"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aşılar-Sağlık

Aşılar, Sağlık Kontrolleri ve Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahatimizin amacı ne olursa olsun gezimize çıkmadan önce gideceğimiz ülkelerdeki sağlıkla ilgili uyarıları dikkate almakta fayda var. Yaptırılması zorunlu bazı aşıların olduğu ülkeleri göz ardı etmemek gerekiyor. Bazı ülkeler için de gitmeden önce tavsiye edilen aşıları yaptırmakta fayda var. Sağlıkla ilgili ve özellikle ülkelere göre yapılması önerilen veya zorunlu olan aşılar ile ilgili en doğru  bilgiler, T.C. Sağlık Bakanlığı-Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünden öğrenilebilmektedir. Web sayfası için linki tıklayınız Seyahat Sağlığı Merkezi

20160503_102741
Aşılar, Sağlık Kontrolleri ve Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahatinize çıkmadan en az 6 ay önceden randevu alarak bilgi almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bazı aşılar var ki birkaç doz yapılması gerektiğinden işlemi uzun sürmektedir. Ama oldu ki seyahat planınız son dakika belli oldu, o zaman gitmeden önce randevu alarak gerekli bilgileri alabilirsiniz. Sık seyahat ediyorsanız Hepatit B, seyahat harici kesici bağ bahçe işleri ile ilgileniyorsanız  tetanoz gibi aşıları zaten yaptırmanızda fayda var.

Seyahete çıkmadan önce Seyahat sağlık merkezlerinden alacağınız hizmetlerin ücretsiz olduğunu belirtelim ayrıca bazı aşılarınız bağlı olduğunuz Aile sağlık ocaklarında da ücretsiz yapılıyor.

Biz de Kuzey, Orta ve Güney Amerika gezimize çıkmadan önce edindiğimiz deneyimleri sizlerle paylaşalım istedik. Orta ve Güney Amerka için gerekli aşıların arasında tifo, çocuk felci, sarı humma, hepatit B, tetanoz aşıları var. Bu bölgede ayrıca amazonlar gibi bazı sulak alanlarda sıtma da yaygın.

Gerekli bütün bilgilere hudutlar sağlık bakanlığının sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca tek tek ülkelere girerek ülkeler hakkında da ayrıntılı bilgiler var. Evinize yakın bir şubesini seçebilirsiniz.Biz Kartal bölgesindekini seçtik ve ilgenen  doktordan çok mennun kaldık.

 Hudutlar Sağlık Kartal Şb.

Cevizli Mah. Mustafa Kemal Cad. Sağlık Lojmanları 3.Blok Kat:1 D:2 Kartal/İstanbul

Tel: (0216) 399 08 94-95

Çalışma saatleri: 8.00-17.00 arası

Çocuk felci ve tetanoz için Aile Hekimimize yönlendirildik. Yazdıkları not ile aile hekimimize giderek ücretsiz yaptırdık. Sıtma için ise maalesef aşı yok. Olası bir bölgeye gitmemiz hainde kullanmamız için ilaç yazdı. Sivri sineklerden korunmamızı, muhakkak deet oranı yüksek bir koruyucu kullanmamızı tavsiye etti. Güney Amerika’da Amazonlar ve birkaç yer haricinde ölümcül sıtma virüsünün olmadığını da belirtti.

Tifo için aşı olduk ama ayrıca açık su içmememizi, salata dışarıda yememizi yıkanan yiyeceklere dikkat etmemiz gerektiğine dair tavsiyede bulundu.

Sarı humma ve Hepaptit B aşılarımızı eski gezilerimizden önce yaptırdığımız ve süresinin de dolmamış olmasından dolayı yenilemedik.

Tetanoz aşımızı Atalar aile hekimliği kliniğinde hemşireler tarafından yapıldı.  Türkiye’de tetanoz aşısı 5 doz olarak vuruluyor. İlk aşıdan 1 ay geçtikten sonra 2.doz vuruluyor, 2. aşıdan da  6 ay sonra 3. doz vuruluyor. O yüzden erken başlamakta  fayda var. Eğer ilk iki dozu vurdurmazsanız pek anlamı yokmuş. İlk iki dozla 7 ay korunuyorsunuz. Tek dozun koruma sağlamadığını unutmayın. ABD’de tetanoz aşısı tek doz olarak vurulduğundan Onur ABD’ye döndüğünde tek seferde yaptırdı ve 10 yıl koruması var. Birçok özel sigorta karşılıyor ama sigortası olmayanlar için bu aşı CVS gibi eczanelerde 69 dolar ücret karşılığı yapılıyor.

İster seyahat sağlık merkezinin web sitesindeki bilgileri okuyun ister giderek bilgi alın ama özellikle uzun süreli bir geziye çıkmayı planlıyorsanız muhakkak sağlığınızı ihmal etmeyin araştırın… Boşuna da ücret vererek başka yerlerde bu hizmetten yararlanmayın deriz…

Gezimize çıkmadan önce diğer araştırdığımız bir konu ise; sağlık sigortası oldu. Bu konuda da farklı sigorta firmaları ile görüştük. Maalesef uzun süreli bir geziye çıkıyor ve arada ülkeye giriş yapmayacaksanız gezinizin tamamını kapsayacak bir sigorta bulmanız zor duruyor. En azından biz bulamadık 🙁

Allianz sigortadan hali hazırda sağlık sigortamız olduğu için ilk onlara danıştık. Yurt dışı teminatını ilave ettirmek mümkün mü diye danıştığımızda olumlu cevap aldık. Ama maalesef ülkeden çıkış yaptığınız tarihten itibaren yurt dışı teminatı 6 ay  geçerli, 6 aydan sonra olabilecek hasarları karşılamıyorlar. Sağlık sigortası; gezimizin Orta ve Güney Amerika kısmında gerekli olduğundan bizim için çözüm olmadı. Ama 6 ay kalacaklar veya ülkeye arada giriş çıkış yapacakların işine yarayabilir.

Gezimizi motosikletle yapacağımızı ise özellikle belirttik. Motosiklet kullanırken başımıza gelebilecek herhangi bir olayda kapsama dahil olup olmadığını merak ediyorduk. Aldığımız cevap: “Motosikleti yarış, spor gibi nedenler ile değil, seyahat amaçlı kullanılacak ise olacak riskler değerlendirmeye alınır. Ancak motosiklet kullanımı esnasında sürücü alkollüyse, spor amaçlı ve yarış gibi sebeplerle kullanılması halinde riskleri kapsam dışı bırakılacaktır” şeklinde oldu. Poliçelerin gideceğimiz ülkelerde geçerli olup olmadığını ve bir sağlık sorunu yaşamamız halinde nasıl değerlendirildiğini ve ödemelerin nasıl yapıldığını da sorduk. Aldığımız cevap: “Poliçeler neredeyse dünyanın her yerinde geçerli olabiliyor. Ancak Türkiye’deki gibi anlaşmalı sağlık kurumu kavramı yurt dışında olmuyor. Herhangi bir rahatsızlık meydana geldiğinde önce sigortalımız ödüyor, tüm belgeleri bize gönderiyor, risk incelemesinde poliçe özel şartlarına uygunluğu saptandıktan sonra sigortalımızın Türkiye’deki hesabına havale olarak gönderiliyor.” oldu.

Yurt dışı sağlık sigortası hakkında istediğimiz gibi olumlu cevap alamayınca seyahat sağlık sigortasını sorduk. Onun şartları ise bizi hiç karşılamıyordu, maalesef aylara göre hatta senelik poliçeleri varmış gibi dursa da 4 aydan uzun kalışlarda hiç bir anlamı yokmuş. Senelik poliçeleri yurt dışında öğrenci olarak gideceklere yapıyorlarmış ama seyahat amaçlı kalışlarda geçerli değil.

Allianz’dan sonra farklı sigorta firmaları araştırmaya devam ettik. Daha önce gezginlerden birinin bloğunda Anadolu Sigorta’dan senelik seyahat sigortası yaptırabildiklerini ama başka firmaların yapmadığını okumuştuk. Şansımızı bir de Anadaolu sigortada denemek istedik. Yurt dışı temiaatın dahil olduğu sağlık poliçelerin 6 aydan fazla yurt dışında kalınması halinde 6 aydan sonra geçerli olmadığı bilgisini buradan da tehit ettik. Seyahat sigortası için bayağı bir araştırma yaptılar. Evet, görünürde 1 senelik yaptırabileceğiniz seyahat sağlık poliçe ürünleri var. Ama 3 aydan sonra ülkeye giriş çıkış yapmazsanız devamında geçerliliği yok. Hatta bir sorun olması halinde bu 3 aylık süre içinde bile ödenmeme olasılığının yüksek olduğu bilgisini verdiler. Motosikletle başınıza bir şey gelmesi halinde ise tamamen kapsam dışı. Bu tarz seyahat sağlık sigortalarının ise Avrupa’ya vize için başvururken zorunlu olduğundan yapıldığını ve açıkcası çok da işe yaramadıklarına dair samimi bir itirafla karşılaştık. Tercih size kalmış.

Evet, sonuçta elimiz boş döndük. Türkiye’den yaptıracağımız sigorta işimize yaramayacağı için bir de şansımızı ABD’de denemeye karar verdik.

Bu arada yaşımıza uygun yıllık genel sağlık, ağız ve diş sağlığı kontrollerimizi yaptırdık. Sağlık ve aşılar bakımından geziye hazırız 🙂 Ayrıca ilk yardım konusunda da bilgimizin olmasının iyi olacağını düşünerek Ayfer Türkiye’deyken Yoldançık’ın düzenlediği İlk Yardım Seminerine katıldı. İki saatlik eğitimde bile çok şey öğrendi. Bazı genel ilaçlarla birlikte küçük bir ilk yardım çantası da hazırladık. Umarız yolda kullanmamıza gerek kalmaz…

Sağlıklı nice gezilere…

 

2 Yorum

  1. Sıla Toker Sıla Toker

    Abd ye gittikten sonraki sağlık sigortası yaptırma sürecinzi, merhaba şuanki sigortanın kapsamı ve bedeli hakkında bilgi rica edebilir miyiz

    • ayferonur ayferonur

      Sıla Hanım Merhaba, ABD’de yaşarken şirket tarafından sağlık sigortamız yaptırılmıştı ve biz de katkı primi ödüyorduk. Sigorta firmamız; Blue Cross Blue Shield ve web sayfaları; https://www.bcbs.com/ Dışarıdan bireysel yaptırılmak istenirse içeriğine göre iki kişi için aylık 500-1000 dolar arasında değişebilir. Yaptırmadığımız için detaylı bizim de bilgimiz yok. Ama rahatlıkla bu firmadan bilgi alabilirsiniz. Aldığınız bilgiye göre danışmak istediğiniz bir şey olursa; mennuniyetle yardımcı olmaya çalışırız. Selamlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir