"Enter"a basıp içeriğe geçin

BMW F700GS Hakkında

San Pedro de Atacama – Şili

BMW F700GS Hakkında 

2013 model BMW F700GS motorumuz, 2019 yılı sonu itibariyle yaklaşık 140.000 km’yi buldu. Bunun yaklaşık 76.000 km’sini 15 ay süren, Kuzey Amerika’dan başlayıp Orta-Güney Amerika ile devam ederek Avrupa üzerinden İstanbul’da biten gezimiz sırasında yaptık. Dolayısıyla hem şehir içi hem off-road hem de uzun yolda kullanımı ile ilgili epey bir tecrübe sahibi olma fırsatı buldum. İlk aldığımızdaki düşüncemi ise linki tıklayarak okuyabilirsiniz. TIK TIK

Neden  BMW F700GS?

Öncelikle neden F700GS diye soranlar için anlatayım. Yaklaşık 7 yıl kadar spor motosiklet (Suzuki gsxr 600) kullandıktan sonra Enduro tarzı motosiklete geçtim. Aslında ilk aklımda  F800GS vardı ama üzerine oturduğumda  ayaklarım yere değmekte zorlandı 😊 Kendimi çok konforlu hissetmeyince almakta tereddüt ettim. 700GS’yi denediğimde 800GS’ye göre daha rahat geldi. Kendini konforlu hissettiğin motosiklet iyidir diyerek F700GS almaya karar verdim.

Bizi her koşulda her yere götürdüğü ve özgür hissettirdiği için onu çok sevdik, adını da “Libertad – Özgürlük” koyduk.

“Libertad” – Salar de Uyuni, Bolivya

Bu boy-ayağın yere değmesi sorunu zaman içerisinde tecrübe ile giderilebiliyor.  Ama yine de kendinizi rahat hissetiğiniz bir motosiklet alın derim. Boyum 1.73 ve konforlu koltuk seçeneği ile 700GS’ye gayet rahat hükmedebiliyorum. Eğer normal koltuk düşünürseniz biraz daha alçalacağından benim boy ile çok rahat edileceği kesin.

Tierra del Fuego Milli Parkı – Ushuaia, Arjantin (Dünyanın en ucundaki şehir)

Bu motosikleti düşünenlere ilk tavsiyem; ön orijinal yayları progressive tarzı yaylar ile değiştirmeleri olacak. Motosiklet ani frende öne yığılıyor ve kontrolü sağlamak zorlaşıyor. Orijinal ön yaylar maalesef çok yumuşak. Ayrıca bu değişiklik motosikletin sürüş ve viraj hakimiyetini de belirgin bir şekilde değiştiriyor.

Orta ve Güney Amerika’da virajlarda daha da özen göstermek gerekiyor…

Arka amortisörü değiştirmedik. Orijinal amortisör bizi sorunsuz bir şekilde gezimizde idare etti. 2 kişi ve yükle beraber zorlu yollarda iyi iş çıkardı diyebilirim. Ancak daha da zorlayabileceğimiz yollara girseydik veya zorlu bölümlerde motoru biraz daha zorlasaydık dayanabilir miydi emin değilim. ABD’de satış fiyatı 10.000 dolar olan bu motosiklete 1.000-1.500 dolar değerindeki amortisör değişikliğini yaptırmayı biraz maliyetli ve gereksiz buldum.

Gezinin en zorlayıcı bölgelerinden biri;  Şili’de yol yapım çalışmaları devam eden Carretera Austral‘in bozuk yolları oldu… Daha fazla videoaya youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz… Linke TIK TIK…

F700GS’nin en çok beğendiğim özelliği?

Motosikletin yol boyunca en beğendiğim yanlarından bir tanesi ön freni oldu. ABS ile hem güvenli sürüş sağlıyor hem de çift disk ile çok güçlü frenleme sunuyor. Araziye girdiğinizde ise ABS’yi tek bir tuş ile kapatabiliyorsunuz. Özellikle Güney Amerika’da hatalı sollamalar veya siz sollama yaparken önünüze kırma normal olduğu için ön fren çok önemli. Bizi birkaç kez kalabileceğimiz çok zor durumdan kurtardı. Özellikle Kolombiya’da tatsız bir anımız var ki yaptığımız sert frenle zamanında durabildiğimiz için olası kötü bir kazayı atlatabildik.

Bu arada ön fren balataları yaklaşık 100.000 km kadar gitti. Balataları değiştirmek ise; lastikleri çıkarmadan yaklaşık 5 dk. süren oldukça kolay bir iş, ilk kez deneyen biri bile rahatlıkla değiştirebilir.

2 silindirli motorun torku, düşük devirlerde sıkıntısız ve akıcı bir sürüş sunuyor. 798cc; 2 kişi ve yüklü uzun yolda çok rahatsız etmiyor. Tüm gün otobanda gidecekseniz biraz sıkıcı olabilir. Otoban haricinde ise gayet rahat. Ayrıca virajlarda müthiş keyifli bir sürüş sunuyor. Benzin deposu koltuk altında yer alıyor. Bu da ağırlık merkezini daha da aşağıya çekerek motosiklete hakimiyeti arttırmış. Başka teknik detaylar da olabilir ama uzun uzun yorum yapabilecek kadar çok bilgi sahibi değilim.

San Pedro de Atacama – Şili

Motosikletin debriyajını yaklaşık 75.000 km civarında değiştirdik. Son birkaç bin km’sinde özellikle rampalarda ve arazide beni çok zorladı. Şimdiye kadar motosiklette mekanik olarak yapılan en büyük parça değişikliği bu oldu. Zincir, dişliler, balataların ömrü doldukça değiştirildi. Son günlerde soğuk havada motor zor çalışmaya başladı. Aküsünün değişme zamanı geldi galiba 😊 Bir de kısa lambası her 15.000 km’de bir yanıyor. Düzenli bir şekilde 15-16 bin km civarı lamba yanıyor. O yüzden yanımda yedek taşıyorum 😊

Bu arada lamba deyince de aklıma geldi. Eğer uzun yola gideceğim diyorsanız güçlü sis lambası taktırmakta fayda var. Hem görünürlüğünüz hem de görüşünüz artsın. 700GS’nin farları çok güçlü değil.

Kötü yol ve hava şartlarında performansı nasıl?

Yolda, özellikle bazı arazi olan bölümlerde daha büyük ön lastiğe ve güçlü ön yaylara ihtiyaç duydum. Hatta bu bölümlerde keşke 800GS ile bu yola çıksaydık diye düşündüğüm çok oldu.  Ancak çamur, su geçişi, yağmurda ve farklı arazi şartlarında 700GS yine de bizi hiç üzmedi. Geçer mi gider mi dediğimiz yerlerden yüzünün akıyla geçti. Bir sabah dahi kontağına bastığımızda bizi mağdur etmedi. Biz ona gönülden bağlandık o da bize 😊 Libertad bu gezide kahrımızı çok çekti 😊

Arjantin’de fırtına sonrası taşan ufak bir su geçişi…

Şehir içinde performansı nasıl?

Şehir içinde kullanımı gayet kolay ve rahat. Net ağırlığı yanlış bilmiyorsam 195 kg biraz ağır gibi dursa da kolaylıkla hakim olunabiliyor. Ağırlığını pek hissettirmiyor. Geziden önce motosikleti işe gidip-gelirken de kullanıyordum. Geniş bir motosiklet olmadığı için trafiğe takılmadan aralardan rahatça geçebilmek avantaj sağlıyor. Gezi esnasında da şehir içlerinde ulaşım aracı olarak kullandık. Ama yan çantalarımız büyük olduğundan çantalar ile birlikteyken aralardan geçişler pek mümkün olmuyor.

Asfalt yolda giderken bir anda kendimizi plajda bulduk 🙂 Florianópolis – Brezilya

Benzin deposu yeterli mi, bir depo ile kaç km yol yapılıyor?

Benzin deposunun 16 litre olması, uzun yolda bazen yetersiz gelip can sıkıcı anlar yaşatabiliyor. O yüzden Patagonya’da yanımızda 5 litre ekstra benzin taşıdık. Benzinliklerde benzin bulamama gibi sorun olabiliyor ve istasyonlar arası mesafelerin 300 km olduğu yerler var. 16 litre; 2 kişi, yüklü ve yaklaşık saatte 100 km hızla giderseniz 320 km kadar yol yapıyor. Eğer önden rüzgar yerseniz sertliğine göre bu mesafe %30 kadar düşebiliyor. Benzin deposu keşke biraz daha büyük olsaydı dediğim çok oldu.

Yolda benzinimizin bittiği hiç oldu mu?

İlk Alaska’da yanlış hesaptan tahminimizden önce benzinimiz bitti ama şanslıydık. Motor durduğunda benzinciye 300 metre kadar vardı ve rampa iniyorduk. Sessizce girdik benzinliğe 😊 Bu olaydan sonra çok özen göstersek de Şili’nin kuzeyinde ikinci benzin faciasını yaşadık. Yine yanlış hesaptan ve bölgede benzin istasyonunun olmadığını bilmediğimizden benzinsiz kaldık. Arkadaşımızın yedek deposundan 1 litre benzin tedarik ettikten sonra el altından benzin satan yaşlı bir amcadan 5 litre benzin bulup yola devam edebildik. Her zaman bu kadar şanslı olunmayabilir. 😊

Arada heyecan da lazım ve mutlu son 🙂

Konforlu sürüş hızı ne?

Sürücüden sürücüye cevap değişiklik gösterebilir. Bana göre; yaklaşık 140 km’yi geçince rüzgar etkisi ile motosikletin titreşimi artıyor ve kontrol azalmaya başlıyor. Daha önce sorulan bir soru olduğu için burada da tecrübemi paylaşmak istedim. Yaklaşık saatte 120 km’nin bu motor için konforlu bir sürüş hızı olduğunu düşünüyorum.

Gezi boyunca hangi marka lastikleri kullandım?

Orijinal lastikleri olan Battlewings, Metzeler Tourance ve Sahara-3, Continental TKC 70, Heidenau K60, Pirelli Scorpion Trail kullandım. Yol şartlarına ve ihtiyaca göre değişiklikler yapmak zorunda kaldım. TKC 70’lerden her türlü yol şartlarında çok memnun kaldım. K60’lar özellikle Güney Amerika’da çok iyi performans gösterdi ve uzun ömürlüydü. Başka lastik bulamayınca arkaya Sahara-3 taktım ve ondan da arazide çok memnun kaldım. Avrupa’da asfalt lastiği olarak Pirelli Scorpion Trail aldım ve ondan da gayet memnun kaldım. Hala ön ve arka lastiklerim Pirelli, hafif ıslak zeminde dikkatli olmakta fayda var. Yağmurun yağdığı ilk dakikalar diyebilirim.

Gün görmüş lastiklerimizi değiştirme zamanı… BMW F700GS

Bazı ekstralar

 • Eğer uzun bir geziye çıkacaksanız ve gün içerisinde saatlerce motor kullanacaksanız; konforunuz için airhawk kullanmanızı tavsiye ederim. Biz kullandık ve özellikle ABD içinde yaptığımız uzun meseafelerde çok faydasını gördük. Yalnız yağmurlu havada kurutma sorunu olabiliyor. 😊
 • Kısa olan ön camını daha uzun bir ön cam ile değiştirilerek rüzgar kesilebilir.
 • Boyunuz uzun ise gidonu 4-5 cm kadar kaldıran kitler takılabilir. Fren ve debriyaj kablosunun mesafesine dikkat etmek gerekiyor aklınızda olsun.
 • Benim motorda elcik ısıtma ve orta ayak vardı. Her ikisi de gayet faydalı, özellikle uzun yol yapacaksanız.
 • Otomatik zincir yağlama sistemi de uzun yolda kullanışlı olabilir.
 • Anahtar takımları için bir yer yapılabilir ve motosikletin boş bir yerine takılırsa çantalarda ekstra yeriniz kalır. Arka koltuk altı, eksozun diğer yanı veya yağ filtresinin ön tarafı olabilir.
Birlikte nice yollara Libertad…

Ayrıca sorularınız olursa, yorum olarak bırakmayı unutmayın…

Onur Öznar

Faceboook : AyferOnur Seyahatnamesi

Instagram : AyferOnur Seyahatnamesi

Youtube: AyferOnur Seyahatnamesi

8 Yorum

 1. Murat Murat

  Öncelikle sizi böyle güzel bir maceraya cesaret ettiğiniz için kutluyorum.Bizimle yasadiklarinizi,tecrübelerinizi ve maceralarinizi paylaştığınız icin ayrica teşekkür ederim.
  Size Bmw 700 gs hakkinda bir sorum olucak. Ben nasipse önümüzdeki yaz sonu motosikletle asya turu yapma niyetim var.Almak istediğim modeller arasinda Bmw 700gs ilk sirada,ama sorum su. F 700 gs modelinin teknik özelliklerinde en az 95 oktan benzin ile calisir diye yaziyor.Sizin bu konuda tecrübeniz nasil oldu, özellikle güney Amerika’da düşük oktan benzinle sorun yasadinizmi merak ediyorum. Tekrar teşekkür eder size daha nice seyahatlar dilerim.

  • ayferonur ayferonur

   Merhaba Murat,
   Güzel sözlerin için çok teşekkürler. Benzin ile ilgili bazı bölgelerde az oktanlı benzin kullandık ancak motorda herhangi bir sorun yaşamadık. Uzun süreli düşük oktan kullandığımızı da sanmıyorum. Bolivya’da oktan düşüktü, hemen hemen 8-9 gün civarı kaldık. Bolivya hariç tüm ülkelerde yüksek oktanlı benzin aldık diye hatırlıyorum. 87 oktan altı aldığımızı sanmıyorum. Asya’da hangi bölgeye gideceksin. 700 GS ile geçen yıl Orta Asya yapmış bir arkadaşımız var. Onun sosyal medya hesabını gönderebiliriz ve daha detaylı bilgi alabilirsin. Sana da şimdiden iyi geziler. Seni takip edebileceğimiz bir sosyal medya hesabın var mı?

 2. yaşar gençay tokat türkiye yaşar gençay tokat türkiye

  hayranlıkla sizi izlemeye devam. gördüğüm kadar hep yollardasınız. internet alakalı geliriniz var mı? reklam gibi! bir gün görüşmek üzere…. tokatta misafir edecek evim ve ayrıca motorcuların konakladığı özel misafirhanemiz var. sizleri tokat a beklerim. her şey gönlünüzce olsun…..

  • ayferonur ayferonur

   Yaşar Bey Merhaba,

   İyi dileğiniz ve davetiniz için çok teşekkürler. Kesintisiz en uzun 15 ay süren bir gezimiz oldu, onun dışındakiler hafta sonu veya izin dönemlerinde yaptığımız kısa süreli geziler. İnternet alakalı gelirimiz yok, maaşlı çalışanlarız. Çok nadir reklam paylaşımlarına yer veriyoruz ama onlardan gelen geliri yardım kuruluşlarına bağışlıyoruz.
   Tokat’a umarız ilk fırsatta geliriz ve misafiriniz olmaktan büyük mutluluk duyarız. Görüşmek dileğiyle, selamlar…

 3. Barbaros Barbaros

  Mrb lar ne büyük bir şans F700 u bu kadar detaylı inceleyen bir sayfaya rastlamak.gezdiginiz çıkardığıniz işlere bayıldım.canı gönülden tebrik ediyorum. Bende bir 2005 f650 GS sahibiyim.esa ve tgs özelliklerinden dolayı 3.rl bir F700 almayı düşünüyorum.Ama benim canavardan vazgeçmem de çok zor geliyor.agirlikli olarak şehir içi kullanım var.ama şehir İstanbul olduğu için her türlü yolu ve hava koşuluna rastlıyoruz tabiki.ne dersiniz bu makina bana 650 yi unutturabilirmi. 2.elde fiyat farkları yaklaşık 2 katı .ve bu parayı sadece elektronik ısı özelliğine vereceksiniz.gedn bir tanesi ne baktım plastik kalitesi düğmeler fln cok dayanıksızmus gibi geldi bana . plastik aksamları kaporta sesi vs . tavsiye ediyorsunuz.saygilarimla

  • ayferonur ayferonur

   Çok teşekkürler Barboros. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. 700 GS güzel bir makina hem şehir içi hem şehir dışı, bir veya iki kişi sorunsuz kısa ve uzun yolculuklar yapabilirsin. Ancak 700 aslında 650’nin (çift silindirli) biraz daha geliştirilmiş bir modeli diyebiliriz. Bendeki motor 2013 ve ABD için üretilenlerden bir tanesi. Plastik aksam, düğmeler, gösterge paneli vs herhangi bir sorun yaşamadım. 110 bin km üzerine çıktık ve bu aksamların hepsi sorunsuz şekilde çalışıyor. Ayrıca herhangi bir rahatsız edici ses de bugüne kadar olmadı. Fiyat, kullanım ve performans olarak bakınca motorunu değiştirmene çok da gerek yok diye düşünüyorum.

   • barbaros barbaros

    ne hayran gönüllü biriyim demekki.. bu yazımın üzerinden ne kadar geçti ki arada bir piaggio x10 bir gs 1200adv en son olarak ta f 700 almısım :))
    sayenızde bu motora cok heves ettim.. bakalım yayları da ısmarladım ..sadece yan canta almayı dusunmuyorum onları ıhtıyac olursa tekstil olarak kullanırım diye dusunuyorum..

    • ayferonur ayferonur

     🙂 Barboros neredeyse 2 yılda epey bir değişiklik olmuş desene. 1200 ADV’den neden vaz geçtin? Umarım yaylar değişince de memnun olursun. Kullanımına göre yan çantalar değerlendirilebilir. Uzun süreli bir yola çıkmıyorsan tekstil çantalar bence de çok kullanışlı. Facebook’da gidona taktırdığın aparattan bahsetmişsin. Üründen memnun kaldın mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir