize olması avantaj oldu ve çok sık mola verdik.

Mola verdiğimiz tesislerden birinde tesadüfen enterasan bir yere denk geldik. Lewis ve Clark’ın keşif yolculukları esnasında birkaç gün kamp yaptığı noktada kurulan bir dinlenme tesisine uğramışız. 1804 yılında Lewis ve Clark’ın keşif yolculuğu St. Louis’de başlayıp Pasifik okyanusu kıyısında Fort Clatsop’da bitmiş. Bu keşif yolculuğu sonucunda tüm Mississippi nehri geçilerek kuzey Amerika’nın orta bölümü haritalanmış, farklı yerli kabileler ile irtibata geçilmiş. Ayrıca Pasifiğe gidilebilen bir yol olabileceğinin farkına varılması gibi çok önemli gelişmelere yol açmıştır.

day4

Akşam Badlands Natonal Park’a vardık. Parka giriş motorlar için 10 dolar, arabalar için 15 dolar ve giriş bileti 7 gün boyunca geçerli. Kaldığımız KOA kamp alanına parkın içinden gidildiğinden parka ilk girişimizi yaptık.   KOA’da 2 gece kamp ücreti 62 dolar.

Onur’un kafasındaki kırmızılığın ve baş ağrısının sorumlusunun kaskı olduğunu düşünüyorduk. Meğerse  küçik bir arıcıkmış 🙂

It took one hour to prepare and we left campground around 09:00. We stopped by at Sioux City to check weather, map and road conditions but unfortunately T-Mobile has no coverage at all till Sioux Falls. It is still plain and corn planted J We had a strong wind from our right side till Sioux Falls. Stopped by for lunch at Marlin’s by Mitchell. Burgers are perfect and we advise to stop here for food anyone crossing here. The winds are so strong hitting from left from Sioux Falls to almost Badlands National Park. Trucks were giving a hard time as well. Plus, we saw 104F and made our trip so hard. We stopped multiple times to get some water and cool down. We completed 410 miles today.

We stopped by one of the visitor centers where Lewis and Clark camped and stayed couple days. It was a great history to go through again.We arrived Badlands around 7 PM. The entrance is 10 bucks for motorcycle and its valid for a week. We are staying KOA campground for 2 nights. (2 nights/$62)

Onur had a pain in his head and redness and blaming to his helmet which he has been using previous 3 years and we found the culprit. It was a small bee 🙂

5.Gün / 5th Day (TUR / ENG)

10 July/Temmuz 2016

Dördüncü gün akşamı yorucu bir sürüş sonrası Badlands Ulusal Parkına akşam saatlerinde giriş yaptk. Gördüğümüz müthiş manzara günün bütün yorgunluğunu aldı. Hatta kaya formasyonlarının Peri Bacalarına benzemesi bizi eski hatıralara götürünce keyfimiz iyice yerine geldi.

day5

Her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi çeken Badlands farklı kaya formasyonları, zengin fosil yatakları, çeşitli kuş ve çiçek çeşitleri, sayısız manzara izleme noktaları, parkın içinde inanılmaz güzel manzaralar sunan yolu, çeşitli yürüyüş etapları, bizondan kartala, tilkiden praire köpeğine, büyük boynuzlu koyundan çıngıraklı yılana kadar çok farklı ve geniş yelpazede ziyaretçilerine inceleme fırsatı sunuyor. Ayrıca gün doğumu ve gün batımında özellikle fotoğrafçılar için çok güzel malzemeler sunduğunu da öğrendik. Bizim maalesef kaldığımız iki gece de ekstra fotoğraf çekebilecek vaktimiz olmadı. Fotoğrafçı arkadaşlar not etsinler.

Ben Reifel ziyaretçi merkezindeki fosil bölümü ise anlatılması tarifsiz bir yer. 30 ile 40 milyon yıl önce yaşamış canlıların fosillerini görmek ve bilgiler almak paha biçilmezdi. Gece yapılan astronomi toplantıları da fırsatı olanlar için çok bilgilendirici olabilir. Gece gökyüzünü çok net gördüğümüz yerlerden biri Badlands oldu.

Park yaklaşık 244.000 dönümlük bir araziyi kapsıyor. 1 tam gün veya 2 gün Ulusal parkı keşfetmek için yeterli olacaktır.

Badlands Milli  Parkı fotoğraflaı için tık tık

We came to Badlands on the evening of the 4th day of our trip. The  first view of the park is stunning and took away our road fatigue. The view reminds good memories at Peri Bacalari, Turkey which have similar rock and shapes.

There are more than 1 million visitors every year. The park consists fossil remains from 30-35 million years ago, many kinds of animals like bison’s, birds, snakes and praire dogs. There are many scenic roads, vistas and hiking trails for visitors. A lot of people come for photography as well. There are astronomy meetings happening at nights when the views are very clear. We would suggest to attend one of the gatherings to learn more about astronomy. The fossil room at Ben Reifel visitor center is must see. Don’t miss it.

Park covers 244,000 acres of land and it will require a full day or 2 to visit the park.

More pictures from Badlands National Park. Please click.

6.Gün / 6th Day (TUR / ENG)

11 July/Temmuz 2016

Sabah erken saatlerde hazırlanıp kamptan ayrıldık. Bugün akşamki hedefimiz yaklaşık 320 km kuzey doğumuzda Wyoming eyaletinde yer alan Devil’s Tower. Yolumuzun üzerinde ise uğramayı planladığımız iki ayrı görülecek anıt var. Birincisi Mount Rushmore Ulusal Anıtı. South Dakota’nın Black Hills dağlarında olan anıt 4 ABD başkanının yüzlerinin kayalara oyulması ile  yapılmış. 1927 yılında başlanan proje 1941 yılında bitirilmiş. Seçilen ABD başkanları ise Washington, Jefferson, Lincoln ve Roosevelt. Washington ABD’nin kurucusu olarak, Jefferson özgürlük bildirgesini yazarak, Lincoln iç savaştan ülkeyi birlik halinde çıkarıp köleliği kaldırarak, Roosevelt ise ABD’yi ekonomik olarak bir güç haline gelmesinde başrol oynadığı için seçilmiş. ABD tarihine ışık tutan bir müze de var. Yaklaşık 1-2 saat anıtı gezmek için yeterli olacaktır.

day6

Daha sonra yönümüzü Crazy Horse anıtına çeviriyoruz. Crazy Horse 1840’lı yıllarda doğduğu tahmin edilen bir Siu yerlisi lideri. Özellikle ABD’nin uygulamak istediği Amerikan yerlilerinin ayrıştırılmış bölgelere kaydırılmasına karşı çıkıyor. Cheyenne yerlilerinin yanında ABD hükümetine karşı savaşıyor ve savaş esnasında öldürülüyor. Cesaretinden ve mücadelesinden dolayı tüm Amerikan yerlileri tarafından efsane olmuş. Lakota lideri Henry Standing Bear tarafından tüm Amerikan yerlilerini onure etmek için Polonya asıllı bir heykeltraş ile anlaşılarak anıtın yapımına 1948 yılında başlanmış. ABD hükümetinden hiçbir yardım alınmadan heykeltraşın ailesi tarafından kurulan vakıfın desteği ile yapımı hala devam ediyor. Bittiğinde dünyada kayaya oyularak yapılmış en büyük anıt olacakmış.

Anıtı dolaştıktan sonra South Dakota’nın Black Hills dağlarına hayran kalarak yolumuza devam ettik. Wyoming’e girdikten sonra hava soğumaya başladı. Bir gün önce 37 derecede iken bir gün sonra 12 dereceye kadar ısı düştü. Bedenimiz bu hava şartlarına uyum sağlamakta şaşırıyor.  Devils Tower’a geldiğimizde parkın hemen girişindeki KOA kampında kabin ayarladık.

We left camp early and our target is to reach Devils Tower in Wyoming. Our plan is to stop by Mount Rushmore and Crazy Horse Memorials. Mount Rushmore is representing the U.S. history. Four important president’s faces are carved into the rocks at the Black Hills Mountains. These presidents are Washington, Jefferson, Lincoln and Roosevelt. These presidents are selected based on their important events in the history. Washington is the founding father of USA, Jefferson wrote the independence of declaration, Lincoln kept the nation together during civil war, Roosevelt provided leadership for economic grow of USA.  It will take about an hour or two to visit the memorial.

Then, we ride to Crazy Horse memorial which is not finished yet and started to built in 1948. The memorial is to honor the all American Indian people and will be the largest mountain carving memorial in the world. The memorial is not founded by sculpture’s family.

After completion of our visit, we started to ride Devils Tower via Black Hills Mountains. We loved the nature of these mountains and will be back in the future to explore more. The temperatures dropped to 54 F on our way. It was 105F a day before and 54F while riding on the Wyoming. Our bodies had hard time to compensate the rapid change. We arrived the KOA camping close to Devil’s Tower national park entrance. We got ourselves a nice cabin by the river which have  a view of Tower. We met very nice people from Florida who are bikers as well and talked about our ride, bikes and so on… It was a pleasure for us.

7.Gün / 7th Day (TUR / ENG)

12 July/Temmuz 2016

KOA kamp alanında keyifli bir akşam sonrasında sabah erken kalkarak önce Devils Tower’ı ziyaret etmek istiyoruz. Devils Tower için 3 farklı oluşum senaryosu düşünülüyor ancak en kabul edileni; magma’nın etkisi ile soğuyup ve kristalize olarak 264 metre yüksekliğinde kaya haline dönüşmesiymiş. Erozyondan dolayı hangi senaryonun tam olarak doğru olduğu henüz ispatlanamamış. Kaya özellikle Lakota yerlileri için kutsal olmak ile beraber birçok yerli kabileler tarafından da günümüzde kutsal kabul ediliyor ve ayinlere devam ediliyormuş. Bu konuda çok hassazlar ve ayine denk gelinmesi halinde rahatsız edilmemeleri konusunda her yerde uyarılar vardı.

day7

Biz dolaşırken kayanın neredeyse yarısında bulunan serbest kaya tırmanışçılarını gördük. Devils Tower kaya tırmanışçıları tarafından da çok rağbet görüyormuş. Müthiş bir cesaret gerçekten. Biz kendimizi o noktada serbest tırmanan birisi olarak bir türlü hayal edemedik. Hele gittiğimiz gün sert rüzgar da vardı. Müthiş bir duygu ve adrenalin olmalı.

Öğlen saatlerinde hazırlanıp Bozeman’e gitmek üzere yola çıktık. Yola çıkar çıkmaz Libertad’dan kısa far lambası çalışmıyor uyarısı geldi. Yanımızdaki yedek ile değiştirdik. Yol boyu yine çok rüzgarlıydı ama asıl Bozeman’e yaklaşırken aşırı rüzgarlı olması ile meşhur bir bölgeden haberimiz yoktu.  Gündüzki rüzgarın meltem gibi kalacağını henüz bilmiyorduk. Kamyon türbülansları ve sert rüzgarla yolumuz devam etti. Yol boyunca da gerçekten ilginç hiçbir şey yoktu. Her yer bozkır ve serbest dolaşan yüzlerce inek gördük. Neredeyse 300 km bu şekilde devam ettik bir ara Ayfer şehre ne zaman varacağız diye sormaya başladı. Bozeman’e gelmeden bir önceki kasaba olan Livingston’dan yaklaşık yarım saat kadar önce inanılmaz sert bir rüzgar ve yağmur ile karşılaştık. Durabilecek hiçbir yer yoktu. Motosikleti şeritte bile tutmak o kadar zordu ki anlatamayız. Sol tarafa yatıra yatıra geçen yarım saat özellikle Onur için çok zor oldu. O sırada Ayfer ne düşünüyordu acaba? İki kişi ve yüklü Onur’un ne kadar zorlandığını tahmin edebiliyordum o yüzden mümkün olduğunca ona yardımcı olup tek bir beden gibi hareket etmeye çalışıyordum. Yapacağım en ufak yanlış ikimizi de ne kadar zor duruma düşüreceğini biliyordum. Yağmurla birlikte hava iyice soğumaya başlamıştı. Onur üşüyor musun diye sorduğunda içim titrese de iyiyim diyordum. Bir taraftan da yol konusunda Onur’a olan güvenim iyice pekişmişti.

Zorlu yolculuk sonrası akşam 9 gibi Necla Hanımın evinin önüne gelmiştik. Bizi sıcak bir ev, güzel bir sofra ve Türk çayı eşliğinde çok güzel bir sohbet bekliyordu. Önümüzdeki 3 gün de bizi misafir edecek Necla Hanımın misafirperverliğine her şeyden önce dostluğuna sıcaklığına söyleyecek söz bulamıyoruz.  Bozeman veya Yellowstone’a gitmek isteyen arkadaşlarımız kendisi ile bağlantıya geçebilir. Necla Hanım ayrıca kalma konusunda da yardımcı olabilir.

We had a pleasant time at KOA and woke up early to visit Devils Tower. Devils Tower is created by magma intrusion. There are 3 possible interpretations for creation of tower. They do not know exactly how because of erosion. It stands 867 ft. from visitor center. This area is very important for Lakotas and some other native people still today. We saw some people almost in the middle of the rock. They are free rock climbers. We found this extraordinary and found these people very brave. There was a strong wind that morning and they were climbing to rock on free style.

We left Devils Tower around noon to head Bozeman, Montana. Our low beam light was burned. We have the part and replaced it quickly. The wind was bad all of our trip but we still don’t know about the gusty winds before Livingston, Montana by the time. There is nothing specific at I-90. Its all steps, green and yellow and saw hundreds of cows. We hit very strong gusty winds and rain about 20-30 miles before Livingston, Montana. We though the winds were nothing during the day time after this. I was having hard time to keep the motorcycle on the lane. Anyways, we reached safely to our friend’s house at Bozeman around 21:00. There was a warm house, nice dinner and great chat waiting us with Turkish tea.

8.Gün / 8th Day (TUR / ENG)

Bozeman, Montana

Bugünü dinlenerek ve şehri dolaşarak geçirdik. Bozeman şehri küçük ama bir o kadar da sevimli bir şehir. Üniversitenin olması şehre bir dinamiklik ve canlılık sağlamış. Şehrin etrafı ile beraber nüfusu yaklaşık 60.000 civarındaymış. Halkın yardımıyla yapılmış olan inanılmaz güzel bir kütüphanesi var. Günde yaklaşık 1.500 kişi ziyaret ediyormuş. Biz hayran kaldık ve tebrik ettik Bozeman halkını… Şehrin ana caddesi üzerinde birçok kafe ve restoran var. Yürürken bile çok keyif aldık. Kütüphanenin arka tarafından giden hem bisiklet hem de yürüyüş için kullanılabilen bir yol yapmışlar.day8

Hem şehri yukarıdan görüyorsunuz hem de Bozeman’i çevreleyen dağların müthiş manzarasını izliyorsunuz. Deniz ve sıcağı seven biz bile burada yaşamanın ne kadar güzel olabileceğini düşünmeden duramadık. Bu düşüncemizde bizi misafir eden Necla ablanın da rolü büyük diyebiliriz. Kendisi de neredeyse 20 yıldır bu bölgede yaşıyor. Necla abla bizi şehirden yarım saat kadar uzakta bir mesire yerine götürdü. Hyalite adı verilmiş mesire yerinde göl, şelaleler, yürüyüş yolları, piknik ve kamp alanları var. Birçok aile bizim yaptığımız gibi akşam yemeği için piknik yapmaya gelmişti. Ormanların içinde müthiş bir cennet. Yemeğin üstüne bir de yakındaki şelaleye yürüyüş yaptık. Süper keyifli  vakit geçirdik. Bozeman, Yellowstone Ulusal parkı için alternatif olarak kullanılabilir ancak şehirden batı yellowstone girişi neredeyse 2 saat sürüyor. Planlama veya kalacak yer konusunda Necla abla ile bağlantı kurmanızı tavsiye ederiz. Bize mesaj atarsanız size kendisinin kontak bilgilerini iletiriz.

We spent our day relaxing and walking around the town. Bozeman is a small but charming city. There is a university inside the town and university provided vitality and dynamism. The population is about 60,000 with surrounding. They built a great library with fundraising. We admire them. There are about 1,500 people visiting the library daily. There is a trail going behind the library. There a lot of people walking, running and biking while we walked through. The views of the city and mountains are just great from where we hiked.  There are many cafes, restaurants and shops in the main street. It is enjoyable to walk around. We like warm weather and love to live around sea but we started to think to live a place like Bozeman after spending couple days here. We did not thank enough to our friend Necla for her help and hosting for 3 days. She lives almost 20 years in this area. She took us to Hyalite which is a place about 30 minutes far away from town. There are lakes, hiking trails, falls, picnic tables and camping options in these mountains. This place is a mystic place. Many people came for picnic around 7 PM. We hiked to one of the falls after our dinner. It was a pleasant experience.

9.Gün / 9th Day (TUR / ENG)

Yellowstone National Park – Beartooth Pass

Bugün hedefimizde Beartooth geçiti ile Yellowstone Milli Parkı var. Planı Necla ablanın deneyimine bıraktık ve daha fazla yer görebilmek için sabah erkenden Necla ablanın arabası ile yola çıktık. Bozeman’den yaklaşık 2 saat sonra geçitin kuzeyindeki Red Lodge şehrine vardık. Red Lodge ufak bir kasaba ve özellikle motosikletçiler için hem geçit hem de Yellowstone Milli Parkına geçiş noktalarıdan bir tanesi. Kalacak yer opsiyonu fazlasıyla var. Biz Alplerdeki geçitleri henüz görmedik ama fotoğraflarından az çok biliyoruz. Beartooh geçiti de benzer diyebiliriz. Bulutların seviyesine müthiş virajlar ile çıkıyorsunuz. Her bir manzara izleme yeri nefes kesici diyebiliriz. Temmuz ayı ortasında geçmemize rağmen yer yer kar vardı. Biz gelmeden bir hafta önce geçit kar yağışından kapanmış. Bu geçiti ileride mutlaka motosiklet ile de geçmeliyiz hatta vakit ayırıp çevresindeki gölleri de gezmek lazım. Bulutların üzerinde müthiş bir yolculuk oldu.

Beartooth Pass

Yellowstone Milli Park için şunu diyebiliriz: Çok sevdiğiniz ve özlediğiniz bir şeyin sadece tadına bakıp masanızda dururken gerisini yiyememek gibi oldu bizim için… Bir günde Necla ablanın sayesinde belki iki günde gezebileceğimiz onun en çok tavsiye ettiği yerlere uğradık. Necla ablanın bize en az 2-3 gün lazım derken ne kadar haklı olduğunu gördük. Burası tarifisiz bir yer hele muhteşem yerde kamp yapmak nasıldır kimbilir… Doğal hayat, manzaralar, gayzerler, şelalaler, göller, nehirler, vadiler tarifsiz… Biz Lamar vadisinden girdik ve vadi boyunca ilerlerken yüzlerce bizon gördük.

day9-1Daha sonra güneye Canyon Village’e yöneldik. Bu sırada ilk grizzly cinsi ayıyı gördük. Yola yakın olduğu için çok net fotoğraflar ve video çekebildik. Yaklaşık 7 aylıkmış ve cüssesi bizi şaşırttı. 7 aylıkken  bu kadarsa büyüyünce nasıl olacak acabaJ  Bizler etrafında merakla onu izlerken Grizzly hiç rahatsız olmadan karnını doyurmaya devam etti. Daha sonra biraz daha uzakta bir tane daha Grizzly gördük.

day9-2Bu bölgedeki Upper ve Lower Falls’ı ziyaret ettik. Şelalelerin olduğu vadi de inanılmaz manzaralar sunuyor. Vadinin derinliği 305 metre, genişliği 1 km den fazla ve 32 km uzunluğundaymış.Vadi lavların akması esnasında oluşmuş. Yellowstone hala aktif olan bir yanardağ ama uzun süredir suskun.

day9-3Burası coğrafyacılar, jeolojistler için cennet diyebiliriz. Şelalelerden dönüş yolunda ise büyükçe bir elk geyiği gördük. Daha sonra gayzerlerin olduğu bölgeye gittik. Yellowstone’un ünlü gayzeri Oldfaithful daha uzakta kaldığı için gidemedik ancak bize bu bölgeye tekrar gelmek için bahanemiz olsun. Tadı damağımızda kalarak saat 9:30 civarı Yellowstone’nun batı kapısından çıkış yaptık. Başta dediğimiz gibi çok özlediğin ve sevdiğin yemekten sadece bir çatal alıp gerisini yiyememek gibi oldu bu kısa ziyaret. Necla ablaya rehberliği ve dostluğu için ne kadar teşekkür etsek azdır.

Today, we are planning to see and cross the Beartooth Pass and Yellowstone. We left early from Bozeman heading to Red Lodge. Red Lodge is a small town before the Bertooth pass and close to North east gate of Yellowstone National Park. It is still kind of far from Yellowstone as a tip if someone wants to stay here for Yellowstone. Beartooth Pass is unbeleivable pass. İt is a scenic route with lot of twisty roads climbing up and down, lakes, spectacular views. We saw snow some parts of the road even its mid of July. We heard that the pass was closed due to snow first week of July. This is a must whoever passing close.

Yellowstone… One word explains; it is stunning… One day is not enough to see all. It is a very big park and tons to do. We covered Lamar Valley which we saw hundreds of buffalos. Next, we continue to south direction to Canyon village which we visit Upper and Lower falls. Falls and the valley was great. The valley is carved by lava flow and its 1000 ft deep, 4000 ft wide and 20 miles long. We saw our first 7 months old Grizzly here. She was very close to road. We took many pictures and a video. We saw another grizzly which was far away later in the day. We saw an elk very close on our way back from Canyon village. We went to geyser basin to see the geysers. We did not have time to see the Oldfaithful due to our limited time in the park. Now, there are reasons to come back to the park in the future. We left the park from west gate. You need at least 3 to 4 days to see the park. Special thanks to Necla to taking us to the park.

 10.Gün / 10th Day (TUR / ENG)

Bozeman – Missoula

15 July/Temmuz 2016

Sabah Necla ablada yaptığımız lezzetli kahvaltıdan sonra yola devam dedik. Bugün yolla birlikte Libertad’ın bakımı da var. Missoula şehrinde bulunan BMW’nin servisinden randevumuzu almış ve öğlen saat 1’de orada olmamız gerekiyordu. 320 km yaklaşık 3 saatlik yolumuz vardı. Biraz erken vardık ve hemen Libertad’ı bakıma aldılar. 1-1,5 saatlik bekleme süremiz vardı ve o arada öğle yemeğimizi yer yola devam ederiz diye planlamıştık. Ama aldığımız bir telefon bütün planlarımızı değiştirdi. Arkadaşımızın telefonu ile ülkemizdeki darbe haberini aldık ve moralimiz çok bozuldu. Çaresizlik ile birlikte  ailelerimizi, sevdiklerimizi merak etmeye başladık. Motorumuzu aldıktan sonra Starbucks’a uğrayıp Türkiye’deki haberleri takip ettik. Bu arada ailelerimiz ile görüşüp iyi olduklarının haberini almış olsak da gelişmelerden endişe içindeydik. Bu moralle yola devam edecek durumda değildik. En iyisi Missuola’da kalıp ertesi sabah yola devam etmeye karar verdik. Ama ne varsa, şehirde ve etrafındaki otellerde yer yoktu. Kamp yerlerine bakalım dedik ama kamp yerleri de doluydu. İlk gittiğimiz kamp  yerindeki görevli birkaç yer adı verdi. Ve şehre neredeyse 35 km uzaklıktaki 3. kamp alanında yer bulabildik. Hiç yoktan iyidir deyip geceyi Lolo Hot Springs kampta geçirdik. Karşısındaki restoran harici yemek yiyebileceğimiz bir yer olmadığından akşam yemeğimizi burada yedik. Kuzeye yaklaştıkça hava iyice geç saatte kararmaya başlamıştı. Saat 10 olmuş hala alacakaranlıktı. Alaska’ya vardığımızda nasıl olacak diye düşünmeden edemedik.

Georgia - Montana arası
Yolda bize eşlik eden güzellikler…

Libertad’ın arka tekerleği, arka fren balatası ve yağ değişimi  yapıldı. Artık Libertad Alaska’nın zorlu yollarına hazır.

Our dear friend Necla prepared a  great breakfast and we left after breakfast. We need to be at Missuola at 1 PM to have our bike’s maintenance appointment. We reached earlier and dealer took our bike into service. Onur received a call from a close friend while we were in service to pass the news back our home country. There was a military coup in-progress. We were both shocked and lost our temper. We called our families. They were all fine but we still kind of shocked that what happens back home. Our motivation went down and decided to stay there because we were not in mood for riding. We found a camping spot after our 3rd stop. We had dinner at the restaurant in front of camping area. Time was around 10 PM and it was still not dark yet. We wonder how it will be in Alaska when we go north.

Our bike’s rear tire, oil and rear brake pad’s are changed. It’s ready for Alaska…

11.Gün / 11th Day (TUR / ENG)

Bigfork & Kalispell, Montana

16 July/Temmuz 2016

Missuola’dan ayrıldıktan sonra ilk durmayı ve dolaşmayı planladığımız yer Bigfork kasabasıydı. Gece ısı 5C’a kadar düşmüş ve sabah uyandığımızda çadırımızın dışı hafif nemlenmişti. Hava güneşli olduğundan biraz kurumasını bekleyip sabah 10 gibi ancak toparlanabildik. Yola çıktığımızda neden Missuola ve çevresindeki otellerin dolu olduğunu anladık. Şehirde bisikletliler için bir organizasyon vardı ve inanılmaz her yer bisikletliler ile doluydu. Bu arada süper bir bisiklet yollarının da olduğunu belirtelim, hayran kaldık.

Kahve molasında ailelerimiz ile görüşüp ülkedeki gelişmeler hakkında bilgi aldıktan sonra Bigfork kasabasına doğru yola devam dedik.

Bigfork kasabasını, geçen yaz Work and Travel ile gelmiş ve WAT sorularımızı  cevaplayan Özge’den ne kadar güzel bir yer olduğunu duymuş ve görülecek yerler listemize eklemiştik. Hazır yolumuzun üzerinde olunca uğramadan olmazdı. Bugünün yağmurlu olacağını biliyoruz, hafif serin bir havada Bigfork’a harika manzaralar eşliğinde geldik.

Bigfork - ABD
Bigfork’un renkli sokaklarından…

Yol boyunca her yer kiraz tarlaları ile doluydu ve kendiniz toplayıp satın alabiliyorsunuz. Bu arada Bozeman’de kaldığımız sırada Necla abladan Montana’nın ABD’de kiraz yetiştirilen bölgelerin başında geldiğini öğrenmiştik. Yol boyunca uğrayıp bir yerlerden kiraz almak istesek de uygun bir zaman bulup alamadık. Onurcum bana kiraz aldırmadın ya alacağım olsun 🙂

Bigfork, göl kenarında kurulmuş küçük  şirin bir kasaba. Hava açık olsa daha keyifli bir yer olacağını tahmin ediyoruz. Bir şeyler yiyip Glacier Milli Park’a doğru yola devam etmek istiyoruz. Ama saat 15.00-17.00 arası servis yapan bir bar hariç restoran bulamayınca marketten birşeyler atıştırıp yola devam ediyoruz. Daha birkaç dakika geçmişken yağmur mu başladı dememize kalmadan ceviz büyüklüğünde doluya tutuluyoruz. Az önce geçmiş olduğumuz benzin istasyonuna dönüp yağmurun hafiflemesini bekliyoruz. Bu sırada gideceğimiz yönden gelen motorcular o tarafa gitmememiz konusunda uyarınca bu bölgede kalmaya karar veriyoruz. Bigfork’ta kalacak yer bulamayınca en yakın bölge olan Kalispell’de kalmaya karar veriyoruz. Kalispell’de de maalesef  oteller hep dolu boş bir yer bulup ayarlıyoruz. Otel odasını görünce açıkcası çok da içimize sinmiyor ama yapacak bir şey yok. ABD’de bu fiyata kaldığımız en kötü otel diyebiliriz. 40-50 dolardan fazla etmeyecek yere oda-kahvaltı gecesi 140 dolar ödemek hoşumuza gitmese de bu gece buradayız 🙂

Oteli ayarladık sıra akşam yemeğinde hemen otelin karşısında bir yer dikkatimizi çekiyor. Kuzeybatının en iyi burgercısı (Frugars) olduğuna dair çok iddialı levhasını görünce buraya bakmaya karar veriyoruz. Ama restoranın kapısını bir türlü bulamıyoruz meğerse sadece araçla sipariş verme bölümleri varmış. Arabalı siparişileri bitirdikten sonra kasiyer genç bizimle ilgileneceğini söylüyor. Balık sandviçlerini görünce tamam diyoruz ve seçimimiz süper. Dolu ve yağmura motosikletle yakalandığımızı anlatınca  bize ısmarlamadığımız halde bu da bizden olsun diyerek ücretsiz patates kızartması vermeleri çok hoş bir hareket oldu. Yemekten sonra kahve ve yazılara devam….

We woke up early but it was very cold. We waited for sun to come up and warm us and dry the tent and motorcycle cover. The temperatures decreased to 40F at night. We started to see a lot of bicycles when we getting close to city center. We learnt that there was an organization for bikers at the town. That was the reason that we did not find a room with decent price. Missoula has great bicycle roads. We just loved it.

We heard about Bigfork from Ozge who came with Work and Travel program last year. She told us that how beatiful this area is so we added in our to see list. We plan to stop by to get a lunch and continue to Glacier National Park. It was a rainy day but was not bad till Kalispell. There are cherry farms almost every where around Bigfork. The lake is beautiful and provided nice panoramas. This area is a must see. We got rain and hail after we passed Kalispell around 4 PM and found a cover under the gas station after we got wet. The rain was so hard and water level has already reached to our ankles. Another biker pulled in the gas station and advise us not to go to the Glacier National Park due to weather conditions. We stayed at Kalispell and glad that we listened him when we saw Glacier National Park the next day.

We stayed at Kalispell that night and paid $140 to an hotel which was not worth it but this is the less expensive one. We ate delicious fish burgers (Frugals) which works only drive through. We walked and asked to get some food and they gave us free fries when they heard that we were on bike while it was raining so bad. We sit on the coffee shop rest of the day to do updates.

 

12.Gün / 12th Day (TUR / ENG)

Glacier Milli Park – Kanada sınırı (Glacier National Park-Canada border)

17 July/Temmuz 2016

Sabah erken kalkıp otelde kahvaltımızı eder etmez dünkü hava şartlarından dolayı yarım kalmış yolumuz; Glacier Milli Park’a doğru yola çıktık. Sun Road isimli yolun muhteşem olduğunu okumuş ve bu yolu sürmek istiyorduk ama parkın içinden gidildiğini bilmiyorduk. Milli Parkın girişine gelince park ücreti verilerek geçildiğini öğrendik. Parkta tam gün geçirmeyeceğiz için 25 dolar giriş ücreti ödemek başta fazla gelmişti ama günün devamında bizi nasıl bir güzelliğin beklediğinden henüz haberimiz yoktu.

Turizm danışmadaki tanıtım bilgileri, görselliği, en ufak detayın düşünülmüş olmasına hayran kaldık. Temmuz ayının ortası olmasına rağmen birçok bölgesinde kar vardı. Parkın içinde nispeten kısa olan parkurlardan birini yürümeye karar verdik. Hidden Lake (Saklı Göl) parkuru 2,5 km ve gidiş dönüş 5 km’yi motosiklet kıyafetleri ile yürüyebiliriz diye yola  çıktık. 2,5 km hiçbir şey, yarım saatlik yürüyüş gibi dursa da manzaranın muhteşemliği karşısında durup durup bol bol fotoğraflamak istiyorsunuz. Yolu neredeyse yarılamıştık ki karlı bölgeler gittikçe artmaya başladı ve devamını motosiklet kıyafetleri ile yapıp yapmama konusunda kararsız kaldığımız sırada geri dönüşe geçmişlerden kesinlikle gidilmeye değer yorumunu alınca yarım bırakma düşüncemizden vazgeçtik. Bir iki yerden tek sıra halinde uçurum kenarından gitmemiz gerekti ki normalde birçok kişi kayarken biz motosiklet botları ile daha da zorlandık. Ne olursa olsun hidden göle varmış ve muhteşem manzarası ile buluşmuştuk. Saklı gölden çok saklı cennet gibi bizi karşılamıştı.  Nasıl da huzur verici bir yerdi anlatacak kelime bulamıyoruz. Manzaranın huzurunu yaşayıp geri dönüşe geçtik. Daha bizi büyüleci manzarası ile Sun Road’un devamı bekliyordu. Bu arada turizm ofisin bulunduğu alana geldiğimizde araç park edecek yerin kalmadığını belirtelim ama motosiklet park alanlarının ayrı olmasının ayrılacağını yaşadık 🙂

Hidden Lake - Glacier National Park
Hidden Lake

Sun Road tatlı virajları inişli çıkışlı yokuşları ile motorcular için müthiş keyifli bir yol. Bir de yanında sunduğu manzaralar cabası. ABD’deki en güzel manzalara sahip milli parkıymış. Göller, dağların arasında akan şelaleri ile kendine hayran bıraktıran ve saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacağınız büyüleci doğası var. Nerede durup nereyi fotoğraflayacağımızı bilemedik. Bir taraftan da dünkü kötü havada bu yolu yapmadığımıza ve parkı atlamadığımıza sevindik. Bu güzelliklerin hiçbirinin farkına varamayacaktık. Tavsiyede bulunan motorcu dostlara minnettarız.

Glacier Milli Parktan çıktıktan sonra benzinimizi alıp bir şeyler yiyip Kanada sınırına gideceğiz. Ne yesek diye düşünürken market olduğunu görünce sandviç alırız diye yöneldik. Kaç gündür meyve de yemiyorduk ne güzel fırsat. Market birazcık pahalı mı L eh, ne yapalım her zaman umduğunuz gibi olmuyor. Hayatımızın en pahalı şeftalisini yedik. Tanesi 1,5 dolar yani 4.5 TL biz de kaç kilo alınır? Dünyanın her yerinde fırsatçılar aynı tek olunca bu fiyata L

Kanada sınırından geçiş nasıl da kolay oldu, görevli kaskımızı bile çıkarmamızı istemedi. Ne kadar kalacaksınız ve hoş geldiniz! Calgary şehrine varmadan önce yolda gece kalacağımız Ramada oteli ayarladık. Oda-kahvaltı 79 dolar.

Glacier Milli Parkı fotğrafları için tık tık

We left hotel early to head Glacier National Park. We will be riding famous Sun Road today and was very envious. The Sun Road is inside the Glacier National Park and you have to enter the park to continue. The fee is $25. We both thought that its a bit expensive but the beauty of the park changed our idea. It is worthed and actullay for a week. We just don’t have too much time to explore because we have a long way to Alaska and we wanted to reach Alaska before the rains started early August. Sun Road is unbelievable beautiful twisty road going up and downs. You are riding by the river, than glacier going up to see all valley and mountains. No words to explain this. Its a stunning route.

There are many hiking trails inside the park. We just don’t have to check all of them. It will take at least 3-4 days to cover most of the park. We did the Hidden Lake trail close to the Logan Pass. It’s a 3 miles both directions. We walked with our motorcycle boots and gear. It is well worth to walked to the lake. There were parts that we cross snowy areas and a bit dangerous because it was slippery.

We left Logan Pass after our hike and heading out from park. We cross beautiful scenic view again and again… We were hungry to continue to Calgary, Canada when we exit the park. We had some food and ate most expensive peach so far. Everything was pricey in the grocery store. We pissed but continue to ride till border. Border crossing was a breeze. We booked the hotel close to Calgary and had a good stay.

More pictures from Glacier National Park. Please click.

Our route is below;

Georgia - Montana arası rotamız
Our Route

2 Yorum

  1. ayferonur ayferonur

    Çok teşekkürler ama onlarınkinin yanında bizimkisi çok daha kolay galiba

  2. Aze Aze

    Yolunuz açık olsun, harika… Hani demişsiniz ya, kaya tırmanışçılarına hayran kaldık, büyük cesaret bu kayaya tırmanmak; ya sizin yaptığınız? Cesaret ve azim değil de nedir? 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir